Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Książka to częściowo tekst opisujący różne zagadnienia z zakresu komunikacji psów, a częściowo filmy pokazujące te same zagadnienia w praktyce. Jest interaktywnym wydaniem wprowadzającym Cię w świat psich rozmów, emocji i społecznych zależności. W tekście powplataliśmy QR cody, które w szybki sposób przeniosą Cię w do filmu nawiązującego do danego fragmentu tekstu.
Poruszamy tak wiele zagadnień, że nie sposób tu wszystkich wymienić. W dużym skrócie, będziesz mógł/mogła przeczytać o:
Wiedza przekazana w książce jest bardzo obszerna, często nowa, do tej pory niezdefiniowana. Po przeczytaniu i obejrzeniu filmów dołączonych do naszej książki czeka na Ciebie test. Chcemy wzbudzić w Tobie motywację do wracania do książki, powtarzania wiedzy, a nawet kwestionowania jej.
Nasza książka to nie tylko treść merytoryczna. Zadbaliśmy o wygląd i estetykę zapraszając do współpracy Monikę Smetaniuk @bazgramsobie, ilustratorkę, która wpadła nam w oko już dawno!
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 99
Rok wydania: 2023
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Copyright © by Zofia Zaniewska-Wojtków, Piotr Wojtków
Wydanie IWarszawa, 2022
Ilustracje, wyklejka i okładkaMonika Smetaniuk @bazgramsobie
Zdjęcie Zosi i PiotrkaPiesek Warszawski
RedakcjaMałgorzata WróbelAgata Krasek
KorektaMarta Wrońska
Skład i łamanieTomasz Serwatko (Serwat Art Factory)
Nadzór i wsparcieMarysia MikołajczakAnna Bilińska
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Żadna część tej książki nie może być reprodukowana bez zgody wydawcy z wyjątkiem zacytowania krótkich fragmentów przez recenzenta.
ISBN: 978-83-966330-1-9
Podziękowanie
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam stworzyć tę książkę. Od kursantów i klientów, którzy dostarczyli materiały filmowe, poprzez rodziców i nianię, którzy opiekują się nami i naszymi dziećmi, po zespół Wojtków Szkolenia, który oprócz tworzenia bezpiecznej bańki, niezłomnie przypomina o świecie deadlajnów.
Książkę tę dedykujemy naszemu białemu owczarkowi szwajcarskiemu – Bordo. Jest częstym bohaterem przykładów i historii, które opisujemy w kolejnych rozdziałach. Droga, którą przeszliśmy z Bordo, nauczyła nas, że najważniejsza jest dobra komunikacja z psem. To ona jest podstawą relacji opartej na zaufaniu i zrozumieniu, dzięki której możemy żyć w harmonii. W momencie pisania tych słów nasz Bordo jest po wielu chemioterapiach. Towarzyszymy mu w walce ze złośliwym chłoniakiem skóry. Wiemy, że nie zostało nam dużo czasu razem. Bordo jest i będzie w naszych sercach. Ta dedykacja i książka jest dla niego.
Bordo, niech będzie to Twój pomnik.
Jesteśmy małżeństwem. Prowadzimy firmy: Wojtków Szkolenia, w której z naszym zespołem kształcimy przyszłych trenerów i behawiorystów oraz Psiedszkole – stacjonarne szkoły dla psów w każdym wieku.
Od prawie 20 lat (Zosia trochę krócej) zajmujemy się pracą z psami i ich opiekunami. Dawniej naszą pracą było głównie szkolenie psów, dziś stawiamy na budowanie relacji, zrozumienie emocji i dialog.
Napisaliśmy już dwa bestsellery – Słuchając Psa oraz Szczeka, merda, mówi.Jak zostać najlepszym człowiekiem swojego psa. Niebawem światło dzienne ujrzy też książka o psach i dzieciach. Prowadzimy webinary oraz kursy online dla opiekunów psów oraz specjalistów pracujących w branży. Możecie nas posłuchać w autorskiej audycji Szczeka, merda, mówi na antenie radia ChilliZet oraz w podcastach i filmikach na YouTube, które nagrywaliśmy razem z John Dog.
