Przygotowania na trudne czasy - Paweł Frakowski - ebook

Przygotowania na trudne czasy ebook

Paweł Frakowski

3,8
14,99 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 14,99 zł

Ten tytuł znajduje się w Katalogu Klubowym.

Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.

Dowiedz się więcej.
Opis

Przygotowani przetrwają.
Jeśli czytasz ten tekst przy świetle elektrycznym, to znaczy, że najprawdopodobniej jeszcze żyjesz w dobrobycie i nie wyobrażasz sobie, że lodówka lub sklepowe półki mogą być puste. Ale to właśnie TERAZ masz czas na to, by się przygotować.
Wojna na Ukrainie, terroryzm, kryzysy migracyjne, katastrofy klimatyczne i pandemia ostatnie lata udowodniły, że nic nie jest dane nam raz na zawsze, a świat zaskakuje nas coraz częściej. Pora zadać sobie pytanie: co zrobimy, jeśli nagle znajdziemy się w sytuacji kryzysowej? Czy będziemy na nią gotowi?
Z tej książki dowiesz się:
lJak radzić sobie ze stresem, zachować spokój i zdobyć przewagę w każdych okolicznościach
lJak przygotować swoją rodzinę na wypadek ewakuacji oraz co zrobić, jeśli jest na nią za późno
lJak zdobyć, uzdatnić i racjonalnie gospodarować zasobami wody oraz zrobić własny oczyszczacz powietrza
Jak przechowywać zapasy i gdzie znaleźć żywność, gdy sklepy są puste
Jak zabezpieczyć dom przed pożarem, powodzią lub wichurą
Jak przetrwać atak lub awarię nuklearną
lJak unikać zagrożeń i zachować się w czasie bezprawia, by przeżyć
To nie jest lista zakupów i łatwych rozwiązań ten poradnik nauczy cię myślenia. Oprócz gotowych wskazówek znajdziesz w nim zadania do wykonania, które ułatwią ci wdrażanie praktycznych zaleceń.
Ta wiedza może zapewnić bezpieczeństwo tobie i twoim bliskim.
Przygotuj się. Teraz.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)

Liczba stron: 154

Rok wydania: 2022

Oceny
3,8 (11 ocen)
6
1
2
0
2
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
TheSzimek

Nie oderwiesz się od lektury

Dla mnie obowiązkowa lektura na obecne niepewne czasy. Nie wieje szurostwem, racjonalne podejście do tematu.
00
boorkosia

Nie oderwiesz się od lektury

Polecam
00
paulaincia

Nie polecam

"Jeśli masz firmę to zakupy możesz wrzucić w koszty" - serio. Nie polece książki, która promuje łamanie prawa.
00
malgosiarudnicka

Nie polecam

Książka infantylna dla przedszkolaków. Brak w niej jakichkolwiek porad np. jak zdobyć pożywienie i co można jeść z mniej znanych roślin występujących w naturze.
00



Czas na działanie jest teraz. Nigdy nie jest za późno, by coś zrobić. Antoine de Saint-Exupéry

Wprowadzenie

Cho­ciaż ka­ta­stro­fy i po­wa­żne in­cy­den­ty są na­dal rzad­ki­mi zda­rze­nia­mi, mi­ędzy­na­ro­do­we sta­ty­sty­ki po­ka­zu­ją, że w ostat­nich dzie­si­ęcio­le­ciach ich licz­ba ro­śnie. Zwi­ęk­sza­jąca się licz­ba kon­flik­tów zbroj­nych, ter­ro­ryzm, kry­zy­sy mi­gra­cyj­ne, po­wo­dzie, wi­chu­ry oraz pan­de­mia udo­wod­ni­ły, i to dość bru­tal­nie, że nic nie jest nam dane raz na za­wsze, i ka­za­ły po­now­nie się przyj­rzeć na­szym pla­nom. To, co kie­dyś było te­ma­tem fil­mów ka­ta­stro­ficz­nych, te­raz mo­że­my ob­ser­wo­wać na żywo. Ka­żde z tego typu zda­rzeń może po­ci­ągnąć za sobą dużo ofiar śmier­tel­nych, znisz­cze­nie in­fra­struk­tu­ry i sie­ci ko­mu­ni­ka­cyj­nych, prze­rwa­nie ła­ńcu­chów do­staw, wstrzy­ma­nie pro­duk­cji oraz za­ła­ma­nie się po­rząd­ku praw­ne­go. Trud­ne cza­sy, nie­spo­dzie­wa­ne sy­tu­acje i za­gro­że­nia są nie­unik­nio­ne, ale ich wpływ mo­żna zmi­ni­ma­li­zo­wać.

Z ko­lej­nych roz­dzia­łów ksi­ążki do­wiesz się, jak unik­nąć wie­lu za­gro­żeń, jak się przy­go­to­wać oraz jak się za­cho­wy­wać w trud­nym okre­sie. Zwra­cam uwa­gę rów­nież na wie­le in­nych aspek­tów, ja­kże często po­mi­ja­nych w co­dzien­nym ży­ciu. Przy­go­to­wy­wa­nie się na zrządze­nia losu nie po­win­no się ogra­ni­czać do ku­po­wa­nia ró­żnych rze­czy. Ni­niej­szy po­rad­nik ma zmu­sić cię do my­śle­nia. Oprócz wie­dzy znaj­dziesz w nim za­da­nia do wy­ko­na­nia, któ­re uła­twią ci wdra­ża­nie prak­tycz­nych za­le­ceń. Ze względu na te­ma­ty­kę, nie spo­dzie­waj się, że będzie to tyl­ko week­en­do­wa za­ba­wa. Przy­go­to­wa­nie i pla­no­wa­nie to trud­ny i dłu­gi pro­ces, ale dla my­ślących lu­dzi, w tym prep­per­sów, bez wąt­pie­nia naj­sen­sow­niej­szy w kon­te­kście prze­trwa­nia.

Rozdział 1.Prep­pers, czy­li kto?

Jeśli czy­tasz ten roz­dział przy świe­tle elek­trycz­nym, a nie mi­go­czącym zni­czu, to zna­czy, że jesz­cze ży­jesz w do­bro­by­cie, masz czas na przy­go­to­wa­nia i na­dzie­ję na prze­ży­cie (prze­trwa­nie) ko­lej­nych mie­si­ęcy i lat. Po­trak­tuj, pro­szę, ko­lej­ne po­ra­dy bar­dzo po­wa­żnie i nie od­wle­kaj przy­go­to­wań na pó­źniej.

