Pomnik Cesarzowej Achai. Tom 3 - Andrzej Ziemiański - ebook + audiobook

Pomnik Cesarzowej Achai. Tom 3 ebook i audiobook

Andrzej Ziemiański

4,6

Ten tytuł dostępny jest jako synchrobook® (połączenie ebooka i audiobooka). Dzięki temu możesz naprzemiennie czytać i słuchać, kontynuując wciągającą lekturę niezależnie od okoliczności!

12 osób interesuje się tą książką

Opis

Achaja już ponad 10 lat udowadnia, że jest jedyną słuszną cesarzową w świecie fantastyki. Rozmach i tempo prozy Ziemiańskiego powodują, że kolejne powieści z Achaja w tle zdobywają coraz większe rzesze sympatyków.

Andrzej Ziemiański ma niezwykle przystępny, lekki styl, a jego teksty pochłania się w tempie ekspresowym. Jego znakiem firmowym jest też doskonała znajomość realiów wojskowych, wszelakich militariów, fachowych nazw, taktyk i kreowanie barwnych opisów tychże.

Paweł Kukliński – lubimyczytać.pl

- Czy wiesz, że używanie pocisków, które eksplodują po uderzeniu w ciało jest zakazane? – nie wytrzymał. – Dlaczego tniesz pociski na krzyż?!

Mielczarek powoli podniósł głowę znad imadła.

- Ano tnę tak bo jestem człowiekiem wierzącym, panie komandorze – odparł spokojnie. – W Boga wierzę, a krzyż to jego znak właśnie.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 828

Audiobooka posłuchasz w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Czas: 11 godz. 50 min

Lektor: Wojciech Żołądkowicz
Oceny
4,6 (768 ocen)
547
175
38
7
1
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
yoannakk

Nie oderwiesz się od lektury

Świetna książka.
00
ultra997

Całkiem niezła

brak końca dla całej sagi.
00
mjelski

Dobrze spędzony czas

książka 7,5/10 Akcja się rozkręca, ale i ciągnie delikatnie. Kilka wątków się zamyka. Kilka, plus jeden potężny, się otwiera. Przez analogię, coś jak zakończenie sezonu w serialu i nawiązanie do kolejnego. Ziemiański dalej trzyma poziom. Pełna opinia pewnie będzie po części ostatniej. 10 - Arcydzieło; 9 - Wybitna; 8 - Bardzo dobra; 7 - Dobra; 6 - Może być; 5 - Średnia; 4 - Taka se; 3 - Skończyłem z musu; 2 - Tragedia; 1 - Gorzej niż tragedia, nie wiem jak skończyłem;
00
falconchan

Nie oderwiesz się od lektury

Super tom!
00
pwi1975

Nie oderwiesz się od lektury

Super książką dla miłośników Achai. Polecam.
00

Popularność
Książki Andrzeja Ziemiańskiego wydane nakładem naszego wydawnictwa

Achaja – tom 1Achaja – tom 2Achaja – tom 3Zapach szkłaToy WarsBreslau foreverPomnik cesarzowej Achai – tom 1Za progiem grobuPomnik cesarzowej Achai – tom 2Pułapka TesliPomnik cesarzowej Achai – tom 3

ACHAJA – singiel promujący cykl powieściowy Andrzeja Ziemiańskiego

Rozdział 1

Rano Tomaszewski zastał bosmana Mielczarka, jak ten w warsztacie okrętowym zawzięcie nacinał piłą główki pocisków na krzyż. Komandorem zatrzęsło z wściekłości. Widział już makabryczne efekty działania takich kul.

– Czy wiesz, że używanie pocisków, które eksplodują po uderzeniu w ciało, jest zakazane? – nie wytrzymał. – Dlaczego tniesz pociski na krzyż?!

Mielczarek powoli podniósł głowę znad imadła.

– Ano tnę tak, bo jestem człowiekiem wierzącym, panie komandorze – odparł spokojnie. – W Boga wierzę, a krzyż to jego znak właśnie.

Tylko Mielczarek mógł sobie pozwolić na taką odpowiedź w stosunku do dowódcy. Znali się od wczesnych lat, a kiedy życie i kilka błędów młodości przycisnęły jednego do muru, drugi pomógł w odpowiedniej chwili. Stąd wzięło się coś w rodzaju nie przyjaźni nawet, ale w pewnym sensie oddania. Mielczarek uważał się za człowieka bliższego dowódcy i pozwalał sobie na więcej niż reszta załogi.

Tomaszewski jak zwykle powstrzymał się od reprymendy. A teraz, gdy na dwóch pontonach podpływali do dryfującego na zimnych wodach statku, właściwie odczuwał pewną ulgę na myśl, że tuż obok siedzi bosman, a w magazynku jego broni znajdują się naboje ze znakiem Boga na każdym pocisku. Widok przed nimi nie należał bowiem do napawających otuchą.

ms „Gradient” był zwykłą jednostką badawczą, niezbyt wielką, o odpowiedniej jednak morskiej dzielności, by wykonać zadanie zwiadowcze. Dlatego też tuż przed misją uzbrojono go pospiesznie byle jak i w byle co, po to jedynie, by mógł stawić czoła niebezpieczeństwom, których spodziewano się po tej stronie gór. Czyli drewnianym statkom żaglowym, wspomaganym wiosłami. Pokładowa broń jednak nie pomogła. Opuszczony „Gradient” dryfował bezwładnie targany zimowymi falami na środku morza.

Dwa pontony wypełnione żołnierzami piechoty morskiej zbliżały się powoli, podskakując na falach, które moczyły ich rozbryzgami lodowatej wody. Ludzie klęli na czym świat stoi. Każdy z członków desantu miał na sobie gruby zimowy mundur, brezentowy sztormiak, kamizelkę kuloodporną i kamizelkę ratunkową. Wyglądali jak kukły, jak śnieżne bałwany pomalowane w zimowe barwy ochronne, niezdolne nie tylko do sprawnej akcji bojowej, ale w ogóle do sprawnego poruszania się po chwiejnym pokładzie.

– Jak się tam dostaniemy? – spytała Kai, patrząc z przestrachem na ciemne, wysokie burty dryfującej jednostki.

Tomaszewski pokazał jej ręczne moździerze z nabojami o końcówkach w kształcie kotwiczek i wyjaśnił, że żołnierze wystrzelą je w odpowiedniej odległości, a potem będą się wspinać po linach na pokład.

– O mamusiu moja kochana – wyszeptała czarownica. – Ja nie umiem się wspinać po linie.

– Nam zrzucą drabinkę albo siatkę desantową.

– To jeszcze gorzej. – Kai rozmasowała sobie siniejące wargi. – Bo jeśli uderzy mną o stalową burtę, to spadnę.

– Trzeba było się nie pchać na akcję... – zaczął, ale siedząca obok Wyszyńska nie dała mu dokończyć.

– Proszę się napić wódki. – Podsunęła przestraszonej dziewczynie lśniącą piersiówkę. – Strach przejdzie, a i w nogi będzie cieplej.

Sama nie wykazywała oznak zdenerwowania. Jej minę można byłoby nazwać nawet olewacką. Dziwna kobieta. Wzbudzała w Tomaszewskim sprzeczne uczucia. Z jednej strony denerwowała go, irytowała, doprowadzała do częstych wybuchów, a z drugiej, hm, ewidentnie jego uczucie do niej przesycone było dość dużą dozą fascynacji. I to nie zwykłej, jak wobec zagadki do rozwiązania, ale fascynacji, jaką kobieta wzbudza w mężczyźnie.

– Panie komandorze, rozpoczynamy? – Porucznik dowodzący desantem piechoty morskiej nachylił się z drugiej strony.

– Tak, nie ma na co czekać. I niech pan mnie nie pyta o każdy szczegół. To pan dowodzi akcją.

– Tak jest!

Porucznik podniósł do ust gwizdek. Kai skuliła się, kiedy użył go tuż nad jej głową. Silniki obu pontonów zagrały z gwałtownie zwiększającą się mocą. Jeden skręcił na ubezpieczenie, ustawiając się burtą w stronę podejrzanego obiektu, drugi dopłynął jeszcze bliżej i wystrzelił kotwiczki. Obie zahaczyły dobrze. Teoretycznie teraz sternik powinien manewrami utrzymać liny napięte, jednak w przypadku pontonu i wzburzonego morza było to niepodobieństwem. Żołnierze piechoty morskiej musieli wspinać się po luźnych sznurach, siłą rzeczy najpierw mocząc się w lodowatej wodzie.

