Gospodarka finansowa przedsiębiorstwa. Długoterminowe decyzje finansowe - Dominika Kordela, Maciej Pawłowski - ebook

Gospodarka finansowa przedsiębiorstwa. Długoterminowe decyzje finansowe ebook

Dominika Kordela, Maciej Pawłowski

0,0

Opis

„Autorzy opracowania w sposób oryginalny i ciekawy przedstawiają zagadnienia związane z problematyką kształtowania gospodarki finansowej przedsiębiorstwa, a w szczególności kwestie dotyczące długoterminowych decyzji finansowych podejmowanych przez jednostki gospodarcze. Postawiony w pracy problem badawczy jest niezwykle istotny dla całego sektora przedsiębiorstw, a tym samym dla gospodarki narodowej jako całości. Właściwie zaplanowana, a następnie konsekwentnie realizowana gospodarka finansowa przedsiębiorstwa jest bowiem warunkiem koniecznym pomyślnego rozwoju każdego podmiotu gospodarczego. Należy podkreślić, że przedmiotem pracy są nie tylko teoretyczne, ale również praktyczne aspekty związane z podejmowaniem długoterminowych decyzji finansowych”.

Z recenzji prof. dr hab. Janusza Ostaszewskiego

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 199

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.

Popularność




Wprowadzenie

Prawidłowe funkcjonowanie współczesnego przedsiębiorstwa wymaga nieustannego uwzględniania zmian w strategiach rynkowych i finansowych realizowanych przez jednostki gospodarcze. Zmiany systemowe, nasilenie procesu integracji i swoboda przepływu kapitału, wzmożony rozwój technologii i innowacyjności to tylko niektóre z przesłanek pozycjonujących rozwój przedsiębiorstwa jako jedną z nadrzędnych kategorii w strukturze celów jego działalności. Procesy rozwojowe, dostosowujące do współczesnych uwarunkowań i zapewniające perspektywy dalszego funkcjonowania w silnie konkurencyjnym otoczeniu, wymagają odpowiedniego wyposażenia w kapitał umożliwiający podejmowanie i realizację procesów inwestycyjnych.

Rozstrzygnięcia w zakresie kształtowania przyszłej działalności przedsiębiorstwa wymagają podejmowania licznych decyzji, wśród których kluczową rolę należy przypisać problemom decyzyjnym w sferze finansowej. W obliczu rozwoju rynku kapitałowego, rosnącego stopnia złożoności i różnorodności instrumentów finansowych oraz istotnych zmian systemowych problemy decyzyjne w obszarze formułowania strategii finansowych nabierają nie tylko ważkości, ale stanowią również wyzwanie w zakresie odpowiedniego zabezpieczenia finansowych podstaw rozwoju przedsiębiorstwa.

Autorzy niniejszej publikacji podjęli próbę syntetycznego przedstawienia głównych zagadnień dotyczących długoterminowych decyzji finansowych podejmowanych przez jednostki gospodarcze, z uwzględnieniem bogatego dorobku teorii finansów oraz doświadczeń praktyki życia gospodarczego. Książka obejmuje swym zakresem pięć podstawowych obszarów prezentujących zarówno problemy decyzyjne, jak i konsekwencje powstałe w ramach ich rozstrzygnięć. Publikacja składa się zatem z pięciu wzajemnie powiązanych rozdziałów. Pierwszy z nich (autorstwa Dominiki Kordeli) stanowi wprowadzenie do długoterminowych decyzji finansowych, ujmujące rozważania dotyczące źródeł finansowania rozwoju przedsiębiorstwa oraz problemów i dylematów związanych z kwestią struktury kapitału. Treść drugiego rozdziału (autorstwa Dominiki Kordeli) została poświęcona funkcji i znaczeniu kapitału własnego w funkcjonowaniu i rozwoju przedsiębiorstwa. Omówiono teorię kapitału własnego oraz opisano podstawowe źródła i instrumenty umożliwiające gromadzenie funduszy o charakterze finansowania własnego. W kontynuacji rozważań nad dylematami decyzyjnymi w zakresie instrumentów kształtujących strukturę kapitałową przedsiębiorstwa, w rozdziale trzecim (autorstwa Macieja Pawłowskiego) zaprezentowano istotę i znaczenie kapitału obcego. W treści tego rozdziału przybliżono nie tylko kwestie natury ogólnej – pogłębionej analizie poddano prawną i ekonomiczną naturę stosunków kredytowych i tych, które są zawierane na rynku papierów dłużnych (obligacji). W uzupełnieniu rozważań przybliżono klasyfikację analizowanych instrumentów oraz dokonano komparatystyki kredytu bankowego i emisji obligacji, traktując oba instrumenty jako pewnego rodzaju substytuty. Uwzględniono nadto problem transakcji leasingowych oraz instrumentów hybrydowych jako potencjalnych rozwiązań w zakresie absorbcji kapitału dłużnego. W kolejnym, czwartym rozdziale (autorstwa Macieja Pawłowskiego) przybliżono istotę kosztu kapitału, z różnym stopniem agregacji tego problemu decyzyjnego. Tytułem wstępu wyjaśniono naturę pojęcia „koszt kapitału”, by w konsekwencji przedstawić modele służące ocenie kosztu poszczególnych składników struktury kapitału przedsiębiorstwa. Piąty, ostatni rozdział (autorstwa Dominiki Kordeli) zawiera treści odnoszące się do inwestycji finansowych, których przedmiotem są instrumenty finansowe emitowane przez przedsiębiorstwa. Przedstawiono w nim zagadnienia związane z ryzykiem i dochodem z inwestycji, ale również miary efektywności inwestycji i wskaźniki rynku kapitałowego pomocne przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.