Krzysztof Piersa

Pisarz, dziennikarz i specjalista od uzależnień. Z wykształcenia również politolog. Przez blisko 20 lat uzależniony od gier komputerowych. Autor poradników oraz dwóch powieści przeznaczonych dla młodzieży. Prowadzi ponadto własny kanał na Youtube, a także nieustannie podróżuje po całej Polsce (w ciągu 4 lat odbył blisko 450 spotkań) rozmawiając z młodzieżą i pedagogami o zagrożeniach cyfrowego świata. Mimo że Krzysztof Piersa książki zaczął wydawać zaledwie kilka lat temu, na prowadzonych przez siebie warsztatach pomaga aspirującym autorom w spełnieniu ich marzenia o publikacji. Najnowszy tytuł jego autorstwa, Liceum ogólnomagiczne, ukazał się jesienią 2021 r.

Krzysztof Piersa pochodzi z Brodnicy, urodził się w 1990 r., lecz mimo młodego wieku pochwalić się może niemałym doświadczeniem i znaczącymi sukcesami. Ukończył politologię, jednak szybko zdał sobie sprawę, że kierunek, który wybrał, nie zapewni mu ciekawej i dobrze płatnej pracy. Dlatego zweryfikował swój życiowe założenia i, ponieważ zawsze marzył o pisaniu, rozpoczął studia, a niedługo później karierę dziennikarską. Pracował dla telewizji, radia i portali internetowych, zdobywając doświadczenie i coraz większą biegłość w operowaniu słowem. Zanim jednak zaczął wydawać Krzysztof Piersa książki, minęło trochę czasu.

Pisał praktycznie od dziecka, najpierw opowiadania do szuflady i fanfiction, marząc o stworzeniu epickiej narracji fantasy na miarę Tolkiena. Później wprawiał się na krótkich formach publikowanych głównie w Internecie, cały czas ucząc się czegoś nowego. A nie było mu łatwo, jest bowiem – jak sam przyznaje – dyslektykiem i dysgrafikiem. Zasadniczo nie wierzy w talent, wyznając przekonanie, że każdy sukces jest owocem połączenia prawdziwej pasji z ciężką pracą i determinacją. Podejście to stara się przekazać adeptom sztuki pisarskiej na prowadzonych przez siebie warsztatach. Nieustannie próbuje i uczy się nowych rzeczy; kiedy nie prowadzi terapii, nie spotyka się z czytelnikami, ani nie pisze żadnej książki, Krzysztof Piersa ćwiczy grę na pianinie, rapuje, skleja modele i wyciska siódme poty na siłowni.

Krzysztof Piersa, Komputerowy ćpun i Złota rybka w szambie

Pierwsza książka, jaką wydał Krzysztof Piersa, Komputerowy ćpun, nie była jednak epicką powieścią fantasy, a dość szczególnym poradnikiem. W tej bardzo osobistej publikacji opowiada on o uzależnieniu od gier komputerowych i sposobach na wyjście z tej sytuacji. Książka powstała przede wszystkim na podstawie jego własnych doświadczeń i walki z nałogiem. Jak podkreśla Krzysztof Piersa, Komputerowy ćpun, powstał w oparciu o praktykę, nie zaś teorię uzależnień, jako przestroga i pomoc dla wszystkich dotkniętych tym problem. Sam autor od gier uzależnił się jeszcze w liceum, dopiero na studiach zdał jednak sobie sprawę ze skali spustoszenia, jakie nałóg poczynił w jego życiu i podjął próbę wyjścia na prostą. Jak mówi, żałuje, że gdy był jeszcze nastolatkiem, nie spotkał na swojej drodze kogoś, kto zwróciłby uwagę na jego problem i odciągnął go od komputera nim stał się on całym jego światem. Swój poradnik napisał więc, by pomóc wszystkim zagubionym w cyfrowym świecie wrócić do realu.

Po wydaniu książki Krzysztof Piersa, by podnieść swoje kompetencje i bardziej zgłębić zagadnienie terapii uzależnień, poszedł na studia i dziś pomaga wszystkim uzależnionym jako licencjonowany terapeuta. Swoją wiedzę i doświadczenia zawodowe wykorzystał kilka lat później w poradniku, który zatytułował Krzysztof Piersa Złota rybka w szambie. Jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu. Mimo że autor ostrzega przed czyhającymi w cyfrowym świecie zagrożeniami, daleko mu do zacietrzewionego misjonarza głoszącego nową analogową religię. Przeciwnie, na stronach książki Krzysztof Piersa dostrzega i podkreśla zalety nowoczesnych technologii oraz ogrom możliwości, które nam dają – sam z nich korzysta i nie namawia do powrotu do jaskiń – uważa jednak, że jak większość narzędzi, źle używany komputer może stać się niebezpieczny.

Krzysztof Piersa i Trener marzeń

Dwa lat po premierze swojej pierwszej książki, Krzysztof Piersa opublikował Trenera marzeń, poradnik, na stronach którego przekonywał, że sukces zależy od właściwego definiowania celów i planowania działań, że większość naszych marzeń znajduje się w naszym zasięgu. Nie jest to jednak zaczerpnięta od amerykańskich kołczów agresywna motywacyjna narracja oparta na pustych sloganach, a rzeczowy i praktyczny przewodnik po ścieżce do realizacji samego siebie.

Krzysztof Piersa, Kosmiczne bobry i Liceum ogólnomagiczne

Poza literaturą poradnikową w swoim repertuarze ma także Krzysztof Piersa książki dla dzieci. Są to będące w dużej mierze spełnieniem jego dziecięcych marzeń fantastyczne fabuły skierowane młodych czytelników. Pełne niezwykłych pomysłów i bohaterów historie te są najbardziej przez samego autora lubianą częścią jego dorobku. W 2019 r. opublikował Krzysztof Piersa Kosmiczne bobry i zemstę księżycowej szarańczy, całkowicie zwariowaną opowieść o przypominających bobry Miki-makach ratujących swoją planetą przed najazdem niszczycielskich owadów. Z kolei w najnowszej książce pisarza, Liceum ogólnomagicznym, fabuła nieco przypomina Harrego Pottera na opak.