Kai na sam widok zaczęła dygotać. Pociągnęła kolejny wielki łyk z piersiówki inżynier Wyszyńskiej. Tomaszewski zerknął na ponton manewrujący na pozycji ubezpieczającej. Wzruszył ramionami. Jego załoga w całym tym kołysaniu mogła dać wsparcie jedynie iluzoryczne, gdyby okazało się, że na opustoszałym pokładzie ktoś jednak jest. I to ktoś wrogo nastawiony.

Dwóch pierwszych żołnierzy dotarło do celu bez żadnych przeszkód. Obaj przedostali się przez reling i znikli z zasięgu wzroku. Musiało to trwać dłuższą chwilę. Poza pierwszą oceną sytuacji trzeba było dać im czas na wyjęcie krótkofalówki ze szczelnego brezentowego pokrowca. Ponieważ nie działo się nic niepokojącego, drugi ponton zaczął podchodzić od strony dziobu.

– Tu zwiad, tu zwiad – rozległo się w głośniku ich radia. – Melduję, że pokład czysty.

– Zrozumiałem. – Porucznik dowodzący desantem dał znać drugiej załodze, że może realizować swoją część zadania.

Kai znowu skuliła się na przeraźliwy dźwięk gwizdka nad głową. Po chwili wspomogła swoje morale kolejnym łykiem wódki. W innej sytuacji grymasiłaby, że nie ma czym popić ani zagryźć. Nigdy nie przepadała za czystą wódką. Tu jednak mogłaby łyknąć bez popijania nawet spirytus. Kołysało nimi gwałtownie. W dodatku ponton zbliżał się do burty ms „Gradient” w miejscu, gdzie dwóch pierwszych żołnierzy piechoty morskiej zrzuciło im linę do dźwigu obsługującego szalupę.

– Ciekawe, co się stało z ich łodzią ratunkową – rzuciła Wyszyńska.

– Może dowiemy się czegoś już na górze? – odparł Tomaszewski. – Na razie dziękuję opatrzności, że przy tej pogodzie nie musimy wspinać się po siatce desantowej.

– A tak. – Pani inżynier energicznie skinęła głową. – W tej kwestii zdecydowanie się z panem zgodzę.

Umiejętnie przygotowała zaczep swojej piechociarskiej uprzęży do podpięcia w uchwycie liny. Ewidentnie chciała być pierwsza na pokładzie. Kai nie protestowała, Tomaszewski nie miał nic przeciwko. Kiedy tylko ponton znalazł się w dogodnej pozycji, pomógł kobiecie podpiąć się do dźwigu. Wyszyńska poszybowała w górę, a sądząc z szybkości, z jaką ją wciągnięto, na pokładzie musiało być czynne źródło zaopatrzenia w prąd elektryczny.

Co tam się stało? Tomaszewski potrząsnął głową.

Kiedy lina wróciła do nich, podpiął Kai i wysłał na górę. Potem dopiero łaskawie przepuścił porucznika dowodzącego akcją. Wszystko to było wbrew regulaminowi, ale mając stopień komandora i specyficzną sławę, która towarzyszyła mu od czasu bitwy w porcie Sait, nie obawiał się, że ktokolwiek tutaj wystąpi do niego z pretensjami. Sam wjechał na górę dopiero jako czwarty.

Pusty pokład sprawiał ponure wrażenie. Brakowało porozrzucanych rzeczy i elementów wyposażenia. U podstawy masztu, na który wspinał się już bosman Mielczarek, widać było małą, świecącą czerwonym światłem alarmową lampkę.

Żołnierze sprawdzali wejścia do pomieszczeń. Bardzo ostrożnie. Tomaszewski wyjął ze sztormowej torby mapę i notes. Zapisał pozycję i godzinę wejścia na pokład jednostki badawczej.

– To cud, żeśmy w ogóle znaleźli ten statek – mruknął.

– Nie taki znowu cud – powiedziała Wyszyńska. Zgasiła lampkę awaryjną i sprawdziła obwód. – Prąd ciągle jest, jak pan widzi.

– Ach. – Machnął ręką. – Będzie mi pani teraz udowadniała wyższość krokomierza nad tradycyjnymi metodami.

– I owszem. Gdy nikt nie dotykał krokomierza przez dłuższy czas, ten uruchomił pelengator. I dzięki sygnałowi udało się namierzyć „Gradienta”.

– Tak, tak, maszyna sama uruchomiła inną maszynę. Zaraz mi pani powie, że krokomierz jest mądrzejszy ode mnie.

– Jest na tyle mądry, na ile przewidział jego działania programista. – Wyszyńska uśmiechnęła się ugodowo. – A w przypadku statku, który płynął na zwiad w pobliże tajemniczego płaskowyżu Banxi, postanowiłam być szczególnie ostrożna.

– To pani programowała krokomierz? – zdziwił się. – Kiedy byliśmy w Syrinx?

– Nie. Wydałam odpowiednie dyspozycje przez radio.

Dalszą dyskusję przerwał Mielczarek. Zsunął się z masztu, lądując tuż obok Tomaszewskiego.

– Panie komandorze – wskazał gniazdo nad ich głowami – ale tam jest kipisz.

Popatrzyli do góry. Niewielki pomost na maszcie nie był nawet gniazdem w klasycznym tego słowa znaczeniu. Stanowił raczej platformę, na której zamontowano wielkokalibrowy karabin maszynowy i trzy reflektory.

– Co tam znalazłeś?

Bosman pokazał im trzymane w dłoni łuski od wukaemu.

– Tam jest tego zatrzęsienie – powiedział. – Setki!

– O szlag! Do czego strzelali?

– Do czegoś, co stało mniej więcej tam. – Kai zaskoczyła ich wszystkich, wskazując kierunek, w którym znajdowała się sterówka. Dziewczyna miała nieprawdopodobny wzrok. Cała reszta musiała podejść dużo bliżej, żeby zobaczyć to, co ona. Dziesiątki przestrzelin, które podziurawiły na wylot metalowe ściany.

– No ładnie... – Tomaszewski rysował w myślach linię ognia. – Ciekawe, co tu się działo.

– Masakra – powiedział Mielczarek. Stał przy podziurawionej ścianie i przyglądał się z bliska otworom. Po chwili wyjął z kieszeni ołówek i jego końcem zaczął grzebać w jednym z nich. Po chwili podszedł do Tomaszewskiego, pokazując przylepione do grafitu włókno. – To z odzieży. Pocisk przeleciał przez kogoś i walnął w ścianę, zabierając ze sobą fragment okrycia.

– To z naszego munduru? – zapytała Kai.

– Tutaj nie stwierdzimy. Do tego potrzeba kryminologa ze sprzętem.

– A wprost przeciwnie. – Wyszyńska ku zdziwieniu pozostałych wyjęła z kieszeni sztormowej kurtki wielkie szkło powiększające. Poprosiła bosmana, żeby poświecił jej latarką, i przyglądała się strzępowi dłuższą chwilę. – Prymitywny splot włókien, prymitywny materiał. Na pierwszy rzut oka widać już, że to nie było tkane przez maszynę, równiuteńko.

– Ja też mam wrażenie, że paru dzikich rozstało się tu z życiem. – Podszedł do nich porucznik piechoty morskiej. Wyprężył się i zasalutował Tomaszewskiemu. – Panie komandorze, melduję, że statek jest czysty. Nie znaleźliśmy nikogo.

– Żadnych ciał?

– Nic.

– To skąd wrażenie?

– Woda zmyła ślady z pokładu, ale wewnątrz jest sporo zaschniętej krwi. Sporo też łusek, choć mniejszego kalibru. – Porucznik zerknął na znalezisko Mielczarka.

– A obca broń? Jakieś ślady, może ich nóż, grot od strzał?

– Na razie skupiamy się na odnalezieniu dziennika pokładowego, map z wykreślonymi kursami i notatek. Ale każę ludziom dokładnie przeszukać statek.

– Ja się zajmę krokomierzem – powiedziała Wyszyńska. – Cały?

– Nie znam się na tym. – Porucznik w ostatniej chwili powstrzymał się przed wzruszeniem ramionami. – Nie potrafię stwierdzić.

