Szukam pracy! Znajdź pracę, o której marzysz - Justyna Pytko - ebook

Szukam pracy! Znajdź pracę, o której marzysz ebook

Justyna Pytko

5,0

Opis

Wracasz po przerwie spowodowanej np. macierzyńskim lub chorobą?

Jesteś długo w jednej firmie i zastanawiasz się nad zmianą?

A może chcesz się przebranżowić lub otworzyć swoją firmę?

Poznaj e-book, który pomoże Ci wrócić na rynek pracy i być bardzo konkurencyjnym pracownikiem.

Jeżeli szukasz szablonów CV oraz gotowych odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania podczas rekrutacji, to szukaj dalej. E-book Szukam pracy! Znajdź pracę, o której marzysz to zdecydowanie więcej! Jego autorka krok po kroku poprowadzi Cię przez proces znalezienia pracy – tej wymarzonej. Wyposaży Cię w niezbędne do tego narzędzia, zmotywuje i doda energii, aby zawalczyć o siebie. Uprzedzam – to nie jest lektura dla leniwych. Raczej dla wytrwałych.

E-book Szukam pracy! łączy w sobie najlepsze cechy poradnika (zwięźle i na temat) z mnóstwem praktycznych zadań i przykładów z życia wziętych. Opracowane pytania, ćwiczenia i zadania zachęcają do autorefleksji, działania i planowania. Czy będzie łatwo? Raczej nie. Komfortowo? Wątpliwe. Przyjemnie? Może z czasem. Czy to konieczne? ZDECYDOWANIE TAK.

W czasie lektury odbędziesz podróż po świecie własnych wartości, talentów, marzeń i aspiracji. Musisz wiedzieć skąd wyruszasz i dokąd chcesz iść, czego szukasz, by wiedzieć jak tam dojść, a tego dowiesz się odkrywając siebie i swoje potrzeby.

Jeżeli chcesz świadomie kierować swoją karierą zawodową, jesteś na rozdrożu, czujesz, że to jest czas na zmiany i pragniesz żyć lukratywniej, wchodząc na wyższy poziom – to ten e-book jest dla Ciebie!

Robiąc niełatwe zadania i nie poddając się po pierwszym dniu, zdobędziesz znacznie więcej niż wymarzoną pracę! Z pozoru prosta formuła e-booka w rzeczywistości rozbiera na detale to, co myślimy o sobie. Przed Tobą czas przemyśleń, refleksji, odpowiadania na czasami trudne i niewygodne pytania. Jak często Ci się zdarza myśleć o tym jakiego pracodawcy szukasz? W organizacji z jaką kulturą i pozycją chcesz pracować? Wśród jakich ludzi się obracać? Jeśli tego konkretnie nie wiesz, to być może wystarcza Ci byle co, byle jak, byle gdzie i z byle kim. Wówczas prawdopodobnie taką właśnie pracę znajdziesz – byle jaką.

Zastanów się czy warto wkładać wysiłek każdego dnia pracując wśród ludzi, w miejscu, w którym nie masz 100% satysfakcji, w którym czujesz narastającą frustrację, niezadowolenie i stres? A może lepiej ten wysiłek i energię włożyć w etap przygotowania i poszukiwania idealnej pracy i wkrótce czerpać nie tylko korzyści materialne z nowej?

Justyna Pytko – znana jako Projektantka Kariery, twórczyni konceptu lukratywnej pracy, mentorka Fundacji Kobieta Niezależna, autorka kursu online “Zaplanuj i zarządzaj świadomie swoją karierą” i podcastu “Porozmawiajmy o Twojej pracy”.

Pomaga osobom niezadowolonym z obecnych warunków pracy zaplanować proces zmiany. Wspiera – zarówno kobiety jak i mężczyzn – w świadomym budowaniu kariery, w zrozumieniu mechanizmów współczesnego rynku pracy, odkrywaniu swoich talentów, budowaniu marki osobistej i poszukiwaniu lepszej pracy.

Ma indywidualne i holistyczne podejście do procesu projektowania kariery. W swojej pracy łączy doradztwo, mentoring i coaching. Od ponad 10 lat pomaga zarówno kobietom i mężczyznom niezadowolonym z obecnych warunków zatrudnienia, zaplanować proces zmiany lub poszukiwania lepszej pracy.

 

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 177

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
5,0 (4 oceny)
4
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.

Popularność




Poznajmy się!

Nazywam się Justyna Pytko. Jestem przedsiębiorczynią, magistrem nauk społecznych, praktykiem HRM-u, certyfikowaną Projektantką Kariery z marketingowo-dziennikarskim zacięciem, mentorką w Fundacji Kobieta Niezależna, nauczycielką akademicką i autorką podcastu „Porozmawiajmy o Twojej pracy”. 

