Graham Masterton,
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Urodzony w 1946 r. w Edynburgu, brytyjski pisarz jest jednym z nielicznych zagranicznych twórców tak silnie i świadomie związanych z naszym krajem. Jednak, co ciekawe, nie zawsze ze względu na emocjonalne nastawienie czytelników, dzięki temu swoje książki Graham Masterton w Polsce sprzedaje łatwiej. Ożeniony z kobietą o polskich korzeniach, sam mający w swoim drzewie genealogicznym polskich przodków, pisarz czuje do naszego kraju duży sentyment, jednak patrzy na niego okiem osoby z zewnątrz, co nie wszystkim się podoba. Po ukazaniu się Dziecka w ciemności, książki Mastertona osadzonej w Warszawie i nawiązującej do dramatycznych wydarzeń rozgrywających się w kanałach stolicy podczas Powstania, wielu zarzucało pisarzowi, że Warszawa ukazana w powieści prezentuje się niekiedy wręcz odpychająco. Tym niemniej pisarz niejednokrotnie Polskę odwiedzał (pierwszy raz jeszcze w 1989 r.), uwielbia naszą kuchnię, a w swojej twórczości chętnie zamieszcza polskie wątki.

Sam Graham Masterton jest bardzo ciekawą postacią i jak wielu z jego kolegów po piórze swoja karierę zaczynał od dziennikarstwa, jednak dość niszowego. W wieku 24 lat związał się bowiem z prasą o charakterze erotycznym, tytułami Penthouse i Penthouse Forum. Zanim też zaczął Graham Masterton wydawać książki z gatunków, dzięki którym zyskała popularność tj. horror i mroczny thriller, tworzył teksty reprezentujące humor erotyczny oraz napisał poradnik seksuologiczny w Polsce znany pod tytułem Magia miłości.

Cykl Manitou Grahama Mastertona

W 1975 r. wydał Graham Masterton Manitou, swój pierwszy w karierze horror i w zasadzie pierwszą pełnowymiarową powieść. Fabuła oparta jest na starych indiańskich legendach o najpotężniejszym szamanie wszystkich czasów i plemion. W wersji Mastertona Manitou, jako demon oczywiście, powraca po trzystu latach w zaświatach do współczesnego Nowego Jorku, by wywrzeć zemstę na potomkach katów swojego ludu. Co ciekawe, w koncepcji pisarza, duch staroindiańskiego czarownika odradza się w ciele młodej dziewczyny o imieniu Karen Tandy. Próbuje również z zaświatów sprowadzić inne demony, które mają pomóc zrealizować plan zagłady ludzkości. Przeciwnikiem sił zła w serii o Manitou Graham Masterton czyni, stawiającego starszym paniom Tarota, jasnowidza Harry’ego Erskine. Jego pomocnikiem jest Śpiewająca Skała, indiański szaman, który wie co nieco o tradycyjnej indiańskiej magii.

Przez blisko trzy dekady pisarz rozwijał swój debiutancki cykl, opisując kolejne, mrożące krew w żyłach powroty złego ducha do świata żywych. Aktualnie na całość składa się z 6 powieści (Manitou 19175, Zemsta Manitou 1979, Duch zagłady 1991, Krew Manitou 2005, Armagedon 2009, Infekcja 2014), jedno opowiadanie (Wnikający duch) oraz spin-off pt. Dżinn z 1977 r.

Rook w Ogrodzie zła Grahama Mastertona

Niezwykle popularny wśród fanów pisarza preferujących pełnokrwiste horrory jest cykl, którego głównym bohaterem jest Jim Rook, nauczyciel klasy specjalnej West Grove Community College w Los Angeles, który w wyniku otarcia się o śmierć podczas poważnej choroby nabywa paranormalnych zdolności. Ma wgląd w świat nadprzyrodzony i potrafi komunikować się z duchami. Graham Masterton książki o Rooku wypełnia po brzegi krwawymi wątkami demonicznymi. W kolejnych tomach swojemu bohaterowi każe się mierzyć z kapłanem voodoo, indiańskim demonem, duchem powstałym z ludzkiego strachu, zjawą ratującym ludzi na Alasce czy wodnym potworem, który poluje na jego uczniów. W ostatniej powieści z cyklu pt. Ogród zła Graham Masterton wytrzymałość czytelnika testuje wyjątkowo mocno. Tym razem przeciwnikami Rooka jest potomstwo Lilith, żeńskiego demona, zgodnie z mitologią żydowską wygnanego przez Jahwe z raju, kochanki samego Szatana.

Cykl z Katie Maguire

O ile Manitou jest najstarszym cyklem powieściowym pisarza, o tyle wszystkie, należące do serii o Katie Maguire książki Graham Masterton napisał już w nowym stuleciu. Są to mroczne thrillery z rozbudowanymi zagadkami kryminalnymi.

W wydanej w 2002 r. powieści pt. Białe kości Graham Masterton po raz pierwszy przedstawia światu swoją nową bohaterkę. Katie Maguire jest irlandzką policjantką po osobistej traumie i nie byle jakich przejściach, jej małżeństwo leży w gruzach, a niebezpieczni mordercy szaleją po Zielonej Wyspie, nie dając jej chwili wytchnienia. W tomie Białe kości Graham Masterton na jej drodze stawia sadystę, który próbuje odtworzyć stary (nie trzeba dodawać, że krwawy) rytuał, otwierający drogę na Ziemię groźniej celtyckiej wiedźmie.

Na kolejną część serii czekać trzeba było blisko dekadę. Upadłe anioły ukazały się bowiem dopiero w 2012 r. Potem jednak, wobec powodzenia powieści, odsłony przygód dzielnej policjantki z Cork pojawiały się z wielką regularnością. Już w 2014 r. w ręce czytelników oddał Graham Masterton Czerwone światło hańby, a w roku kolejnym aż dwa tytuły z serii: Uznani za zmarłych i Siostry krwi. Podobnie było w 2016 r., kiedy to wielbiciele Katie Maguire mogli przeczytać aż dwie nowe powieści jej poświęcone. W tomach Pogrzebani i Martwi za życia Graham Masterton dużo miejsca poświęca nie tylko śledztwu prowadzonemu przez panią nadkomisarz, ale i niej samej. Spiętrza chaos w jej życiu osobistym i zawodowy do tego stopnia, że niełatwo sobie wyobrazić jakieś wyjście z tej sytuacji. Najnowsze, i póki co ostatnie śledztwo Katie Maguire dotyczy pożaru szkoły tańca, w którym ginie trzynaście uczennic. Martwe tańczące dziewczynki Graham Masterton wydał w 2017 r. i jak twierdzą jego wierni fani jest to cześć, której w swoim klimacie bliżej do klasycznego kryminału niż thrillera.