TikTokowe Q&A - ks. Sebastian Picur - ebook

TikTokowe Q&A ebook

ks. Sebastian Picur

5,0

Opis

Jeden z najpopularniejszych księży w Polsce, fenomen, który na swym kanale na TikToku codziennie notuje tysiące odwiedzin, tym razem w wersji książkowej szczerze i otwarcie odpowiada na wszelkie pytania dotyczące Kościoła, wiary, moralności czy teologii. Dla ks. Picura nie ma pytań, które zignoruje lub uniknie na nie odpowiedzi - nie boi się pytań także tych najtrudniejszych, czy dotyczących najbardziej kontrowersyjnych tematów, zachowując przy tym szacunek do odbiorcy oraz zgodność z nauczaniem Kościoła katolickiego. Właśnie za tę otwartość i bezpośredniość a przy tym wierność swoim zasadom i wierze pokochały go tysiące internautów.

Jeśli jakiś temat naprawdę cię nurtuje lub budzi twoje wątpliwości teraz masz możliwość rozwiać wiele swoich obaw i wybrać właściwą drogę.

Ksiądz Sebastian Picur to kapłan archidiecezji przemyskiej. Aktualnie jest wikariuszem w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie oraz katechetą w tamtejszym II LO. Jego największą pasją jest kapłaństwo, przez które w sposób szczególny może odkrywać miłość Jezusa. Od kilku lat aktywnie angażuje się w ewangelizację w internecie, zwłaszcza na TikToku. Pragnie, aby ten „nowy kontynent”, na którym przebywa mnóstwo osób, w jak największym stopniu był wypełniony Bożymi treściami. Owocem miłości do Boga i ewangelizacyjnej posługi w internecie stała się właśnie książka Tiktokowe Q&A.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 120

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
5,0 (2 oceny)
2
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.

Popularność




Pierwsza myśl o kapłaństwie pojawiła się w dość nietypowych okolicznościach. Gdy miałem około 5 lat, byłem z mamą na pogrzebie. Do tej pory mam w pamięci następujący obraz: stoję na cmentarzu obok mamy i uczestników pogrzebu, a przed nami jest grób wykopany w ziemi, obok trumna i ksiądz, który się modli. Uświadomiłem sobie, że jest coś takiego jak rzeczywistość śmierci. Bardzo się tego przestraszyłem i nie potrafiłem sobie z tym poradzić. Wtedy najbliżsi powiedzieli mi, że życie nie kończy się wraz ze śmiercią, tylko trwa dalej w przepięknym miejscu, jakim jest niebo. Od tej chwili bardzo zapragnąłem dostać się do nieba. Zastanawiałem się, co zrobić, by spełnić to marzenie.

OD TEJ CHWILI BARDZO ZAPRAGNĄŁEM DOSTAĆ SIĘ DO NIEBA.

W tamtym czasie wiedziałem już, że jest ktoś taki jak ksiądz, który bardziej poświęca życie Panu Bogu i prowadzi do Niego ludzi. Zdawałem sobie sprawę, że dzięki temu kapłan może mieć duże szanse na zbawienie. Wtedy pomyślałem sobie, że skoro na pewno umrę i jest takie wspaniałe miejsce jak niebo, do którego chcę się dostać, oraz że jest ktoś taki jak ksiądz, który swoje życie poświęca Bogu, to warto zostać księdzem. Wierzę, że Pan Bóg pragnienie zbawienia połączył z powołaniem kapłańskim, które z roku na rok dojrzewało.

MODLITWA:

PANIE JEZU, WZBUDZAJ W SERCACH CHŁOPCÓW I DZIEWCZYN SILNE PRAGNIENIE KAPŁAŃSTWA I ŻYCIA ZAKONNEGO. AMEN.

Poważniejsza ewangelizacja w internecie zaczęła się w 2019 r. Wtedy parafianie zaczęli namawiać mnie, abym wrzucał kazania na YouTube’a. Długo się przed tym broniłem. Nie chciałem, aby to było odebrane tak, że robię z siebie „gwiazdora”, oraz bałem się krytyki i hejtu. Zacząłem modlić się w tej intencji. Z czasem na modlitwie przyszło wewnętrzne natchnienie, bym się tym zajął. Po kazaniach pojawił się pomysł na krótkie filmiki o Duchu Świętym. Później powstawały inne serie ewangelizacyjnych treści.

NIE CHCIAŁEM, ABY TO BYŁO ODEBRANE TAK, ŻE ROBIĘ Z SIEBIE „GWIAZDORA”, ORAZ BAŁEM SIĘ KRYTYKI I HEJTU.

Kiedy podjąłem posługę w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie, zostałem katechetą w tamtejszym II LO. Uczniowie zaczęli namawiać mnie do założenia konta na TikToku. Również długo się opierałem. Wcześniej miałem okazję zobaczyć, czym jest TikTok, i nie byłem przekonany do tej aplikacji. Po jakimś czasie mój znajomy pokazał mi wartościową stronę TT. Namowy uczniów nie ustawały, więc postanowiłem modlić się w tej sprawie. Podobnie jak w przypadku YouTube’a, tak samo i tutaj przyszło modlitewne natchnienie, żeby podjąć to wyzwanie. W grudniu 2020 r. młodzież pomogła mi założyć konto na TikToku i nauczyła pierwszych kroków w tej aplikacji.

MODLITWA:

PANIE JEZU, SPRAW, ABYŚMY CHĘTNIE PRZYJMOWALI TWOJE NATCHNIENIA. AMEN.

Sutanna nie jest najlepszym strojem na wakacyjne upały. Głównym powodem jest czarny kolor. Dużo zależy też od materiału. Są sutanny „zimowe”, z grubszego materiału, i są sutanny „letnie”, bardziej przewiewne.

