Gorzka pomarańcza. Ucieczka ze świata islamu. Historia Polki, żony muzułmanina - Nadia Hamid - audiobook

Gorzka pomarańcza. Ucieczka ze świata islamu. Historia Polki, żony muzułmanina audiobook

Nadia Hamid

4,0

Opis

Autorka książki jest Polką z Pomorza, która w latach 80. ubiegłego wieku wyszła za Libijczyka studiującego w Polsce, a następnie wyjechała na stałe do jego kraju. Radykalnie odmienne obyczaje, prawo szariatu, jawna dyskryminacja kobiet podzieliły małżonków, zmieniając ich uczucie i codzienność w koszmar. Muchtar okazał się kameleonem – w Polsce delikatny i tolerancyjny, u siebie stał się panem i władcą, stawiającym za wzór żonie chrześcijance swoją jedynie słuszną religię oraz wyidealizowaną matkę muzułmankę. Zdecydowany bunt Nadii w obronie własnej godności i podmiotowości zrodził w końcu brutalną przemoc i... plan ucieczki z „islamskiego raju”. Dramatyczne losy autorki – która tutaj ukrywa się pod pseudonimem, nadal obawiając się ingerencji w jej życie tamtej przeszłości – przeplatają się z ciekawymi obserwacjami. Oprócz wątków niemal kryminalnych „Gorzka pomarańcza” jest bogatym źródłem wiedzy o arabsko-muzułmańskiej mentalności oraz obyczajowości, a zwłaszcza o życiu rodzinnym – pokazywanym tu barwnie i różnorodnie. Dzięki temu książka ta ma także walory dobrego reportażu uczestniczącego. Nadia odzyskała wolność w 1997 roku, a swoje pouczające wspomnienia spisała dziewięć lat później. Trafiają one w czas, kiedy zderzenie religii i cywilizacji staje się problemem Europy, a nie tylko nieostrożnych polskich dziewczyn zakochujących się w śniadych studentach z Afryki.

Audiobooka posłuchasz w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Czas: 3 godz. 30 min

Oceny
4,0 (53 oceny)
24
13
9
5
2
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
patrycjawolanin

Całkiem niezła

lektor z wadą wymowy nie nadaje się do czytania audiobooków
10
Patrycjakurzawa83

Dobrze spędzony czas

Książka ciekawa..ale lektor jak dla mnie fatalny.
00
OlgaPolaS

Z braku laku…

Lektorka czyta książkę prawie jednym tchem. Mam wrażenie jakbym była na medytacji.
00
ZanetaPawlik

Z braku laku…

Infantylnie napisana, drewniane dialogi. Krótka, więc niewiele czasu zmarnowanego. Nic odkrywczego w temacie, ubogo pod względem emocjonalnym. Zero opisów różnic kulturowych. Jednostronna krzywdząca relacja problemu.
00
Klararej

Dobrze spędzony czas

Dobra ksiazka, szkoda tylko ze lektorka czyta bez zadnych emoji.
00

Popularność