Jaśmina Berezy - Karolina Jaklewicz - ebook

Jaśmina Berezy ebook

Karolina Jaklewicz

4,0

Opis

"Jaśmina Berezy" to książkowy debiut Karoliny Jaklewicz, wrocławskiej artystki. Śmiały, bo poruszający tematy najtrudniejsze. "Dla wielu to będzie krótka książka o zabijaniu, ale dla mnie to opowieść zasadna. Realna. Po ludzku sprawiedliwa. I jak wybory Jaśminy – nieoczywista i nierozstrzygalna" - napisała Karolina Felberg.

O AUTORCE

Karolina Jaklewicz, ur. 1979 r. w Trzebiatowie, artystka, kuratorka, wykładowczyni na Wydziale Architektury Polityki Wrocławskiej, autorka tekstów o sztuce. Ostatnie wystawy „Konsekwencje” (2018) i „Boli mnie krzyż” (2019) ostrzegały przed faszyzacją życia społecznego, a kuratorski projekt „Polska gościnność” zrealizowany w Muzeum Współczesnym Wrocław (2019) konfrontował mit polskiej otwartości z obecnym nastawieniem wobec Innych.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 92

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Popularność
(...)

Kary krakały w głowie Jaśminy jak stado głodnych wron. Tłoczyły się i nuciły złe piosenki. Jaśmina miała nadzieję, że pokonała już w sobie nadgorliwe sumienie. Myślała, że ma to już za sobą, że zjadła i przetrawiła lęki wyhodowane w salkach katechetycznych, że wypluła cudze oceny, wyrzygała krytyczne uwagi. Teraz się odezwały. Ale to już tylko echo, coraz słabsze echo.

W ciepłym wnętrzu łóżka przypomina sobie dziecięce poranki, wraca do babci, mamy, do ich wyczuwalnej bliskości. Na granicy snu jest znowu w pokoju ciężko chorej mamy. Zaczyna mieszać dla niej przetartą zupę, dmucha, żeby ostygła, upuszcza kroplę na nadgarstek – jest jeszcze za gorąca, miesza dalej i myśli: bardzo długo cierpiała. Stara Tamara jej pomogła. Czy nie było to naturalne?

Takie odejście. Właśnie takie. Bo co to znaczy, że życie ludzkie jest chronione od poczęcia do naturalnej śmierci? Gdzie jest granica naturalnej śmierci? Przed bramą szpitala? Przed SOR-em? Zupełnie nie przekonuje Jaśminy argument, że ból jest wpisany w ludzki los. Ale jeśli tak, to ulga też jest wpisana w ludzki los. Mogę być losem przeciwbólowym – myśli.

Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki
Copyright © by Karolina Jaklewicz
Obraz na okładce: fragment „Twoje ciało, twoja decyzja”, Karolina Jaklewicz 2019
Redakcja: KRYSTYNA BRATKOWSKA
Korekta: DOROTA DUL
Opracowanie graficzne: ANDRZEJ BARECKI
ISBN 978-83-66599-06-2
Wydanie I
Warszawa 2020
Wydawnictwo Iskry al. Wyzwolenia 17 00-570 Warszawa tel. 22 827 94 [email protected]
Wydawnictwo Nisza tel. +48 607 622 655 e-mail: [email protected]
www.nisza-wydawnictwo.plwww.facebook.com/Nisza.Wydawnictwo
Konwersja: eLitera s.c.

fot. Natalia Kabanow

Karolina Jaklewicz (ur. w 1979 r. w Trzebiatowie), artystka, kuratorka, wykładowczyni, autorka tekstów o sztuce. Ostatnie wystawy „Konsekwencje” (2018) i „Boli mnie krzyż” (2019) ostrzegały przed faszyzacją życia społecznego, a kuratorski projekt „Polska gościnność” zrealizowany w  Muzeum Współczesnym Wrocław (2019) konfrontował mit polskiej otwartości z obecnym nastawieniem wobec Innych. „Jaśmina Berezy” to literacki debiut.

.