– Oj, chciałam tylko wiedzieć, czy są dziury na obudowie po tej strzelaninie. – Pani inżynier machnęła ręką. – Zresztą sama zobaczę. – Ruszyła w stronę sterówki.

Tomaszewski z trudem powstrzymał się od przekleństwa. Niby już przyzwyczaił się do niesubordynacji cywilów, a do bezczelności Wyszyńskiej w szczególności, ale stare nawyki oficera marynarki nie pozwalały zapomnieć o tym, że ta wyszczekana cholernica powinna najpierw spytać.

– Dobra. – Zerknął na Kai i Mielczarka. – Skoro oni zajmują się konkretnymi rzeczami, to my pójdźmy poszukać śladów bardziej efemerycznych. A ty – rzucił do bosmana – spróbuj się zorientować, z czego strzelano, jaki jest układ śladów i jak mniej więcej mogła przebiegać bitwa.

– Tak jest!

Kiedy odszedł, Tomaszewski przysunął się do Kai.

– Czujesz coś? – zapytał.

Czarownica przestała uderzać dłonią o dłoń. Nie mogła się rozgrzać.

– Czuję zimno, smagający mnie lodowaty wiatr, jakieś drobinki wody wpadające za kołnierz i ogólne rozbicie. O to ci chodziło?

Zdążył się już przyzwyczaić do, delikatnie mówiąc, niestałości emocjonalnej dziewczyny. A chciał zapytać o prostą rzecz: czy coś czuje. W sensie przeczuć, oczywiście. Przestał już zaprzeczać faktom, udawać, że wszystko, czego doświadczył dzięki jej niezwykłym umiejętnościom, to tylko splot przypadków. Słowo „czary” oczywiście żadną miarą nie mogło mu się przecisnąć przez usta. Wolał nazywać to, co potrafiła, „niezwykłą wrażliwością”. W każdym razie wiedział już, że czarownicę warto traktować poważnie, bo to się po prostu opłacało.

– Dobra, wejdźmy więc do środka. Tam będzie cieplej.

Poprowadził Kai do przybudówki na śródokręciu. Metalowe drzwi udało się otworzyć z dużym trudem. Przez chwilę Tomaszewski sądził, że ktoś, jakieś ciało, leży z tamtej strony na podłodze i blokuje ruch skrzydła, ale nie. Okazało się, że blacha była po prostu wygięta, jakby ktoś od wewnątrz walił w nią ogromnym taranem. Na korytarzu nic jednak nie wskazywało, że przeprowadzono tu jakąś bitwę.

Ruszyli do kabin mieszkalnych. Bardziej z obowiązku niż przekonania. Było mało prawdopodobne, że jakieś ciało spoczywa sobie we własnej koi. I rzeczywiście, kajuty wyglądały na posprzątane, uporządkowane i generalnie bardzo czyste, oczywiście jak na samych mężczyzn, którzy tu mieszkali. Kobiecego wykończenia porządków Tomaszewski nie stwierdził. Idąc w kierunku rufy, natrafili na coś w rodzaju salki kinowej. Była połączona z laboratorium fotograficznym, ciemnią i pomieszczeniami technicznymi.

– Co to jest? – spytała Kai.

– Urządzenie do wywoływania filmów – wyjaśnił. – I to profesjonalne, wywiadowcze.

– No bo ten statek był chyba wywiadowczy, prawda?

– Nie myl zwiadu z wywiadem – mruknął. – Ten statek był zwiadowczy, a przynajmniej taką miał misję. Natomiast cały ten sprzęt to raczej pozostałość po poprzednich misjach „Gradienta”. Na tamtej półkuli, sądzę.

– A tu nic nie nakręcili?

– Trzeba sprawdzić.

Dziewczyna podeszła do projektora pod przeciwległą ścianą. Nie umiała go uruchomić, ale zaczęła przeglądać nawinięty na główną szpulę film. Świecąc sobie latarką. Klatka po klatce.

Tomaszewski zaczął się śmiać.

– Spokojnie. Nie w ten sposób. Każdy film musi być opisany.

– Jak?

– Szpule trzyma się w metalowych pudełkach. Na wieczkach przyklejone są kartki, a tam muszą być informacje. Data nakręcenia materiału, data wywołania, autor zdjęć, temat filmu, czyli czego zdjęcia dotyczą. Czasem dodatkowo warunki ekspozycji i różne inne przydatne informacje.

– Aha, czyli musimy przejrzeć wszystkie te pudła? – Wskazała stojak pod ścianą z kilkudziesięcioma zapakowanymi szpulami.

– Nie ma potrzeby. – Tomaszewski podniósł ze stołu wielki czarny zeszyt w twardej oprawie. – Każda ciemnia musi prowadzić rejestr wszystkich wykonywanych operacji. I tu masz wszystko napisane, skatalogowane, wyjaśnione i opatrzone uwagami. Oczywiście są to uwagi techniczne, a nie przemyślenia laboranta na temat wartości artystycznej filmu – zażartował, lecz czarownica nie zrozumiała.

Za to z ciekawością nachyliła się nad zeszytem.

– I co? I co?

Tomaszewski przeglądał powoli wpisy, jadąc palcem po kolejnych numerach, od samego początku.

– Tak jak sądziłem. Dokumentacja.

– Czyli? – Kai zdawała się nie rozumieć wpisów.

– Linia wybrzeży, ewentualne podejścia, ukształtowanie terenu. O cholera... – Jego palec zatrzymał się nagle. – Pierwszy atak na łódź – przeczytał na głos.

– Co to może znaczyć?

Wzruszył ramionami. Pewnie chodziło o szalupę z silnikiem, której brak zauważyli po wejściu na pokład. Ale co to za atak? Sygnatura świadczyła, że film został już wywołany, więc jeśli nastąpił jakiś atak, czemu załoga nie meldowała o tym przez radio? Ot, zagadka.

– Szukamy tego filmu? – Kai wyraźnie była poruszona takim wpisem.

Zaprzeczył ruchem głowy. Jego polec dotarł do pozycji opatrzonej tytułem: „Ponowne zjawiska”. Co to miało znaczyć? Albo: „Intensywne zjawiska” i, niestety, dopisek w następnej rubryce: „jakość fatalna”. Jeszcze ciekawiej wyglądały wpisy w rejestrze filmów przyjętych do wywołania, ale jeszcze niepoddanych temu procesowi. Obok nazwisk operatorów widniały krótkie: „Zjawiska”, „Atak na Jankiewicza”, „Siódmy: groza...”. Widać było, że ktoś zapisywał uwagi, czego dotyczy niewywołany film, w stanie sporego zdenerwowania. Ręka z długopisem drżała tak bardzo, że niektóre litery Tomaszewski odczytywał z trudem.

– Zabieramy wszystkie filmy – mruknął, odkładając zeszyt. – Tu do niczego nie dojdziemy.

Kai rozejrzała się po salce kinowej.

– A mamy w co zapakować?

Położył jej rękę na ramieniu.

– Pamiętaj, że oficer nie nosi żadnych bagaży, pani kapitan. I tak samo my, każemy to po prostu zrobić żołnierzom.

Otworzył drzwi, wyprowadzając dziewczynę na korytarz.

– Ale może zobaczymy, co jest na tym filmie, który został na projektorze? Widziałam tam na pojedynczych klatkach...

– Zrobimy to na naszej własnej jednostce – przerwał jej w pół słowa. – Oglądanie pojedynczych klatek na projektorze tego typu jest niemożliwe. Spalimy cały film.

Czarownica niechętnie powróciła do przeglądania poszczególnych kabin mieszkalnych. Jednak coś się w niej „włączyło”. Albo po prostu zrobiło się cieplej i zaczęła więcej czuć. Po długiej chwili przeglądania kajut utrzymanych we wzorowym porządku, no, na tyle, na ile mężczyźni niepoddawani wojskowemu drylowi są w stanie to zrobić, podeszła do jednej z szafek. Otworzyła drzwiczki i spod stosu poukładanych jeden na drugim swetrów wyjęła pistolet. Przez chwilę trzymała go w dłoni, a potem położyła na blacie malutkiego stolika przy koi.

– Nie był używany – orzekła. – Wiesz, chyba tu niczego nie znajdziemy. Cała aura kumuluje mi się raczej tam. – Wskazała palcem w kierunku dziobu statku. – W pomieszczeniu, gdzie jest ster.

