Samookaleczenia nastolatków. Uwolnij się od destrukcyjnych zachowań dzięki technikom terapii DBT - Sheri Van Dijk - ebook

Samookaleczenia nastolatków. Uwolnij się od destrukcyjnych zachowań dzięki technikom terapii DBT ebook

Sheri Van Dijk

0,0
59,90 zł

lub
-50%
Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.
Dowiedz się więcej.
Opis

  • Połóż kres destrukcyjnym zachowaniom – raz na zawsze
  • Poradź sobie z niepokojącymi, bolesnymi myślami
  • Naucz się zdrowych strategii radzenia sobie z emocjami

Samookaleczanie świadczy o tym, że przeżywasz intensywne, trudne do zniesienia, bardzo nieprzyjemne emocje, z którymi nie potrafisz sobie poradzić. Ranienie ciała pozwala ci dać im upust. Być może masz poczucie, że jesteś do niczego, nie radzisz sobie z życiem lub nienawidzisz siebie. Może często targają tobą uczucia takie jak rozpacz, wstyd, smutek, lęk, gniew czy poczucie winy. Istnieje wiele powodów, dla których ludzie się okaleczają. Niezależnie jednak yod powodu prawda jest taka, że samookaleczanie jest destrukcyjnym – i mogącym prowadzić do śmierci – sposobem radzenia sobie z bólem emocjonalnym. Jakaś część ciebie rozumie, że takie postępowanie na dłuższą metę jest niezdrowe i nieskuteczne. Na szczęście istnieją zdrowe i bezpieczne sposoby radzenia sobie z emocjami. Zapoznasz się z nimi w tym poradniku. Dzięki tej książce rozwiniesz cztery ważne umiejętności:

  • uważność – która pozwala doświadczać emocji bez konieczności działania;
  • tolerancję na stres – która pomoże ci zwalczyć chęć okaleczania siebie;
  • regulację emocji – która pomaga zrozumieć i kontrolować bolesne uczucia;
  • skuteczność interpersonalną – która przekłada się na szacunek dla siebie i minimalizuje poczucie bezwartościowości i beznadziei.

Życie bywa bolesne, ale nie musisz stawiać czoła temu bólowi w pojedynkę. Dzięki pracy z tym poradnikiem zdobędziesz narzędzia niezbędne do radzenia sobie z trudnymi myślami i uczuciami w bezpieczny, zdrowy sposób.

Po pierwsze, celem tej książki jest pomóc ci zrozumieć własne zachowanie niezależnie od tego, czy okaleczasz swoje ciało (np. tniesz się, przypalasz), czy też robisz coś, co ma autodestrukcyjny charakter (np. zażywasz narkotyki, nadużywasz alkoholu, uprawiasz seks bez zabezpieczenia z nieznajomymi).

Po drugie, jej celem jest wyposażenie cię w narzędzia pozwalające reagować odpowiednio na te rzeczy w życiu, które sprawiają, że uciekasz się do niezdrowych sposobów radzenia sobie z bólem i z trudnościami napotykanymi na swojej drodze. Dzięki temu poradnikowi zdobędziesz umiejętności potrzebne, aby funkcjonować w zdrowszy sposób, dokonywać autonomicznych wyborów i budować takie relacje z innymi ludźmi, w których będziesz się czuć dobrze.

Książka bazuje na założeniach terapii dialektyczno-behawioralnej, która została opracowana po to, aby pomagać osobom takim jak ty, czyli zmagającym się z impulsami i zachowaniami autodestrukcyjnymi, a nawet z myślami samobójczymi.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
MOBI

Liczba stron: 184

Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.



Ty­tuł ory­gi­nału: The DBT skills work­book for teen self-harm. Prac­ti­cal to­ols to help you ma­nage emo­tions & over­come self-har­ming be­ha­viors
Co­py­ri­ght © 2021 by Sheri Van Dijk and New Har­bin­ger Pu­bli­ca­tions, 5674 Shat­tuck Ave­nue, Oakland, CA 94609
Co­py­ri­ght © for the Po­lish edi­tion by Gdań­skie Wy­daw­nic­two Psy­cho­lo­giczne, sp. z o.o. So­pot 2021.
Wszyst­kie prawa za­strze­żone. Książka ani żadna jej część nie może być prze­dru­ko­wy­wana ani w ża­den spo­sób re­pro­du­ko­wana lub od­czy­ty­wana w środ­kach ma­so­wego prze­kazu bez pi­sem­nej zgody Gdań­skiego Wy­daw­nic­twa Psy­cho­lo­gicz­nego.
Wy­da­nie pierw­sze w ję­zyku pol­skim 2022 rok
Prze­kład: Jo­lanta Bar­to­sik
Re­dak­torka pro­wa­dząca: Pa­try­cja Pa­cy­niak
Re­dak­cja me­ry­to­ryczna: dr Anna En­glert-Ba­tor
Re­dak­cja: Ka­ta­rzyna Ro­jek, Pa­try­cja Pa­cy­niak
Ko­rekta: ze­spół
Skład: Tojza
Pro­jekt okładki: Mo­nika Pol­lak
Zdję­cie na okładce: © 123 RF
ISBN 978-83-7489-999-4
Gdań­skie Wy­daw­nic­two Psy­cho­lo­giczne sp. z o.o. ul. J. Bema 4/1a 81-753 So­[email protected]
Kon­wer­sja: eLi­tera s.c.

