Drogi Miłości ukrzyżowanej - Adam Szustak OP - ebook

Drogi Miłości ukrzyżowanej ebook

Adam Szustak OP

4,6

Opis

Książka Drogi Miłości ukrzyżowanej Adama Szustaka OP to zapis czterech komentarzy do nabożeństwa drogi krzyżowej, które w okresie Wielkiego Postu ukazywały się przez kilka lat na youtube’owym kanale „Langusta na palmie”. Nie były one jednak zwykłymi rozważaniami do poszczególnych stacji. Ich publikacja w Internecie wiązała się przede wszystkim z modlitwą, prowadzoną najczęściej na żywo. Jest to więc książka niezwykle osobista, pełna uważności na drobne gesty miłości i dobroci.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 77

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
4,6 (24 oceny)
18
4
1
1
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
80120214381

Nie oderwiesz się od lektury

znakomita, potrzebna
00

Popularność



Kolekcje



© Copyright for the text by Adam Szustak, 2021

© Copyright for this edition by Wydawnictwo W drodze, 2021

Redaktor prowadząca – Ewa Kubiak

Redakcja – Zuzanna Marek

Korekta – Paulina Jeske-Choińska, Zuzanna Marek

Skład i łamanie – Krzysztof Lorczyk OP

Redakcja techniczna – Józefa Kurpisz

Projekt okładki i layoutu – Krzysztof Lorczyk OP

ISBN978-83-7906-442-7(wersja drukowana)

ISBN978-83-7906-443-4(wersja elektroniczna)

Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów

W drodze sp. z o.o.

Wydanie I

ul. Kościuszki 99, 61-716 Poznań

tel. 618523962

[email protected]

www.wdrodze.pl

Wstęp

Nabożeństwo drogi krzyżowej, wbrew pozorom, nie jest łatwą modlitwą. Nietrudno ją sprowadzić do łzawego wspominania męki Pana Jezusa, emocjonalnego roztrząsania ludzkich nieszczęść albo po prostu ludowej tradycji. Trochę nie wiemy, jak się nią modlić, a do tego kojarzy nam się jedynie z Wielkim Postem, więc w ogóle rzadko po nią sięgamy. Mnie do modlitwy drogą krzyżową skutecznie przekonał nasz współczesny dominikański mistyk, ojciec Joachim Badeni, który umarł kilkanaście lat temu w krakowskim klasztorze. Zapytałem go kiedyś, jak przeżywać Wielki Post, a szczególnie piątki tego okresu. Wyznał, że dla niego Wielki Post to przede wszystkim czas trzymania Pana Jezusaza rękę. Gdy ojciec Joachim czytał opisy męki Pańskiej, po prostu próbował być z Jezusemw tych miejscach, w których On był. I choć wiedział, że nic nie może zrobić, by Mu pomóc, starał się Mu towarzyszyć – trzymać Go za rękę, wspierać i dawać Mu swoją obecność.

Na tym samym polega modlitwa drogą krzyżową. Za każdym razem, gdy po nią sięgamy, powinniśmy próbować towarzyszyć Jezusowiw tej drodze. Nie trzeba robić wielkich duchowych akrobacji, czyli prowadzić wyszukanych analiz historycznych i teologicznych, by w pełni zrozumieć, co tam się wydarzyło – wystarczy tylko (i aż) być z Jezusem. Towarzyszyć Mu, by na tej drodze nie był sam. Zjednoczyć się z Nim w tym, co przeżywał. Nie skupiać się na sobie, ale na Nim, i nie martwić się, że nie zdążymy opowiedzieć Mu o naszych troskach i problemach – On w każdej stacji, często w niezauważony przez nas sposób, daje nam jakąś łaskę. Każda droga krzyżowa jest bowiem spotkaniem, które może odmienić nasze serca. Ta przemiana nie dzieje się jednak przez to, że pomyślimy sobie: „O, jak ten Pan Jezus cierpiał”, ale przez naśladowanie Go w tym, jak kochał.

Książka, którą trzymasz w ręku, to zapis czterech rozważań do nabożeństwa drogi krzyżowej, które ukazywały się na youtube’owym kanale „Langusta na palmie” w okresie Wielkiego Postu. Nie były one jednak zwykłymi komentarzami do poszczególnych stacji, ale ich publikacja w Internecie łączyła się z modlitwą, prowadzoną najczęściej na żywo. W związku z tym zapraszam Cię, byś potraktował tę książkę jak coś nie tyle „do czytania”, ile „do modlitwy”. Każdą drogę krzyżową będzie rozpoczynać więc krótka modlitwa do Ducha Świętego, a poszczególnym stacjom będą towarzyszyły tradycyjne wezwania Kłaniamy Ci się, Panie Jezu Chryste… oraz Któryś za nas cierpiał rany…

Zachęcam Cię ponadto, byś modlił się drogą krzyżową nie tylko w Wielkim Poście. Towarzyszyć Jezusowi można w każdym miejscu i w każdym czasie. Gdy zaś my zajmujemy się Nim, On zajmuje się nami i naszymi sprawami – czego bardzo Ci życzę.

Adam Szustak OP

PS: Za każde odprawienie drogi krzyżowej – również prywatne – można uzyskać odpust zupełny za siebie lub kogoś zmarłego. Wystarczy być w stanie łaski uświęcającej, nie mieć przywiązania do grzechu (czyli nie pragnąć go popełniać)i pomodlić się w dowolny sposób w intencjach, w których modli się papież – nie trzeba tych intencji znać, wystarczy tylko pomodlić się w jedności z nim.