Od 10 lat pracuję na arenie międzynarodowej w środowiskach akademickim, agencyjnym, korporacyjnym i start-upowym. Doświadczenie zdobywałam w firmach tworzących oprogramowanie (Software House) dla przedstawicieli takich branż jak: EdTech, MICE, e-commerce, gaming, marketing, FinTech.

Jako pracownik etatowy samodzielnie tworzyłam i zarządzałam projektami rekrutacyjnymi – od koncepcji aż po ich realizację, wspierałam działy HR-u i menedżerów w rozwoju kompetencji pracowników, usprawnianiu istniejących procesów lub tworzeniu strategii biznesowych. Mam doświadczenie w rekrutacji asystentów, koordynatorów, specjalistów, kierowników i dyrektorów. W roli asystentki działu rozwoju biznesu przygotowywałam specjalistów i menedżerów do targów pracy i prowadzenia rozmów rekrutacyjnych. Skrupulatnie robiłam market mapping, czyli analizowałam rynek pracy i mierzyłam talent pool. Współpracowałam z hiring mendżerami, zewnętrznymi agencjami rekrutacyjnymi i headhunterami. Odpowiadałam za określenie potrzeb rekrutacyjnych, wypełnienie briefu i prowadzenie spotkań typu kickoff. Tworzyłam opis stanowisk, ogłoszenia o pracę, ankiety rekrutacyjne, zajmowałam się weryfikacją i selekcją CV (przeczytałam ponad 1000 aplikacji!). Prowadziłam rozmowy rekrutacyjne, tworząc pozytywne doświadczenia kandydatów (candidate experience) i dbając o markę pracodawcy (employer branding).

Dziś jako niezależna konsultantka pomagam pracownikom w projektowaniu kariery oraz wspieram mikroprzedsiębiorców i wewnętrzne działy HRM-u w opracowywaniu i we wdrażaniu holistycznych strategii rekrutacyjnych oraz w budowaniu ścieżek karier.

Doskonale znam narzędzia sourcingowe oraz technikę direct search – docieram do najlepszych kandydatów na rynku. W swojej pracy dbam o funkcjonalność, komunikację, autentyczność, elastyczność, spójność, automatyzację i optymalizację procesów. Tworzę strategie rekrutacyjne uszyte na miarę potrzeb organizacji. Bardzo dobrze orientuję się w prawie pracy oraz wpływie RODO na pracę działów HRM-u. Uważnie śledzę nowinki techniczne oraz trendy na rynku pracy. Mam wysoce rozwinięte kompetencje cyfrowe – znam programy, aplikacje, narzędzia i techniki wspierające komunikację zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną. Wiem, jak praktycznie przygotować pracowników do pracy zdalnej i procesów (rekrutacja, onboarding, reonboarding, offboarding i outplacement).

Zauważyłam, że wielu specjalistów i menedżerów, z którymi pracowałam w ostatnim czasie, nie wie, jakiej pracy szukają ani nie planują ścieżki kariery, a potem dziwią się, że pojawiają się frustracja i niezadowolenie. Dla takich osób powstał projekt lukratywniej.pl, w ramach którego osobom niezadowolonym z warunków zatrudnienia pomagam zaplanować proces zmiany i poszukiwania lepszej pracy. Tak planuję rozwój moich klientów, aby zdobyli pracę, która przyniesie im satysfakcję i zadowalające wynagrodzenie.

W ostatnich 5 latach odbyłam ponad 700 godzin konsultacji. 8 na 10 klientów po spotkaniu ze mną znajduje wymarzoną pracę lub zatrudnia idealnego pracownika.

Za kulisami projektowania kariery jestem duszą artystyczną. Kiedyś mówiłam o sobie, że jestem prekursorką mentalności budzącej kontrowersje. Kocham pracę przed obiektywem, kocham wcielać się w różne postacie, kocham pozować do zdjęć. Często wizualizuję sobie, że jestem organizatorką ogromnego wydarzenia modowego – komponuję muzykę, układam choreografię i tworzę scenerię pokazu. Lubię, gdy wokół mnie jest gwarno, ale potrafię też odnaleźć się w ciszy.

Uwielbiam morza i oceany. Mogłabym siedzieć godzinami na plaży, na twarzy czuć powiew morskiej bryzy, słuchać szumu fal i patrzeć na wodę. Jednym z moich marzeń jest zanurzyć się w każdym morzu i każdym oceanie na Ziemi.

Z przyjemnością czytam książki z zakresu psychologii i rozwoju osobistego. Interesuję się astrologią ewolucyjną i psychologią reklamy. Przyjemność sprawia mi również bujanie się na huśtawce ze słuchawkami na uszach. Zamykam wtedy oczy i bujam się wysoko, aby głową dotknąć nieba. Słucham muzyki elektronicznej, deep house’u, indiana popu i utworów z lat 80. i 90. W zaciszu domowym śpiewam do dezodorantu, korzystając z aplikacji Smule. O tak, śpiewanie mnie odpręża i sprawia, że udaję się w cudowną podróż w czasie.