Mamy dwóch synów, chorego psa, starą kotkę i bałagan w domu. Nie wiemy, jak udało nam się napisać tę książkę.
Ta książka nie jest instrukcją obsługi psa ani nawet słownikiem psio-ludzkim. Chcielibyśmy, aby była drogowskazem wyznaczającym kierunek, w którym warto podążać.
Na podstawie analiz filmów i konkretnych sytuacji opiszemy i pokażemy na co wyczulić oko i ile możliwych znaczeń kryje (pozornie) jedno zachowanie. Mamy nadzieję, że otworzymy dla Ciebie przestrzeń na nowe obserwacje i interpretacje psich zachowań.
Wracaj do tej książki często, rób przerwy w czytaniu i wyczul wzrok na szczegóły. Opowiemy Ci, jak zobaczyć więcej niż dotychczas.
Przyda Ci się w miarę stabilny internet, aby odtwarzać filmiki z naszymi opisami (e-book) i/lub aplikacja do odczytywania kodów QR (papierowa wersja). Filmiki to esencja naszej książki i przekazu. Większość telefonów ma funkcję w aparacie fotograficznym, która odczyta kod QR i przeniesie Cię do filmiku. A oto pierwszy z nich!
Czym jest dobra relacja?
Tworząc, a właściwie czując prawdziwą bliskość, bazujemy na wzajemnym zrozumieniu i komunikacji. Wprowadzając do swojego życia psa, decydujemy się na budowanie więzi z istotą, która porozumiewa się w inny sposób. Chcąc więc współtworzyć z psem silną i trwałą relację, musimy nauczyć się nowego języka – choć brzmi to przewrotnie, bo nie będziemy używać zbyt wielu słów. Skupimy się na ruchach ciała, mimice, położeniu uszu, ogona czy napięciu mięśni. Ważny okaże się też Twój ruch, miejsce, w którym jesteś, do którego idziesz, czy moment, w którym się zatrzymujesz.
W książce posługujemy się różnymi pojęciami, które nie są powszechnie używane lub mogą być niejasne dla niektórych czytelników. Koniecznie zajrzyj do poniższego słowniczka, zanim na dobre wsiąkniesz w lekturę.
Bańka socjalna opiekuna i psa – jest to obszar wokół psa lub jego opiekuna, który jest na tyle ważny, że pies może czuć się niekomfortowo lub mniej pewnie, gdy naruszy się tę przestrzeń. Przykład: dla danego psa zbliżenie się do jego opiekuna na mniej niż cztery metry stanowi zagrożenie. Pupil będzie starał się zatrzymać podchodzącą osobę lub oddalić ją, wykorzystując np. uderzenie pyskiem w rękę czy skok na nią. Bańka socjalna jest indywidualną kwestią dla każdego psa i zależy od okoliczności.
Haczyki – elementy środowiska, które pies może wykorzystać w celu komunikacji z innym psem, np. miska z wodą, szarpak, krzak, dołek. Ten temat, razem z filmikami, rozwiniemy w dalszej części.
Harmonizacja – podążanie opiekuna za jego psem oraz dostrajanie się do wysyłanych przez niego sygnałów. Stanowi jeden ze sposobów, w jaki możemy pomóc psu poczuć się pewniej i bezpieczniej. Jest bardzo istotna na początku terapii lub w pracy z psami mocno lękliwymi bądź agresywnymi. W harmonizacji należy zwrócić uwagę na:
Timing – chodzi tutaj o zachowanie się „w punkt”. Jeśli pies się zatrzymuje, to my również, jeśli pies się odwraca – my robimy to samo. Najważniejsze, by reagować w idealnym momencie: nie za późno ani nie za wcześnie.
Tempo – gdy pies się zatrzymuje, przyspiesza lub zwalnia, to my robimy dokładnie to samo. Ważne, żeby psa ani nie wpędzić szybkim krokiem w jakąś sytuację, ani nie zatrzymywać go, gdy chciałby z niej wyjść.