– Myślisz?

– Czuję. Tu nic nie znajdziemy.

Tomaszewski przygryzł wargi.

– A to? – Podał jej notes, który znalazł na stole pod bulajem i właśnie przeglądał. Kartki były pozlepiane rozlaną kawą, ale na ostatniej dawało się odczytać koślawe litery: „Boże. Mam nadzieję, że duchy już nie powrócą!”.

Kai przeczytała to z kamienną twarzą. Z trudem odkleiła poprzednią kartkę. Ostatni wpis musiał być dokonany po długiej przerwie. Poprzednie bowiem, zupełnie nieistotne, dotyczyły samego początku podróży.

– Sterówka? – Wskazała kciukiem za siebie.

– Tak. Chodźmy.

Wyszli na korytarz, a potem ruszyli w stronę dziobu. Tu również nie napotkali żadnych przeszkód. Wszystko było utrzymane w rutynowym porządku. Jedynie w schowku kryjącym regulatory instalacji przeciwpożarowej ktoś porozwijał wszystkie parciane węże, których kłębowisko nie dawało teraz dostępu do głównych zaworów.

Dalej, tuż przed wejściem na mostek, jakaś postać nachylała się nad pakunkiem leżącym w drzwiach do łazienki i toalety. Czarna bosmańska kurtka pozwalała się domyślić, kto w tym miejscu prowadzi śledztwo.

– I jak tam? – zawołał Tomaszewski. – Jak wyniki?

Mielczarek podniósł się ociężale. Kpiący wyraz twarzy zobaczyli, dopiero kiedy się odwrócił.

– A co pan komandor chce wiedzieć?

– No jak tam bitwa, o której mówił porucznik piechoty morskiej?

Mielczarek wzruszył ramionami.

– Jedyna bitwa tutaj odbyła się w wyobraźni tego porucznika, panie komandorze. Tak samo jak liczne ofiary w szeregach napastnika.

– Skąd wiesz?

– Cała broń na tym okręcie znajduje się tam, gdzie jej miejsce. W szafce pancernej w magazynie i w podręcznym sejfie w sterówce. Ktoś tylko wyjął jeden pistolet maszynowy i wysiał dookoła kilka magazynków. Jeśli ktoś zginął, to pewnie jedynie strzelec trafiony własnym rykoszetem.

– A liczne ślady krwi?

– Ta krew to też widziana przez pana porucznika oczami wyobraźni. Pewnie młody żołnierz. Bardzo chciał zobaczyć jakąś masakrę, to i w wyobraźni zobaczył. A przynajmniej jej ślady.

– Co tam się stało?

Mielczarek wzruszył ramionami.

– Wygląda na to, że oni skupili się w sterówce i tam chyba żyli. W jednym pomieszczeniu. Jakby nie chcieli łazić po całym statku. Albo się czegoś bali w kabinach.

– A skąd wiesz?

– Na mostku jest mnóstwo konserw, słoików z przetworami, dwie maszynki do parzenia kawy, butla do gotowania. Sporo pustych puszek. Coś jakby prowizoryczne posłania, a zresztą – bosman przygryzł wargi – cholera ich wie.

– I naprawdę nie ma krwi?

– Skąd! To ten wariat, co siepał z peemu, porozwalał i konserwy, i słoiki. No i naciapało dookoła na gęsto.

– A ślady ludzi?

– A w jakim sensie, panie komandorze? Żywych nie ma. Zwłok też nie.

Kai aż podskoczyła z emocji.

– Coś strasznego krążyło po pokładzie w nocy. Wyżerało ludzi i pozostali schronili się na mostku. Ostatni usiłował się bronić. Ale kiedy to coś wtargnęło do środka, pobiegł na pokład i z pomostu na maszcie zaczął strzelać do sterówki...

– Zmniejsz poziom konfabulacji, Kai, proszę.

Ktoś otworzył drzwi na mostek, wpuszczając na korytarz wicher wpadający przez potłuczone szyby. Mielczarek nie zdążył zrobić miny świadczącej, co sądzi o pomysłach czarownicy. Pomógł Wyszyńskiej, która szamotała się ze sporym tobołkiem w wąskim przejściu.

– I jak tam, pani inżynier? – Tomaszewski chętnie zmienił temat. – Krokomierz cały?

– Postrzelany jak tarcza po całodziennych ćwiczeniach kompanii wojska – odparła Wyszyńska. – Ale z rejestratora chyba uda mi się wyciągnąć jakieś dane. – Wskazała coś kanciastego, ukrytego w tobołku. – Choć też zasłużył na medal za rany odniesione na polu bitwy.

– Nareszcie coś, co trąci optymizmem.

Wyszyńska uśmiechnęła się nagle.

– No to zepsuję panu humor. – Włożyła rękę do kieszeni swoich wojskowych spodni i wyciągnęła kawałek białej kostki. – Znalazłam też to.

Tomaszewski złapał małą, podłużną konserwę sardynek z cieniutkiej blachy. Ktoś najwyraźniej usiłował odgryźć kawałek. Były na niej doskonale widoczne ślady zębów. I to, o ile mógł rozpoznać, ludzkich. Przez chwilę jakby sparaliżowała go pewna myśl. Miał wrażenie, że kiedyś w jego życiu coś takiego już miało miejsce. Po chwili przypomniał sobie. Czytał o tym w książce. I to w powieści, a nie w pozycji naukowej. Tak. Na pewno czytał już o czymś takim. Za żadne skarby jednak nie mógł sobie przypomnieć, o co w tej książce chodziło.

Ci ze stolicy i z wielkich nadbrzeżnych miast zawsze mieli lepiej niż reszta kraju. Tam zawsze kumulowały się władza i bogactwo. Nawet w czasach, kiedy reszta kraju pogrążała się w nędzy. Krążyły pogłoski, że do Negger Bank, największego z miast cesarstwa, zawinęły statki obcych. Przybysze tak bogaci, że swoją fortunę zbić przy nich mógł każdy kupiec. Byli tak władni, że dla kaprysu budowali sobie okręty z żelaza, a utrzymujące je na wodzie drewno, powiązane w zgrabne wiązki, wciskane było ciężarem pod wodę. Podobno umieli latać, ujarzmiając nieznane tu ptaki olbrzymy! Podobno dzięki bogactwu obcych ulice w Negger Bank wybrukowano złotem!

Chen nie bardzo wierzył w te opowieści nędzarzy. Ale ruszył z innymi do Negger Bank. Czyż to nie wszystko jedno, gdzie umiera się z głodu? A wielkie portowe miasto od zarania dziejów było przecież pyszne i znaczące, bardziej potężne niż niejedno królestwo. Może więc w opowieściach kryło się choć ziarno prawdy?

Chen nie był zwykłym prowincjonalnym nieukiem. Urodził się w rodzinie kupieckiej, zajmującej się zaopatrywaniem dworów. Kiedy jednak wyniszczające kraj wojny doprowadziły wszystkich na skraj ubóstwa, jego ojciec nie wytrzymał konkurencji z innymi kupcami. Dom sprzedano za długi, matka umarła na jakąś nową i nieznaną, przywleczoną z dalekich krain przez weteranów chorobę, a ojca lichwiarze wtrącili do lochu. Chłopak musiał radzić sobie sam. Był inteligentny i wygadany, znał się na kupieckim rzemiośle, ale w czasach kryzysu, bez żadnych znajomości i układów nie miał szans.

Szedł więc teraz z tłumem obdartusów w kierunku wybrzeża, usiłując nie deptać zwłok tych, co w drodze padli z głodu. Czasem ktoś się litował i na jakiejś mijance wysypywał na ziemię wóz brukwi, a wtedy ciżba mordowała się nawzajem, żeby dostać się do jedzenia. Czasem wojsko z mijanego garnizonu rozdawało placki, a wtedy nawet dzięki mieczom i pejczom udawało się utrzymać jaki taki porządek w rozdzielnictwie.

Chen był młody i zdrowy. Dotarł do dalekich przedmieść Negger Bank. I tu od razu okazały się trzy rzeczy. Po pierwsze ulice na obrzeżach Negger Bank nie były brukowane złotem. Po drugie w ogóle nie były brukowane. Po trzecie to oni właśnie mieli je brukować. Hura! Najpiękniejsza wiadomość na świecie. Ten, kto okazał się zdolny do pracy przy kamieniach, dostawał jedzenie! W opowieściach gminu tkwiło jednak ziarno prawdy. Praca się znalazła. Oferta dotyczyła co prawda tylko nielicznych, silnych i zdrowych, ale nie była mirażem ani kłamstwem. Przynajmniej od niektórych odsuwało to widmo śmierci głodowej.

