Edyta Świętek
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polska pisarka, z wykształcenia ekonomistka. Autorka poczytnych powieści obyczajowych, do których wplata wątki kryminalne. Edyta Świętek książki pisze od dekady i ma już na swoim koncie blisko 30 tytułów. Do najpopularniejszych publikacji pisarki należy saga Spacer Aleją róż, jej kontynuacja, cykl Nowe czasy oraz seria Grzechy młodości. Od lat związana z wydawnictwem Replika.

Edyta Świętek urodziła się w 1975 w Krakowie, dorastała w Nowej Hucie, do której do dziś ma duży sentyment. Tam toczy się akcja wielu jej powieści, a sama pisarka bardzo interesuje się historią najmłodszej dzielnicy Krakowa. Jest absolwentką krakowskiego Liceum Ekonomicznego w ZSE Nr 2 i Akademii im. A. Frycza-Modrzewskiego, gdzie studiowała zarządzanie firmą. Aktualnie mieszka wraz z rodziną w podkrakowskim Podłężu i tam też pracuje. Mimo wielu sukcesów wydawniczych, nie zdecydowała się na całkowite poświęcenie karierze literackiej.

Edyta Świętek, grzechy młodości i inne ciekawostki

Chociaż książki Edyta Świętek pisać chciała praktycznie od samego dzieciństwa, długo tworzyła wyłącznie do szuflady. Już jako mała dziewczynka spisywała pierwsze, ilustrowane przez siebie opowiastki. Również jako dorosła latami wymyślała historie, jednak nie podejmowała prób przygotowania któregoś ze swoich utworów do publikacji. Ponad 10 lat temu to się jednak zmieniło i w 2010 r. w ręce czytelników oddała Edyta Świętek Zerwane więzi, swoją debiutancką książkę. Dzisiaj w dorobku autorki znajduje się już kilkadziesiąt tytułów, a jej nazwisko znane jest wielbicielkom dobrej powieści obyczajowej w całej Polsce.

Jednak literatura to nie jedyne hobby pisarki, która jest wielką fanką motocykli oraz, dla równowagi, intelektualnych rozrywek jak sudoku i wszelkiego rodzaju łamigłówki. Uwielbia też spędzać czas na spacerach ze swoją rodziną oraz wyjściach do kina i teatru. Nie znosi natomiast wątróbki oraz śmiecących ludzi (szczególnie tych wyrzucających z okien samochodów pety czy inne odpadki). Za mistrza literackiego rzemiosła uważa Władysław Reymonta i przyznaje się bez bicia, że nie za dobrze orientuje się w najnowszej literaturze.

Swoje książki Edyta Świętek pisze zawsze w pokoju, który ochrzciła mianem pracowni literackiej. Tam znajduje ciszę, spokój i komfort niezbędny do tworzenia. Podczas pracy, poza spokojem, potrzebuje jeszcze czegoś do picia: kawy, herbaty, czy nawet wody. Co ciekawe, chociaż zazwyczaj robi tylko ogólny zarys fabuły swoich książek, nie raz zresztą modyfikowany podczas pracy, najczęściej zaczynając pisać zna już ostatnie zdanie zaczynającej się właśnie historii. Inspiracje do swoich opowieści znajduje w okruchach codzienności; podczas rozmowy, jazdy tramwajem, w twarzach spotykanych ludzi. Aby jednak z tych ziaren wyrosnąć mogła powieść, niezbędna jest wyobraźnie, będąca zdaniem Edyty Świętek, jednym z najważniejszych cech każdego dobrego pisarza. Na stronach swoich książek autorka nie opisuje nigdy konkretnych ludzi, ponieważ byłoby to jej zdaniem nieetyczne.

Pierwsze książki Edyty Świętek

Po publikacji w 2010r. jej debiutanckiej powieści pisarka zaczęła wydawać regularnie i co kilka miesięcy do księgarń trafiał nowy tytuł jej autorstwa. Jeszcze w 2010 r. w ręce czytelników oddała Edyta Świętek Alter ego, a w roku następnym ukazały się: Wszystkie kształty uczuć. W kolejnych latach autorka jeszcze zwiększyła tempo i tak w 2015 r. spod jej ręki wyszło aż 5 nowych tytułów (Bańki mydlane, Tam, gdzie rodzi się miłość, Zanim odszedł, Tam, gdzie rodzi się zazdrość Cappuccino z cynamonem).

Edyta Świętek i Spacer Aleją róż

W 2017 r. powieścią Cień burzowych chmur otworzyła Edyta Świętek Spacer Aleją Róż, swój pierwszy cykl powieściowy. W jego ramach ukazało się 5 powieści, a całość tej nowohuckiej sagi przyniosła autorce ogromną popularność. Losy rodziny Szymczaków (dziejące się na przestrzeni czterech dekad) z zapartym tchem śledziły tysiące czytelniczek. Ostatni tom serii pt. Powiew ciepłego wiatru do księgarń trafił w połowie 2018 r.

Edyta Świętek i Grzechy młodości

Następną rodzinną sagę swojego autorstwa zatytułowała Edyta Świętek Grzechy młodości. Tym razem pisarka akcję osadza w Bydgoszczy, a głównymi bohaterami czyni rodzinę Trzeciaków. W pierwszym tomie pt. Rzeka kłamstw poznajemy głównych bohaterów i bydgoską rzeczywistość epoki wczesnego Gierka. Rozpisane na aż 5 tomów zmagania różnych pokoleń Trzeciaków z życiem to bez wątpienia wciągająca i dająca do myślenia lektura. Ostatni, zamykający sagę, tom zatytułowany Pokłosie przekleństwa Edyta Świętek w ręce czytelników oddała jesienią 2020 r.

Edyta Świętek i Nowe czasy

Rozpoczętym w 2018 r. cyklem Nowe czasy Edyta Świętek kontynuuje opowieść o perypetiach dobrze znanych ze Spaceru Aleją Róż Szymczaków. Opowieść rozgrywa się w latach 90-tych, u progu nowej polski i zupełnie nowej rzeczywistości. Na sagę składają się dwa tomy: Nie pora na łzy i Przeminą smutne dni.