Jeśli pogoda dopisuje, na przejażdżkę zabieram swój longboard1. Longboarding łączy wszystko, co lubię – w trakcie jazdy mam wrażenie, że surfuję po wzburzonych falach oceanu; czuję adrenalinę, ciekawość, tajemniczość. Jednocześnie jazda na longboardzie przypomina taniec, w którym odnajduję spokój i równowagę.

Kto poleca tę książkę?

Na co dzień pracuję w obszarach związanych z rozwojem osobistym, ale nie lubię rzucać pustych haseł i frazesów, których celem jest zmotywowanie do działania. Trochę w to nie wierzę. Cenię za to głęboką pracę, którą człowiek musi wykonać, aby stać się świadomym mechanizmów, które nim kierują, oraz poznać swoje potrzeby i wartości. Dlatego tak mi się podoba książka Justyny. Zawiera wiele ćwiczeń, które pozwalają z innej perspektywy spojrzeć na własne zachowania i działania. Bo to jest prawdziwe wyzwanie, kiedy rozpisujemy swoje założenia, plany, robimy analizę i podsumowanie. „Szukam pracy!” polecam każdemu, kto chce lepiej poznać siebie, a przede wszystkim jest gotowy na ciężką i zobowiązującą pracę nad samym sobą – bo taką pracę zawsze warto wykonać.

Serdeczności!

Karolina Cwalina-StępniakECPC/PCC ICF coachwww.karolinacwalina.pl

„Szukam pracy!” nie jest kolejnym nudnym ani sztampowym przewodnikiem o tym, jak szukać zatrudnienia, ale angażującą podróżą po świecie własnych wartości, talentów, marzeń i aspiracji. Daje się odczuć, że autorka po prostu lubi ludzi i dobrze im życzy. Czytelnik dostaje nie tylko konkretne narzędzia umożliwiające zdobycie pracy marzeń, lecz także dużo dobrej energii i motywacji, aby zawalczyć o samego siebie. Lektura obowiązkowa dla osób na rozdrożu i wszystkich, którzy czują, że czas na zmiany!

Sylwia Królikowskapsycholożka, Superniania Liderów, prezeska zarządu VDG Sp. z o.o.www.sylwiakrolikowska.com

„Szukam pracy!” to zdecydowanie książka dla wytrwałych. Każdy, kto sięgnie po tę rozmowę z projektantką kariery, a następnie wykona niełatwe zadania i nie podda się po pierwszym dniu, zdobędzie coś więcej niż wymarzoną pracę!

To, co jest zawarte w setkach tomów prac naukowych, często zbyt teoretycznych, Justyna Pytko wyraziła w przystępnej podręcznikowo-narzędziowej formie. Pozornie prosta formuła w rzeczywistości rozbiera myślenie o sobie na detale.

Wybitna praca coacha kariery, potraktowana holistycznie, daje czytelnikowi szansę zbliżyć się do pracy marzeń. Autorka zapomniała wspomnieć o efekcie ubocznym pracy z książką „Szukam pracy!” – znalezieniu sensu życia.

Agata Łotowskapsycholożka biznesu, business & life coach,nauczycielka medytacji mindfulness, CEO Aurawww.aura-agatalotowska.pl

Przewodnie słowo Justyny to „lukratywny”, czyli intratny, korzystny, prestiżowy, wyjątkowy. Dla wielu stan tyle pożądany, ile nieosiągalny. Podobnie jak wysiłek pracy nad sobą, który proponuje autorka, zapraszając w podróż na swój własny księżyc.

Książka mądra, ciekawie zbudowana i bardzo praktyczna. Ale ile osób podejmie zadanie, aby według dobrego instruktażu wejść o własnych siłach na jeden z najwyższych szczytów górskich? A ile je ukończy?

Podobnie będzie z czytelnikami, którym Justyna chce doradzić, pomóc i których chce wesprzeć. „Szukam pracy!” to wymagająca pozycja. I chociaż zachęta autorki, że każdy może osiągnąć własny lukratywny cel, jest nomen omen mocno polukrowana, bardzo tę książkę polecam.

Kinga Padzikdoradca organizacyjny, wykładowca Uniwersytetu SWPS

„Szukam pracy!” to pasjonująca i pełna ciekawych przygód podróż w głąb siebie, która pozwala odpowiedzieć na pytania prowadzące wprost do pracy marzeń. Pracy, do której będziesz wstawać z radością i w której będziesz się realizować, rozwijać i wykorzystywać swoje talenty.

Autorka krok po kroku z troską prowadzi z zawodowej otchłani w świat pełen życiowych możliwości. Pomaga dotrzeć do tego, co dla mnie ważne – moich wartości, tego, co mnie pasjonuje, co lubię, co potrafię, a co jeszcze przede mną; jakie są moje mocne strony, a jakie rezerwy; jakie mam zawodowe pragnienia i cele.

