Leszek Herman

Polski pisarz, publicysta i architekt. Najbardziej znany z poświęconej Szczecinowi kryminalno-historycznej trylogii.

Leszek Herman urodził się jako Lesław Piotr Herman w 1967 r. w Szczecinie. Tam też się wychował i ukończył studia na Wydziale Architektury miejscowej politechniki, specjalizując się w architekturze zabytkowej. Do spółki z bratem jest właścicielem Studia Projektowego Herman.

W pierwszej połowie lat 90-tch, kiedy jeszcze nawet nie myślał o napisaniu jakiejkolwiek książki, Leszek Herman w regionalnym wydaniu Gazety Wyborczej publikował teksty o ciekawych miejscach Szczecina i Pomorza, dodając do nich autorskie rysunki. W 2016 r. za promowania Szczecina na kartach powieści Sedinum został doceniony nagrodą Szczecin Business Awards w kategorii Osobowość Regionu, a rok później tytułem honorowego Ambasadora Szczecina.

Kiedy nie pisze, lubi Leszek Herman książki dla odmiany czytać. Jest również miłośnikiem przejażdżek rowerowych i jeździectwa.

Leszek Herman i Sedinum

W 2015 r. wydał Leszek Herman Sedinum, swoją debiutancką powieść. Akcję kryminalnej intrygi umiejscowił w rodzinnym mieście, którego topografia i historia odgrywają zresztą w fabule niemałą rolę. Kiedy w Szczecinie zapada się parking nowego biurowca, katastrofa budowla odsłania nieznane dotychczas pomieszczenia, a w nich niemiecką ciężarówkę z czasów II wojny światowej. W szoferce, noszącej ślady kul, odkryty zostaje trup kierowcy, ale o wiele ciekawsze znalezisko kryje paka pojazdu; sarkofag a w nim kości jednego z pomorskich książąt. Śledztwo w sprawie zarówno jednego, jak i drugiego nieboszczyka angażuje i przy okazji krzyżuje drogi kilku osób; piszącej o sprawie dziennikarki, architekta oraz potomka pewnego starego pomorskiego rodu, który wraca do Szczecina ze względu na te nadzwyczajne wydarzenia.

Na stronach Sedinum Leszek Herman zabiera czytelników w pełną przygód i tajemnic podróż w głąb fascynującej historii miasta, ponieważ wiele odpowiedzi, których poszukują bohaterowie powieści, kryje się w jego, barwnej i pełnej zawirowań, przeszłości. I to właśnie chyba warstwa historyczna książki, pełna ciekawostek i szczecińskich smaczków, najbardziej oczarowała odbiorców. Bo choć nie ustrzegł się autor pewnych debiutanckich niezręczności, nie da się ukryć, że już za sprawą swojej pierwszej książki Leszek Herman zyskał sobie niemałe grono sympatyków.

Kontynuację Sedinum pt. Latarnia umarłych Leszek Herman wydał w 2016 r. Również tym razem ciężar akcji spoczął na barkach Igora, Pauliny i Johanna, znanych z pierwszej części. Ponownie historia rozgrywa się na Pomorzu i jest głęboko, a nawet bardzo głęboko, zakotwiczona w historii regionu. I chociaż zarówno daty wydania, jak i akcje obu powieści, dzieli tylko rok, w powszechnej opinii Latarnie umarłych jest tekstem dużo dojrzalszym warsztatowo. Na stronach swojej drugiej książki Leszek Herman zdecydowanie poprawił kreację bohaterów, czyniąc z nich postaci bardziej wielowymiarowe, a wątek sensacyjno-kryminalny również poprowadzony jest pewniejszą ręką.

Wydanym w 2018 r. tomem Biblia Diabła Leszek Herman zamknął całą trylogię. Tym razem trójka, dobrze znanych z poprzednich części bohaterów, będzie miała za zadanie rozwikłanie tajemnicy korzeniami sięgającej średniowiecznych legend i całkiem historycznych wydarzeń wojny trzydziestoletniej, z ważnym zwrotem, jak to u tego autora bywa, podczas II wojny światowej. Bez zmian pozostaje również miejsce akcji, która również w tej części koncentruje się na Pomorzu. Aby powstała Biblia diabła, Leszek Herman wykonał, podobnie jak w przypadku poprzednich powieści cyklu, imponującą wręcz dokumentację historyczną, co jak zawsze doceniło, każdego roku liczniejsze, grono jego czytelników.

Nowa książka Leszka Hermana

Swoją najnowszą powieść pt. Sieci widma Leszek Herman opublikował w październiku 2019 r. Jest to całkowicie samodzielna fabuła, nie związana z bestsellerową trylogią Sedinum. Sama formuła tekstu i pomysł autora na tę opowieść także odbiega znacząco od tego, do czego zdążył przyzwyczaić czytelników swoim dotychczasowym dorobkiem. Nowa książka Leszka Hermana to w zasadzie klasyczna literatura sensacyjno-kryminalna, bez fundamentalnego dla całości intrygi wątku historycznego w stylu Dana Browna. Rzecz dzieje się na promie wypływającym pewnej czerwcowej nocy ze Świnoujścia. Na zamkniętej przestrzeni promu zaczynają splatać i zazębiać się losy kilkorga pasażerów, z których każdy ma swoje plany, marzenia, ale też przeszłość. Pisząc sieci widma, Leszek Herman udowodnił, ze doskonale potrafi budować napięcie, bowiem z każdą godziną rejsu atmosfera na promie gęstnieje, a suma różnych zdarzeń prowadzi do coraz większej eskalacji, zmierzającej do nieuniknionej katastrofy.