Wydawca: Wydawnictwo Biobooks Kategoria: Poradniki Język: polski Rok wydania: 2012

Ekologiczne sprzątanie. Skutecznie, zdrowo, tanio ebook

Urszula Giercarz

3 (1)

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 20000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Liczba stron: 63 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze PDF
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Ekologiczne sprzątanie. Skutecznie, zdrowo, tanio - Urszula Giercarz

Ten nowoczesny bioporadnik przedstawia łatwy, skuteczny i tani sposób sprzątania z wykorzystaniem, oprócz siły własnych mięśni, wyłącznie naturalnych środków, takich jak mydła, soda, sól, oliwa z oliwek, cytryna, ocet, olejki eteryczne. Adresowany jest do osób, które dbają o zdrowie, chcą uniknąć nadmiaru chemii w swoim otoczeniu i preferują model życia w stylu eko.

Autorka Urszula Giercarz, z wykształcenia prawniczka, właścicielka firmy Office&Home zajmujęcej się ekologicznym sprzątaniem mieszkań i biur; prowadzi warsztaty i mieszka w Poznaniu.

Opinie o ebooku Ekologiczne sprzątanie. Skutecznie, zdrowo, tanio - Urszula Giercarz

Cytaty z ebooka Ekologiczne sprzątanie. Skutecznie, zdrowo, tanio - Urszula Giercarz