Preppersi są wśród nas

Samo okre­śle­nie prep­pers po­cho­dzi od an­giel­skie­go zwro­tu to be pre­pa­red, czy­li „być przy­go­to­wa­nym” – oczy­wi­ście na naj­gor­szy sce­na­riusz. Fa­łszy­wy i prze­ry­so­wa­ny ob­raz spo­łecz­no­ści prep­per­sów dał ame­ry­ka­ński se­rial te­le­wi­zyj­ny Do­oms­day Prep­pers emi­to­wa­ny przez Na­tio­nal Geo­gra­phic Chan­nel w la­tach 2011–2014. Przed­sta­wiał on bo­wiem wy­bra­ne gru­py, często ro­dzi­ny, nie­ma­lże jako „ban­dy świ­rów” szy­ku­jące się na ży­cie w apo­ka­lip­tycz­nym świe­cie oraz fik­cyj­ne za­gro­że­nia. Me­dia pre­fe­ru­ją oso­by bar­dzo in­try­gu­jące, a cza­sa­mi jesz­cze do­dat­ko­wo je pod­ko­lo­ry­zo­wu­ją. Z ko­lei pol­skich prep­per­sów w 2015 roku za­pre­zen­to­wał se­rial Pre­per­si – go­to­wi na wszyst­ko, któ­ry przed­sta­wił idee prep­pin­gu, syl­wet­ki osób i wy­ja­śnił w du­żym skró­cie, o co cho­dzi w tym ru­chu.

Praw­da jest jed­nak taka, że oso­by, któ­re fak­tycz­nie są prep­per­sa­mi, uni­ka­ją me­diów, a w szcze­gól­no­ści te­le­wi­zji. Jaki sens ma po­ka­zy­wa­nie ca­łe­mu świa­tu, jak wy­glądasz, gdzie i jak miesz­kasz, ile masz za­pa­sów, ile osób li­czy gru­pa i jak jest za­bez­pie­czo­na na wy­pa­dek ata­ku z ze­wnątrz.

Wy­da­rze­nia, któ­re mia­ły naj­wi­ęk­szy wkład w po­pu­la­ry­zo­wa­nie świa­do­mo­ści na te­mat ko­niecz­no­ści by­cia przy­go­to­wa­nym, szcze­gól­nie dla Ame­ry­ka­nów, to:

•okres zim­nej woj­ny (1947–1991), kie­dy ist­nia­ła re­al­na gro­źba wy­bu­chu kon­flik­tu nu­kle­ar­ne­go na glo­bal­ną ska­lę,

•se­ria czte­rech sko­or­dy­no­wa­nych ata­ków ter­ro­ry­stycz­nych z dnia 11 wrze­śnia 2001 roku,

•se­ria za­ma­chów ter­ro­ry­stycz­nych na wy­spie Bali (2002), w Ma­dry­cie (2004), Lon­dy­nie (2005),

•kry­zys fi­nan­so­wy z lat 2007–2009.

Ko­lej­na fala za­in­te­re­so­wa­nia te­ma­ty­ką to ostat­nie lata, czy­li za­gro­że­nie ka­ta­stro­fa­mi eko­lo­gicz­ny­mi i gwa­łtow­ny­mi zja­wi­ska­mi po­go­do­wy­mi w po­łącze­niu z nie­pew­no­ścią go­spo­dar­czą, glo­bal­ną pan­de­mią i woj­ną w Ukra­inie.

Wszy­scy zna­my hi­sto­rię Pol­ski, w mniej­szym lub wi­ęk­szym za­kre­sie pa­mi­ęta­my ją ze szko­ły. Z po­wo­du usy­tu­owa­nia w środ­ko­wej Eu­ro­pie na te­re­nach na­sze­go pa­ństwa to­czy­ły się woj­ny, zda­rza­ły się oku­pa­cje i ma­so­we wy­sie­dle­nia lu­dzi. W cza­sach PRL prep­per­sem był prak­tycz­nie ka­żdy Po­lak, bar­dziej z musu niż z wy­bo­ru. Od nie­daw­na – szcze­gól­nie istot­ne w tym kon­te­kście wy­da­rze­nia to wy­buch woj­ny w Don­ba­sie we wschod­niej Ukra­inie (2014) oraz kry­zys mi­gra­cyj­ny na bia­ło­ru­skiej gra­ni­cy (2021) – je­ste­śmy na kra­wędzi woj­ny. Ostat­nio do tej wy­wo­ła­nej po­li­ty­ką trud­nej sy­tu­acji do­ło­ży­ły się eks­tre­mal­ne zja­wi­ska po­go­do­we, ta­kie jak po­wo­dzie, bar­dzo sil­ne wia­try, lo­kal­ne su­sze lub wy­so­kie tem­pe­ra­tu­ry w le­cie.

Kim za­tem jest pol­ski prep­pers? Na­sze bab­cie i nasi dziad­ko­wie na­zwa­li­by go czło­wie­kiem za­rad­nym i prze­wi­du­jącym. To oso­ba, któ­ra po­wa­żnie pod­cho­dzi do ró­żno­rod­nych wspó­łcze­snych za­gro­żeń i ak­tyw­nie sta­ra się przed nimi za­bez­pie­czyć, wy­cho­dząc z za­ło­że­nia, że ka­żdy ro­dzaj przy­go­to­wań jest lep­szy od bez­czyn­no­ści. To ktoś, kto trosz­czy się o utrzy­ma­nie pew­nej ja­ko­ści ży­cia i po­zio­mu kom­for­tu za­rów­no pod­czas nie­bez­piecz­ne­go zda­rze­nia, jak i po nim. Dzi­ęki in­ten­syw­nym przy­go­to­wa­niom i pla­no­wa­niu ma sprzęt oraz za­pa­sy dla sie­bie i swo­jej ro­dzi­ny i może prze­cze­kać krót­ko- lub dłu­go­tr­wa­łą ka­ta­stro­fę. Jed­na­kże praw­dzi­wy prep­ping nie ogra­ni­cza się do uzbie­ra­nia tony sprzętu. To przy­go­to­wa­nia ze­spo­ło­we – ka­żdy czło­nek ro­dzi­ny po­wi­nien być choć tro­chę za­an­ga­żo­wa­ny. Do­ty­czy to za­rów­no teo­rii, jak i prak­ty­ki. Te oso­by wkła­da­ją dużo wy­si­łku w re­ali­za­cję za­ło­żo­nych pla­nów. Dzi­ęki temu są do­brze zor­ga­ni­zo­wa­ne, sys­te­ma­tycz­ne, po­ukła­da­ne.

Prep­per­si na ca­łym świe­cie zwy­kle opie­ra­ją swo­je prze­trwa­nie na wła­snych za­so­bach, sta­ra­ją się być mak­sy­mal­nie sa­mo­wy­star­czal­ni, rów­nież we wła­snym domu i przy ogra­ni­czo­nym kon­tak­cie z in­ny­mi w trud­nym dla wszyst­kich okre­sie za­gro­że­nia. Ewa­ku­ację uzna­ją za osta­tecz­no­ść.

Prze­trwa­nie opie­ra się na trzech po­wi­ąza­nych ze sobą ele­men­tach: wie­dzy, umie­jęt­no­ściach oraz za­so­bach. Mu­szą one wspó­łgrać ze sobą, aby cel zo­stał osi­ągni­ęty. Na ogół bez jed­ne­go z nich dwa po­zo­sta­łe mają znacz­nie mniej­sze zna­cze­nie, a bez dwóch nie dasz rady so­bie po­ra­dzić. Cza­sa­mi może to wy­wo­łać efekt ko­micz­ny, np. je­steś głod­ny i pa­trzysz bez­sil­nie na kon­ser­wę, bo nie wiesz, jak ją otwo­rzyć, po­nie­waż nie masz żad­ne­go na­rzędzia.