Ta książka to również ciężka praca nad sobą – samoświadomością, uprzedzeniami, marzeniami i zawodowymi aspiracjami. Lektura obowiązkowa zarówno u progu, jak i na rozdrożu kariery zawodowej!

Monika Smulewiczpasjonatka prawa pracy, menedżerka, mentorka, pedagożka pracy, partnerka w Grant Thornton, dyrektorka zarządzająca HR na szpilkach oraz Akademii Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi

Autorka słusznie już na wstępie ostrzega – i obiecuje zarazem – że „Szukam pracy!” to książka dla tych, którzy na 100% chcą się zaangażować w kreowanie swojego życia zawodowego. Justyna zawsze angażuje się na co najmniej 110% – na początku książki obiecuje, że poprowadzi czytelnika przez wyzwanie, i słowa dotrzymuje.

„Szukam pracy!” łączy w sobie wszystko, co najlepsze w poradnikach (zwięźle i na temat) z mnóstwem praktycznych zadań i przykładów z życia wziętych. Opracowane pytania, ćwiczenia i zadania zachęcają do autorefleksji, działania i planowania. To dobry scenariusz dla każdego, kto chce świadomie planować i organizować swoje życie zawodowe Ale nie tylko. Rozważne podejście do pracy czy kariery może pomóc także tym, którzy wcale pracy nie szukają – książka pozwala złapać tak dziś pożądany balans między życiem zawodowym a pozazawodowym. Co więcej, ułatwia nie tylko znalezienie pracy marzeń, lecz także samorozwój oraz budowanie pewności siebie i swojej wartości. Czytelnik poczuje się jak podczas prawdziwej sesji coachingowej.

„Szukam pracy!” z pewnością będę polecać studentom na każdym etapie ich edukacji!

dr Barbara Przywaraprodziekan Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej ds. kierunków Dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz Grafika komputerowa i produkcja multimedialna, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania

To nie jest książka o pisaniu CV. To książka dla wytrwałych, która pozwala w zgodzie ze sobą przejść proces szukania celu zawodowego i projektowania kariery. Praca z książką to podróż, a Justyna oczekuje od czytelnika pracy i zaangażowania. Gdy zaczynasz, czujesz, że pójdzie gładko. Ot tak wjeżdżasz na nowiutko wybudowaną autostradę, która prosto spod domu doprowadzi cię do wymarzonej destynacji. Ale co to…? Roboty drogowe, zakaz skrętu, objazd i dziura, która uszkadza zawieszenie, na dodatek kilka razy czujesz na karku kubeł zimnej wody… „Trzeba było nie jechać kabrioletem!” – myślisz. Zajeżdżasz do warsztatu, naprawiasz auto i rozkładasz dach, rezygnując z przyjemnego wietrzyku. Bo projektowanie kariery, jak pisze Justyna, wymaga samodoskonalenia się i nieustannego śledzenia trasy, aby w każdym momencie być gotowym ją zmodyfikować. A gdy pokonasz setki wybojów i zakrętów, w końcu znajdziesz to, czego szukasz. Nie pomijaj żadnego kroku i rozsmakuj się w lukratywnym procesie poznania siebie. Polecam!

Aleksandra MrowiecArchitektka Komunikacji, ekspertka komunikacji i wystąpień publicznychwww.architektkakomunikacji.pl

Książka „Szukam pracy!” jest taka jak jej autorka – angażująca, dynamiczna, stawiająca na rezultaty i działanie. Wiele osób, które zgłaszają się do mnie na diagnozę i omówienie swoich talentów, ma jeden cel: znaleźć nową pracę albo pomysł na siebie. Już teraz wiem, że będę im rekomendować książkę Justyny. To świetny poradnik, który może wspierać każdego, kto szuka lukratywnej pracy. Lukratywnej, czyli czegoś więcej niż jakiejkolwiek pracy czy zajęcia generującego dochód – miejsca, w którym będzie mógł się realizować i wykorzystywać swoje talenty i mocne strony.

Dzięki pracy z książką możesz nie tylko uświadomić sobie swoje ograniczenia, blokujące przekonana, oczekiwania, potrzeby, mocne strony i kompetencje, lecz także poznać realia współczesnego rynku pracy, głęboko przemyśleć, czego oczekujesz od nowego miejsca pracy, i zawęzić poszukiwania.

Książkę potraktuj jak projekt, bo – tak jak szukanie pracy – jest to wieloetapowy proces. W pracy spędzamy znaczną część dnia i życia, dlatego warto potraktować ją poważnie.

Jeśli chcesz znaleźć pracę, która przynosi satysfakcję, zacznij od tego, co już masz – wykorzystaj swój potencjał, swoje mocne strony i kompetencje. Im więcej czasu i zaangażowania włożysz w poznanie siebie, tym szybciej zobaczysz efekty.

Jeżeli szukasz kompendium wiedzy z mnóstwem ćwiczeń zachęcających do kopania dalej i zadawania pytań, koniecznie sięgnij po „Szukam pracy!”.

