Rocznik Czasopisma MATINF 2023/2024 - Redakcja Czasopisma MATINF - ebook

Rocznik Czasopisma MATINF 2023/2024 ebook

Redakcja Czasopisma MATINF

0,0

Opis

W roczniku 2023/2024 Redakcja Czasopisma MATINF publikuje szkice z drugiej części książki S.Lang'a "Algebra" o teorii Galois, szkice z tomu pierwszego książki G.M.Fichtenholz'a "Rachunek różniczkowy i całkowy", do samodzielnej nauki kursy programowania poprzez języki Python oraz Java w oparciu o uproszczone środowisko programistyczne Processing oraz różne sprawozdania z przeglądania informacji w sieci Internet.

 

Plik obejmuje cały, do sierpnia uaktualniany rocznik Czasopisma MATINF z aktualnym numerem na początku, nie uwzględnia numerów specjalnych. Publikacja w okolicach ostatniego poniedziałku miesiąca poprzedzającego. Redakcja Czasopisma MATINF z góry przeprasza za błędy ortograficzne, interpunkcyjne, składniowe, stylistyczne, ... Redakcja Czasopisma MATINF nie udziela żadnych gwarancji jakości treści.

 

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 140

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.

Popularność




Numer:

MATINF 10/2024

Stron:

6

Data wydania:

27maj 2024

Druk:

bez drukowanych egzemplarzy

Adresy Redakcji:

[email protected]

Witryny informacyjne, regulaminy:

https://github.com/czasopismo-MATINF/Czasopismo-MATINF

Czytelnik:

osoba samodzielnie ucząca się, student

Cel:

systematyczne kursy podstaw programowania, matematyki, algebry i analizy matematycznej, artykuły o takowej tematyce; recenzje książek do nauki, narzędzi do programowania, listy zasobów informatycznych, serwisów internetowych; zestawienia wiedzy ogólnej, sprawozdania z wyszukiwania informacji w sieci Internet; po dwudziestu latach wybuchu programistycznego niepotrzebna już promocja programowania, ale powrót na jego podstawowy poziom i znalezienie miejsca dla jego podstaw przy potwornie zwiększającym się stopniu skomplikowania algorytmów oraz narzędzi programistycznych; systematyczny zbiór powszechnie znanych pomysłów i idei; obrazowanie interdyscyplinarnego podejścia do nauki z przewagą matematyki oraz informatyki; próby tworzenia wielogałęziowej podstawy nauczania; obrazowanie sposobu tworzenia notatek z wykładów;

Wstęp do bieżącego numeru:

W tym czerwcowym numerze końcowetegoroczne szkice kursów analizy matematycznej, algebry, programowania poprzez języki Python oraz Java. Ponadto: o robotach człowiekokształtnych, kilku misjach ludzkości poza - czy nasz? - Układ Słoneczny, prywatnych firmach lotów kosmicznych, co dla Redakcji jest samo niespodzianką, że się odbyły, oraz przedostatni odcinek leksykonu paradygmatów z linkiem do strony z listą frameworków języka Python.

Spis aktualnie rozwijanej zawartości:

kurs programowania w języku Java

narzędzia programistyczne

kurs programowania w języku Python

szkice kursu z analizy matematycznej

historia matematyki przełomu XVIII i XIX wieku

listy serwisów internetowych

recenzje książek

algorytmika

szkice kursu z algebry

indeks wiadomości technicznych

############################################

Notatka 2. Roboty człowiekokształtne.

Do podsumowania rozrostu informatyki początków XXI wieku, Redakcja chciała zrobić klasyfikację typów robotów lub listę najnowocześniejszych robotów humanoidalnych (?). W roku 2024 przerosło to możliwości Redakcji, a jeszcze niedawno jedynym znanym Redakcji niesamowitym robotem był Atlas firmy Boston Dynamics. W niektórych fabrykach człowiekokształtne roboty pracują obok ludzi, zdarzają się wypadki, kiedy systemy sterujące robotami mylą ludzi z przedmiotami. Gdzie Redakcja mieszka w dalszym ciągu nie ma w sklepach narzędzi, zestawów do łatwej produkcji części do składania robotów. Oprogramowanie jest dostępne szybciej.

https://en.wikipedia.org/wiki/Humanoid_robot

https://apptronik.com/

############################################

Kurs programowania poprzez język Python.

Sprawozdanie 10.

Żaden kiepskiej jakości kurs programowania nie może obyć się bez dogłębnego wyjaśnienia czym są klasy i obiekty ... Ten szkicowy kurs będzie musiał się obejść bez ... Zatem jak nauczać takich pojęć oraz programowania w ogóle? Zdaniem Redakcji, niezbędne jest połączenie zabawy i programowania w prostym języku ... Program powinien lustrzanie odbijać dotykalny fragment kolorowego roboto-klockowego otoczenia, chociaż Redakcja nie rozumie, dlaczego aplikacje do programowania rysunkowego w blokach są tak popularne, przecież Redakcja nigdy z nich nie korzystała. Samym czytaniem z ekranu, zdaniem Redakcji, nie można nauczyć się programować.

O, dziedziczenie w języku Python jest wielobazowe, zawiera pojęcie wirtualności, przeładowania operatorów!

classes, objects, aliases, pointers,

namespaces, scopes, słowa kluczowe nonlocal i global,

attributes,

class definition, class object, attribute references, instantiation, metoda __init__, atrybut __doc__,

instance objects, data attributes, methods,

function objects, method objects,

class variables, instance variables,

I podobnie do języka Javascript, lecz odmiennie niż w języku Java, w Pythonie w obiektach można dodawać nowe atrybuty już po ich utworzeniu.

atrybut __class,

Dziedziczenie ...

funkcje isinstance, issubclass,

wielobazowe: cytat: "For most purposes, in the simplest cases, you can think of the search for attributes inherited from a parent class as depth-first, left-to-right, not searching twice in the same class where there is an overlap in the hierarchy.",

call-next-method,

private members, name mangling,

container objects, iterators, metody __iter__, __next__, generators, słowo kluczowe yield, generator expressions,

atrybut __dict__ w modułach