By­cie przy­go­to­wa­nym ma wie­le ró­żnych form i mu­sisz pa­mi­ętać, że cho­dzi nie tyl­ko o prze­trwa­nie apo­ka­lip­sy, lecz ta­kże o pro­spe­ro­wa­nie ka­żde­go dnia. Nasz ga­tu­nek prze­żył dzi­ęki temu, że przy­go­to­wy­wał się do po­ten­cjal­nych za­gro­żeń.

Wiedza przepędza strach

Jest ta­kie sta­re woj­sko­we po­wie­dze­nie: „ża­den plan nie prze­trwa pierw­sze­go kon­tak­tu z wro­giem”. Ale czy to ozna­cza, że nie ma po­trze­by pla­no­wa­nia? Ab­so­lut­nie nie.

W du­żej mie­rze to za­po­bie­gli­wo­ść oraz uczu­cie stra­chu po­pędza, zmu­sza do dzia­ła­nia, przy­go­to­wań i ro­bie­nia za­pa­sów. Na ca­łym świe­cie sta­le ro­śnie licz­ba prep­per­sów i su­rvi­va­low­ców. Osób, a na­wet ca­łych ro­dzin przy­go­to­wu­jących się do prze­trwa­nia w uci­ążli­wych czy wręcz skraj­nie trud­nych wa­run­kach. We­dług Bra­dleya Gar­ret­ta, na­ukow­ca, któ­ry ba­dał ten ruch, na świe­cie jest oko­ło 20 mi­lio­nów prep­per­sów. Uwa­ża się, że w Ame­ry­ce żyje od 5 do 15 mi­lio­nów osób, któ­re przy­go­to­wu­ją się na trud­ne cza­sy1.

Jesz­cze kil­ka­na­ście lat temu to mężczy­źni sta­no­wi­li prze­wa­ża­jącą licz­bę osób za­li­cza­jących się do prep­per­sów. Jed­nak ostat­nie kil­ka lat zmie­ni­ło tę pro­por­cję. Z tego, co uda­ło mi się usta­lić, bli­sko 40% osób ogląda­jących za­gra­nicz­ne ka­na­ły do­ty­czące przy­go­to­wań sta­no­wią ko­bie­ty. Jesz­cze 5 lat temu (w 2016 roku) było to mniej niż 9%. To ko­bie­ty co­raz częściej zle­ca­ją bu­do­wę przy­do­mo­wych schro­nów oraz ku­pu­ją ze­sta­wy awa­ryj­ne dla swo­jej ro­dzi­ny. Cza­sa­mi ro­bią to pod wy­pły­wem im­pul­su, chwi­lo­we­go po­czu­cia stra­chu na sku­tek do­nie­sień me­dial­nych, ale za­wsze z my­ślą, że to po­mo­że ich dzie­ciom w sy­tu­acji kry­zy­so­wej. W Sta­nach Zjed­no­czo­nych sza­cu­je się, że 31% prep­per­sów to ko­bie­ty i ten od­se­tek sta­le ro­śnie2.

W Pol­sce nikt nie pro­wa­dzi po­dob­nych ofi­cjal­nych sta­ty­styk, nie ka­żdy też się przy­zna­je, że jest prep­per­sem. Pa­trząc jed­nak na licz­bę człon­ków spo­łecz­no­ści prep­per­sów na fo­rach i w ser­wi­sach spo­łecz­no­ścio­wych (fan­pa­ge’e), mo­żna przy­jąć, że ich licz­ba si­ęga 30 ty­si­ęcy. Po­pu­lar­ne w Pol­sce youtu­be’owe ka­na­ły dla prep­per­sów (dane z lu­te­go 2022) to:

•„Adolf Ku­dli­ński” – 321 tys. sub­skry­ben­tów3,

•„Do­mo­wy Su­rvi­val” – po­nad 95 tys. sub­skry­ben­tów,

•„Po­sta­po­ka­lip­tycz­nie PRZEZ ŚWIAT” – 48 tys. sub­skry­ben­tów,

•„Prep­pers Po­land” – 5 tys. sub­skry­ben­tów.

Jak wi­dać, osób za­in­te­re­so­wa­nych tą te­ma­ty­ką jest spo­ro. Jesz­cze kil­ka lat temu było ich znacz­nie mniej – trze­ba jed­nak pa­mi­ętać, że wów­czas w ser­wi­sie YouTu­be było nie­wie­le pol­sko­języcz­nych tre­ści tego typu.

Chcia­ła­bym tu­taj pod­kre­ślić, że za­rów­no mężczy­źni, jak i ko­bie­ty mu­szą być przy­go­to­wa­ni – naj­le­piej, gdy za­an­ga­żu­je się w to cała ro­dzi­na. W tym kon­te­kście cie­szy mnie sta­le ro­snąca licz­ba czy­tel­ni­czek ta­kich po­rad­ni­ków jak ten, któ­ry trzy­masz w dło­ni.

Do wzro­stu za­in­te­re­so­wa­nia prep­pin­giem przy­czy­ni­ły się pan­de­mia CO­VID-19, eks­tre­mal­ne zja­wi­ska po­go­do­we, cza­so­we nie­do­bo­ry ró­żnych to­wa­rów, ci­ągły wzrost cen, gro­źba tzw. blac­ko­utu, jak rów­nież za­gro­że­nie woj­ną. Lu­dzie zda­ją so­bie spra­wę, że to wszyst­ko ma duży wpływ na ich pry­wat­ne po­czu­cie bez­pie­cze­ństwa. Przy­go­to­wa­nia na za­gro­że­nia często ła­go­dzą strach, a nie go po­tęgu­ją, jak nie­któ­rzy mogą sądzić. Choć, jak być może wiesz (albo prze­czy­tasz w ko­lej­nych roz­dzia­łach), na stra­chu opar­tych jest wie­le biz­ne­sów (nie tyl­ko na epa­to­wa­niu nim) i prze­stęp­czych pro­ce­de­rów.

Jako że wspó­łcze­sne cza­sy nio­są ze sobą dziw­ne i nie­spo­ty­ka­ne od wie­lu lat zda­rze­nia, lu­dzie co­raz częściej za­da­ją so­bie py­ta­nie, czy ktoś coś przed nami ukry­wa. To co dla jed­nych jest teo­rią spi­sko­wą, dla in­nych sta­no­wi punkt wy­jścia do głęb­szej ana­li­zy. Nic nie jest bia­łe i czar­ne. Mimo wcze­śniej­szych za­pew­nień, że coś będzie trwa­ło mak­sy­mal­nie dwa ty­go­dnie, oka­zu­je się, że prze­ci­ąga się na dłu­gie mie­si­ące. Ob­ostrze­nia, pro­ble­my z do­sta­wa­mi, ro­snące ceny – chy­ba ka­żdy to już prze­żył albo przy­naj­mniej o tym sły­szał od bli­skich.