Katarzyna BieleniewiczGallup® Certified Strengths Coach, autorka podcastu rozwojowo-biznesowego „Tuż przy uchu”

Każdego dnia szukamy inspiracji i podążamy za trendami, zapominając o tym, czego naprawdę pragniemy i na czym powinniśmy budować swój wizerunek. Podobnie jest z projektowaniem kariery – w tym procesie zarówno odnalezienie siebie, swoich talentów, jak i zmiana są kluczem otwierającym na oścież drzwi do samorealizacji. „Szukam pracy!” nie jest zwykłym poradnikiem, który podpowiada, jak znaleźć pracę. To połączenie rozwoju osobistego z budowaniem swojego wizerunku i marki osobistej. Justyna Pytko przeprowadza czytelnika przez proces zmiany dający innowacji nowe możliwości.

Małgo Kotlonekpomysłodawczyni, współzałożycielka i dyrektorka artystyczna marki Goshico

Nie liczy się praca, nie liczy się realizowany etat, nie liczą się działania podejmowane w ramach działalności gospodarczej. Liczy się człowiek, który spełnia swoje pragnienia i zaspokaja swoje potrzeby. Potknięcia dodają siły, lecz warto potykać się rozsądnie.

Książka „Szukam pracy!” naucza, zamiast pouczać. Nie daje gotowych rozwiązań, tylko poszukuje rozwiązań w czytelniku.

Czego więcej może potrzebować ktoś, kto w poszukiwaniu swojej drogi do kariery zawodowej odnajduje swoje prawdziwe ja?

Pracuję z młodymi ludźmi i widzę, jak bardzo brakuje im kompetencji życiowych. A to oznacza, że my, dorośli, również ich poszukujemy.

Książka Justyny Pytko jest najlepszym przewodnikiem w drodze do realizowania siebie z odwagą i odpowiedzialnością.

Anna Piasecznatwórczyni metody Free Mind of Child,autorka książek i gier, terapeutka

Podziękowania

Babci Helenie dziękuję za to, że nauczyła mnie serdeczności i wytrwałości w dążeniu do celu.

Babci Zofii dziękuję za to, że nauczyła mnie żartować i czerpać radość z życia.

Mojej mamie dziękuję za to, że zaszczepiła we mnie miłość do nauki i tworzenia

Mojemu tacie dziękuję za to, że nauczył mnie odwagi, odpowiedzialności i samodzielności.

Nauczycielom oraz wykładowcom dziękuję za to, że dostrzegli we mnie potencjał i pokazali mi, jak rozwinąć skrzydła.

Kolegom z pracy i przełożonym dziękuję za to, że razem z nimi mogłam uczyć się na sukcesach i błędach.

Izie dziękuję za to, że nauczyła mnie kreatywności i przyjaźni, dzięki której moje dzieciństwo było pełne magii.

Uli dziękuję za przypominanie mi, że warto wierzyć w swoje marzenia i być odważną.

Karolowi dziękuję za to, we mnie wierzy i motywuje mnie do działania.

Kamili dziękuję za to, że przypomniała mi o tym, co w życiu ważne, i nauczyła mnie asertywności oraz budowania życia odpowiedzialnie i zuchwale.

Eli, Joannie, Dominice i Kasi dziękuję za to, że towarzyszyły mi w niezwykłej przygodzie spełniania jednego z moich marzeń, którym było napisanie pierwszej książki.

Nie sposób wymienić wszystkich fantastycznych osób, które przyczyniły się do powstania tej książki i rozwoju mojej kariery.

Moja rodzina, klienci, mentorzy, przyjaciele, w szczególności: Ewelina Barć, Marysia Kwasek, Katarzyna Bieleniewicz, Aleksandra Mrowiec, Aleksandra Wacyra, Aleksandra Szymczak, Aleksandra Sudoł, Dúnia Pacheco, Agata Łotowska, Agnieszka Kościuczyk, Kaya Buczkowska, Kasia Tang, Barbara Wolska, Nadia Harris, Marta Żuczek-Bochenek, Agata Rakfalska-Vallicelli, Agata Jakuszko, Mateusz Lewandowski, Joanna Ceplin, Klaudia Pingot, Magdalena Pawłowska, Agnieszka Witkowska, Agnieszka Siejka, Jakub Gromek, Marcin Kokoszka, Iwona Molęda, Joanna Zielińska, Justyna Augustyniak, Żaneta Kajs, Anna Piaseczna, Natalia Stawiarska, Roksana Głowińska, Paulina Kawa-Zięba, Lana Antoniuk-Czepel, Larysa Sobiech, Anna Cieśla, Katarzyna Kraus, Magdalena Saganowska, Agata Krzyżanowska, Karolina Kozielska, Ilona Bajorek, Marta Ossolińska, Ewa Pietrzak, Agata Gutkowska, Justyna Augustyniak, Małgo Kotlonek, Monika Torkowska, Anna Stęrzewska, Barbara Kabala, Magdalena Uździło, Mateusz Kądziołka, Vasyl Lylyk, Joanna Baran, Karina Malinowska, Ivanka Goriachko, Barbara Przywara, Nina Kuca, Joanna i Dave Treager, Waldemar van Deurse, Aleksandra Kaczor – wszyscy jesteście dla mnie inspiracją do tego, aby dzielić się wiedzą i przemyśleniami. Niesamowita energia, jaką obdarzyliście mnie w trakcie mojej zawodowej metamorfozy, powoduje, że znajduję w sobie pokłady energii niezbędne do realizowania pasji, którą jest wspieranie innych w poszukiwaniu lukratywnej pracy. To właśnie dzięki Wam dzisiaj mogę podzielić się z czytelnikami swoim doświadczeniem, aby mogli budować i rozwijać swoje ścieżki kariery. Dziękuję Wam za to!

