Marta Guzowska
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Kiedy Marta Guzowska w trzeciej klasie liceum obejrzała Poszukiwaczy zaginionej Arki, jej los został przypieczętowany. Skończyła archeologię, zrobiła doktorat (jak dr Jones) i od ponad 20 lat pilnie przekopuje basen Morza Śródziemnego oraz najbliższe okolice. Dr Guzowska, choć obecnie mieszka w Wiedniu i ze względu na dzieci nieco ograniczyła swoją mobilność zawodową, wciąż jest archeologiem pracującym w terenie i pracownicą naukową Uniwersytetu Warszawskiego. Dodatkowo od kilku lat pisze jeszcze Marta Guzowska książki sensacyjno-kryminalne i razem z Agnieszką Krawczyk, siostrą po piórze, prowadzi portal zbrodniczesiostrzyczki.pl. Ma również na koncie z Agnieszką Krawczyk Marta Guzowska ebook Cztery zbrodnie na cztery pory roku napisany wspólnie jako eksperyment tylko dla czytelników korzystających z abonamentu ebooków Legimi.

Cykl z Mario Yblem Marty Guzowskiej

Jako doktor archeologii i wielbicielka przygód Indiany Jonesa, zabierając się za pisanie książki, Marta Guzowska nie miała wyboru; to musiał być kryminał archeologiczny. Ponieważ z rzeczami koniecznymi nie ma co walczyć, tak też się stało i debiutancką powieść autorki nie sposób innym mianem określić. Wydarzenia książki pt. Ofiara Polikseny Marta Guzowska sytuuje podczas wykopalisk archeologicznych na terenie starożytnej Troi. Guzowska lubi pisać o tym, co zna i wybór miejsca akcji powieści trudno uznać za przypadkowy, jako że sama autorka na stanowisku archeologicznym w Troi spędziła długie i owocne lata. Bohaterami, których na kartach tej książki Marta Guzowska po raz pierwszy powołała do życia są młoda i ambitna archeolożka, Pola Mor, oraz polski antropolog o włosko-węgierskich korzeniach, Mario Ybl.

Wydana w 2012 r. Ofiara Polikseny otwiera czteroczęściowy cykl zorganizowany wokół barwnej, choć nie zawsze sympatycznej, postaci antropologa, najczęściej tworzącego duet z Polą Mor. Mario Ybl Marty Guzowskiej to nie tylko człowiek mało przejmujący się, w najlepszym razie, społecznym konwenansem, w najgorszym, uczuciami innych ludzi. Ma Ybl ponadto problem z alkoholem, własnym ego i nyktofobią. Mario Ybl, co wykorzystuje w fabule książki Marta Guzowska niejednokrotnie, cierpi mianowicie na paniczny lęk przed ciemnością. Czytelnicy jednak, mimo jego rozlicznych wad, już w tej debiutanckiej odsłonie Mario Ybla polubili i w 2013 r. za Ofiarę Polikseny Marta Guzowska zostaje nagrodzona Nagrodą Wielkiego Kalibru.

Przychylne reakcje czytelników i rynku wydawniczego zachęciły autorkę do ponownego sięgnięcia po pióro. I tak w 2013 r. do księgarń trafia Głowa Niobe Marty Guzowskiej, kontynuacja przygód mocno niepoprawnego antropologa, dla odmiany tym razem, dziejąca się w zasypanej śniegiem Polsce. Mario Yblowi nie partneruje, jednak znana z pierwszego tomu, Pola Mor, lecz inna kobieta z jego przeszłości, Juliana Stanzel.

Kolejny tom pt. Wszyscy ludzie przez jakiś czas Marta Guzowska oddaje w ręce czytelników po dwóch latach. Akcja znów przenosi się w rejony śródziemnomorskie, a konkretnie na Kretę, i ponownie u boku Mario Ybla pojawia się archeolożka Pola Mor. Ostatnia odsłona przygód tej kontrowersyjnej pary wychodzi w 2016 r. i jej akcja rozgrywa się w Polsce. Powieść Czarne światło Marta Guzowska organizuje wokół tajemnicy odkrytych przez archeologów w pewnej małej miejscowości pochówków wampirycznych i sekretów lokalnej społeczności.

Polska Lara Croft, czyli cykl Simona Brenner

Ponieważ zarówno wydawcy, jak i czytelnicy uwielbiają serie powieściowe, w 2016 r. publikuje Marta Guzowska Chciwość, pierwszą książkę z nową bohaterką Simoną Brenner. Podobnie jak Mario Ybl, jest Simona postacią co najmniej nietuzinkową. To jednocześnie uznana w świecie naukowym archeolożka, prowadząca wykopaliska specjalistka od starożytnych kultur, jak i niezwykle skuteczna złodziejka cennych artefaktów i dzieł sztuki. Pisząc swoje książki Marta Guzowska, lubi pozostawać w najbliższych sobie realiach, i tym razem również fabułę otwierającą nowy cykl konstruuje wokół najlepiej sobie znanych rejonów. W Chciwości Simona Brenner ma bowiem za zadanie zdobycie diademu ze skarbu Priama, mitycznego władcy Troi. Oczywiście, jest to zadanie niezwykle trudne i niebezpieczne, co więcej, nie tylko Simona Brenner usiłuje zdobyć legendarny skarb. Jednak, tylko takie właśnie wyzwania, ekstremalne i brawurowe, są godne umiejętności i inteligencji tej polskiej Lary Croft.

Kolejne zadanie, jakie stawia przed Simoną Brenner Marta Guzowska, jest, choć wydawało się to mało prawdopodobne, jeszcze bardziej niewykonalne. Archeolożka-złodziejka tym razem zmuszona będzie zdobyć Złote Runo, które według wszelkich danych wszak nie istnieje. W wydanej w 2017 r. powieści Reguła nr 1 Marta Guzowska zdecydowanie podnosi swojej bohaterce poprzeczkę, co zostało docenione nominacją do Nagrody Wielkiego Kalibru 2018.

Inne książki Marty Guzowskiej

Bardzo nietypowym, ale jednocześnie ciekawym projektem, do którego zaproszono Martę Guzowską jest Opowiem ci o zbrodni, książka prezentująca autentyczne zbrodnie, będąca jednocześnie podstawą scenariusza programu telewizyjnego. W 2018 r. w księgarniach pojawił sie również Ślepy archeolog, Marty Guzowskiej jedyna powieść nie należąca do żadnego z jej cykli. Jak jednak wskazuje tytuł pisarka wciąż pozostaje w gatunku archeologicznego kryminału. Dlatego jedną z najbardziej wyczekiwanych polskich premier 2019 r. jest Raj, Marty Guzowskiej pierwszy thriller zupełnie tematycznie niezwiązany z archeologią. Raj do księgarń trafi 3 kwietnia 2019 r.