Chen, mimo że nienawykły do tak ciężkiej pracy, szybko się adaptował. Regularne odżywianie i praca na świeżym powietrzu sprawiły, że okrzepł, doszedł do formy, nie pozostał bezwolnym wykonawcą, któremu miska strawy wystarczała za cały świat, wypuszczał się nawet na wyprawy do miasta. I tu ze zdziwieniem stwierdził, że nie należy lekceważyć gminnych legend. Obcy naprawdę zawitali do Negger Bank i naprawdę byli bogaci tak, że przekraczało to wszelkie wyobrażenia. Naprawdę też potrafili latać. Naprawdę mieli żelazne okręty. Długo nie mógł się otrząsnąć.

Miał bystry umysł. Szybko zrozumiał, że przyszłość nie leży w kamieniarskiej robocie – przyszłość to właśnie obcy, ludzie z żelaznych okrętów. Robił, co mógł, żeby być bliżej. Ale nie dla psa kiełbasa. Tam, przy budowie eksterytorialnej bazy, gdzie płacili bezpośrednio przybysze z daleka, miejscowi ustawili skuteczny parawan znajomości i zbójeckich układów. Jeśli nie byłeś z „towarzystwa”, to won z powrotem do brukowania ulic na przedmieściach, a i to z poczuciem, że samych Bogów za pięty połapałeś. Przy prawdziwym żłobie są lepsi niż ty i godniejsi. Chen jednak nie mógł się z tym pogodzić. Jego kupiecka dusza wyła z powodu każdego zmarnowanego dnia, każdej okazji, która przechodziła mu koło nosa. Uczył się gorączkowo nowej gwary, arkapolskiego, i szybko doszedł do wielkiej wprawy. Usiłował poznać zwyczaje obcych, ich upodobania. A potem wykorzystał jedyną okazję, która mu się przytrafiła. Znalazł dostęp do rzeczy, które nielegalnie sprzedawali marynarze z żelaznych okrętów. Mistrzostwo.

Aresztowano go i zakuto następnego dnia. Strażnicy miejscy wrzucili chłopaka do lochu pod zarzutem paserstwa. Oczywiście zarzut był równoznaczny z wyrokiem w tej kwestii, żadnej bowiem rozprawy sądowej nie przewidywano. Chen dowiedział się więc na własnej skórze, jak miejscowi radzą sobie z konkurencją. Radzili sobie... skutecznie.

No i stało się. Znowu gnił za życia, przymierając głodem. Głównym tematem jego przemyśleń było, czy poślą go do kopalni, gdzie nie dożyje końca roku, czy raczej zabiją na którymś z forów. W czasach nędzy publiczne egzekucje połączone z torturami były często stosowanym sposobem na rozładowanie narastającej frustracji społeczeństwa.

Los jednak chciał inaczej. W więzieniu Chen poznał znaczenie słowa „eksterytorialność”. Pewnego dnia strażnicy wyprowadzili z lochów wszystkich więźniów. Ustawiono ich pod zewnętrznym murem, tych, co nie mieli sił stać, położono w pobliżu. Naczelnik oświadczył krótko:

– Wy gnoje parszywe! Popełniliście swoje zbrodnie na terenie obcej bazy. Sama baza co prawda jeszcze nie istnieje i nie jest ogrodzona, niemniej na mocy układu podpisanego przez Jej Cesarską Mość już dziś jest eksterytorialna. A to oznacza, że popełniliście przestępstwa na terenie innego kraju i będziecie sądzeni według prawa obcych!

Na więziennym dziedzińcu powiało grozą. Stojący w nierównych szeregach zaczęli żegnać się z życiem. Co bardziej przytomni usiłowali przestać myśleć o tym, jak wyrafinowane i jak długotrwałe tortury ma w swoim arsenale ktoś, kto potrafi zbudować okręty z żelaza.

– Jednak w drodze wyjątkowej łaski – podjął naczelnik – okazanej nawet takim śmieciom jak wy, dano wam wybór. Dzięki miłosierdziu naszych władz kto chce, może zostać tutaj, skąd przekazany zostanie nie na śmierć ani w ręce mistrza tortur, a jedynie do przymusowych prac publicznych w najbliższej kopalni srebra. Kto chce, niech wraca do lochu i przy wejściu podpisze, że robi to z własnej woli. Kto nie umie pisać, stawia trzy krzyżyki.

Zdjęci przerażeniem na myśl o wydaniu w ręce potworów nie wiadomo skąd, więźniowie zaczęli przepychać się w kierunku lochu. Nawet ci, którzy mieli trudności z poruszaniem się, krzyczeli, żeby ich nie zostawiać. Trwało to i trwało, bo każdy musiał własnoręcznie potwierdzić swoją wolę pozostania na łasce cesarstwa. Pod wieczór na placu zostało czterech więźniów. Wśród nich Chen.

– A wy co? – Jeden ze strażników podszedł bliżej. – Dwa razy wam powtarzać trzeba?

Nikt nie śmiał się odezwać. Ale, o dziwo, nie padły żadne razy. Strażnik przyglądał im się przez zmrużone oczy.

– A jeśli wam zagwarantuję, że nie wyślę do kopalni? Tylko na prowincję, do kopania rowów na bagnach? To co? Zmienicie zdanie?

Niesłychane! Strażnik zwracający się do więźniów z jakąś propozycją? Nikt nigdy o czymś takim nie słyszał. I, niestety, zadziałał tu mechanizm perfidii: skoro nasz wróg czegoś chce, to my będziemy chcieć czegoś przeciwnego. Dalej więc żaden z więźniów nie otwierał ust. Wykorzystując całą siłę woli, czwórka przestępców patrzyła niezmiennie na palce u swoich stóp. Wyraźnie wkurwiło to strażnika.

– No toście sobie załatwili! – wrzasnął. – Rano na pal każę wbić!

Najpierw wszystkich czterech uderzyła fala mdlącego strachu. Koniec! Chwilę później jednak dotarła do nich pewna myśl: przecież to nielogiczne. Mieli być wydani obcym, nie skorzystali z łaski i co? I za to na pal? Tu jest coś nie tak.

Po dłuższej chwili strażnik zrozumiał, że nieposłuszna czwórka zacięła się w sobie. Zaczął kląć i kopniakami popędził ich w stronę wozu czekającego przy więziennej bramie.

– Jazda! Parszywe świnie!

Dwóch innych brutalnymi ciosami pomagało więźniom dostać się do wnętrza ciemnej paki. Ktoś zatrzasnął drzwi, a po chwili usłyszeli szczęk kolejnych zasuw. W środku za to mieli pełną swobodę. Każdy rozłożył się w miarę wygodnie. Rozmawiać ze sobą jednak się bali. Nawet najcichszym szeptem.

Nie wiadomo, jak długo czekali. Chenowi zdawało się, że skrzypienie rozsuwanych wrót więzienia usłyszał dopiero gdzieś w środku nocy. A potem dobiegł go głos w zupełnie innym języku. Na szczęście mógł zrozumieć większość słów. Nauka arkapolskiego przyniosła efekty.

– Co? Tylko czterech?

– Reszta wolała zostać u nas – rozległ się głos naczelnika.

– No dobra, dobra. Ja muszę mieć to na piśmie.

– Ależ oczywiście. Tu są listy z ich własnoręcznymi podpisami.

Słychać było szelest kartek i czyjeś ciche przekleństwa.

– A oni co? Powariowali?

Naczelnik odpowiedział z godnością:

– To szczerzy patrioci, panie. Wolą odkupić winy, zdychając u nas, w ojczyźnie.

Ktoś parsknął śmiechem.

– No niby fakt. Idiotów nie brakuje.

Rozległ się głośny stukot na górze ich pojazdu. Prawdopodobnie obcy wskoczył na kozioł, obok woźnicy.

– No dobra, biorę tych czterech. Szkoda, że tak mało u was rozsądnych.

Chen poczuł coś na kształt nadziei. A potem nagle zrozumiał zachowanie strażników. To zazdrość! To... Pieprzyć! Przestał o tym myśleć. Kiedy wóz wytoczył się poza mury więzienia, zaczął się śmiać.