Z dedykacją dla tych, którzy chcą żyć lukratywniej.

Wstęp

Witaj w lukratywniej.pl! Nawet nie wiesz, jak się cieszę na samą myśl, że sięgnąłeś/sięgnęłaś po tę książkę. Napisałam ją z myślą o Tobie, abyś poznał/poznała lukratywny proces projektowania kariery i poszukiwania pracy. Wierzę, że to kompendium wiedzy pomoże Ci ruszyć z miejsca i już w trakcie czytania zaczniesz świadomie zarządzać swoją karierą. Jestem pewna, że kiedy zrobisz ten pierwszy krok i skierujesz swój potencjał w odpowiednią stronę, to znajdziesz pracę, o której marzysz.

W „Szukam pracy!” zabieram Cię w podróż w kierunku miejsca pracy, które da Ci radość i poczucie satysfakcji. Za słowem „praca” stoją zarówno etat, jak i własna działalność gospodarcza lub marketing sieciowy. Nie skupiam się wyłącznie na pracy etatowej, ponieważ projektowanie kariery to wielowymiarowy proces. Do poszukiwania pracy podchodzę holistycznie – dopuszczam zróżnicowane dziedziny, style myślenia i zachowań. Moim zdaniem proces projektowania kariery i poszukiwania pracy to połączenie treningu mentalnego, budowania wizerunku i marki osobistej ze znajomością technik sprzedaży. Projektowanie kariery to również połączenie wiedzy z zakresu biznesu i psychologii. To coaching, mentoring oraz doradztwo. Potraktuj tę książkę jak narzędzie, które przeprowadzi Cię przez meandry współczesnego rynku pracy. Gotowy/Gotowa podjąć lukratywne wyzwanie?

Uwaga! Nie czytaj tej książki, jeśli nie masz czasu i nie zamierzasz się w 100% zaangażować. „Szukam pracy!” jest dla osób, które naprawdę chcą zmienić na lepsze swoje życie zawodowe, zamiast tylko o tym mówić.

Zanim oddasz się przyjemności czytania, zadbaj o komfortowe miejsce pracy i coś do pisania, ponieważ trochę sobie popiszemy. Potraktuj tę książkę jak czat ze mną, tyle że w trybie offline. Poczuj się częścią autorskiego projektu „Lukratywnie napisane”. Wykonując ćwiczenia, wyobrażaj sobie, że ze mną rozmawiasz.

Starałam się zapewnić Ci odpowiednio dużo przestrzeni do notowania, wiem jednak, że niekiedy linijki mogą ograniczać. Jako Pokazująca Pasmo Możliwości (bo takie indiańskie imię z pewnością bym dostała) nie lubię ograniczeń, dlatego proponuję Ci założyć co najmniej sześćdziesięciokartkowy zeszyt, który w książce nazywam lukratywnym notatnikiem.

Nie rób od razu wszystkich zadań – obiecaj mi, że będziesz robić przerwy między jednym a drugim ćwiczeniem. Umówmy się, że po każdym zadaniu zrobisz sobie minimum trzydziestominutową przerwę. W tym czasie możesz wybrać się na spacer, żeby przewietrzyć głowę, wziąć gorącą kąpiel lub zimny prysznic albo popatrzeć przez okno, popijając kawę czy herbatę. Jeśli nie lubisz samotnie spędzać przerw, dołącz na Facebooku do grupy Jakuba Gromka „10 tysięcy kroków przez 365 dni” lub grupy „Fundacja Kobieta Niezależna” – z pewnością znajdzie się osoba, która z chęcią porozmawia z Tobą podczas wirtualnego spaceru.

Pamiętaj, że praca z tą książką ma sens tylko wtedy, kiedy rzetelnie wykonujesz zadania. W „Szukam pracy!” nie ukryłam podsłuchu ani innego rejestratora, bo ufam, że jesteś zmotywowany/zmotywowana, aby swoje życie zawodowe zmienić na lepsze. Jeżeli będziesz miał/miała jakikolwiek problem, znajdź mnie na Instagramie (@projektantka_kariery) lub napisz do mnie na adres: [email protected].