Gdy in­fra­struk­tu­ra kry­tycz­na zo­sta­je znisz­czo­na lub uszko­dzo­na i nie funk­cjo­nu­je w wy­ni­ku zda­rzeń spo­wo­do­wa­nych si­ła­mi na­tu­ry lub dzia­ła­nia­mi czło­wie­ka, to za­gro­żo­ne może być ży­cie two­je i two­jej ro­dzi­ny oraz całe wa­sze mie­nie. Praw­do­po­dob­nie w przy­szło­ści ka­żde­go z nas po­ja­wi się tra­ge­dia, lo­kal­na ka­ta­stro­fa lub glo­bal­ny ka­ta­klizm. Je­dy­ną rze­czą, nad któ­rą masz kon­tro­lę, jest two­je przy­go­to­wa­nie. Oso­by przy­go­to­wa­ne są le­piej wy­po­sa­żo­ne, dys­po­nu­ją za­so­ba­mi i umie­jęt­no­ścia­mi, któ­re po­mo­gą im prze­żyć trud­ny okres. Jed­na­kże na­wet to nie gwa­ran­tu­je prze­trwa­nia, ale przy­naj­mniej zwi­ęk­sza szan­se. Nie­przy­go­to­wa­ni znaj­dą się na ła­sce in­nych lub siłą spró­bu­ją zdo­być to, cze­go będą po­trze­bo­wać, za­miast np. gło­do­wać. Będą ta­kże bar­dziej zszo­ko­wa­ni tym, że upo­rząd­ko­wa­ny do tej pory świat wo­kół nich się roz­pa­dł.

Bar­dzo wie­le za­le­ży od tego, jak się za­cho­wasz w sy­tu­acji za­gro­że­nia oraz po niej. By­cie har­dym i wo­dze­nie wo­kół za­czep­nym wzro­kiem nie­zbyt po­ma­ga roz­ła­do­wać na­pi­ęcie. Znacz­nie lep­sze roz­wi­ąza­nie to spra­wia­nie wra­że­nia, że jest się jed­nym z wie­lu sza­rych oby­wa­te­li (ang. grey man) – po­zwa­la to świet­nie się za­ka­mu­flo­wać.

Ka­żdy z nas two­rzy swo­ją przy­szło­ść ze zda­rzeń i wy­bo­rów do­ko­na­nych w te­ra­źniej­szo­ści.

Jak nie oszaleć

Pa­trząc na zdjęcia i ty­tu­ły po­stów w me­diach spo­łecz­no­ścio­wych, mo­że­my stwier­dzić, że świat zwa­rio­wał. Do­kąd to wszyst­ko zmie­rza? In­for­ma­cja o przy­szło­ści w dzi­siej­szych cza­sach jest rze­czą naj­cen­niej­szą. Czy po­traf­my wy­ci­ągać od­po­wied­nie wnio­ski, czy­tać mi­ędzy wier­sza­mi i umie­jęt­nie fil­tro­wać wia­do­mo­ści? Prze­wa­ga in­for­ma­cyj­na po­zwa­la się przy­go­to­wać na kry­zys oraz pod­jąć kro­ki za­po­bie­gaw­cze, któ­re mogą w ja­ki­mś stop­niu uchro­nić przed jego skut­ka­mi.

Obec­nie ob­ser­wu­je­my przy­spie­sze­nie kor­po­ra­cyj­nej kon­so­li­da­cji ca­łej glo­bal­nej sie­ci rol­no-spo­żyw­czej. Ta­kie kon­glo­me­ra­ty, jak Ama­zon, Mi­cro­soft, Fa­ce­bo­ok i Go­ogle, do­łączy­ły do tra­dy­cyj­nych gi­gan­tów agro­biz­ne­su w dąże­niu do na­rzu­ce­nia świa­tu swych wi­zji rol­nic­twa i pro­duk­cji żyw­no­ści. W mi­ędzy­cza­sie „czwar­ta re­wo­lu­cja prze­my­sło­wa” już prze­ta­cza się przez sys­te­my żyw­no­ścio­we4.

W 2020 roku Bill Ga­tes za­de­kla­ro­wał wspar­cie fi­nan­so­we wal­ki z glo­bal­nym ocie­ple­niem. Chcia­łby, aby sa­mo­lo­ty roz­py­li­ły spe­cjal­ne che­mi­ka­lia (pył), któ­re ogra­ni­czą do­cie­ra­nie do Zie­mi pro­mie­ni sło­necz­nych. To roz­wi­ąza­nie zo­sta­ło opra­co­wa­ne przez na­ukow­ców z Uni­wer­sy­te­tu Har­var­da, któ­rzy w ten spo­sób za­mie­rza­ją ochło­dzić pla­ne­tę i po­wstrzy­mać kry­zys kli­ma­tycz­ny.

Glo­bal­ne ceny żyw­no­ści szyb­ko ro­sły w 2021 roku. Cena psze­ni­cy je­sie­nią 2021 roku była naj­wy­ższa od 9 lat. Wpływ na to mia­ły przede wszyst­kim pan­de­mia i eks­tre­mal­ne wa­run­ki po­go­do­we (w tym su­sze, upa­ły), któ­re ogra­ni­cza­ją pro­duk­cję rol­ną. Po­nad­to wpły­wa­ły na to wy­so­kie ceny pa­li­wa oraz za­kłó­ce­nia w ła­ńcu­chach do­staw5. Ceny na­wo­zów po­ta­so­wych i fos­fo­ro­wych wzro­sły 2–3-krot­nie. To za­po­wia­da nową falę pod­wy­żek. Chi­ny od po­ło­wy 2021 roku zwi­ęk­szy­ły za­ku­py pod­sta­wo­wych pro­duk­tów żyw­no­ścio­wych i obec­nie prze­cho­wu­ją mi­lio­ny ton ryżu, ku­ku­ry­dzy i zbóż w pa­ństwo­wej re­zer­wie, któ­rej wiel­ko­ść prze­kra­cza łącz­ne za­pa­sy wszyst­kich in­nych kra­jów świa­ta. Wła­śnie te dzia­ła­nia Chin oraz kon­flikt zbroj­ny na Ukra­inie będą głów­ną przy­czy­ną wzro­stu cen żyw­no­ści, a szcze­gól­nie psze­ni­cy, na ca­łym świe­cie.

Czy za­tem gro­zi nam „za­pla­no­wa­ny” głód? Nie­ste­ty, praw­do­po­dob­nie tak. Stop­nio­wo zmie­rza­my do ca­łko­wi­te­go uza­le­żnie­nia pro­duk­cji żyw­no­ści od wiel­kich kon­cer­nów, kor­po­ra­cji i de­cy­zji kom­pu­te­rów. Co rusz po­wsta­ją po­my­sły na nową sztucz­ną żyw­no­ść, któ­ra jest re­kla­mo­wa­na jako „eko­lo­gicz­na”. A prze­cież pro­du­ku­je się ją z bia­łek gro­chu, soi lub ku­ku­ry­dzy, któ­re są upra­wia­ne na dużą, prze­my­sło­wą ska­lę, z wy­ko­rzy­sta­niem mo­no­kul­tur, tok­sycz­nych pe­sty­cy­dów i często GMO6. Su­ge­ru­je się nam za­stępo­wa­nie wo­ło­wi­ny i dro­biu – owa­da­mi. In­sek­ty jako źró­dło bia­łka to przy­szło­ść nas, lu­dzi, i na­szych do­mo­wych pu­pi­li. Stąd też wy­syp „hi­po­aler­gicz­nych” karm i przy­sma­ków dla psów, któ­re w skła­dzie mają lar­wy np. Her­me­tia il­lu­cens. Tłu­ma­czy się to tym, że ho­dow­la owa­dów wy­wo­łu­je ni­ską emi­sję CO2, dzi­ęki cze­mu pro­duk­cja bia­łka jest przy­ja­zna dla śro­do­wi­ska. A my sami, za­ga­nia­ni, uza­le­żnie­ni od skle­pów, za­po­mni­my, aby pro­du­ko­wać żyw­no­ść na wła­sne po­trze­by.

