Ruth Ware
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Pseudonim brytyjskiej pisarki znanej przede wszystkim za sprawą bestsellerowych kryminałów, które doczekały się tłumaczenia na blisko 40 języków, choć w dorobku autorki znajdują się także przeznaczone dla młodzieży fabuły fantasy, wydawane jednak pod własnym nazwiskiem. Jej twórczość często bywa, ze względu na styl i sposób prowadzenia intrygi, porównywana do klasycznych narracji Agathy Christie. Najnowsza powieść Ruth Ware, Jedno po drugim, do nadwiślańskich księgarń trafiła wiosną 2022 r., a latem tego roku planowana jest także anglojęzyczna premiera kolejnego thrillera autorki pt. The It Girl.

Pisarka na świat przyszła w 1977 r., wychowywała się w Lewes, a dziś wraz z rodziną mieszka w Brighton. Zanim zaczęła wydawać Ruth Ware książki, które zapewniły jej pozycję, pisarska renomę oraz sympatię czytelników i źródło utrzymania, jej kariera była dość eklektyczna. Jak można przeczytać na stronie internetowej pisarki, pracowała ona m.in. jako kelnerka, publicystka, a w końcu na dłużej zahaczyła się na rynku księgarskim. Tuż po studiach ukończonych na Uniwersytecie w Manchesterze, przez jakiś czas uczyła także języka angielskiego w Paryżu.

Ruth Ware, książki i cała reszta

Jak sama mówi, o opowiadaniu własnych historii marzyła od dziecka, a pierwsze narracje spisywała jeszcze jako 8-latka na maszynie do pisania swojej mamy. Literackie aspiracje nie zniknęły także później, towarzyszyły dorastaniu i pierwszy latom dorosłości. Kiedy tylko mogła, pisała Ruth Ware książki, kolejne tworzone przez nią fabuły lądowały jednak w szufladzie. Sytuacja zmieniła się, kiedy dzisiejsza autorka bestsellerów została matką i okazało się, że doba z dwójką małych dzieci pod opieką, zrobiła się zdecydowanie za krótka, by zmieścić w niej jeszcze literackie hobby. Jedynym rozwiązaniem, ponieważ bez pisania nie wyobrażała siebie życia i nie zamierzała z niego rezygnować, było w tej sytuacji uczynienie z własnej twórczości zawodu. Dzięki tej motywacji udało jej się wreszcie pokonać nieśmiałość i poddać swoje prace zewnętrznej ocenie.

Nim jednak zaczęła pisać jako Ruth Ware książki kryminalne, publikowała pod własnym nazwiskiem. W 2103 r. do księgarń trafiła pierwsza część jej młodzieżowego (nieprzetłumaczonego na polski) cyklu fantasy, Witch. Niedługo później spróbowała swoich sił w zupełnie innym gatunku – kryminale – co okazało się strzałem w dziesiątkę i początkiem zupełnie nowego życiowego etapu. Aby oddzielić oba nurt swojej twórczości, zdecydowała się fabuły kryminalne sygnować pseudonimem, pod którym znana jest dziś na całym świecie.

Dzięki sukcesowi tych powieści mogła przejść na pisarskie zawodowstwo, co do tej pory uznaje za spełnienie marzeń i największe (poza rodziną oczywiście) szczęście. Jak zdradza, najlepiej jej się pisze w pokoju gościnnym, gdzie nic jej nie rozprasza, a okno wychodzi na drzewa, które uwielbia i które działają na nią niezwykle kojąco.

Ruth Ware, W ciemnym, mrocznym lesie i pierwsze kryminały

Pierwszy kryminał Ruth Ware, W ciemnym lesie, ukazał się w 2015 r. Jego bohaterką jest pisarka zaproszona na wieczór panieński dawno nie widzianej przyjaciółki. Przyjęcie odbywa się na prawdziwym odludziu w niepokojącym szklanym domu, położonym wśród równie niepokojących lasów, i szybko przeradza się w prawdziwy koszmar. Zarówno miłośnicy trzymających w napięciu i pełnych zagadek opowieści, jak i krytyka, docenili sprawnie poprowadzoną, dość klasyczną intrygę oraz talent narracyjny autorki, dzięki któremu książka szybko znalazła się na liście bestsellerów New York Timesa i Sunday Timesa. Już rok później do księgarń trafiła kolejna powieść początkującej autorki pt. Dziewczyna z kabiny nr 10, a w 2017 r. ukazał się thriller psychologiczny, który zatytułowała Ruth Ware Gra w kłamstwa.

Ruth Ware, Pod kluczem i Śmierć pani Westaway

W 2018 r. w ręce czytelników oddała Ruth Ware Śmierć pani Westaway, kolejny bardzo udany kryminał. Znajdująca się w nieciekawej sytuacji finansowej Hal dowiaduje się o pogrzebie babci, co jest o tyle dla niej zaskakujące, że jak sądziła Hester Westaway zmarła dwie dekady temu. Licząc na spadek, postanawia udać się na pogrzeb i odczytanie testamentu do kornwalijskiej posiadłości babki. Stary dom kryje jednak wiele mrocznych tajemnic. Pisarce świetnie udało się oddać niepokojący, znany z XIX-wiecznej angielskiej literatury klimat, potęgowany przez świetnie opisaną tamtejszą ponurą i nieprzyjazną przyrodę.

Po kolejnym roku opublikowała Ruth Ware Pod kluczem, niezwykle klimatyczną powieść, której centralną postacią jest Rowan podejmująca pracę w pewnym bardzo niepokojącym, cieszącym się ponurą sławą, domu. W tej, inspirowanej jedną z gotyckich nowel Henry’ego Jamesa, narracji autorka w pełni wykorzystuje swoje pisarskie możliwości, udowadniając, że sukces jej wcześniejszych fabuł nie był kwestią przypadku.

Ruth Ware i Jedno po drugim, czyli śmierć na wyjeździe integracyjnym

Również najnowsza książka Ruth Ware, Jedno po drugim, nie pozostawia wątpliwości, że autorka należy do jednych z najciekawszych współczesnych twórczyń gatunku. Ta opowieść o grupie pracowników korporacji odciętych od świata w górskiej chacie przez lawinę dzięki świetnie skomponowanej, zbudowanej na klasycznych schematach, lecz pomysłowej, intrydze to lektura z gatunku tych nieodkładalnych.