SKŁADNIKI POTRZEBNE DO WYKONANIA DOMOWYCH ŚRODKÓW CZYSTOŚCI ocet spirytusowy soda oczyszczona cytryna olejki eteryczne sól oliwa z oliwek szare mydło butelka ze spryskiwaczem miseczka ściereczka z mikrofibry gąbka stara bawełniana koszulka do polerowania
UMYWALKA, WANNA, KAFELKI Po co używać specjalnych detergentów do umywalek – ja stosuję sposób, który podaję poniżej. Sprawdza się idealnie. Wymieszaj: pół szklanki sody oczyszczonej trzy łyżki octu Przecieraj miękką szmatką lub gąbką do naczyń. Spłucz – do wody do płukania dodaj cztery krople wybranego olejku eterycznego.
ŚRODEK DO CZYSZCZENIA SEDESU Płyny do czyszczenia WC zawierają najbardziej żrące i szkodliwe dla zdrowia substancje. To kolejny „specjalistyczny” środek, który wcale nie jest nam niezbędny, żeby utrzymać czystość i higienę w ubikacji. Można osiągnąć taki sam efekt, używając tylko sody i octu: ćwierć szklanki sody oczyszczonej wsyp do miski klozetowej skrop dwiema łyżkami octu
Polecam specjalne metalowe kostki, które można kupić w sklepie ze zdrową żywnością lub ekologicznych sklepach internetowych. Są ekologiczne, długotrwałe i pochłaniają zapachy. Działają na zasadzie reakcji chemicznej stali z wodą. Nie jest to produkt tani – koszt takiej kostki to około osiemdziesiąt złotych, ale za to otrzymujemy dożywotnią gwarancję trwałości, więc wydamy pieniądze tylko raz.
Lustro w łazience ciągle jest zachlapane – znam ten problem nie tylko z pracy. Oto mój patent na zaschnięte krople wody: namydl w szarym mydle mokrą szmatkę i potrzyj zaschnięte plamy zostaw na kilka minut i zmyj czystą wodą – plamy łatwo znikną Do pozostałej części lustra polecam następującą miksturę: jedna łyżeczka octu pół litra ciepłej wody Wlej do butelki ze spryskiwaczem, spryskaj lustro i wytrzyj do sucha, najlepiej gazetą lub papierowym ręcznikiem kuchennym – nie będzie smug.
PŁYTKI ŁAZIENKOWE Myjemy je dość rzadko, najczęściej przed świętami. Co do nich? Nic prostszego: pół litra wody dwie łyżeczki octu kilka kropel olejku eterycznego Przetrzyj płytki zwilżoną w roztworze gąbką, potem wytrzyj do sucha, a następnie wypoleruj starą koszulką. Jeśli kafelki ułożone są pod sam sufit, aby ułatwić sobie sprzątanie, można użyć mopa z teleskopowym kijem i płaską końcówką z mikrofibry.
FUGI Fugi myje się raz na jakiś czas, najczęściej przed świętami (albo przed wizytą teściowej!) Ich wyczyszczenie wymaga nieco pracy, ale jestem pewna, że efekt będzie wart wysiłku. Przygotuj: sodę oczyszczoną skrop niewielką ilością wody, aby powstała wilgotna papka Tak przygotowaną papkę nałóż między fugi, zostaw na piętnaście minut, potem wyszoruj starą szczoteczką do zębów, a następnie zmyj wodą.
PODŁOGOWE PŁYTKI CERAMICZNE Na koniec, by efekt był całościowy, zostało wyczyszczenie podłogi. Nie musisz wyciągać kolejnej butelki z płynem, tym razem do mycia płytek podłogowych, sam go zrobisz. Należy wziąć: ćwierć szklanki octu trzy litry ciepłej wody kilka kropel olejku eterycznego, aby przyjemnie pachniało Składniki wlej do wiadra i wycieraj podłogę mopem
CZYSZCZENIE ODPŁYWU Nikt nie lubi, gdy zlew jest zapchany. Nie trzeba wzywać hydraulika ani kupować żrącego środka w drogerii. Oszczędzisz pieniądze, a na pewno poradzisz sobie samodzielnie Zrób to w taki sposób: ćwierć szklanki sody oczyszczonej wsyp do odpływu zalej połową szklanki octu i przykryj Po piętnastu minutach wlej do odpływu dwa litry wrzącej wody – gotowe.
USUWANIE PLEŚNI Zdarza się, że w łazience pojawia się pleśń. Należy ją jak najszybciej usunąć i zadbać o lepszą wentylację w pomieszczeniu, bo pleśń jest szkodliwa dla zdrowia i trudno ją usunąć, gdy się już zagnieździ. Oto mój patent: pół szklanki wody cztery łyżki octu Wlej do butelki ze spryskiwaczem, spryskaj miejsce pokryte pleśnią i wyczyść gąbką. Czynność powtarzaj, aż do skutku.
MYCIE CHROMOWANYCH ELEMENTÓW KLAMKI, KRANY, KURKI Uwielbiam błyszczące krany w mojej łazience. Także w pracy zwracam szczególną uwagę na dopieszczenie chromowanych elementów łazienki, dzięki temu pomieszczenie wygląda efektownie. Aby to osiągnąć należy: przecierać miękką szmatką zanurzoną w occie rozcieńczonym w proporcjach 1:1 z wodą Aby w łazience ładnie pachniało, do mikstury można dodać kilka kropel olejku eterycznego.
NALOT NA SŁUCHAWKACH PRYSZNICOWYCH Można go łatwo usunąć, przygotowując następujący roztwór: jeden litr wrzącej wody pół szklanki octu Odkręć słuchawkę prysznica i włóż na kwadrans do roztworu. Wyjmij, opłucz i wypoleruj starą koszulką.
KAMIEŃ, RDZA Kamień lub rdzę można usunąć za pomocą cytryny lub octu: na nalot z kamienia lub plamę rdzy połóż plaster cytryny i pozostaw na 15 minut lub namoczoną w occie gazę lub bawełniany wacik połóż na nalocie z kamienia lub na plamie rdzy Wyczyść czyścikiem lub gąbką, potem przemyj czystą wodą

Fragment ebooka Ekologiczne sprzątanie. Skutecznie, zdrowo, tanio - Urszula Giercarz

PRZEDMOWA

Moja przygoda z ekologicznym sprzątaniem zaczęła się prawie dwa lata temu. Poszukiwałam wtedy takich rozwiązań, dotyczących utrzymania porządku w domu, które polepszyłyby jakość życia mojego partnera, który cierpi na astmę. Dotychczasowe środki, których używaliśmy do sprzątania nasilały u niego objawy choroby.

Najpierw kupiłam zestaw ściereczek z mikrofibry, potem zaczęłam poszukiwanie sprawdzonych babcinych metod sprzątania i ich testowanie. Zadziałało! Ataki kaszlu u narzeczonego zmniejszyły się, a ja miałam poczucie, że robię coś ważnego dla nas obojga.

Kiedy w ubiegłym roku w mojej firmie przeprowadzano redukcję etatów zdecydowałam, że nie będę szukać następnej posady, tylko sama stanę się swoim szefem. Zaczęłam się zastanawiać, czym mogę się zajmować i wtedy przypomniałam sobie siebie sprzed dwóch lat, kiedy z zaangażowaniem i pasją starałam się pomóc swoim najbliższym. Dobrze się wtedy czułam we własnej skórze i chciałam, by ten stan powrócił, dlatego postanowiłam otworzyć firmę ekologicznego sprzątania – bezpieczną i zdrową.

