Pocisk, nr 37-38/2020 - Agencja Wydawniczo-Reklamowa Skarpa Warszawska - ebook

Opis

Magazyn literacko-kryminalny dla fanów historii mocnych i brutalnych, z dreszczykiem i strachem. Zapewnia dawkę kryminalnych opowiadań napisanych przez najlepszych polskich pisarzy, artykuły specjalistyczne z zakresu kryminalistyki, przegląd najciekawszych pozycji literackich oraz wywiadów z ich autorami. 

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 202

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Popularność
POCISKNr 37/38 (2020)
Rafał BielskiRedaktor Naczelny
Iwona Krupińska Zastępca Redaktora Naczelnego
Adam Podlewski Sekretarz redakcji
Agnieszka Kielak Skład graficzny
Maciej Sprzęgaj Korekta
Zespół: Łukasz Wroński, Rafał Bielski, Adam Podlewski, Marcin Waincetel, Kordian Kuczma, Anna Mieczkowska, Mariusz Gadomski, Mariusz Sobota, Maciej Sprzęgaj
Zdjęcie na okładce:Bartosz Pussak / Wydawnictwo FILI
Redakcja nie zwraca niezamówionych tekstów oraz zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów w publikowanych materiałach. Redakcja nie odpowiada za treść ogłoszeń. © Wszystkie prawa zastrzeżone dla Agencji Wydawniczo-Reklamowej Skarpa Warszawska Sp. z o.o. Wszelkie kopiowanie, powielanie, tłumaczenie lub dokonywanie jakichkolwiek skrótów i przeróbek bez zgody Wydawcy zabronione.
ISSN 2450-6788
Wydawnictwo Agencja Wydawniczo-Reklamowa Skarpa Warszawska Sp. z o.o. ul. Borowskiego 2 lok. 205 03-475 Warszawa
Adres redakcji ul. Borowskiego 2 lok. 24 03-475 Warszawa tel: 22 416 15 [email protected]
[email protected] tel. 22 416 15 81
Konwersja: eLitera s.c.

Król jest tylko jeden

Czternastego listopada wybuchła prawdziwa literacka bomba. Po raz pierwzy publicznie ujawniono nie tylko nakłady sprzedawanych w Polsce książek, lacz także szacowane zarobki pisarzy i pisarek. Tygodnik „Wprost” jako pierwszy dotarł do badań globalnej firmy analitycznej Nielsen, która niedawno uruchomiła w Polsce specjalną komórkę badającą nasz rynek książki. I tak najlepiej zarabiającym pisarzem w Polsce jest (fanfary)... Remigiusz Mróz! Ale, co może nawet i ważniejsze, jego książki tylko w 2019 roku sprzedały się w oszałamiającej liczbie 1 351 776 sztuk. To jest prawdziwa sensacja, bo Blanka Lipińska, druga w zestawieniu, sprzedała „tylko” 668 352 sztuki. To tylko pokazuje skalę dominacji młodego pisarza z Opola na polskim rynku wydawniczym. Ranking skłonił mnie do szczerej romozwy z Remigiuszem, bo przecież, jak dobrze wiemy, sława to nie tylko pieniądze i zaszczyty... ale przede wszystkim bardzo ciężka praca, wyrzeczenia i często też mocna krytyka ze strony kolegów po piórze.

W Polsce mnóstwo ludzi pisze książki. Jak mówi żart branżowy, „więcej osób pisze niż czyta”. Taka specifika naszego rynku, ale sukces komercyjny odnoszą nieliczni. To oczywiście rodzi rozmaite podejrzenia, np. czy Remigiusz Mróz pisze samodzielnie? czy stoi za nim sztab ludzi? Zawsze na takie pytania odpowiadam: a co to ma za znaczenie? Przecież, zakładając hipotetycznie, gdyby „Remigiusz Mróz” był tylko szyldem reklamowym stworzonym przez kilka piszących osób i koordynowanym przez tego właściwego Remigiusza... to czy to umniejsza ten sukces? Jako człowiek mający doświadczenie wydawnicze, marketingowe, dystrybucyjne i sprzedażowe mówię zdecydowanie, że nawet mi by to bardziej imponowało :) Przecież założenie takiej „firmy wydawniczej”, która sprzedaje miliony książek rocznie, ma fajnego frontmana i na dodatek wszystko jest utrzymane w tajemicy... to byłby niesamowity biznesowy sukces. A prawda jest dużo mniej ciekawa.

Remigiusz Mróz to szalenie zdolny i pracowity czowiek, który ma pasję i znalazł klucz do milionów czytelniczych serc. Mnie najbardziej imponuje w tym człowieku, jak wiele „siedzi” w nim historii i jak bardzo elastyczny jest w ich przekazywaniu. Jest bardzo zdeterminowany zarówno na sukces na runku polskim, jak i w tłumaczeniach... Z drugiej strony odrzuca lukratywną propozycję przeprowadzki do Hollywood. Mam nadzieję, że za jakiś czas książki, filmy czy seriale jego autorstwa staną się towarem eksportowym, dzięki któremu nasza popkultura mocno zaznaczy się w zglobalizowanym świecie.

Rafał Bielski