Bogaci szykują się na apokalipsę

Ame­ry­ka­ńscy mi­liar­de­rzy od kil­ku­na­stu lat wy­ku­pu­ją pola upraw­ne w Sta­nach Zjed­no­czo­nych i na ca­łym świe­cie. Lo­ka­li­za­cje, z dala od wy­brze­ży, wska­zu­ją na za­miar ewa­ku­acji w przy­pad­ku pod­nie­sie­nia się po­zio­mu mo­rza, gdzie oca­la­li mo­gli­by mieć środ­ki do sa­mo­dziel­ne­go prze­trwa­nia. Wy­gląda na to, że su­che te­ry­to­ria w Sta­nach Zjed­no­czo­nych, ta­kie jak Mon­ta­na, Nowy Mek­syk, Wy­oming i Tek­sas, są bar­dzo po­pu­lar­ny­mi re­gio­na­mi dla naj­bo­gat­szych lu­dzi7. Oczy­wi­ście oni już dys­po­nu­ją roz­bu­do­wa­ny­mi schro­na­mi z za­pa­sa­mi na kil­ka lat. Wie­lu z nich ma też pry­wat­ne sa­mo­lo­ty lub he­li­kop­te­ry go­to­we do od­lo­tu w ka­żdej chwi­li.

Ta­kże prep­per­si mi­liar­de­rzy z Do­li­ny Krze­mo­wej i inni bo­ga­ci Ame­ry­ka­nie ku­po­wa­li roz­le­głe ob­sza­ry w No­wej Ze­lan­dii8. To jed­no z naj­od­le­glej­szych miejsc na świe­cie jest po­strze­ga­ne jako na­le­żące do naj­bez­piecz­niej­szych i naj­bar­dziej sta­bil­nych po­li­tycz­nie ob­sza­rów. Do tego wy­ró­żnia się dużą po­wierzch­nią nie­za­lud­nio­nej zie­mi, sta­da­mi owiec i mnó­stwem czy­stej wody – jest atrak­cyj­nym miej­scem uciecz­ki dla bo­ga­tych (prep­per­sów) w sy­tu­acji awa­ryj­nej.

Jak zdobyć przewagę

Jest kil­ka klu­czo­wych ele­men­tów, któ­re po­zwo­lą ci się le­piej przy­go­to­wać i zy­skać prze­wa­gę w cza­sie SHTF.

1.Poznaj okolicę. Szczegółowe rozpoznanie swojej okolicy da ci przewagę w każdej sytuacji, zarówno wtedy, gdy będziesz chciał ominął korek podczas jazdy z/do pracy, jak i wówczas, gdy będziesz przed kimś uciekał, krył się albo wyruszał na poszukiwanie zasobów, które trzeba regularnie uzupełniać.

2.Rodzinne przygotowania. Podstawą preppingu jest zaangażowanie w przygotowania całej rodziny.

3.Myśl całościowo. Często mamy tendencję do skupiania się jedynie na takich obszarach, które wydają się najistotniejsze. Tymczasem bezpieczny dom to system złożony z wielu elementów, z których każdy wpływa na pozostałe. Dlatego trzeba doskonalić je wszystkie.

4.Zmniejsz ryzyko. Zabezpiecz swoje zasoby. Dbaj o zdrowie. Trenuj strzelanie lub chociażby samoobronę.

5.Dbaj o formę. Osoby regularnie ćwiczące mają większą pewność siebie, lepsze samopoczucie i zdrowszy mózg. Jako sprawniejsze i szybsze, lepiej sobie poradzą, kiedy będzie można liczyć tylko na swoje nogi i ręce, a nie na auto.

6.Nie czekaj na ostatnią chwilę. Zacznij robić zapasy, dopóki masz pieniądze i towary są dostępne w sklepach w rozsądnych cenach.

7.Pomyśl o dodatkowym zawodzie, umiejętnościach. Szanse na przetrwanie (albo raczej: długość przetrwania) mogą zależeć od tego, co potrafisz, a także gdzie pracujesz. Czy nadal będziesz w stanie zarabiać, jeśli prąd lub Internet zostanie wyłączony na dwa tygodnie, miesiąc lub dłużej?

8.Oszczędność. Planuj wydatki, nie kupuj rzeczy, których nie potrzebujesz – często się tak zdarza w przypadku pojawiających się na rynku nowych modeli jakichś sprzętów. Kupuj bez pośredników, korzystaj z rabatów, okazji i porównywarek cen. Oszczędzaj również na zużyciu niektórych mediów, zmień codzienne nawyki. Sprzedaj rzeczy, których nie potrzebujesz i raczej nie użyjesz w przyszłości.

9.Uważność. Codziennie ćwicz swoją uważność oraz rozwijaj świadomość sytuacyjną.

Zadanie dla ciebie:

Pierw­szym kro­kiem do by­cia przy­go­to­wa­nym jest roz­po­zna­nie za­gro­żeń, któ­re są praw­do­po­dob­ne w two­im ży­ciu lub w two­jej oko­li­cy. Wy­pisz wszyst­kie i wy­bierz z li­sty trzy, na któ­re się przy­go­tu­jesz w naj­bli­ższym cza­sie. Dzi­ęki temu na­wet je­śli spo­tka cię coś jesz­cze gor­sze­go, ja­kaś nie­prze­wi­dy­wal­na ka­ta­stro­fa, będziesz za­bez­pie­czo­ny.

Gotowy na wszystko i zawsze

Często się mówi, że prep­per­sem jest się całą dobę, nie tyl­ko w domu czy pod­czas za­ku­pów. Tę gru­pę na ogół się ko­ja­rzy z no­szo­nym przez jej człon­ków ze­sta­wem EDC z naj­nie­zbęd­niej­szy­mi przed­mio­ta­mi. Poza tym za­wsze war­to mieć przy so­bie nie­co go­tów­ki – zda­rza się, że kar­ta ban­ko­wa nie dzia­ła, a trze­ba coś wa­żne­go ku­pić.

Wa­żnym na­rzędziem su­rvi­va­lo­wym jest te­le­fon. Dzi­ęki wgra­nym apli­ka­cjom i do­stępo­wi do In­ter­ne­tu mo­żesz ko­rzy­stać z ol­brzy­mich za­so­bów wie­dzy oraz lo­kal­nych ko­mu­ni­ka­tów.