Porucznik lekarz Leszek Siwecki opuszczał pokład niszczyciela w porcie bazy Sait z mieszanymi uczuciami. Po pierwsze, i mniej ważne, był to chyba jego ostatni rejs jednostką bojową. Dowództwo postanowiło nareszcie zrezygnować z misji kurierskich w wykonaniu nieporęcznych i paliwożernych okrętów. Powrót z Sait do Negger Bank zaplanowano z użyciem zwykłego transportowca. Jednego z tych, które już regularnie kursowały pomiędzy Sait i Negger Bank.

Po drugie, schodząc na ląd w małym porcie, poczuł coś dziwnego. Porucznikiem owładnęło uczucie, że wraca do domu. Do prawdziwego, za Górami Pierścienia, wrócić nie mógł, jego umysł potrzebował jakiegoś stabilnego punktu oparcia, więc z automatu niejako podświadomość umieściła go tutaj.

Wrażenie to spotęgował porucznik tatarski, Ibrahim Odrowąż-Jackowski, który powitał go na wybrzeżu.

– Miło pana znowu widzieć w tej głuszy! – krzyknął, kiedy lekarz był jeszcze na trapie, i od razu zmienił ton, gdy Siwecki dotknął stopą stałego lądu. – Cześć, Leszku! Fajnie, że jesteś.

Obaj zasalutowali regulaminowo, podali sobie dłonie, a potem nastąpił typowo wschodni „miś” z obejmowaniem i wzajemnym całowaniem dwóch mężczyzn.

– Co sprawiło, że wróciłeś do tego zadupia? – Ibrahim zaczął prowadzić go w stronę portu. – Zostajesz tu?

– Zabieram was do Negger Bank. A tam są dziewczyny.

– O, to, to, to, właśnie. Ale jak to zabierasz?

– Żartowałem. Przecież nikt o zdrowych zmysłach nie odda dwóch kompanii tatarskiego zwiadu pod dowództwo polskiemu porucznikowi. Tylko rozkazy przywiozłem.

Ibrahim westchnął z wyraźną ulgą.

– To dobrze, bo nie chciałbym cię widzieć powieszonego za nogi na gałęzi już pierwszego dnia – powiedział takim tonem, że nie sposób było odgadnąć, czy na pewno chodziło o żart. – Jak jest w Negger Bank? – zmienił temat.

– Fajnie! Spodoba wam się.

– Dużo babów?

– No mówię, że ci się spodoba. To wielkie portowe miasto otwarte od tysiącleci na cały świat. Istny cud boży na tym łez padole.

Tatar zaczął się śmiać.

– Bardzo nam to potrzebne! – westchnął. – Już mam dość ganiania po chaszczach i strzelania do dzikusów. Tym bardziej że coraz dalej mamy ich szukać.

– Strzelacie do dzikusów? – zdziwił się Siwecki.

– No podobno dowództwo chce wkroczyć do świątyni odkrytej przez tę... – nie mógł sobie przypomnieć. – Przez oddział Chrzan, Szan, Przen czy jakoś tak.

– Shen – podpowiedział Siwecki. – To by się zgadzało. Wasze miejsce na pierścieniu obronnym bazy mają zająć oddziały piechoty.

– Co?! Zające w bazie marynarki wojennej?

Siwecki wzruszył ramionami.

– Czasy idą nowe. A wy idziecie na nowe miejsce.

– Nawet nie masz pojęcia, Leszek, jak się cieszę – wyznał Ibrahim. – Mam tak dość tej dziury, że powitam nowe czasy, jakiekolwiek by były.

– Żebyś się tylko nie zdziwił, co zaczyna się dziać – mruknął Siwecki. – Czy wiesz, że poza dostarczeniem rozkazów dostałem jeszcze misję priorytetową, od której tak naprawdę mam obowiązek zacząć mój pobyt tutaj?

– Nie będę pytał jaką, bo mi nie powiesz. – Widać było, że mimo tego, co mówił, Ibrahim jest bardzo ciekawy.

– Ależ wprost przeciwnie. Misja w pewnym sensie nie jest tajna. Jedynie niezrozumiała.

– Teraz to ja niczego nie rozumiem.

– Jest tak: pani Wyszyńska pilnie chce się dowiedzieć wszystkiego o wynikach pracy doktora Bronowskiego. A ponieważ jest na wyprawie w okolicach Banxi, wysłała zapotrzebowanie przez radio. Dowództwo chce dostać natychmiast wyniki Bronowskiego, więc wysłali mnie, ponieważ ich już przez radio przesyłać nie wolno.

Ibrahim aż się żachnął.

– A kto mógłby podsłuchać?

– No właśnie. Tylko nasi.

– Stąd wniosek, że to nasi mają niczego nie wiedzieć? – Tatar zamyślił się. – To by wiele mówiło o tym, co tu się dzieje.

Teraz Siwecki nie mógł powstrzymać wyrazu zdziwienia na twarzy.

– A co się tutaj dzieje?

Ibrahim zatrzymał się na chwilę, rozejrzał wokół i ściszył głos.

– Wysłali cię, a nie wiesz? Bronowski przeprowadza doświadczenia na ludziach.

– Co?!

– Ciszej.

Tatar rozejrzał się znowu. Potem wziął Siweckiego pod rękę i poprowadził w boczną, ślepą uliczkę, przy której znajdował się, sądząc po zapachu, magazyn materiałów pędnych.

– Wiesz co, Bronowski oczywiście nie łazi po wszystkich tawernach w porcie i nie opowiada o tym, co robi. Ale powiem ci inaczej. Polacy nie mają pojęcia, czym się zajmuje, bo sztab nie ma do nich zaufania. Pewnie sądzi, że gdy już wrócą do domu za górami, to rozpaplają o wszystkim, co się tutaj wyrabiało.

– Czy chcesz mi przez to powiedzieć, że sztab ufa Tatarom? – Mina Siweckiego wyrażała skrajne powątpiewanie.

– Nie. Bez naiwności. Ale też zdają sobie sprawę, że u nas poziom współczucia dla jeńców i empatii dla istot ludzkich jest zdecydowanie różny niż w oddziałach native polish, jak określają to Anglicy.

No tak. Ibrahim musiał się przy okazji pochwalić i przypomnieć, gdzie skończył studia. Bez angielskich wtrętów trudno go sobie wyobrazić.

– Wiesz, do czego się używa oddziałów tatarskich, prawda?

Siwecki potrząsnął głową. Dziwny mechanizm psychologiczny. Powszechnie uważano, że Tatarzy są od brudnej roboty. Od pacyfikacji, mordów, wypędzania, brania w jasyr, zdobywania informacji każdymi metodami – od tego wszystkiego, czego dzięki nim rp unikała, chcąc zachować nieskazitelną biel swoich galowych rękawiczek. Ale to nie do końca prawda. Każdy pamiętał chyba bardzo nieprzychylną książkę pewnego amerykańskiego dziennikarza, opisującą rzeczywistość pogranicznych konfliktów. Znamienny był przykład kilku wsi spalonych przez zwiad. Zdesperowanym obrońcom udało się wtedy złapać jednego z rannych Tatarów. Mówili, że teraz mu odpłacą, a skazaniec śmiał się i powtarzał: „My jesteśmy tylko zwiadem! Prawdziwi masowi mordercy siedzą tam” – i wskazywał kierunek, gdzie czekało na bitwę wojsko polskie. „Są tam, w swoich czołgach, przy swoich armatach, czekają w zatankowanych samolotach. Oni dopiero pokażą wam, co to jest gołą ziemię i puste niebo po sobie zostawić. A my jesteśmy tylko zwiadem”.

Amerykanin miał wiele racji. Hipokryzję dało się dostrzec przecież nawet podczas tutejszej kampanii. Było be, gdy Tatar powiesił kilku jeńców na gałęzi. Absolutnie niedopuszczalne, jeśli związał kogoś i ciągnął za łazikiem. Niewybaczalne, jeśli wykastrował jeńca i posłał z powrotem, żeby straszył swoich. A kiedy pan admirał kazał polać tysiące dzikusów napalmem, to było w porządku. Uczciwe starcie, przecież dzikusy mogły się bronić przeciwlotniczymi dzidami. Albo kiedy zagazował cały port, łącznie z własnym wojskiem. Przecież to wojna! Z hipokryzją nie da się walczyć. Ubłocony, śmierdzący potem Tatar, który kogoś oskalpował i przyczepił sobie włosy do pasa, był brzydki. Dzicz! A pachnący wodą kolońską lotnik w nieskazitelnie białym szaliku, który jednym przyciśnięciem palca zrzucał napalm, był piękny. Kultura! Na takiego trzeba wychować swoje dziecko. Ot co.