Przygotuj się na lukratywny spacer po ścieżce kariery pełnej wrażeń!

W książce używam słów „lukratywny”, „lukratywna”, „lukratywne”. „Lukratywniej” to moje ulubione, a zarazem szczęśliwe słowo. Uważam, że każdy w życiu zasługuje na wszystko, co lukratywne. Dlatego życzę Ci wszystkiego lukratywnego!

„Lukratywny” oznacza korzyść, coś dochodowego, opłacalnego, przynoszącego zysk. Jak głosi afrykańskie przysłowie: „Samemu idzie się szybciej, ale we dwójkę dociera się dalej”. Lukratywność postrzegam jako synergię, czyli współistnienie wielu czynników. Efekt interakcji jest większy niż efekt osobnego działania. To dlatego jedną z trzech wartości lukratywniej.pljest budowanie zdrowych relacji.

Niektórzy nadal wierzą w to, że muszą pracować więcej, żyć szybciej i robić wszystko lepiej. Zdarza się, że w myśl taktycznego stopniowania przymiotników działania albo nie mogą ruszyć z miejsca, albo wpadają w wir zapracowywania się, który wysysa z nich energię i gasi zapał do życia. Trudno to działanie nazywać świadomym zarządzaniem karierą.

Z pułapek pracoholizmu lub prokrastynacji trudno się wygramolić. Wiem o tym, ponieważ doświadczyłam tego na własnej skórze. Jakiś czas temu byłam po drugiej stronie barykady – działałam na wysokich obrotach i nie mierzyłam sił na zamiary. Tkwiłam w przekonaniu, że jestem nieśmiertelną superbohaterką. W konsekwencji stawałam się coraz bardziej sfrustrowana, a wraz z pogarszającym się samopoczuciem zaniedbywałam zdrowie i nie osiągałam satysfakcjonujących mnie wyników w pracy.

Jestem wdzięczna za to, że na swojej drodze spotykam ludzi, którzy dzielą się ze mną wiedzą i doświadczeniami. Jedna z bliskich mi osób zadała mi kiedyś kluczowe pytanie, które otworzyło na oścież drzwi do moich marzeń, skłoniło do refleksji i zmieniło moje nastawienie do pracy o 180 stopni. Dzięki tej zmianie żyję lukratywniej, czyli świadomie zarządzam swoją karierą, pracuję na bazie moich mocnych stron i w pełni wykorzystuję swój potencjał. Czuję radość i otrzymuję satysfakcjonujące wynagrodzenie – i właśnie tego chcę nauczyć Ciebie.

Jaka jest intencja Twoich działań?

Z jaką intencją dziś pracujesz?

Gdy działasz lukratywniej, jesteś w 100% sobą. Bo funkcjonujesz w zgodzie ze swoimi wartościami i korzystasz ze swoich mocnych stron. Bo na tak szybko zmieniającym się współczesnym rynku pracy posiadasz intratne zdolności adaptacji.

Gdy żyjesz lukratywniej, wykorzystujesz w pełni swój potencjał.

Gdy pracujesz lukratywniej, odczuwasz radość i otrzymujesz satysfakcjonujące wynagrodzenie. Bo dostrzegasz okazje, spełniasz swoje marzenia i realizujesz swój plan.

Żyj lukratywniej, działaj lukratywniej, pracuj lukratywniej!

Wszystkiego Lukratywnego!

Tego życzy Ci Twoja Osobista Projektantka Kariery!

Tu mnie znajdziesz:

www.lukratywniej.pl

Instagram:@projektantka_kariery

Facebook:@projektantkariery

LinkedIn:@projektantkariery

Rozdział 1

Poznaję siebie, a moje wartości i nastawienie do pracy nadają kierunek moim działaniom

Wybierz pracę, którą kochasz,a nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w swoim życiu.Konfucjusz

Jestem ciekawa, co poczułeś/poczułaś, gdy po raz pierwszy przeczytałeś/przeczytałaś te słowa Konfucjusza. Chciałabym poznać Cię bliżej i dowiedzieć się, jakie emocje towarzyszą Ci, gdy kilka razy dziennie ktoś w mediach społecznościowych zabiera Cię za kulisy swojego biznesu i radośnie opowiada o tym, że kocha to, co robi, że praca to jego pasja. Czy jest to autentyczność? Czy rzeczywiście jest to świat utkany z marzeń, kraina mlekiem i miodem płynąca? A może jednak kreacja i iluzja? Trudno jednoznacznie opisać wirtualny świat, ponieważ kilkusekundowy film, do którego mamy dostęp, to zaledwie wycinek historii. Coraz częściej mam wrażenie, że widzimy jedynie efekt, że rzadko mamy okazję zobaczyć, jak praca z pasją wygląda od kuchni i czy rzeczywiście jest tak, że gdy się kocha to, co się robi, to się nie czuje, że się pracuje.