Ko­lej­na kwe­stia to świa­do­mo­ść, gdzie się jest i jak mo­żna szyb­ko opu­ścić to miej­sce al­ter­na­tyw­ną dro­gą bądź wy­jściem. Do­ty­czy to za­rów­no re­stau­ra­cji, kina, jak i ca­łej oko­li­cy.

Ro­dzin­ne przy­go­to­wa­nia

Wie­le osób twier­dzi, że nie ma cza­su, aby np. po­znać swo­ją oko­li­cę. Czło­wiek my­ślący i na to znaj­dzie spo­sób, np. ja­dąc do/z pra­cy, wy­bie­rze za ka­żdym ra­zem inną dro­gę. Za­miast ca­ły­mi la­ta­mi cho­dzić lub je­ździć tymi sa­my­mi uli­ca­mi, war­to zmie­niać tra­sę, cza­sem nad­kła­da­jąc dro­gi – w ten spo­sób bar­dzo szyb­ko się po­zna układ ulic. Je­śli za­miast sa­mo­cho­du wy­bie­rzesz ro­wer lub spa­ce­ry, wte­dy będziesz w sta­nie od­no­to­wać jesz­cze wi­ęcej szcze­gó­łów.

Je­śli cho­dzi o sa­mo­chód, spo­re gro­no osób wy­zna­je za­sa­dę, że po­wi­nien on być za­wsze za­tan­ko­wa­ny przy­naj­mniej do po­ło­wy baku. A w ba­ga­żni­ku na­le­ży wo­zić za­pas wody, śpi­wór, coś do je­dze­nia, za­pa­so­we ubra­nie oraz ze­staw GHB (w pod­ręcz­nej tor­bie) umo­żli­wia­jący prze­trwa­nie i bez­piecz­ny po­wrót do domu w ci­ągu 24 go­dzin.

Wskazówka! Twój umysł jest potężnym narzędziem i może być zarówno najgorszym wrogiem, jak i najcenniejszym narzędziem w przetrwaniu. W sytuacji stresowej bezwarunkowo reaguje w jeden z trzech sposobów: walczy, ucieka bądź się zacina.

Dzieci i przygotowania

Przy­go­to­wu­jąc się, chcesz mieć pew­no­ść, że pew­ne te­ma­ty po­zo­sta­ną ta­jem­ni­cą. Nie­ste­ty, wszy­scy mamy skłon­no­ść do dzie­le­nia się in­for­ma­cja­mi z in­ny­mi, za­rów­no my, do­ro­śli, jak i na­sze dzie­ci. Dzie­je się to na ogół spon­ta­nicz­nie, a te in­for­ma­cje mogą być pó­źniej wy­ko­rzy­sta­ne „prze­ciw­ko nam”. Szcze­gól­nie dzie­ci nie są do­bre w za­cho­wy­wa­niu ta­jem­ni­cy. Dla­te­go war­to je wcze­śniej uprze­dzić, aby nie chwa­li­ły się tym, gdzie i ile masz po­ukry­wa­nych kon­serw w domu.

Inną kwe­stią jest ro­dzin­ny tre­ning su­rvi­va­lu. Naj­le­piej, aby dzie­ci trak­to­wa­ły to jako ko­lej­ną za­ba­wę i grę te­re­no­wą na bi­wa­ku. I taki prze­kaz dla osób po­stron­nych jest w pe­łni neu­tral­ny. Roz­pa­la­nie ognia, bu­do­wa schro­nie­nia, fil­tro­wa­nie wody – to te­raz mod­ne hob­by, ta­kże wśród mło­dzie­ży. A ty przy oka­zji nie stra­szysz dziec­ka czy na­sto­lat­ka abs­trak­cyj­ny­mi dla nie­go nie­bez­pie­cze­ństwa­mi. Spró­buj mu wy­tłu­ma­czyć, dla­cze­go ro­bisz pew­ne rze­czy tro­chę ina­czej niż bez­tro­scy lu­dzie wo­kół cie­bie.

Słowniczek pojęć (żargon preppersów)

After the Shizzy Hits The Fizzy – łagodniejsze określenie dla SHTF. Oznacza to, że sytuacja ze złej przeistoczyła się w gorszą. Większość ludzi postrzega to jako zdarzenie katastroficzne, klęskę żywiołową lub globalny kryzys.

Blackout – rozległa awaria zasilania powodująca długotrwałą przerwę w dostawie prądu, objawiającą się między innymi pełnym zaciemnieniem. Przyczyn może być wiele, w tym ekstremalne warunki pogodowe i atak terrorystyczny.

Bug In – taktyka polegająca na pozostaniu i przetrwaniu w sytuacji kryzysu lub zagrożenia w swoim miejscu zamieszkania, gdzie ma się zgromadzone zapasy.

BOB (ang. Bug-out Bag) – awa­ryj­ny ze­staw ewa­ku­acyj­ny (prze­trwa­nia) za­pa­ko­wa­ny w ple­cak lub tor­bę, umo­żli­wia­jący sa­mo­wy­star­czal­no­ść (za­wie­ra m.in. wodę, je­dze­nie, odzież, ogień) przez okres co naj­mniej 3 dni. Wie­lu spe­cja­li­stów za­le­ca umiesz­cze­nie w nim ta­kże kse­ro­ko­pii wa­żnych do­ku­men­tów, np. ubez­pie­cze­nia, pra­wa wła­sno­ści, dy­plo­mu za­wo­do­we­go.

BOL (ang. Bug-out Lo­ca­tion) – za­pla­no­wa­na i przy­go­to­wa­na wcze­śniej lo­ka­li­za­cja (schro­nie­nie ze zgro­ma­dzo­ny­mi w nim za­pa­sa­mi), inna niż twój dom, na wy­pa­dek ko­niecz­no­ści ewa­ku­acji z po­wo­du nie­prze­wi­dzia­ne­go nie­bez­pie­cze­ństwa.

BOR (ang. Bug our Ro­ute) – tra­sa ewa­ku­acji. Jest to mapa z za­zna­czo­ny­mi na niej co naj­mniej dwie­ma tra­sa­mi, któ­ry­mi mo­żesz podążać w celu opusz­cze­nia two­jej oko­li­cy. Po­wi­nie­neś ćwi­czyć, pod­ró­żu­jąc po tej tra­sie, szu­ka­jąc pro­ble­mów po dro­dze i lo­ka­li­zu­jąc przy­stan­ki na schro­nie­nie, wodę lub zdo­by­cie po­ży­wie­nia.

BOV (ang. Bug­ged out Ve­hic­le) – po­jazd, na ogół sa­mo­chód, któ­ry prep­pers ma już spa­ko­wa­ny i go­to­wy na wy­pa­dek ewa­ku­acji.

Bioterroryzm – użycie broni biologicznej w zamachach terrorystycznych z zamiarem wymuszenia jakiegoś działania lub zastraszenia rządu, ludności cywilnej.

Chleb proteinowy – alternatywa do tradycyjnego, pszennego pieczywa. Charakteryzuje się dużą zawartością białka roślinnego (np. białko pszenicy, sojowe, grochu, łubinu) i małą ilością węglowodanów. Jest wypiekany z dodatkami w postaci otrąb pszennych, sezamu czy siemienia lnianego.