Kierunek – idziemy w tym samym kierunku, co nasz pies; nie narzucamy w którą stronę ma iść – to my podążamy za nim. Pamiętajmy, by działać z zapewnieniem bezpieczeństwa sobie, psu i innym wokół. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy spacer może tak wyglądać, starajcie się jednak ćwiczyć jak najczęściej.
Oś– jeżeli wzrok i ciało psa są skierowane w którąś stronę, na przykład w stronę drzewa, to nasze ramiona powinny być skierowane w tę samą stronę. Oś jest bardzo ważna ale może się szybko zmieniać, dlatego opiekun musi być czujny i reagować dynamicznie (ale spokojnie).
„Otwarcie furtki” – są momenty, w których prosimy opiekuna aby „otworzył furtkę” albo odblokował psu wyjście. Wtedy łamiemy regułę trzymania tej samej osi. W niektórych sytuacjach, gdy stoimy za psem, powinniśmy ustawić się bokiem względem niego, aby po odwróceniu się w naszą stronę nie spotkał się z naszym frontalnym ustawieniem. Ponieważ jest to ciężkie do opisania i tym bardziej do wizualizowania, przedstawiamy krótki film z przykładem.
Koregulacja – służy redukcji napięcia drugiego osobnika. Pies może próbować obniżyć intensywność zachowań innego psa, np. odwracając od niego głowę, węsząc czy też markując, ale może również starać się wpłynąć na obcą osobę albo swojego opiekuna, aby go uspokoić. Działa to też w drugą stronę – opiekun może próbować obniżyć napięcie u psa poprzez dotyk czy też spokojny ton głosu.
Manifestacja – jest formą komunikacji z innym osobnikiem (psem, człowiekiem) oraz sposobem poznawania się. Psy poprzez manifestowanie prezentują swoje atuty, np. zwinność poprzez bieganie, zdolności łowieckie poprzez podrzucanie zabawki, siłę poprzez próby przesunięcia innego psa. Ponadto manifestacja służy do sprawdzania się nawzajem i wyznaczania sobie granic.
Markowanie – inaczej znaczenie zapachem. Pies może markować moczem, kałem, ale też może wcierać swój zapach w zabawkę, w ziemię czy słupek, swojego opiekuna lub też opiekuna innego psa.
Pies podbiegacz – potoczne określenie psa, który w sytuacji niepokoju wybiera strategię podbiegania do drugiego psa lub człowieka i manifestowania swoich mocnych stron. Często jest poza kontrolą swojego opiekuna i spaceruje bez smyczy. W środowisku miłośników psów to określenie ma pejoratywny wydźwięk.
Samoregulacja – wszystkie czynności, które pies podejmuje w celu obniżenia swojego poziomu stresu i napięcia emocjonalnego. Pies poprzez samoregulację chce poczuć się po prostu lepiej. Mogą to być zachowania świadome (np. korzystanie ze strategii) jak i odruchowe (dyszenie, ziewanie, rozciąganie).
Socjalizacja – działania, które pozwalają psu uczyć się rozwiązywać problemy. Poprzez socjalizację zwiększamy kompetencje społeczne psa.
Przedstawiamy Ci Dżema. Jest to młody berneński pies pasterski – rasa psów, u których często można spotkać się z nieufnością wobec obcych osób. Ważne, aby planowo socjalizować takie psy, by nieufność się nie nasiliła do poziomu lęku, gdyż wtedy mogą pojawić się dość trudne do wyeliminowania problemy jak np. agresja.
Jako behawioryści* przez wiele lat pracowaliśmy z psami „problemowymi” **, korzystając przy tym z różnych schematów terapii. Poznając je bliżej, dotarliśmy do punktu, w którym wiemy, że najbardziej efektywnym sposobem na rozwiązanie psich problemów jest właśnie zrozumienie ich komunikatów, uczuć i emocji.
