Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem. Jak przygotować się na dorosłość - Mikołaj Marcela - ebook

Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem. Jak przygotować się na dorosłość ebook

Mikołaj Marcela

4,0

Opis

Życie nastolatka czasami jest nie do zniesienia. Wszystko gwałtownie się zmienia. Masz poczucie, że nikt cię nie rozumie i wszyscy, poza grupką znajomych, patrzą na ciebie jak na przybysza z obcej planety. A do tego w szkole i w domu musisz się mierzyć z niekończącą się listą zarzutów i oczekiwań wobec ciebie. Nauczyciele i rodzice opowiadają bajki o złotej młodzieży sprzed lat, wmawiają ci, że szkoła to samo dobro, a otaczająca cię technologia to czyste zło.

Czujesz przygnębienie i złość, bo ciągle słyszysz, że robisz coś nie tak. Tylko co, jeśli zachowania, które irytują dorosłych – skłonność do podejmowania ryzyka, brak empatii, zmienność nastrojów, poszukiwania swojej tożsamości – są normalne i naturalne? No właśnie, wynikają one ze zmian, które w okresie dorastania dokonują się w twoim mózgu. Szkoda tylko, że nikt z tobą o tym nie rozmawia… Nikt ci nie mówi prawdy o dorastaniu i nie przygotowuje na start w dorosłość!

Może więc warto wziąć sprawy w swoje ręce? Ta książka ci w tym pomoże! Dzięki niej poznasz lepiej siebie i nauczysz się, jak funkcjonuje świat. Otoczysz ludźmi, którzy cię wspierają, odkryjesz też, jak kierować się swoimi potrzebami i zainteresowaniami. W końcu przypomnisz sobie, że masz prawo do błędów. Książka Mikołaja Marceli to mapa, która pozwoli ci bezpiecznie dotrzeć do dorosłości. Dowiesz się z niej m.in.:

  • dlaczego dorośli cię nie rozumieją;
  • jak przygotować się na przyszłość, będąc nastolatkiem;
  • czy istnieje sposób na prawdziwe poznanie siebie;
  • dlaczego warto być dziwakiem;
  • jak budować odporność psychiczną i pewność siebie;
  • czym jest świadome życie w dobie 5G;
  • jak przygotować się na przyszłe wyzwania związane z dorosłym życiem i rynkiem pracy.

 

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 183

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
4,0 (6 ocen)
3
1
1
1
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
Kamila1090

Nie oderwiesz się od lektury

Pamiętajcie czas kiedy byliście w okresie dojrzewania? Byliście bardziej zbuntowali czy jednak szukaliście rozmowy i zaangażowania? Ja zdecydowanie byłam buntowniczym dzieckiem. Wchodząc w dorosłość nie wiedziałam co mnie czeka. Po części nadal dużo rzeczy mnie zaskakuje w życiu codziennym. "Wszystko,czego ci nie mówią,gdy jesteś nastolatkiem " jest jak sam tytuł wskazuje kierowany osobom w okresie dojrzewania, którzy szykują się do wejścia w dorosłość. Pan Mikołaj w swojej powieści porusza ważne tematy, m.in : jakie procesy zachodzą w naszym organizmie, co tak naprawdę oznacza konflikt pokoleń,czy szkoła jest przystosowana do wprowadzenia młodych osób w dorosłość a przede wszystkim co znaczy być nastolatkiem. Nie mogę pominąć że ta książka jest kopem motywacyjnym dla młodych osób,znajdziemy zestaw narzędzi jak poszukiwać pracy,na jaki kierunek studiów się zdecydować a przede wszystkim poznać siebie. Na te i wiele innych zagadnień autor wypowiada się w tej powieści. Jest napisan...
10
nini69

Nie oderwiesz się od lektury

Świetna książka zarówno dla nastolatków jak i rodziców.
00
Juleczek2007

Nie oderwiesz się od lektury

Niesamowicie inspirujaca ksiazka, ktora pokazuje mi dwie strony bycia osoba ml odą. Zachecajaca do dzialania i akceptacji tym kim jestesmy. Powinna byc to z pewnoscia lektura obowiazkowa zarowno dla uczniow, rodzicow, ale tez nauczycieli. polecam kazdemu
00
MaMadzia