Chleb trwały (wojskowy) – chleb żytni pytlowy o długiej przydatności do spożycia (24 miesiące). Jest wykorzystywany przez wojsko, Służby Obrony Cywilnej oraz uczestników konwojów humanitarnych podczas klęsk żywiołowych.

Czarne łabędzie – wydarzenia niezwykle rzadkie, znajdujące się na samym krańcu ogona rozkładu prawdopodobieństwa, ale wywierające olbrzymi wpływ na otoczenie i świat.

DEFCON – pięciostopniowy system oznaczeń poziomów gotowości bojowej sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych wobec zagrożeń zewnętrznych. Poziom najwyższy – pierwszy – oznacza maksymalny poziom gotowości bojowej, kiedy wojna nuklearna wydaje się nieunikniona. Stan dla poszczególnych krajów można sprawdzić na stronie: defconlevel.com.

Dezinformacja – zamierzona i konsekwentna formuła przekazu informacji (w tym fałszywych lub zmanipulowanych) i fabrykowanie takiego przekazu poprzez tworzenie różnego rodzaju fałszywych dokumentów, organizacji itd., które wprowadzają w błąd (powodują powstanie obrazu świata niezgodnego z rzeczywistością) i wywołują określone efekty.

DIY (ang. Do It Your­self) – zrób to sam, me­to­da sa­mo­dziel­ne­go bu­do­wa­nia, mo­dy­fi­ko­wa­nia lub na­pra­wia­nia rze­czy bez bez­po­śred­niej po­mo­cy pro­fe­sjo­na­li­stów lub eks­per­tów.

EDC (ang. Eve­ry Day Car­ry) – zbiór przed­mio­tów, któ­re co­dzien­nie się nosi, przy­dat­nych w ży­ciu. Przy­kła­do­wo są to: scy­zo­ryk, za­pas go­tów­ki, la­tar­ka, za­pal­nicz­ka, smart­fon oraz po­wer­bank. Taki ze­staw jest też przy­dat­ny w sy­tu­acji awa­ryj­nej.

Efekt domina – sytuacja, w której jakieś zdarzenie uruchamia cały szereg kolejnych, następujących po sobie i wynikających jedno z drugiego.

Efekt śnieżnej kuli – proces lub zjawisko, które charakteryzuje się łagodnym i niepozornym początkiem, po którym następuje niemalże lawinowa eskalacja działań. Im dłużej trwa ten proces, tym nasilenie (i konsekwencje!) tych działań są większe i trudniej go zatrzymać. Dla przykładu, jeśli w mediach pojawia się przekaz, że w jednym ze sklepów znikają produkty pierwszej potrzeby, w innych punktach to zjawisko także zaczyna się nasilać – szerzy się panika, że dla wszystkich nie starczy towaru.

EMP (ang. Elec­tro­ma­gne­tic Pul­se) – im­puls elek­tro­ma­gne­tycz­ny, któ­ry po­wo­du­je znisz­cze­nie lub po­wa­żne uszko­dze­nie ele­men­tów elek­tro­nicz­nych, ob­wo­dów elek­trycz­nych, na­wet li­nii prze­sy­ło­wych, a ta­kże za­kłó­ca łącz­no­ść ra­dio­wą. Po­wsta­je np. na sku­tek wy­bu­chu jądro­we­go.

Fake news – fałszywa wiadomość, często o charakterze sensacyjnym, publikowana w mediach z intencją wprowadzenia odbiorcy w błąd i wywołania chaosu (np. szerzenia paniki), ale czasem także z zamiarem wyłudzenia pieniędzy lub danych. Patrz pojęcie „Dezinformacja”.

FIFO (ang. First In, First Out) – do­słow­nie: pierw­sze we­szło, pierw­sze wy­szło – pro­duk­ty spo­żyw­cze, któ­re zo­sta­ły za­ku­pio­ne jako pierw­sze, po­win­ny zo­stać zje­dzo­ne w pierw­szej ko­lej­no­ści.

GHB (ang. Get Home Bag) – ze­staw umo­żli­wia­jący prze­trwa­nie i bez­piecz­ny po­wrót do domu np. z pra­cy.

GOOD (ang. Get Out of Do­dge) – ogól­ny ter­min od­no­szący się do po­spiesz­ne­go opusz­cza­nia du­że­go mia­sta pod­czas nie­bez­piecz­nej sy­tu­acji.

Gray Man – pewna grupa zachowań i przygotowań, łączącą elementy survivalu miejskiego i podejścia wojskowo-wywiadowczego. To osoba w typowym, niewyróżniającym się ubiorze, bez cech charakterystycznych, przeciętnie się zachowująca, ale mająca przy sobie przedmioty survivalowe.

GWC – Gruntowy Wymiennik Ciepła służący do pozyskiwania energii z gruntu. Schładza lub ogrzewa wprowadzone powietrze.

Hydroponika – uprawianie roślin w wodzie (po dodaniu składników odżywczych) bez gleby, przy zapewnieniu właściwego światła. Umożliwia uprawę roślin nawet na małej przestrzeni.

INCH Bag (ang. I’m Ne­ver Co­ming Home Bag) – kom­plek­so­wy ze­staw za­wie­ra­jący wy­po­sa­że­nie po­trzeb­ne do prze­trwa­nia ka­ta­stro­fy lub in­ne­go tra­gicz­ne­go zda­rze­nia, a ta­kże pa­mi­ąt­ki ro­dzin­ne i inne pry­wat­ne rze­czy. Ko­rzy­sta się z nie­go, gdy ma się świa­do­mo­ść, że już ni­g­dy nie wró­ci się do domu.

Koza – mały piecyk wykonany ze stali bądź z żeliwa. Jego zaletą jest możliwość wykorzystania dowolnego opału: drewna, chrustu, a nawet starych gazet.

MRE (ang. Meal Re­ady to Eat) – ame­ry­ka­ńskie woj­sko­we po­lo­we ra­cje żyw­no­ścio­we. W ich skład wcho­dzą ró­żne­go ro­dza­ju pro­duk­ty, a ta­kże pod­grze­wacz che­micz­ny.

Nekrofagia – spożywania ciał tych, którzy zmarli np. z głodu lub obrażeń.

Ozonowanie wody – szybki i pewny sposób na zabicie bakterii, wirusów, grzybów i innych mikroorganizmów w zimnej wodzie. Ponadto odbarwia i polepsza smak oraz zapach wody. Dostępne są domowe i przenośne ozonatory.

Reguła trójek – ogólnie uważany za wyznacznik przeżycia człowieka: 3 minuty bez powietrza, 3 dni bez wody oraz 3 tygodnie bez jedzenia. Niektórzy dodają także aspekt psychiczny, w postaci 3 miesięcy bez towarzystwa innych osób.

Strefa buforowa – obszar wokół strefy zero podlegający ograniczeniom, w szczególności zakazom lub nakazom dotyczącym przemieszczania się ludzi.

Survival miejski – zbiór umiejętności, przedmiotów i zgromadzonych zapasów, które umożliwiają przetrwanie w warunkach miejskich, np. w razie klęski żywiołowej lub katastrofy naturalnej.

