W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów - Bartłomiej Grzegorz Sala - audiobook

W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów audiobook

Bartłomiej Grzegorz Sala

4,2

Opis

W całej Europie przez wieki powszechna była wiara w mroczne istoty wstające z grobu, by prześladować żywych. Przykłady działalności krwiożerczych upiorów notowano m.in. na rozległych obszarach od Polski po Grecję, z Transylwanią na czele. Od czasów Goethego wampiry wkroczyły do literatury pięknej, by stać się ulubionymi postaciami dziewiętnastowiecznych powieści grozy.

Bartłomiej Grzegorz Sala, historyk, etnolog i krajoznawca, czerpiąc z ludowych opowieści, dawnych kronik i dokumentów, gotyckich romansów i klasycznych produkcji filmowych, stworzył poczet dwudziestu ośmiu wampirów grasujących u stóp Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Gór Dynarskich. Autor szczegółowo omawia postać każdego nosferatu, przytacza jego genezę i historyczny pierwowzór, charakteryzuje jego wygląd i zachowanie, a także kreśli miejsce w późniejszych kulturowych odniesieniach.

 

Audiobooka posłuchasz w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Czas: 8 godz. 16 min

Lektor: Donata Cieślik

Oceny
4,2 (12 ocen)
6
3
2
1
0
Sortuj według:
blackmagicwoman

Nie oderwiesz się od lektury

Kolejna rewelacyjna książka tego autora! Nie można się oderwać. Mnóstwo ciekawostek w genialny sposób podanych.
00
Lisonka

Całkiem niezła

Straszliwie umęczyła mnie ta książka. Niestety, prócz wampirów odgrzebanych skrupulatnie z podań ludowych, autor streszcza książki i filmy traktujące o upiorach. Choć opisy są barwne i szczegółowe - zupełnie nie na to liczyłam. Ciężko też przebrnąć przez opisy historyczne, które stanowią około 2/3 tekstu. O ile dla fascynatów historii, chronologii, dat i postaci władców będzie to nie lada gratka, tak przeciętny czytelnik, który chce pogłębić swoją wiedzę na temat mitu wampiryzmu, koszmarnie się zanudzi. W którymś momencie myślałam, że nie przebrnę, jednak ta 1/3 treści mocno mnie przyciągała. Mocno się jednak zastanowię, nim skuszę się na inne tytuły B. G. Sali, ponieważ jest to najwyraźniej forma nie dla mnie.
00
Mamaolivii82

Z braku laku…

Słaba
00

Popularność