Ebooki i audiobooki

Zmarła w 2016 r. polska publicystka, satyryczka, pisarka i scenarzystka. Osobowość radiowa i telewizyjna. Powszechnie znana z ciętego języka i wyrazistych poglądów. Pisząc felietony, piosenki czy książki Maria Czubaszek nie zastanawiała się, co ludzie powiedzą, interesowało ją raczej, co sama ma w swoich tekstach do powiedzenia. Była jedną z tych osób, które bez wątpienia żyły na swoich warunkach.

Maria Alicja Czubaszek-Karolak urodziła się w 1939 r. w Warszawie i z tym miastem związała się na całe życie. Jej ojcem z wykształcenia był inżynierem, matka zaś bibliotekarką. Maria uczyła się w Liceum im. Stefana Batorego, jednak kilka miesięcy przed maturą, przeniosła się do Liceum im. Narcyzy Żmichowskiej. Dostała się na dziennikarstwo i anglistykę na UW, lecz studiów nie ukończyła. Przerwała je po 4 latach, by skupić się na karierze radiowej. W 1960 r. dostała pracę w I Programie Polskiego Radia. Zaczynała jako sekretarka biura reklamy, później sama pisała teksty reklam. Po sześciu latach przeszła do Trójki, dla której tworzyła słuchowiska satyryczne oraz była gospodynią audycji Bieg przez plotki. Gościnnie występowała w Powtórce z rozrywki. W jej słuchowiskach brali udział czołowi polscy aktorzy i wykonawcy tj. Irena Kwiatkowska, Bohdan Łazuka czy Wojciech Pokora.

W połowie lat 70-tych dołączyła do redakcji tygodnika Szpilki, w którym ukazywały felietony jej autorstwa. Można je odnaleźć na stronach pierwszej, wydanej w 1980 r., książki Marii Czubaszek, Na wyspach Hula-Gula. W ciągu swojej publicystycznej kariery współpracowała z wieloma tytułami tj. miesięcznik Sukces czy Pani, a później z redakcjami portali internetowych (m.in. z WP). Maria Czubaszek pisała również dla telewizji. Jest autorką dialogów do filmów Filip z konopi i Murmurando oraz scenariuszów do seriali Psie serce, Na Wspólnej i BrzydUla. Przez pięć lat (2005–2010) dziennikarka należała do redakcji komediowego programu HBO Na stojaka. Dłuższy czas występowała na antenie TVN24 jako komentatorka popularnego programu Szkło kontaktowe, zaś w publicznej Telewizji razem z Alicją Resich-Modlińską prowadziła cykl Czubaszek na śniadanie. Za swoją działalność kulturalną Maria Czubaszek został odznaczona złotym medalem Zasłużeni Kulturze Gloria Artis.

Każdy szczyt ma swój Czubaszek –Marii Czubaszek najważniejsze książki

Wydając swoje książki Maria Czubaszek zawsze dbała, by były one dla czytelników źródłem dobrej, co nie znaczy, bezrefleksyjnej i błahej, rozrywki. Nigdy nie rezygnowała ze szczerości, nawet kiedy mogła się spodziewać, że jej stanowisko czy poglądy wywołają kontrowersje. Była ateistką, feministką i głośno o tym mówiła, choć niejednokrotnie konserwatywno-prawicowe środowiska odsądzały ją z tego powodu od czci i wiary, zarzucając niemoralność i sianie zgorszenia. Choć nigdy nie dbała, by się komuś przypodobać, książki Marii Czubaszek zawsze znajdowały niemałe grono wiernych czytelników. Do jednych z najpopularniejszych tytułów należy, napisany w formie rozmowy z Arturem Andrusem Każdy szczyt ma swój Czubaszek. Andrus, jeden z najwybitniejszych postaci sceny współczesnej kabaretowej prowadzi dialog ze swoją rozmówczynią z wyjątkowym wdziękiem i lekkością, wyciągając z niej pikantne i zabawne szczegóły z jej życia zawodowego i osobistego. Nic więc dziwnego, że ta pełna humoru i ciekawych anegdot publikacja okazała się dużym sukcesem wydawniczym.

W książce Boks na ptaku Maria Czubaszek kontynuuje tę sprawdzoną formułę, jednak tym razem do jej rozmowy z Andrusem dołącza mąż dziennikarki, słynny jazzman, Wojciech Karolak. Wszyscy troje zdaja się świetnie bawić, wspominając stare dobre czasy oraz sypiąc jak z rękawa anegdotami i żartami. Najważniejsze jednak, że wraz z nimi świetnie bawi się, coraz bardziej wciągając się w barwny świat najróżniejszej maści artystów, czytelnik.

Bestsellerem okazał się również swoisty antyporadnik Marii Czubaszek, Dzień dobry jestem z kobry, czyli jak stracić przyjaciół w 5 minut i inne antyporady. Już po śmierci satyryczki natomiast ukazała się poświęcona jej książka zredagowana przez współpracującego z nią Sergiusza Pinkwarta. W zbiorze wspomnień i anegdot pt. Ostatni Dymek Maria Czubaszek zostaje sportretowana przez znające ją osoby jako nieprzeciętna osobowość, wielka dama współczesnej satyry i bystra obserwatorka rzeczywistości. Ostry dowcip satyryczki bawił pokolenia Polaków, którzy zawsze mogli liczyć na jej trafny i cięty komentarz do naszych wspólnych, nieraz absurdalnych, polskich realiów.