Opiekunom często wydaje się, że pies celowo wybiera problemowy dla człowieka rodzaj postępowania i być może nawet czerpie z tego przyjemność. Potrafimy jeszcze dopisać do jego zachowania nikczemne intencje, mówiąc, że „pies WIE, że robi źle”. Jednak zachowania problemowe, takie jak oszczekiwanie innych psów albo skakanie na ludzi podczas spaceru, nie wynikają ze złych intencji czy chęci wyrządzenia krzywdy, a właśnie z niezrozumienia komunikatów i strachu psa. Zachowanie wywołane stresem ma podstawy fizjologiczne*** i często jest wręcz odruchem przechodzącego w tryb przetrwania systemu nerwowego. Naszym zadaniem jest odczytanie sygnałów i zrozumienie, o jakich niezaspokojonych potrzebach psa informuje dane zachowanie. Kiedy zaczynamy pracować z psem w oparciu o dialog, rośnie w nim poczucie, że jest rozumiany. Dzięki temu otaczamy go bezpieczeństwem, co podnosi jego pewność siebie. Stabilny emocjonalnie pies przejawia mniej intensywne zachowania i wybiera łagodniejsze formy komunikacji. Można więc stwierdzić, że wzajemne zrozumienie jest kluczem do życia bez większych problemów i w harmonii.
* Używamy słowa „behawioryści” potocznie, ponieważ tak się przyjęło nazywać ludzi, którzy pracują ze zwierzętami. Natomiast definicja tego słowa wskazuje na taki rodzaj pracy z psami, który jest sprzeczny z naszym. Behawioryzm opiera się na warunkowaniu instrumentalnym i na tym, co zauważalne i mierzalne – czyli zachowaniach psa, które da się zaobserwować i zliczyć. Zachowanie się wzmacnia lub wygasza konsekwencją, która następuje po nim. Według nas takie podejście sprawdza się w czystym treningu – na przykład, gdy chcemy nauczyć psa zadania „na miejsce” – natomiast gdy pracujemy z psami, które zachowują się agresywnie, ten model zupełnie nam się nie sprawdzi. Bardziej skupiamy się na emocjach i tym, aby pies poczuł się bezpieczniej, niż na karach i nagrodach.
** Psy problemowe – to etykieta, która tak naprawdę jest szkodliwa dla psów i opiekunów. Tak samo jak mówienie, że dziecko jest „niegrzeczne”. I pies, i dzieci, i dorośli zachowują się w określony sposób, ponieważ czują się tak, a nie inaczej. Zachowania „problemowe” psów to często ich strategie radzenia sobie z problemem (na przykład szczekanie ma na celu oddalenie listonosza) albo zachowania naturalne dla ich gatunku i instynktu, które nam, ludziom, nie pasują (na przykład kopanie dołków w ogródku). Są to zachowania, które dla nas są problemowe i być może dla psa również, ale sam pies nie jest problemowy. Po powyższym wyjaśnieniu będziemy jednak posługiwać się tym skrótem myślowym.
*** Shanker, S. (2016). SELF-REG. Jak pomóc dziecku (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości. Warszawa: Mamania.
Widzimy, czujemy i interpretujemy otaczający nas świat poprzez pryzmat zmysłów, z którymi się urodziliśmy. Czy jesteśmy w stanie odebrać wszystkie informacje, które oferuje nam środowisko?
Według niemieckiego biologa Jakoba von Uexkülla oraz amerykańskiego lingwisty Thomasa Sebeoka każda żywa istota ma swoje własne środowisko i otoczenie, czyli swój umwelt (z j. niemieckiego: „otoczenie”). Siedząc na ławce w parku, widzimy mijających nas ludzi, słyszymy śmiejące się dzieci i czujemy promienie słońca na policzkach. Tymczasem tuż obok nas w trawie siedzi Ixodes ricinus, po polsku nazywany kleszczem, i dzięki swojemu narządowi Hallera w przednich łapach wykrywa substancje chemiczne takie jak dwutlenek węgla, amoniak i feromony. Do tego odczuwa zmiany w wilgotności powietrza oraz podczerwień, która jest emitowana przez nasze rozgrzane ciała wypełnione pyszną krwią. Jesteśmy w tym samym miejscu, otaczają nas ci sami ludzie, zwierzęta i powietrze, ale przez naszą anatomię oraz potrzeby żyjemy w dwóch innych światach. Przy porównaniu człowieka i kleszcza wydaje się to takie oczywiste. Ale nasze kochane psy też przecież żyją w innym świecie niż my.