SHTF (ang. Shit hit the fan) – sfor­mu­ło­wa­nie (do­słow­nie: „kie­dy gów­no wpad­nie w wen­ty­la­tor”) ist­nie­jące w śro­do­wi­sku su­rvi­va­low­ców i prep­per­sów w świe­cie an­glo­sa­skim. Ozna­cza sy­tu­ację kom­plet­ne­go cha­osu, w tym woj­ny; jest rów­nież okre­śle­niem apo­ka­lip­sy.

Scho-Ka-Kola – czekolada (mleczna lub gorzka) z duża dawką naturalnej kofeiny pochodzącej z kakao, kawy i orzeszków koli. Pakowana w okrągłym metalowym pudełeczku. Historia tego niemieckiego produktu sięga 1935 roku.

Strajk generalny – zbiorowe, obejmujące cały kraj lub przynajmniej wszystkie ważniejsze miasta, dobrowolne powstrzymanie się od pracy w celu wymuszenia realizacji określonych żądań. Paraliżuje on życie w kraju, ponieważ może dotyczyć wszystkich usług publicznych.

Świadomość sytuacyjna – stan postrzegania rzeczywistości oraz umiejętność jej odpowiedniego odczytywania, przewidywania oraz reagowania na zdarzenia. To tzw. myślenie taktyczne.

TEOTWAWKI (ang. The End of the World as We Know It) – glo­bal­na ka­ta­stro­fa, upa­dek świa­ta, jaki zna­li­śmy.

Teoria rozbitych szyb (okien) – zniszczenia w otoczeniu mogą doprowadzić do myślenia, że prawo nie istnieje i można się nim nie przejmować. Bywa sygnałem dla wandali i przestępców, że pojazd lub budynek pozostaje niechroniony, łatwo go więc bezkarnie okraść lub zdewastować. Dotyczy to także śmiecenia.

UPS (ang. unin­ter­rup­ti­ble po­wer sup­ply) – za­si­lacz awa­ryj­ny (bez­przer­wo­wy) to urządze­nie lub ze­staw, któ­re­go funk­cją jest utrzy­ma­nie za­si­la­nia in­nych urządzeń w przy­pad­ku za­ni­ku za­si­la­nia sie­cio­we­go.

YOYO (ang. You’re on your own) – w sy­tu­acji kry­zy­su je­steś zda­ny na sie­bie. Akro­nim uży­wa­ny w od­nie­sie­niu do sy­tu­acji, w któ­rej nie ma ra­tow­ni­ków, or­ga­nów ści­ga­nia ani po­mo­cy me­dycz­nej. Mo­żesz po­le­gać tyl­ko na so­bie.

Złota horda (ang. Gol­den Hor­de) – obec­nie tego ter­mi­nu uży­wa się do opi­sa­nia gru­py ucie­ka­jących lu­dzi (ale ta­kże gan­gów), któ­rzy są nie­przy­go­to­wa­ni, głod­ni, zde­spe­ro­wa­ni i skłon­ni plądro­wać wszyst­ko na swo­jej dro­dze w sy­tu­acji, gdy pra­wo nie ist­nie­je.

Żywność długoterminowa – produkty suszone, liofilizowane, specjalistyczne racje ratunkowe, ziarna, miód, cukier i sól, których czas przechowywania wynosi więcej niż kilka lat.

Wielka trwoga – w pewnym uproszczeniu to zbiorowe stany lękowe prowadzące do wybuchów paniki i zachowań przemocowych, które występują z powodu wywołanego dużą katastrofą (np. wojną) załamania ładu społecznego9.

Wina ocalałego – poczucie winy w sytuacji, gdy ktoś umiera, a osoba, komu ten ktoś był bliski, zostaje przy życiu – jest to szczególne uczucie doświadczane zwłaszcza przez ocalonych z katastrof, epidemii, wojen czy obozów śmierci.

WROL (ang. Wi­tho­ut Rule of Law) – sy­tu­acja/czas, kie­dy prze­sta­je obo­wi­ązy­wać po­rządek i kra­jo­we prze­pi­sy praw­ne (bez­pra­wie), gdyż nie ma ni­ko­go, kto mó­głby je eg­ze­kwo­wać, np. z po­wo­du upad­ku rządu.

1) Źródło: https://www.economist.com/1843/2021/09/17/germany-is-not-as-stable-as-we-think-just-ask-its-preppers (dostęp: 22.02.2022).

2) Źródło: https://theprepared.com/blog/new-statistics-on-modern-prepper-demographics-from-fema-and-cornell-university/ (dostęp: 5.02.2022).

3) W listopadzie 2021 roku, po śmierci Adolfa Kudlińskiego, kanał zaczął prowadzić jego syn Rafał.

4) Źródło: https://globalna.info/2021/04/20/gates-monsanto-big-tech-planowany-wielki-glod-i-dystopijna-wizja-przyszlosci-zywnosci/ (dostęp: 5.02.2022).

5) Źródło: https://obserwatorgospodarczy.pl/2021/12/09/globalne-ceny-zywnosci-dynamicznie-rosna/ (dostęp: 5.02.2022).

6) Źródło: https://wolnemedia.net/bill-gates-i-jego-falszywe-rozwiazania-problemu-zmian-klimatycznych/ (dostęp: 5.02.2022).

7) Źródło: https://www.forbes.com/sites/jimdobson/2017/06/10/the-shocking-doomsday-maps-of-the-world-and-the-billionaire-escape-plans (dostęp: 5.02.2022).

8) Źródło: https://www.theguardian.com/news/2018/feb/15/why-silicon-valley-billionaires-are-prepping-for-the-apocalypse-in-new-zealand (dostęp: 5.02.2022).

9) Na postawie książki Marcina Zaremby Wiel­ka trwo­ga. Pol­ska 1944 –1947. Lu­do­wa re­ak­cja na kry­zys,Znak, ISP Pan, Kra­ków–War­sza­wa 2012; https://www.mie­siecz­nik.znak.com.pl/tuz-po-woj­nie/ (do­stęp: 5.02.2022).

Autor: Paweł Frankowski

Redakcja: Mariusz Kulan

Korekta: Katarzyna Zioła-Zemczak

Projekt graficzny okładki: Anna Jamróz

eBook: Atelier Du Châteaux

Zdjęcia: Shutterstock (s. 163 dolne, s. 165 dolne, s. 166 górne), pozostałe zdjęcia: Paweł Frankowski

Redaktor prowadząca: Natalia Ostapkowicz

Kierownik redakcji: Agnieszka Górecka

 

© Copyright by Paweł Frankowski

© Copyright for this edition by Wydawnictwo Pascal

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tej książki nie może być powielana lub przekazywana w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody wydawcy, z wyjątkiem recenzentów, którzy mogą przytoczyć krótkie fragmenty tekstu.

 

Bielsko-Biała 2022

Wydawnictwo Pascal sp. z o.o.

ul. Zapora 25

43-382 Bielsko-Biała

tel. 338282828, fax 338282829

[email protected], www.pascal.pl

ISBN 978-83-8103-949-9