Jacek Piekara
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Urodzony w 1965 r. Jacek Piekara i książki, które napisał w ciągu swojej długiej kariery pisarskiej, należą już dziś do klasyki polskiej literatury fantastycznej. Oprócz licznych opowiadań i powieści Jacek Piekara ma na koncie również pracę przy dubbingach oraz grę komputerową Książę i tchórz. Ponadto, przez wiele lat związany był jako dziennikarz oraz redaktor naczelny z prasą gamingową (Świat Gier Komputerowych, Gambler, Click!, GameRanking) oraz z czasopismem Fantasy. Na Uniwersytecie Warszawskim pisarz studiował psychologię i prawo. W swoim życiorysie ma też epizod emigracji zarobkowej do Wielkiej Brytanii. Jak sam o sobie mówi, jest jednym z najwszechstronniejszych współczesnych autorów; w jego bibliografii znajdują się utwory z gatunku fantasy (Cykl inkwizytorski, Cykl o Arivaldzie z Wybrzeża), powieści sensacyjno-przygodowe (Szubienicznik), horror (Necrosis), powieści nurtu realizmu magicznego (Alicja), antyutopia (Przenajświętsza Rzeczpospolita).

Wczesne książki Jacka Piekary

Pisarz debiutował w 1983 r. opublikowanym w miesięczniku Fantastyka opowiadaniem Wszystkie twarze szatana. Swoje pierwsze książki Jacek Piekara wydał kilka lat później; Labirynt w 1986 r. i Imperium – smoki Haldoru w 1987 r. Trzecia powieść Piekary, opublikowana pod pseudonimem Jack de Craft, Conan. Pani Śmierć ukazała się w 1992 r. Jednak żadna z nich nie odniosła sukcesu wydawniczego.

Cykl o Arivaldzie z Wybrzeża i Cykl inkwizytorski Jacka Piekary

Popularność przyniosły pisarzowi dopiero przygody Arivalda z Wybrzeża, zażywnego maga samouka. Pierwsze opowiadania, w których pojawia się Arivald, Piekara publikował w czasopiśmie Feniks w 1992 r. W 2000 r. miała miejsce premiera książki Piekary Arivald z Wybrzeża, zbioru ośmiu historii o nietypowym czarodzieju. Pięć lat później w ręce czytelników oddał Jacek Piekara Ani słowa prawdy. Opowieści o Arivaldzie z Wybrzeża, reedycję tomu z 2000 r. wzbogaconą o dwa dwa nowe, nigdzie nie publikowane, opowiadania.

Jednak najwięcej wiernych czytelników autor zyskał serią tytułów układających się w tzw. Cykl inkwizytorski. Jest to narracja osadzona w alternatywnej rzeczywistości świata, w którym Jezus nie wstąpił do nieba, lecz wymierzył sprawiedliwość swoim prześladowcom. Są to wydarzenia założycielskie religii zwanej w świecie powieści Piekary chrześcijaństwem. Sam Jacek Piekara Cykl inkwizytorski dzieli na dwa podcykle (określenie Jacka Piekary): Płomień i krzyż oraz Ja, inkwizytor.

Postacią centralną cyklu Ja, inkwizytor Jacka Piekary jest Mordimer Madderin, inkwizytor Świętego Oficjum, którego pisarz uczynił jednocześnie narratorem opowiadającym o wydarzeniach, postaciach i świecie przedstawionym ze swojej perspektywy. Posiada on szczególne zdolności; widzenia zmarłych i przechodzenia do nie-świata. Pierwszy tom cyklu, Ja, inkwizytor. Wieże do nieba, Jacek Piekara opublikował w 2010 r., jednak sama postać Madderina jest dużo starsza. Od 2003 do 2006 r. ukazały się 4 zbiory opowiadań o niezłomnym inkwizytorze (Sługa boży, Młot na czarownice, Miecz Aniołów, Łowcy dusz). Jeszcze w 2010 r. premierę miała, druga serii, powieść Ja, inkwizytor. Dotyk zła, a rok później opublikował Jacek Piekara Ja, inkwizytor. Bicz boży. Do tej pory ukazały się jeszcze Ja, inkwizytor. Głód i pragnienie (2013) oraz Ja, inkwizytor. Kościany galeon (2015). Zgodnie z planem pisarza zamknięciem cyklu ma być, zapowiadana od lat przez Piekarę, Czarna śmierć. Jednak wciąż nie wiadomo, kiedy Czarna śmierć trafi w ręce czytelników.

Uniwersum alternatywnie chrześcijańskiej Europy Piekary tworzy jeszcze seria Płomień i krzyż. Świat inkwizytorów. Tym razem narratorem nie jest Mordimer Madderin, choć pojawia się on w świecie przedstawionym. W książkach cyklu Płomień i krzyż Jacek Piekara rozbudowuje swój świat inkwizytorów i wyjaśnia wiele wątków czy tajemnic dotyczących Madderina. Pierwszy tom miał swoją premierę w 2008 r., a na kolejne części przyszło wiernym fanom inkwizytora czekać naprawdę długo. W 2018 r. pojawia się wyczekiwany 10 lat drugi tom serii, a na początku 2019 r. oddaje wreszcie w ręce czytelników Jacek Piekara Płomień i krzyż. tom 3. Wielbiciele serii chyba nie czują się zawiedzeni, bo świetnie sprzedają się nie tylko papierowe, ale też inne niż tradycyjne formaty książki Piekary: ebooki i audiobooki.

Zgodnie z deklaracjami pisarza Cykl inkwizytorski jest wciąż otwarty. Poza zapowiadaną, a wciąż niewydaną powieścią Czarna śmierć, Jacek Piekara zamierza opublikować jeszcze Rzeźnika z Nazaretu, książkę, w której opowiedziana zostanie inna niż znana z Biblii historia życia i śmierci Jezusa.

Historyczne fascynacje Jacka Piekary – Szubienicznik i Charakternik

Jednak nie tylko zupełnie fantastyczne światy interesują Piekarę. Jedną z jego fascynacji od zawsze była historia, a szczególnie historia Polski. Z tej pasji do zamierzchłych czasów napisał Piekara powieści Charakternik (2009), Szubienicznik oraz jego kontynuację Szubienicznik. Falsum et verum. Wszystkie te książki Jacek Piekara osadza w awanturniczych czasach i realiach szlacheckiej Rzeczpospolitej, opowiadając swoim czytelnikom pełne tajemnic, krwawe, często wręcz kryminalne historie.