10 najwyżej ocenianych książek, które doczekały się ekranizacji

Artur Wasilewski 28.02.2020

Mimo że jesteśmy zapalonymi molami książkowymi, lubimy czasem obejrzeć dobry film. Szczególnie, gdy możemy go porównać do literackiego pierwowzoru. Sądząc po waszych wyborach, podobnie jest z abonentami Legimi. Sprawdziliśmy więc, które z najpopularniejszych książek, które doczekały się ekranizacji, otrzymały najwyższe oceny od osób, czytających (lub słuchających) je w Legimi.

 1. Andrzej Sapkowski, Miecz Przeznaczenia (4,8/5)
  Światowy fenomen (spokojnie można użyć tego określenia) wiedźmińskiego uniwersum nie wziął się znikąd. Wziął się z książek, które zyskały taką popularność, że doczekały się najpierw hitowej gry, a potem serialu. Miecz Przeznaczenia to 2. tom opowiadań wiedźmińskich.
 2. Andrzej Sapkowski, Ostatnie życzenie (4,7/5)
  Ostatnie życzenie zaś to tom 1. Obydwa składają się na oś fabuły premierowego sezonu serialu Netfliksa. Ich popularność znacznie dziś wykracza poza grono miłośników literatury fantasy.
 3. George R.R. Martin, Gra o tron. Pieśń lodu i ognia (4,7/5)
  O ile obecnie mamy modę na Wiedźmina, o tyle przez dobrych kilka lat w tym gatunku prym wiodła seria Gra o tron. Walki najważniejszych rodów walczących o władzę w Siedmiu Królestwach Westeros zawładnęły masową wyobraźnią, a na każdy kolejny sezon serialu czekano z niecierpliwością.
 4. Stieg Larsson, Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet (4,7/5)
  Pierwsza część trylogii, która po śmierci Larssona kontynuowana była przez D. Lagercrantza. Dziennikarz Mikael Blomqvist, hakerka Lisbeth Salander i zło, któremu muszą stawić czoła. Dekadę temu była to chyba najpopularniejsza literatura gatunkowa, na zawsze zapewniająca przedwcześnie zmarłemu autorowi miejsce wśród najciekawszych pisarzy thrillerów.
 5. Ałbena Grabowska, Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli (4,6/5)
  Nie byłoby zapewne takiej popularności książki, gdy nie serial, który dzięki zasięgowi publicznej telewizji dotarł do szerokiego grona widzów. Świetnie napisany cykl wg klasycznego schematu – rodzinna saga na tle możliwie najbardziej burzliwej historii, wpływającej na losy bohaterów.
 6. Remigiusz Mróz, Chyłka. Zaginięcie (4,5/5)
  Joanna Chyłka i wszystko jasne. Inteligencja i nieustępliwość, połączone z jej słabościami tworzą bohaterkę idealnie dramatyczną, szczególnie na potrzeby dłuższej serii. Czy na topie, czy na dnie – prawniczka przyciąga uwagę rzeszy czytelników.  
 7. Wojciech Chmielarz, Żmijowisko (4,4/5)
  Stopniowo i konsekwentnie Wojciech Chmielarz dołączył do grona najpopularniejszych rodzimych pisarzy kryminałów i thrillerów. Po seriach z Mortką i Wolskim jego Żmijowisko zyskało status bestellera i nic dziwnego, że bardzo szybko doczekało się ekranizacji. Klaustrofobiczna atmosfera (choć w plenerach) i wartka akcja do samego końca to niewątpliwie znaki rozpoznawcze tej powieści.
 8. Remigiusz Mróz, Chyłka. Kasacja (4,4/5)
  Ponownie Chyłka. Kasacja to 1. tom serii, choć, co ciekawe, zekranizowany jako drugi z kolei. Kto jeszcze nie poznał tego cyklu, zdecydowanie powinien nadrobić zaległości, by poznać tę niezwykle wyrazistą postać i towarzyszyć jej w nie tylko sądowych bataliach.
 9. Olga Tokarczuk, Prowadź swój pług przez kości umarłych (4,4/5)
  Ekranizacja tej powieści Tokarczuk znana jest pod tytułem Pokot, a literacki pierwowzór, określany jako eko-thriller to chyba najbardziej wciągająca książka noblistki. Sudety, emerytowana inżynierka i tajemnicze zgony ludzi, zadających cierpienie zwierzętom.
 10. Jo Nesbø, Pierwszy śnieg (4,3/5)
  Nasze zestawienie zamyka twórca postaci Harry’ego Hole, śledczego-samotnika z Oslo. Konkretnie doświadczony w przeszłości (głównie przez samego siebie), będąc indywidualistom stara się grać w zespole. Z różnym skutkiem. Walczy z własnymi demonami i jednocześnie tropi najgroźniejszych przestępców. Z dobrym skutkiem, przynajmniej jeśli chodzi o łapanie morderców.

Można by tę listę ciągnąć i ciągnąć, a nawet kilkadziesiąt pozycji niżej ciągle mielibyśmy wysoko oceniane tytuły. Taka bowiem prawda, że w abonamencie Legimi do dyspozycji czytelników oddajemy multum książek, a wśród nich prawdziwe zatrzęsienie dobrej literatury. Zarówno popularnej, jak i tej z wyższej półki.

Kategorie: