Rocznik Czasopisma MATINF 2024/2025 - Redakcja Czasopisma MATINF - ebook

Rocznik Czasopisma MATINF 2024/2025 ebook

Redakcja Czasopisma MATINF

0,0

Opis

W roczniku 2024/2025 Redakcja Czasopisma MATINF publikuje szkice z tomu drugiego książki G.M.Fichtenholz'a "Rachunek różniczkowy i całkowy", do samodzielnej nauki kurs programowania poprzez język Javascript, przemyślenia z lektury "Fizyka" Dawida Halliday’a i Roberta Resnick’a oraz dodatkowe artykuły komponujące całość proponowanego programu nauczania.

Plik obejmuje cały, do sierpnia uaktualniany rocznik Czasopisma MATINF z aktualnym numerem na początku, nie uwzględnia numerów specjalnych. Publikacja w okolicach ostatniego poniedziałku miesiąca poprzedzającego. Redakcja Czasopisma MATINF z góry przeprasza za błędy ortograficzne, interpunkcyjne, składniowe, stylistyczne, ... Redakcja Czasopisma MATINF nie udziela żadnych gwarancji jakości treści.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 85

Rok wydania: 2024

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.



Numer:

MATINF 10/2025

Stron:

3

Data wydania:

26maja 2025

Druk:

bez drukowanych egzemplarzy

Adresy Redakcji:

[email protected]

Witryny informacyjne, regulaminy:

https://github.com/czasopismo-MATINF/Czasopismo-MATINF

Czytelnik:

osoba samodzielnie ucząca się, student

Cel:

systematyczne kursy podstaw programowania, matematyki, algebry i analizy matematycznej, artykuły o takowej tematyce; recenzje książek do nauki, narzędzi do programowania, listy zasobów informatycznych, serwisów internetowych; zestawienia wiedzy ogólnej, sprawozdania z wyszukiwania informacji w sieci Internet; po dwudziestu latach wybuchu programistycznego niepotrzebna już promocja programowania, ale powrót na jego podstawowy poziom i znalezienie miejsca dla jego podstaw przy potwornie zwiększającym się stopniu skomplikowania algorytmów oraz narzędzi programistycznych; systematyczny zbiór powszechnie znanych pomysłów i idei; obrazowanie interdyscyplinarnego podejścia do nauki z przewagą matematyki oraz informatyki; próby tworzenia wielogałęziowej podstawy nauczania; obrazowanie sposobu tworzenia notatek z wykładów;

Wstęp do bieżącego numeru:

Kolejne artykuły cykli: dotyczących książki G.M.Fichtenholz’a „Rachunek różniczkowy i całkowy”, książki R.Resnick'a i D.Halliday'a „Fizyka”, kursu programowania poprzez język JavaScript oraz krótka notatka o paradoksie Olbers’a.

Spis aktualnie rozwijanej zawartości:

szkice kursu z analizy matematycznej

kurs programowania w języku JavaScript

historia nauki i techniki

szkice z podstaw fizyki

recenzje książek

indeks wiadomości technicznych

MATEMATYKAMATEMATYKAMATEMATYKAM

Kurs analizy matematycznej.

Szkic 21. ::GMFII-RXIV:: Całki zależne od parametru. Część 2.

O funkcji Gamma Euler’a (Leonhard Euler).

Właściwie cały paragraf ::GMFII-RXIV-§5:: jest poświęcony funkcji Gamma Euler’a (Leonhard Euler), powiązanych z którą wzorów Redakcja nigdy nie nauczyła się na pamięć, a mając do tego właśnie okazję podczas tego czytania ::GMF:: zaprasza Czytelnika do wspólnego pamięciowego wkuwania. O tej i funkcji Dzeta Riemann’a (Georg Friedrich Bernhard Riemann)jako funkcjach zespolonych Czytelnik może dowiedzieć się z paragrafów jak na razie ulubionej książki Redakcji do analizy zespolonej ::FLFZ-RVIII-§11,12::. A wkuwanie pamięciowe chyba zajmie Redakcji dłuższy czas, ponieważ notatki do funkcji Gamma Euler’a () zajmują w notatkach Redakcji w zeszycie formatu B5, w kratkę, co najmniej stukartkowym około ośmiu stron ...

::FLFZ:: Franciszek Leja "Funkcje zespolone"

TECHNIKATECHNIKATECHNIKATECHNIKATEC

Kurs programowania poprzez język JavaScript.

Sprawozdanie 10.

Redakcja do skryptu z poprzedniego sprawozdania przygotowała tablicę funkcji w formie „funkcji strzałkowych” do wpisania w kodzie i błyskawicznie udało się jej oprogramować oznaczaniepunktów wykresów. Podobnie jak ostatnio Redakcja nieznacznie zadowolona z szybko osiągniętego wyniku pomarzyła o: różnych kolorach dla wykresów różnych funkcji, przynajmniej dwóch trybach rysowania (n.p. osobne punkty oraz linia łamana), przesuwaniu funkcji na wierzch układu oraz największym marzeniu Redakcji – rysowaniu krzywych parametrycznych jak n.p. w ::GMFI-RVII::. Może znowu Czytelnik-Programista okaże się mniej leniwym od Redakcji, ponieważ Redakcji jest daleko do skryptów publikowanych razem z wykładami MIT na MIT OpenCourseWare (bez linku), z którymi Czytelnik-Kursant i fan tego serwisu mógł się był spotkać.

NAUKANAUKANAUKANAUKANAUKANAUKAN

Pomysły i pytania z fizyki.

Szkic 10. ::RHFI-R10:: Czym różni się zderzenie od wybuchu?

Pytania, pomysły oraz stwierdzenia, które Redakcja zadała, na które wpadła oraz które przyszły jej do głowy czytając ::RHFI-R10:: :

Czy sprawdzenie się zasady zachowania pędu jest dowodem stosowalności rachunku różniczkowo-całkowego do ciał sztywnych i chyba ciał w ogóle a może tylko trzeciej zasady dynamiki Newton’a (Sir Isaac Newton)?

Czy znajomość zasad fizyki przydaj się w nauce gry w bilard stołowy?

Redakcja zwróciła uwagę na ładną definicję zderzenia jako momentu, w którym można pominąć siły zewnętrzne.