Interpretacji słów Konfucjusza jest sporo. Cytat ma równie wielu sprzymierzeńców, ilu wrogów. Jaki jest mój stosunek? Ambiwalentny. Dlatego stworzyłam własne powiedzenie, które poznasz w trakcie naszej wspólnej podróży.

Zanim wyruszymy do miejsca zwanego pracą marzeń, opowiedz mi kilka słów o sobie.

Kim jesteś?

Może jedną z tych osób, które namiętnie surfują po internecie, szukając inspiracji i pomysłu na siebie?

Może z prędkością światła ruszyłeś/ruszyłaś w pogoń za życiową misją lub pasją, które mogłyby połączyć się z pracą?

Może drepczesz w miejscu w obawie przed tym, że nie masz talentów ani mocnych stron?

A może każdego dnia wypijasz filiżankę kawy w towarzystwie Prokrastynacji, Kunktatorstwa i Syndromu Oszusta?

Albo jakiś czas temu wyruszyłeś/wyruszyłaś w podróż w głąb siebie, wierząc, że niezawodna nawigacja w postaci wewnętrznego głosu skieruje Cię na właściwy tor?

Jakikolwiek ruch zrobiłeś/zrobiłaś, zapytaj siebie, czy był on podyktowany głosem serca czy bliskich. A może głosem zza szklanej szybki?

Nie będziesz wiedzieć, dokąd iść, dopóki się nie dowiesz, gdzie jesteś. Lewis Carroll

Ty i Twoja dotychczasowa sytuacja zawodowa

Człowiek to piękna istota posiadająca moc, potencjał. Ta moc to tożsamość, wartość, talenty, mocne strony i kompetencje. Każdy z nas ma potencjał, niektórzy jedynie potrzebują więcej czasu, aby go w sobie obudzić.

W internecie znajdziesz mnóstwo uniwersalnych zasad, technik i metod mówiących o tym, jak poszukiwać pracy. Pamiętaj jednak, że nie każda z tych rad jest odpowiednia dla Ciebie. Co więcej, projektowanie kariery nie zawsze idzie w parze z poszukiwaniem pracy.

Każdy z nas rusza z innego miejsca.

Każdy z nas dźwiga własny bagaż doświadczeń.

W procesie projektowania kariery warto odbyć podróż w czasie, czyli wziąć pod uwagę aspekty z przeszłości, zahaczyć o teraźniejszość i wybiec w przyszłość. I absolutnie nie mam na myśli namiętnego rozpamiętywania ani gdybania. Piszę o tym, na wypadek gdybyś zdecydował/zdecydowała się skoczyć z samolotu bez spadochronu – to zdanie usłyszałam kiedyś od Agnieszki Witkowskiej, znanej jako Architekt Porządku, i przyjęłam jako metaforę w procesie zmiany pracy. Przyznaję: sprawiło, że żarówka w mojej głowie przestała mrugać i nagle zrobiło się jaśniej.

Przez kilka lat wypełniałam obowiązki pracownika etatowego, a po godzinach w ramach działalności lukratywniej.pl prowadziłam konsultacje z zakresu marketingu i doradztwa zawodowego. Model łączenia pracy na etacie z prowadzeniem własnej działalności realizowałam 5 lat. Obie prace lubiłam, w każdej z nich zajmowałam się rekrutacją, marketingiem i projektowaniem kariery. W grudniu 2019 roku poczułam silną potrzebę zrezygnowania z etatu, aby w pełni oddawać się swojej misji. Jak pomyślałam, tak w ferworze emocji postanowiłam pójść za ciosem. Wtedy kolejny raz usłyszałam pytanie: „Czy uszyłaś sobie spadochron?”. Postanowiłam jeszcze jedną noc przespać się ze swoim pomysłem.

Spadochron to metafora poduszki finansowej, stanu mojego zdrowia i ubezpieczenia. To miękkie lądowanie, bufor, poczucie bezpieczeństwa, na wypadek gdyby mój plan spalił na panewce.

W głębi serca czułam, że klamka zapadła, ale dałam sobie więcej czasu, aby raz jeszcze przeanalizować dotychczasową sytuację zawodową. Dopiero wtedy odetchnęłam z ulgą.

Nie wiem, w jakiej sytuacji zawodowej jesteś. Przypuszczam, że poza Tobą nikt tak naprawdę o niej nie wie. Dlatego dokładnie ją przeanalizuj, zbadaj grunt pod nogami, ale pod żadnym pozorem nie zamykaj się na nieznane.

Wokół roi się od samogrających doradców „Ja na twoim miejscu...”. Ktoś na Twoim miejscu to nie Ty. Inaczej swoją karierę planują singiel, singielka, żona, mąż, student, studentka, bezrobotny, rodzic, przedsiębiorca czy etatowiec, a inaczej osoby po przejściach, traumach, wypaleniu zawodowym czy mobbingu.