De­dy­kuję tę książkę przede wszyst­kim moim klien­tom. Dzię­kuję, że po­zwo­li­li­ście mi do­łą­czyć do sie­bie na dro­dze swo­jego ży­cia i stać się świad­kiem po­zy­tyw­nych zmian, które z wielką od­wagą w nim wpro­wa­dza­li­ście!

Chcę ją za­de­dy­ko­wać też mo­jej ro­dzi­nie: Ma­mie i Ta­cie, Li­sie, Ro­opowi, Ca­le­bowi, Ma­ken­nie, Ji­mowi, Tes­sie i Oli­ve­rowi. Dzię­kuję, że je­ste­ście za­wsze go­towi oka­zać mi wspar­cie. Ko­cham Was wszyst­kich.

Wpro­wa­dze­nie

Być może już wiesz, że jest wiele osób, które do­ko­nują sa­mo­oka­le­czeń, czyli ce­lowo uszka­dzają swoje ciało. Więc nie, nie je­steś świ­rem ani dzi­waczką. Ist­nieje sporo zro­zu­mia­łych po­wo­dów, dla któ­rych lu­dzie na różne spo­soby się oka­le­czają. Ja­kaś część cie­bie jed­nak ro­zu­mie, że ta­kie po­stę­po­wa­nie na dłuż­szą metę nie jest zdrowe ani sku­teczne; gdyby było ina­czej, ta książka nie znaj­do­wa­łaby się te­raz w two­ich rę­kach. Przede wszyst­kim więc pra­gnę ci po­dzię­ko­wać za się­gnię­cie po ten po­rad­nik i po­gra­tu­lo­wać tego, że wi­dzisz, iż sa­mo­oka­le­cza­nie nie jest czymś, co chcesz za­trzy­mać w swoim ży­ciu na dłuż­szy czas. 

Po pierw­sze, ce­lem tej książki jest po­móc ci zro­zu­mieć wła­sne za­cho­wa­nie nie­za­leż­nie od tego, czy oka­le­czasz swoje ciało (np. tniesz się, przy­pa­lasz), czy też ro­bisz coś, co ma au­to­de­struk­cyjny cha­rak­ter (np. za­ży­wasz nar­ko­tyki, nad­uży­wasz al­ko­holu, upra­wiasz seks bez za­bez­pie­cze­nia z nie­zna­jo­mymi). Po dru­gie, jej ce­lem jest wy­po­sa­że­nie cię w umie­jęt­no­ści po­zwa­la­jące re­ago­wać od­po­wied­nio na te rze­czy w ży­ciu, które spra­wiają, że ucie­kasz się do nie­zdro­wych spo­so­bów ra­dze­nia so­bie z bó­lem i z trud­no­ściami na­po­ty­ka­nymi na swo­jej dro­dze.

Ni­niej­sza książka ba­zuje na za­ło­że­niach te­ra­pii dia­lek­tyczno-be­ha­wio­ral­nej (ang. dia­lec­ti­cal be­ha­vior the­rapy, DBT), która zo­stała opra­co­wana przez dok­tor Mar­shę Li­ne­han (2007), ame­ry­kań­ską psy­cho­lożkę, z my­ślą o nie­sie­niu po­mocy oso­bom ta­kim jak ty, czyli zma­ga­ją­cym się z im­pul­sami i za­cho­wa­niami au­to­de­struk­cyj­nymi, a na­wet z my­ślami sa­mo­bój­czymi. Dzięki temu po­rad­ni­kowi zdo­bę­dziesz umie­jęt­no­ści po­trzebne, aby funk­cjo­no­wać w zdrow­szy spo­sób, do­ko­ny­wać au­to­no­micz­nych wy­bo­rów i bu­do­wać ta­kie re­la­cje z in­nymi ludźmi, w któ­rych bę­dziesz się czuć do­brze. Z cza­sem zdrow­sze wy­bory i po­zy­tywne re­la­cje spra­wią, że za­czniesz się le­piej czuć ze sobą, co w dłuż­szej per­spek­ty­wie cza­so­wej zwy­kle pro­wa­dzi lu­dzi do uświa­do­mie­nia so­bie, że sa­mo­oka­le­cza­nie nie jest czymś, czego chcą, i mo­ty­wuje ich do wy­eli­mi­no­wa­nia ta­kich za­cho­wań.

