Evzen Bocek
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Urodzony w 1966 r. Evžen Boček to jeden z najpoczytniejszych i najbardziej znanych za granicą czeskich pisarzy. Na Uniwersytecie Masaryka w Brnie ukończył bohemistykę i historię, a po studiach pracował krótko jako nauczyciel w szkole. Zanim zaczął pisać książki Evžen Boček pracował jako kasztelan zamku w morawskich Miloticach, a sukces literacki nie skłonił go do rezygnacji z tej posady. Obowiązki kasztelana pisarz pełni już ponad ćwierć wieku i, jak podkreśla w wywiadach, mimo powodzenia swoich powieści, nie ma zamiaru tego zmieniać. Wraz z całą rodziną, żoną i córką, mieszka w zamku, którym się opiekuje i bardzo rzadko go opuszcza.

Evžen Boček i jego książki

Swój debiut literacki pt.: Dziennik kasztelana Evžen Boček opublikował w 1999 r. pod pseudonimem Jan Bittner. Powieść, jak przyznaje sam autor, przeszła właściwie bez echa, a w Polsce została przetłumaczona i wydana dopiero w 2017 r., już po sukcesie, który w naszym kraju odniosły książki Evžena Bočka z cyklu Arystokratka.

Pisarzem popularnym oraz poczytnym, i to nie tylko w rodzinnych Czecha, uczynił Evžena Bočka cykl Arystokratka. Jest to seria czterech, tryskających typowo czeskim humorem, historii o czeskiej rodzinie powracającej z Ameryki, by odzyskać rodowy zamek. Tom pierwszy pt. Ostatnia arystokratka Evžen Boček wydał w 2012 r. nieco przez przypadek, dzięki niespodziewanemu spotkaniu z Martinem Reinerem, z którym współpracował przy swojej pierwszej książce. Po krótkiej rozmowie Reinerem, pisarz wysłał mu egzemplarz świeżo przez siebie napisanej powieści. Żona wydawcy podobno śmiała się tak bardzo przy jej lekturze, że dość szybki zapadła, jak się okazało bardzo szczęśliwa, decyzja o publikacji. Krótko po premierze książki, Evžen Boček był już znaną na czeskiej scenie literackiej postacią. Świetnie sprzedawały się nie tylko papierowe, ale też inne niż tradycyjne formaty książki Bočka: ebooki i audiobooki. W 2013 r. Ostatnia arystokratka została doceniona nagrodą Miloslava Švandrlíka przyznawaną najzabawniejszej książce roku.

W polskim przekładzie Ostatnia arystokratka ukazała się w 2015 r. i z miejsca podbiła serca czytelników mieszkających nad Wisłą. Tak jak pierwszą oraz wszystkie kolejne książki, Evžen Boček Ostatnią arystokratkę napisał w formie dziennika, posługując się narracją pierwszoosobową. Pisarz przyznał, że jest to rodzaj powieści, która zdecydowanie najbardziej mu odpowiada i mimo paru prób napisania „Ostatniej arystokratki” w innej konwencji, ostatecznie to właśnie dziennik okazał się najbardziej właściwą jego temperamentowi formą ekspresji literackiej. W powieści historię zmagań swojej rodziny z materią nowo odzyskanej, acz bardzo starej, rodowej siedziby opowiada 19-letnia Maria Kostkova, która jako narratorka dzieli się nią z czytelnikami. Wobec powodzenia Ostatniej arystokratki, w rok po jej premierze oddaje w ręce czytelników Evžen Boček powieść Arystokratka w ukropie, drugą część cyklu. W Polsce trafia ona na księgarskie półki w 2016 r. Po raz kolejny wyjątkowy humor serwowany przez autora okazuje się strzałem w dziesiątkę, a czytelnicy z niecierpliwością czekają na dalszy ciąg przygód mieszkańców zamku Kostka.

Tym razem jednak pisarz każe im czekać znacznie dłużej na kolejną część swojego cyklu. W 2016 r. w Czechach, a w 2018 r. w Polsce ukazuje się Arystokratka na koniu Evžena Bočka i tym razem pisarz nie sprawia swoim wielbicielom najmniejszego zawodu. Arystokratka na koni, jak i poprzednie książki Evžena Bočka, jest dla swoich odbiorców źródłem niewyczerpanej radości. W całym cyklu pełno jest takich smaczków jak przezabawne piosenki (np. pt. Piasek w nerkach) powieściowego ogrodnika, Pana Spocka, które w rzeczywistości są autentycznymi utworami pisarza, stworzonymi w młodości na potrzeby zespołu rockowego.

Choć pierwotnie cykl Arystokratka planowany był jako trylogia, czytelnikom udało się przekonać autora do rewizji tych złożeń. Tak więc w 2018 r. w ojczyźnie pisarza, a w 2019 r. w Polsce, oddaje swoim czytelnikom Evžen Boček powieść Arystokratka i fala przestępstw na zamku Kostka. Jest to, jak dotąd, ostatnia część serii.