Ibrahim zmrużył oczy, co w jego przypadku wyglądało tak, jakby je zamknął.

– Wiesz co, ślepy nie jestem – powiedział, wywołując mimowolny uśmiech u kolegi. – Widzę, co się wyrabia, mydląc oczy, że wykonujemy głęboki zwiad, zabezpieczamy teren wokół bazy, żeby uniknąć zaskakującego uderzenia, że wreszcie będziemy podejmować marsz w stronę obcej świątyni. A w rzeczywistości chodzi chyba o to, żeby nałapać jeńców. A najlepiej w ogóle ich szamanów.

– I co się z nimi dzieje? – Tym razem Siwecki zaniepokoił się już poważnie.

– Oficjalnie doktor Bronowski bada sobie ich jako żołnierzy obcej armii. Ich wytrzymałość, zdolność do przemieszczania się na większe odległości, szybkość i tak dalej. Wszystko to niewinne jak cholera. Ale dostępu do zasłoniętych parkanem klatek nikt nie ma i nikt oficjalnie nie wie, jakie ciała zakopuje się nocami w lesie, w dole z wapnem. Zero śladów, prawda?

– Aż tak?

– Co aż tak? Za rękę go nie złapałem. Ale co się zakopuje razem z wapnem?

Siwecki przytaknął. Nagle przypomniał sobie całą serię eksperymentalnych leków, które firma „Kocyan i wspólnicy” przysłała armii do przetestowania gdzieś daleko za morzami, za górami.

– Może ja się dowiem.

Ruszyli z powrotem, by po chwili wyjść na główną ulicę, tuż przy nabrzeżu. Siwecki naprawdę czuł coś na kształt wzruszenia na widok starych budynków, wzorowo teraz pełniących swe funkcje po unowocześniających przeróbkach. Nikt nie miał pojęcia, ile setek lat mogły liczyć. Sam pamiętał tylko, że ich trwałość szokowała ich od samego początku. Od chwili kiedy po raz pierwszy postawili nogę na obcej ziemi, po tej stronie gór.

A teraz w porcie przy ulicy stały nawet elektryczne latarnie. Wskazał Ibrahimowi najbliższą tawernę i podniósł pytający wzrok. Ten skinął głową. Prawie jak w domu.

– Wiesz? – powiedział, gdy weszli do przytulnego, zadymionego wnętrza. – Nie rozumiem, jakim cudem posyła się porucznika po materiały, ponieważ jakiś cywil tego chce.

– Tego też się dowiem – mruknął Siwecki, zdejmując czapkę. – A przynajmniej mam taką nadzieję.

Shen leżała na trawie zajmującej większą część powierzchni małej polany w lesie na południowym stoku góry. Nie myślała o niczym szczególnym. Bezmyślnie wsłuchiwała się w ciche nawoływania wart postawionych właściwie tylko dla obowiązku. Okolice porzuconej przed laty, zdewastowanej faktorii kupieckiej w lesie, którą zajęły, były totalnie bezpieczne. Z dala od szlaków, z dala od skupisk ludzkich, wśród pustych gór, gdzie nie ma nic, czym mógłby zainteresować się człowiek. Teoretycznie były bezpieczne. Nawet zapasy żywności, którą musiały sprowadzać wozami z bardziej ludnych okolic, nie budziły niczyjej ciekawości. A kogo obchodzi, gdzie kupcy jadą? Grunt, że produkty kupili, do nowego roku będzie można jakoś przeżyć. Shen zastanawiała się, na jak długo wystarczy im pieniędzy zrabowanych w siedzibie sił specjalnych, na którą napadły? Co będzie, jak się skończą? Polacy pomogą? No tak, to może po prostu od razu przejść na ich pensje i wykonywać każdy rozkaz jak zwykły pracownik, który słucha swego pana? Tamci po akcji podwieźli oddział Shen daleko, na bezludny fragment wybrzeża. Dzięki temu udało się bez pościgu dotrzeć do tej pustelni. Ręka rękę myje – tak można nazwać tę operację. Zapewnili bezpieczeństwo ewakuacji w zamian za zrabowane artefakty. Transakcja z obopólnym zyskiem.

A co dalej? Przejście na obcą służbę, nawet do łaskawego pana, było oddaniem komuś wolnej woli. A poza tym jak to się ma do spraw jej ojczyzny? Obcy mają decydować, jak będzie? Z drugiej strony siedzenie tutaj stawiało Shen przed dylematem, przed którym Sirius i Zaan stanęli bez mała tysiąc lat temu. Jak się utrzymać w dziczy? Można zbójować, oczywiście. Ale gdy się rabuje na ważnym szlaku kupieckim, to zaraz znajdą się pieniądze na kupno remedium: ochronę transportów przez wojska księcia, akcję pacyfikacyjną w okolicy i najlepszego mistrza tortur, który złapanych rabusiów ku przestrodze wiele dni na rynku będzie męczył. A jeśli wybrać wariant grabieży na szlaku małoznacznym, to co tam rabować? Chłopów, którzy zmierzają ze swoimi plonami na targ, albo rodziny jadące na odpust? Tak czy owak, koło się zamykało.

– Niewesołe myśli?

Podniosła się na łokciach, osłaniając oczy. Kadir, który właśnie wszedł na polanę, był chyba jedynym człowiekiem, któremu obecna sytuacja zdawała się służyć. Wyglądał bardzo dobrze w prostym chłopskim ubraniu. Ogorzały i opalony, dzięki codziennym wycieczkom i skromnym racjom stracił wiele tłuszczu. Jego brzuch był już prawie płaski, a mięśnie ręki, w której dzierżył sękaty kij pieszego podróżnika, wcale nie były sflaczałe.

– Polepszysz mi nastrój? – spytała.

– Nie – odparł szczerze, siadając obok. – Raczej pogorszę.

Wbrew swoim słowom uśmiechnął się jednak szeroko. Odpowiedziała takim samym uśmiechem.

– No to dobijaj – szepnęła. – Niech ci ręka nie zadrży.

– Oj, zaraz dobijaj. – Wzruszył ramionami. – Przyszedłem raczej przyznać się do własnych porażek.

– No to wal.

Dopiero teraz odłożył swój kij i powoli rozmasował twarz.

– Obawiam się, że komisja wojskowa, która odrzuciła moje pomysły dotyczące koncepcji repetowalnych karabinów, miała wiele racji.

Shen zaskoczona podniosła głowę wyżej.

– Przecież dzięki twojej broni zmasakrowaliśmy siły specjalne pod Lai Ho Park! Nie daliśmy im nawet zipnąć.

– Tak. – Potrząsnął głową. – Cudowne karabiny.

– A nie są takie?

– Są – przyznał ponuro. – Tyle tylko, że cudowne karabiny potrzebują cudownych fabryk amunicji i cudownych środków transportu tej amunicji na pole bitwy. A my nie mamy ani jednego, ani drugiego. Nie mamy nawet tyle amunicji, żeby powtórzyć bitwę pod Lai Ho Park.

– Z tym to się akurat liczyłeś. A przynajmniej mówiłeś o tym wcześniej.

– Miałem złudną nadzieję, że produkcję nowej amunicji uda się zorganizować tak jak poprzednio. Wykonanie różnych elementów u różnych wytwórców, a na miejscu złożenie ich do kupy. Lecz to się mogło sprawdzić na wybrzeżu. Gdzie jakaś huta i warsztat są na bez mała każdym rogu ulicy. A w tej dziczy? Nie mam zielonego pojęcia, jak zorganizować produkcję amunicji tutaj. Chyba że kawałek po kawałku, dzień po dniu, i Bogowie jedni wiedzą jak długo to będzie trwało. Przy czym zakładamy, że na pewno nie będzie tego dużo i na długo nie wystarczy.

Kadir urwał, bo trochę się zadyszał z powodu przydługiej przemowy.

– I co w związku z tym? – zapytała.