Umie­jęt­no­ści, które zdo­bę­dziesz dzięki tej książce, można po­dzie­lić na cztery ka­te­go­rie. Umie­jęt­no­ści zwią­zane z prze­trwa­niem sy­tu­acji kry­zy­so­wej po­mogą ci prze­trzy­mać szcze­gól­nie trudne sy­tu­acje (ja­kie­kol­wiek by one były) bez ich po­gar­sza­nia. Pod­sta­wowe umie­jęt­no­ści zwią­zane z uważ­no­ścią po­mogą ci zła­go­dzić ból emo­cjo­nalny i po­wstrzy­mać się przed dzia­ła­niem pod wpły­wem im­pul­sów. Dzięki nim za­czniesz żyć bie­żącą chwilą i ak­cep­to­wać to, co po­ja­wia się w twoim ży­ciu. Opa­no­wu­jąc umie­jęt­no­ści zwią­zane z re­gu­la­cją emo­cji, do­wiesz się wię­cej o emo­cjach i o tym, jak ra­dzić so­bie z nimi w zdrow­szy spo­sób. Z ko­lei umie­jęt­no­ści zwią­zane ze sku­teczną ko­mu­ni­ka­cją in­ter­per­so­nalną uła­twią ci bu­do­wa­nie bar­dziej zrów­no­wa­żo­nych i sa­tys­fak­cjo­nu­ją­cych re­la­cji. Wy­ko­nu­jąc ćwi­cze­nia za­miesz­czone w tej książce, do­brze po­znasz wszyst­kie te umie­jęt­no­ści i prze­ko­nasz się, jak z nich ko­rzy­stać.

Dla­czego nie­któ­rzy lu­dzie za­czy­nają się oka­le­czać albo prze­ja­wiać au­to­de­struk­cyjne za­cho­wa­nia? Jesz­cze wiele po­trze­bu­jemy się do­wie­dzieć na te­mat ludz­kiego mó­zgu, szcze­gól­nie w kon­tek­ście sfery emo­cjo­nal­nej. W te­ra­pii dia­lek­tyczno-be­ha­wio­ral­nej za­kła­damy, że lu­dzie ucie­kają się do za­cho­wań au­to­de­struk­cyj­nych z dwóch po­wo­dów. Po pierw­sze, u nie­któ­rych ma to zwią­zek z tym, że od uro­dze­nia są bar­dziej wraż­liwi od in­nych. Czy jest tak i w twoim przy­padku? Czy czę­ściej niż inni do­świad­czasz róż­nych uczuć, in­ten­syw­niej od­bie­rasz rze­czy­wi­stość? Czy lu­dzie mó­wią ci, że „prze­sa­dzasz” w swo­ich re­ak­cjach? Że masz skłon­ność do „dra­ma­ty­zo­wa­nia”? Je­śli tak, to za­pew­niam cię, że nie masz żad­nego udziału w ta­kiej sy­tu­acji. Więk­sza wraż­li­wość może mieć zwią­zek z ge­nami odzie­dzi­czo­nymi po ro­dzi­cach, ze sta­nem two­jego zdro­wia psy­chicz­nego w chwili na­ro­dzin albo z pro­ble­mami, ja­kie miała twoja mama pod­czas ciąży. (Nie, o nic nie ob­wi­niam two­jej mamy! Je­śli jed­nak miała pro­blemy ze zdro­wiem psy­chicz­nym, prze­ży­wała w ciąży ja­kieś trau­ma­tyczne chwile lub do­świad­czała sil­nego stresu, mo­gło to wpły­nąć na twój roz­wój). Na­wia­sem mó­wiąc, warto wie­dzieć, że więk­sza wraż­li­wość nie jest jed­no­znacz­nie zła. Wpraw­dzie lu­dzie wraż­liwsi do­świad­czają cza­sem do­tkliw­szego cier­pie­nia, ale są też bar­dziej twór­czy i pełni pa­sji, a zdol­ność głę­bo­kiego od­czu­wa­nia rze­czy­wi­sto­ści idzie w pa­rze ze zdol­no­ścią do bu­do­wa­nia głęb­szych więzi z in­nymi.