Dobrze spędzony czas

Ten kto mnie zna bardzo dobrze wie,że nie przepadam za poradnikami i ten naprawdę trafił do mnie przez przypadek i z rozpędu. Jednak... Coś w nim jest co w sumie mi się podoba. Założeniem autora było napisanie ksiazki przede wszystkim dla młodych ludzi, którzy wchodzac w dorosłe życie zmagają się z problemami, które my jako rodzice mamy już za sobą. Glównie przez wzgląd na nasz wiek, doświadczenie, zmagania dnia codziennego możemy nie uznawać problemów młodego człowieka w kategoriach czegoś nie do pokonania. Właśnie z tego powodu książka ta jest idealna pozycja dla młodzieńca jak i jego opiekuna, ktoremu łatwiej jest zrozumieć i pomoc uporać się z przeciwnościami losu. Co możemy w nim znaleźć poza tym? Bardzo dużo informacji, przede wszystkim jak sobie radzić z emocjami będąc w tym wieku i na co przygotować się gdy będzie się już starszym. Lekkie pióro autora idealnie zgrywa się z młodszym czytelnikiem. Świetnym pomysłem są wykresy i rysunki. Pozycja obowiązkowa dla każdego rodzica...
00
_Aneriskowo_

Dobrze spędzony czas

Każdy z nas wie, że okres nastoletni rządzi sie swoimi prawami.Niestety nam rodzicom, nie ułatwia to zrozumienia i akceptacji pewnych zachowań, mimo że sami kiedys bylismy nastolatkami. Przez co nasze dzieci mogą i czesto czują sie niezrozumiane a to niewątpliwie odbija sie na ich zdrowiu psychicznym i normalnym funkcjonowaniu. Czas najwyższy to zmienić. Dlatego dzisiaj przychodzę, z polecajką wyższej wymienionego przewodnika dla młodych --> dojrzewających - jak i rodziców, który myślę warto przeczytać. Oba pokolenia znajdą w nim zestawy narzędzi, dzięki którym łatwiej bedzie zakopać ten odwieczny topór wojenny. Nam rodzicom pokaże, ze zapominamy o fakcie, że świat sie zmienił i ciagle sie zmienia.A wraz z nim zmieniają sie też nasze dzieci.Czytajac ten tomik będziemy mogli w jakimś stopniu zrozumieć co nimi kieruje, by tym samym zrównoważyć traktowanie ich jak dzieci z oczekiwaniem, że będą się zachowywać jak dorośli. Natomiast dzieci dowiedzą się co dzieje się z ich ciałem, z ich umy...
00

Popularność




Projekt graficzny okładki i środka, ilustracje: Marta Krzywicka

Redaktor prowadzący: Barbara Czechowska

Redakcja: Maria Śleszyńska

Korekta: Renata Kuk, Aleksandra Zok-Smoła (Lingventa)

Redakcja techniczna: Marta Krzywicka

Skład wersji elektronicznej: Robert Fritzkowski

© by Mikołaj Marcela

© for this edition by MUZA SA, Warszawa 2023

ISBN 978-83-287-2563-8

You&YA

MUZA SA

Wydanie I

Warszawa 2023

–fragment–

Polskiemu systemowi edukacji, bez którego ta i inne moje książki najprawdopodobniej nikomu nie byłyby potrzebne.

Jeśli czytasz tę książkę, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdujesz się właśnie na szczególnym etapie swojego życia, jakim jest przepełniony rozterkami i niepewnością wiek nastoletni. Być może miewasz wrażenie, że jesteś między młotem a kowadłem i że sprawy nie idą we właściwym kierunku. Przede wszystkim jednak czujesz, że nikt cię nie rozumie. No, może poza paczką najbliższych znajomych, z którymi najchętniej całymi dniami szlajalibyście się po mieście, gadali o głupotach i imprezowali.

Cóż, być nastolatkiem w naszej kulturze nie jest łatwo – i nigdy nie było! Rodzice i nauczyciele na ogół są z tobą w ciągłym konflikcie, w dodatku z gotową listą zarzutów. Nieodpowiedzialni, niekonsekwentni w działaniu, głusi na prośby i pozbawieni empatii – w dodatku migający się od nauki i zachowujący się w sposób nader ryzykowny. Czyż nie tak postrzegają was dorośli? A jakby tego było mało, wciąż mówią o tym, że wynika to z troski o twoje dobro i z chęci zapewnienia ci jak najlepszej przyszłości. Problem w tym, że ty w tym wszystkim zapewne czujesz zagubienie i nie wiesz, o co im chodzi. Możesz mieć wrażenie, że zupełnie cię nie rozumieją. I masz rację!

Dla dorosłych najczęściej to, co robisz, nie jest OK. Z jednej strony zwracają uwagę na twoje nierozważne zachowania, widząc w nich wyłącznie zagrożenie, które należy stłamsić w zarodku. Z drugiej – gdy robisz coś po swojemu i nie słuchasz tego, co do ciebie mówią – padają uwagi o pokoleniu bezradnych nieudaczników, którzy zupełnie nie będą przystosowani do świata, w jakim żyją.