Dziś moja firma działa i rozwija się, a ja prowadzę warsztaty na temat ekologicznego sprzątania, na których spotykam się z coraz większą grupą osób zainteresowanych tym tematem. Podczas warsztatów padają powtarzające się pytania, dlatego postanowiłam zebrać moje doświadczenia i wiedzę w podręcznym poradniku. Zwolennicy ekologicznego stylu życia znajdą w nim odpowiedzi na dręczące ich pytania oraz mnóstwo prostych i sprawdzonych sposobów na sprzątanie przyjazne ludziom i środowisku.

Obecnie styl eko staje się coraz bardziej popularny, zwłaszcza wśród młodych ludzi, ale na zmianę nigdy nie jest za późno. Przekonałam się o tym na jednym z ostatnich warsztatów. Spotkałam się wówczas ze starszą panią, która na poprzednim spotkaniu otrzymała ode mnie zestaw przepisów na domowe środki do sprzątania mieszkania. Po zakończeniu zajęć podeszła do mnie i powiedziała, że dziękuje mi za to, że nauczyła się na nowo sprzątać – dziś jej podłogi lśnią jak nigdy, a ona nie musi wydawać pieniędzy na specjalne środki ze swojej skromnej emerytury. Wtedy pomyślałam, że choćby dla tych słów warto było zmienić tak wiele w swoim życiu.

KILKA WAŻNYCH PYTAŃ

Społeczna świadomość ekologiczna stale rośnie. Niemal każdego dnia jesteśmy zalewani informacjami o zatruciu środowiska naturalnego, zmianach klimatycznych, katastrofach ekologicznych czy wymieraniu gatunków zwierząt i roślin. Staramy się temu zapobiegać na miarę swoich możliwości – kupujemy zdrową żywność, stosujemy eco driving*, oszczędzamy energię elektryczną i wodę, segregujemy śmieci, a często zapominamy o tym, że do przestrzeni w której żyjemy sami wprowadzamy zbędne, często szkodliwe substancje w postaci chemicznych środków czystości.

Używamy ich w nadmiernej ilości i niemal do wszystkiego, każdy przeznaczony do innej czynności: do czyszczenia umywalki w łazience, do zlewozmywaka w kuchni, jeszcze inny do czyszczenie piekarnika. Ich niezliczone szeregi wypełniają półki w supermarkecie. Sama produkcja obciąża znacznie środowisko naturalne, a ich stosowanie jest jednym w największych zagrożeń, które już dziś ma ogromny wpływ na życie ludzi i wszystkich organizmów żywych na naszej planecie.

Lista substancji niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia i środowiska, w większości pochodzących z ropy naftowej, a znajdujących się w środkach czystości używanych w naszych domach, jest długa. Wśród nich znajdują się fosforany, konserwanty chemiczne, odczynniki chemiczne, substancje powierzchniowo czynne, rozjaśniacze optyczne, amoniak, chlor i syntetyczne zapachy. Najrozsądniej jest po prostu unikać całej tej chemii do sprzątania, ale czy można uniezależnić się od detergentów, które są w powszechnym użyciu?

Oczywiście, że istnieje naturalna alternatywa – możesz kupić produkty ekologiczne albo odkryć na nowo babcine sposoby i zrobić samodzielnie środki do sprzątania. Z własnego doświadczenia wiem, że bez chemicznych produktów do sprzątania można się z powodzeniem obyć, a przy tym zaoszczędzić sporo pieniędzy. Weź kartkę papieru i długopis, i spisz swoje wydatki na środki czystości z ostatniego miesiąca – okaże się, że jest to niebagatelna kwota. Też kiedyś przeanalizowałam swoje rachunki i nie mogłam uwierzyć, że tyle pieniędzy wylewam do ścieków.

Jeśli – podobnie jak ja – chcesz to zmienić, w tym poradniku znajdziesz proste, a co najważniejsze łatwe i tanie przepisy na domowe środki do sprzątania.

CZY CHEMICZNE DETERGENTY SĄ SZKODLIWE?