I taka jest część prawdy o tym, dla­czego lu­dzie de­cy­dują się na sa­mo­oka­le­cza­nie i za­cho­wa­nia au­to­de­struk­cyjne. Po dru­gie, ważne jest śro­do­wi­sko, w któ­rym do­ra­stamy. Od­grywa ono bo­wiem istotną rolę w na­szym roz­woju. W przy­padku lu­dzi po­dej­mu­ją­cych oma­wiane za­cho­wa­nia po­wszech­nym prze­ży­ciem jest trauma (np. do­świad­cze­nie znę­ca­nia się, wy­ko­rzy­sta­nia lub za­nie­dba­nia). W te­ra­pii dia­lek­tyczno-be­ha­wio­ral­nej uwa­żamy, że do naj­częst­szych czyn­ni­ków śro­do­wi­sko­wych sprzy­ja­ją­cych sa­mo­oka­le­cza­niu i za­cho­wa­niom au­to­de­struk­cyj­nym na­leży do­ra­sta­nie w śro­do­wi­sku unie­waż­nia­ją­cym, czyli ta­kim, które na­uczyło cię my­śleć, że twoje prze­ży­cia we­wnętrzne (ta­kie jak emo­cje i my­śli) są nie­ade­kwatne.

Ży­jemy w świe­cie, w któ­rym na­sze emo­cje, my­śli i prze­ko­na­nia nie za­wsze są ro­zu­miane i ak­cep­to­wane, jed­nak nie­któ­rzy z nas do­ra­stają w śro­do­wi­sku re­gu­lar­nie im ko­mu­ni­ku­ją­cym, że coś z nimi jest nie tak, a to – w po­łą­cze­niu z więk­szą wraż­li­wo­ścią – sprzyja sa­mo­oka­le­cza­niu i za­cho­wa­niom au­to­de­struk­cyj­nym. Z tego wszyst­kiego mu­sisz za­pa­mię­tać, że to ab­so­lut­nie nie z two­jej winy po­ja­wiły się w twoim ży­ciu pro­blemy, które do­pro­wa­dziły do za­cho­wań au­to­de­struk­cyj­nych i do sa­mo­oka­le­cza­nia. Przy­czy­niła się do tego twoja wraż­li­wość w po­łą­cze­niu ze śro­do­wi­skiem do­ra­sta­nia, które z ta­kiego czy in­nego po­wodu nie za­spo­ka­jało two­ich po­trzeb emo­cjo­nal­nych. Więc nie, to nie twoja wina – i tak, w two­ich rę­kach (i w twoim za­sięgu) leży po­prawa wła­snego po­ło­że­nia.

W roz­dziale 1 pi­szę wię­cej o sa­mo­oka­le­cza­niu i za­cho­wa­niach au­to­de­struk­cyj­nych, żeby po­móc ci le­piej zro­zu­mieć i te pro­blemy, i to, w jaki spo­sób moja książka może cię wes­przeć. Po­tem po­znasz umie­jęt­no­ści, które z cza­sem za­stą­pią nie­chciane za­cho­wa­nia, dzięki czemu ra­dze­nie so­bie z trud­nymi prze­ży­ciami (i wy­ni­ka­ją­cymi z nich bo­le­snymi uczu­ciami) sta­nie się ła­twiej­sze; nie bę­dziesz więc mieć już po­trzeby ucie­ka­nia się do nie­zdro­wych za­cho­wań. Je­śli zde­cy­du­jesz się czy­tać da­lej – a mam na­dzieję, że tak bę­dzie – pa­mię­taj przez cały czas, że zmiana nie na­stąpi z dnia na dzień. Po­myśl nad tym, co już wiesz z ni­niej­szego wpro­wa­dze­nia. Lek­tura roz­działu 1 sta­nie się dla cie­bie oka­zją do dal­szych prze­my­śleń do­ty­czą­cych tego, czy znaj­du­jesz w so­bie go­to­wość i chęć, by pod­jąć tę trudną, ale i nio­sącą wiele sa­tys­fak­cji oraz bar­dzo war­to­ściową pracę. Ży­czę ci po­wo­dze­nia – wie­rzę, że wy­trwasz!

Za­pra­szamy do za­kupu peł­nej wer­sji książki