Ale wiesz co?Tak naprawdę to, co robisz, jest OK. Biorąc pod uwagę to, jak rozwiją się twoje ciało i twój mózg w okresie nastoletnim, wszystko to jest jak najbardziej normalne. Człowiek kilkunastoletni pod wieloma względami różni się od siebie samego w wieku dojrzałym. Dlatego dorośli, choć kiedyś sami byli nastolatkami i zachowywali się do pewnego stopnia tak jak ty, teraz tylko narzekają i martwią się, co z ciebie wyrośnie.

Nie będę więc udawał, że jestem nastolatkiem. Nie jestem, choć cały czas staram się pamiętać, jak to było nim być i z czym musiałem się wtedy zmagać. Ta pamięć pomaga mi też w zachowywaniu mojego buntowniczego nastawienia do świata – nieustannego podawania w wątpliwość tego, czy dorośli rzeczywiście mają rację, gdy sądzą, że ich rozwiązania są najlepsze dla kolejnych pokoleń ludzi.

Czego ci potrzeba, a czego nie dostajesz w ramach edukacji

Gdybym dostawał pięć złotych za każdym razem, gdy słyszę, jak „nieprzygotowana jest do życia współczesna młodzież” i jak „niewiele wie o życiu”, pewnie byłbym milionerem. Słyszę to wśród swoich znajomych, w szkołach w trakcie warsztatów z nauczycielami czy na uniwersytetach, słuchając koleżanek i kolegów. Kiedy jednak spotykam swoich studentów, którzy świeżo ukończyli licea czy technika, okazuje się, że nastolatkowie tacy jak ty są niezwykle świadomymi i bardzo mądrymi osobami. Jedyne, czego im potrzeba, to odrobina wsparcia i wiedzy podanej w przystępny sposób.

No właśnie: w przystępny sposób. Ty najprawdopodobniej chodzisz do szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej, a może zaczynasz studia. Masz więc już za sobą pewne doświadczenia z systemem edukacji i wiesz, że tego wsparcia i otwartego dzielenia się wiedzą jest w nim jak na lekarstwo. Realizujesz podstawę programową, która w dużej mierze jest całkowicie oderwana od otaczającego cię świata. Nikt nie ma za to czasu, by porozmawiać o tym, co naprawdę jest dla ciebie ważne:

• o tym, jaka czeka cię przyszłość i co możesz zrobić, by się na nią przygotować;

• o tym, dlaczego twoje problemy z nauką wynikają nie z niechęci, lecz z tego, jak w wieku nastoletnim funkcjonują twój mózg i układ nerwowy;

• w końcu o tym, dlaczego aż tak wielu młodych ludzi dotykają zaburzenia psychiczne i jak można ci pomóc, by zmniejszyć potencjalne ryzyko ich wystąpienia.

Dlaczego tak się dzieje? Z kilku powodów. Po pierwsze, choć system edukacji w założeniu powinien ci służyć, de facto wcale tego nie robi. Jest oparty na przestarzałych założeniach rodem z XIX wieku i nieaktualnej wiedzy psychologicznej, pedagogicznej i neurobiologicznej. Po drugie, zbyt rzadko my, dorośli, traktujemy ciebie i twoich rówieśników jak partnerów do otwartej rozmowy, w której możemy spróbować wytłumaczyć, skąd biorą się twoje problemy i jak moglibyśmy spróbować je wspólnie rozwiązać.

Sądzę, że przyszedł czas, byśmy zaczęli się traktować na poważnie i dlatego napisałem książkę Wszystko, czego nie mówią ci, gdy jesteś nastolatkiem. Jak przygotować się na dorosłość. Jestem przekonany, że nic bardziej nie pomoże ci uporać się z twoimi problemami i zmierzyć się z czekającą cię przyszłością niż wiedza i praktyczne sposoby jej wykorzystania w codziennym życiu. Nie ma bowiem w naszym życiu ważniejszej rzeczy – i to niezależnie od wieku – niż samoświadomość.

* * *

koniec darmowego fragmentuzapraszamy do zakupu pełnej wersji

You&YA – MUZA SA

ul. Sienna 73

00-833 Warszawa

tel. +4822 6211775

e-mail: [email protected]

Księgarnia internetowa: www.muza.com.pl

Wersja elektroniczna: MAGRAF sp.j., Bydgoszcz