Chemiczne detergenty ułatwiają nam codzienne życie już od ponad pół wieku, łatwo się z nich korzysta, mają przyjemny zapach i wygląd, ale czy tak naprawdę wiemy, co się kryje w tych kolorowych butelkach? Jeśli nie jesteś chemikiem, nie wiesz, co oznaczają nazwy składników płynu, który kupujesz w sklepie i jakim potencjalnym zagrożeniem dla twojego zdrowia może być przebywanie w ich otoczeniu.

Każdy rozsądny człowiek wie, że stała ekspozycja organizmu na działanie substancji chemicznych może przynieść negatywne skutki. Jednak na co dzień o tym nie myślimy, kupując kolejny „cudowny” proszek czy płyn, tak intensywnie reklamowany w telewizji, prasie i na bilbordach. Stajemy się ofiarą sztabów marketingowców, pracujących nad tym, aby wmówić nam konieczność nabycia danego produktu.

Większość ludzi nie używa rękawic podczas sprzątania, a trzeba sobie uświadomić, że przez skórę do organizmu przedostaje się chemia zawarta w środkach do czyszczenia. Wchłaniamy ją także do płuc oraz przez śluzówki oczu. Substancje chemiczne kumulują się wewnątrz organizmu ludzkiego i mogą po dłuższym czasie wywoływać problemy zdrowotne. Obecnie prowadzi się badania nad tym, na ile chemiczne produkty do sprzątania są odpowiedzialne za różnego rodzaju uczulenia, długotrwałe podenerwowanie, alergie, problemy z oddychaniem, problemy z trawieniem, zaburzenia hormonalne. Podejrzewa się je także o to, że mogą się znajdować wśród tych czynników, które sprzyjają rozwojowi raka.

CO MOGĄ ZAWIERAĆ DETERGENTY?

Kiedyś ogólnie dostępnym i nieszkodliwym detergentem było mydło. Większość detergentów stosowanych obecnie, to skomplikowane mieszaniny ropopochodnych związków chemicznych o różnych właściwościach, dobranych w zależności od tego, na co i jak ma działać środek czyszczący. Chemiczne środki czystości mogą zawierać wiele naprawdę szkodliwych substancji, między innymi:

reaktywne związki chloru – najbardziej szkodliwe dla zdrowia, które powodują poważne szkody w środowiskutriclosan – środek antybakteryjny dodawany do kosmetyków i detergentów, który w kontakcie z chlorowaną wodą powoduje powstawanie rakotwórczego chloroformusztuczne barwniki – trudno ulegają biodegradacji i mają najbardziej alegogenne działanierozjaśniacze optyczne – dodawane do proszków do prania, aby pranie wydawało się bielsze niż jest w istocie; trudno ulegają biodegradacji i są toksyczne dla organizmów wodnych; powodują podrażnienia i uczuleniazmiękczacze – zawierają syntetyczne związki zapachowe, z których niektóre należą do najbardziej toksycznych produktów przeznaczonych do użytku domowego; zawierają szkodliwy chloroform, octan benzylowy i pentanwodorotlenek sodu – bardzo żrący i szkodliwy związek, może spowodować poważne oparzenia; główny składnik np preparatów do udrażniania rur kanalizacyjnychsyntetyczne zapachy – są tworzone w laboratoriach, wiele z nich jest pochodną ropy naftowej; badania wykazują, że są częstą przyczyną alergiibenzen, ftalany, formaldehyd czy terpen – mają działanie rakotwórcze oraz mogą zwiększać ryzyko wystąpienia chorób wątroby; występują w detergentach i w odświeżaczach powietrza

Związki te mogą być przyczyną biegunek, bólów głowy, złego samopoczucia, a nawet depresji. Najczęściej są jednak przyczyną chorób skórnych, głównie egzemy, czyli wyprysku kontaktowego, który pojawia się na skórze w wyniku kontaktu z substancjami wywołującymi alergię

CO ZROBIĆ, GDY W DOMU JEST ALERGIK?

Gdy dowiadujemy się, że nasze dziecko lub inny domownik cierpi na alergię, staramy się wyeliminować jej przyczynę – zmieniamy dietę, wyrzucamy kosmetyki, rezygnujemy z dotychczasowego proszku i płynu do prania. Zdarza się, że nie nasze działania nie przynoszą efektu, bo przyczyną alergii może być z pozoru nieszkodliwy detergent, którego używamy do codziennego sprzątania.