– Musimy zapomnieć o takiej wojnie, jaką sobie wyobrażaliśmy. Mamy coraz więcej broni, coraz większe zapasy i coraz liczniejsze oddziały. Toczymy wygraną bitwę za bitwą, aż do ostatecznego zwycięstwa. Wydarzenia w Lai Ho Park pokazały, że nigdy nie będzie nas na to stać.

Shen opadła z powrotem na trawę. Znała mężczyzn i ich skłonność do histerii oraz demonizowania przeszkód. A Kadira znała w szczególności. Wiedziała, że po odmalowaniu wszystkiego w czarnych barwach przedstawi również jakieś sensowne rozwiązanie.

– Co powinniśmy zrobić?

– Trwać w ukryciu. Mówię o naszym oddziale. Nie o tobie.

– A ja co powinnam zrobić?

Rusznikarz zamilkł na dłuższą chwilę. Potem odezwał się, choć trochę niepewnie:

– Powinnaś wyjść z tego ukrycia.

Nie mogła uwierzyć.

– Wyjść? A co z ludźmi?

– Niech się szkolą, kiedy będę gromadził zapasy amunicji, takie, jakie uda mi się wyprodukować tutaj. To potrwa, ale może to i dobrze. A ty... powinnaś iść do miast.

Wzruszyła ramionami.

– Myślałam, że mi przedstawisz jakąś nową rewolucyjną strategię – zakpiła. – Albo coś konkretnego.

– Ależ tak! – Aż podskoczył na trawie. – Mam nową strategię. Pomyśl: wystarczy nam jedna duża bitwa. Tylko do obezwładnienia przeciwnika. Do zrobienia wyłomu w jego szeregach. A potem nasze siły ruchome wychodzą na jego przestrzeń operacyjną i...

– Jakie siły ruchome? – przerwała mu w pół słowa.

– No... konnica – wyjaśnił.

– Konnica? – powtórzyła powoli. – Aha – mruknęła, biorąc do ust źdźbło trawy. – No to już może powiedz, co mam robić, jak stąd wyjdę.

Zaczął się śmiać.

– No dobra, przesadziłem z tą konnicą, przepraszam. Ale jakieś siły ruchome musimy mieć.

Położyła mu rękę na ramieniu.

– Tak, tak.

– Nie rób ze mnie dziecka.

– Wcale nie robię. Samo jakoś tak wyszło.

– Ech... – Znowu ukrył twarz w dłoniach, masując ją powoli. Potem zmienił temat: – Wiesz, ta twoja Sharri ma nieźle poukładane w głowie.

– Miała być kapłanką. Jest nieźle wykształcona.

– Nie mówię o samym wykształceniu, w szkole świątynnej jej tego nie nauczyli. Mówię o jej własnych przemyśleniach.

– Na temat rewolucji? Jakoś się nie udało. Ani koncepcja Randa wzniecenia wybuchu przez rozsiewanie plotek i wysłanie w pole oddziału kadrowego, ani koncepcja polska polegająca na podsycaniu zamieszek nie przyniosły efektu.

Podniósł dłonie, chcąc powstrzymać potok jej wymowy.

– Po pierwsze wszelkie radykalne zmiany nie zachodzą od razu. Potrzeba kilku prób.

– A skąd ty to wiesz?

Wykonał uspokajający gest, nie chcąc tłumaczyć w tej chwili rzeczy nieistotnych.

– Po drugie Polacy tak chcieli rewolucji jak ja psiego ogona na własnym tyłku. Podsycali niepokoje jedynie po to, żeby władza poczuła, że się tak wyrażę, własną chwiejność. I odczuła potrzebę pociągnięcia w swoją stronę języczka u wagi, którym powoli się stają.

– Tak. Dzięki temu wynegocjowali takie warunki, jakie chcieli. Dobrze. Sam w związku z tym powiedziałeś, że oni już nie chcą zmian.

Żachnął się.

– Tego nie powiedziałem. Chwiejna sytuacja bardzo im odpowiada.

– I w związku z tym nie posuną się do tego, żeby ustalić, jak to nazywasz, sytuację po naszej stronie.

Spojrzał na nią zdziwiony.

– Chyba nie zamierzasz robić rewolucji cudzymi rękami?

Zaskoczył ją. Nie no. Oczywiście, że nie. Zaraz! Nagle zdała sobie sprawę, że to Kadir zapędził ją w kozi róg. Przecież ona w ogóle nie chciała rewolucji. Zagryzła wargi. A czego chciała? O Bogowie.

– Wiesz co, abstrahując od tego, czego chce Sharri, powiedz mi, czego ty chcesz.

– Czy to próba uniknięcia odpowiedzi na pytanie, czego chcesz ty sama?

– Nie. – Wymknęła się z pułapki słownej. – Chcę najpierw poznać opinie ludzi dookoła.

Westchnął ciężko.

– Mam dziwne wrażenie, że dotknęliśmy tajemnicy, która naprawdę ruszy z posad cały świat.

– Mówisz o Lai Ho Park?

Skinął głową.

– Wydarzeń nie da się już zatrzymać. Pozostaje więc jedynie wybór: albo ty będziesz poruszać kołem historii, albo ono cię zmiażdży. A i tak wybór jest tylko pozorny.

– Wiem, wiem. Jak na każdym polu bitwy liczy się ten, kto ma inicjatywę. Kto się okopał i czeka, to już po nim.

– Tak. Wykaż więc inicjatywę. Wyjdź z okopu i walcz.

Ile razy to słyszała? A może inaczej: ile razy słyszała to już we własnej głowie?

– Wyjdź i skontaktuj się z Randem – ciągnął. – On teraz pewnie siedzi gdzieś pod polskim bokiem dla bezpieczeństwa. Ale jego organizacja, ludzie, którzy zbierają pogłoski i rozsiewają plotki, jest ciągle w ruchu. Siły specjalne nie zdołały tego zlikwidować.

– I co dalej?

– Dalej... musisz dowiedzieć się, jakim cudem Zakon przetrwał, i to w łonie sił specjalnych, imperium, które stworzył Biafra. A kiedy będziemy już wiedzieć cokolwiek o naszym wrogu, będziemy też wiedzieć, gdzie uderzyć.

Spojrzała na Kadira z powątpiewaniem.

– Nie uważasz, że siły, które ścierają się teraz w imperium, są zbyt potężne, jak na małą Shen?

Odpowiedział pytaniem:

– A jak wielki był Zaan, kiedy zmierzał mrocznym gościńcem ku swojemu przeznaczeniu?

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

Rozdział 2

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

Rozdział 3

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

Rozdział 4

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

Rozdział 5

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

Rozdział 6

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

Rozdział 7

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

Rozdział 8

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

Rozdział 9

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

Rozdział 10

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

Rozdział 11

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

Rozdział 12

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

Rozdział 13

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

Rozdział 14

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

Rozdział 15

Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.

COPYRIGHT© BY Andrzej ZiemiańskiCOPYRIGHT © BY Fabryka Słów sp. z o.o., LUBLIN 2014

WYDANIE I

ISBN 978-83-7574-921-2

Wszelkie prawa zastrzeżone All rights reserved

Książka ani żadna jej część nie może być przedrukowywana ani w jakikolwiek inny sposób reprodukowana czy powielana mechanicznie, fotooptycznie, zapisywana elektronicznie lub magnetycznie, ani odczytywana w środkach publicznego przekazu bez pisemnej zgody wydawcy.

PROJEKT I ADIUSTACJA AUTORSKA WYDANIA Eryk Górski, Robert Łakuta

PROJEKT ORAZ GRAFIKA NA OKŁADCE Piotr Cieśliński

ILUSTRACJE Dominik Broniek

REDAKCJA Karolina Kacprzak

KOREKTA Magdalena Byrska

SKŁAD WERSJI ELEKTRONICZNEJ Dariusz Nowakowski

SPRZEDAŻ INTERNETOWA

ZAMÓWIENIA HURTOWEFirma Księgarska Olesiejuk sp. z o.o. s.k.a. 05-850 Ożarów Mazowiecki, ul. Poznańska 91 tel./faks: 22 721 30 00 www.olesiejuk.pl, e-mail: [email protected]

WYDAWNICTWO

Fabryka Słów sp. z o.o. 20-834 Lublin, ul. Irysowa 25a tel.: 81 524 08 88, faks: 81 524 08 91www.fabrykaslow.com.pl e-mail: [email protected]