SĄ SUTANNY „ZIMOWE”, Z GRUBSZEGO MATERIAŁU, I SĄ SUTANNY „LETNIE”, BARDZIEJ PRZEWIEWNE.

Przyznam, że w słońcu jest dosyć ciepło w sutannie. W miarę możliwości trzeba szukać cienia. Jednak organizm przyzwyczaja się do tak wysokich temperatur i z czasem nie są one uciążliwe. Oczywiście pewnym rozwiązaniem są koszule z koloratką. Czasami żartuję, że na noc chowam sutannę do zamrażarki i na dzień jest idealnie schłodzona.

MODLITWA:

PANIE JEZU, POMÓŻ NAM CIERPLIWIE I POGODNIE ZNOSIĆ UCIĄŻLIWE SYTUACJE I OFIAROWAĆ JE TOBIE. AMEN.

Chyba każdy przyzna, że hejt nie jest miłym zjawiskiem. Z jednej strony to dobrze, że internet odznacza się anonimowością, bo dzięki temu osoby, które miałyby trudność w oficjalnym zapytaniu o jakąś sprawę mogą to bez problemu zrobić pod pseudonimem. Jednak z drugiej strony przestrzeń anonimowości daje większe pole do hejtowania i mowy nienawiści.

Mam świadomość tego, że bycie księdzem i oficjalne występowanie w tej roli w internecie nie wszystkim się podoba. Wielu chciałoby zamknąć usta Kościołowi, aby prawda o Bogu i Jego przykazaniach całkowicie zniknęła. Jednak wezwanie Pana Jezusa do głoszenia Ewangelii jest cały czas aktualne i Chrystus daje odpowiednie łaski tym, których powołuje do misji.

Często modlę się do Pana Jezusa o potrzebne siły do radzenia sobie z hejtem. Wielkim wsparciem są życzliwi ludzie, którzy podnoszą mnie na duchu. Wydaje mi się, że ważną rolę w tej kwestii ma czas, który dzięki Bożej łasce wyrabia w sercu człowieka właściwą odporność i wewnętrzną wolność. Jeszcze kilka lat temu nie odważyłbym się na to, żeby zrobić transmisje live z włączonymi komentarzami. Dzisiaj przychodzi mi to bez problemu.

CZĘSTO MODLĘ SIĘ DO PANA JEZUSA O POTRZEBNE SIŁY DO RADZENIA SOBIE Z HEJTEM.

Mam świadomość, że wielu ludzi posiada mnóstwo ciekawych i wartościowych pomysłów, jednak ich realizację skutecznie blokuje strach przed hejtem. Mam nadzieję, że podane powyżej wskazówki pomogą im w realizacji pięknych marzeń.

MODLITWA:

PANIE JEZU, TOBIE ODDAJĘ MÓJ LĘK PRZED HEJTEM, WYŚMIANIEM, NIEZROZUMIENIEM. AMEN.

Sprawa celibatu w Kościele katolickim jest przedmiotem licznych dyskusji.

Dlaczego mężczyzna, który został przez Boga powołany w Księdze Rodzaju do relacji z kobietą, ma rezygnować z małżeństwa? Odpowiedź znajdujemy w Nowym Testamencie. Sam Jezus zostawił przykład życia w celibacie – nie miał żony. To również On powiedział: „(…) są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje!” (Mt 19,12).

Jak wspomniał Jezus, nie każdy po ludzku może przyjąć i zrozumieć, dlaczego ksiądz nie ma żony. Ważnym argumentem za celibatem jest całkowite oddanie swojego serca, duszy i ciała Panu Bogu: „Podobnie i kobieta: niezamężna i dziewica troszczy się o sprawy Pana, o to, by była święta i ciałem, i duchem. Ta zaś, która wyszła za mąż, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać mężowi” (1 Kor 7,34).

SAM JEZUS ZOSTAWIŁ PRZYKŁAD ŻYCIA W CELIBACIE – NIE MIAŁ ŻONY.

Kolejnym elementem wskazującym na wartość celibatu jest dyspozycyjność do głoszenia Ewangelii i brak zobowiązań wobec najbliższej rodziny (żony, dzieci). Widzimy to w przypadku Apostołów, męczenników, misjonarzy, misjonarek, a także zwyczajnych księży i sióstr zakonnych, którzy mogą więcej czasu poświęcić posłudze i duszpasterstwu.

MODLITWA:

PANIE JEZU, UMOCNIJ TYCH, KTÓRYCH POWOŁAŁEŚ DO ŻYCIA W CELIBACIE. AMEN.

Kościół żyje dzięki Eucharystii, ponieważ Najświętszy Sakrament nie jest zwykłym opłatkiem, ale Osobą – Jezusem Chrystusem. To On ma być w centrum życia każdego chrześcijanina, tym bardziej życia księdza, który poświęca się całkowicie Bogu. Pan Jezus nie może być spychany na koniec dnia, po pracy.

CZASAMI CHĘTNIE ZAMIENIŁBYM SIĘ NA TYDZIEŃ Z OSOBĄ, KTÓRA MÓWI, ŻE KSIĘŻA POWINNI WZIĄĆ SIĘ ZA ROBOTĘ.

Doświadczenie księży z zachodniej Europy sprzed wielu lat, którzy chcąc być bliżej ludzi, podjęli pracę z innymi robotnikami, pokazało, że nie mieli czasu na modlitwę i zaczęli tracić charyzmat kapłaństwa i łaskę wiary. Księża podejmują różnego rodzaju prace, np. jako nauczyciele (katecheci) czy kapelani w szpitalach. Wbrew pozorom posługa księdza czy siostry zakonnej jest bardzo intensywna i łączy się z mnóstwem obowiązków, o których ludzie nie mają pojęcia. Czasami chętnie zamieniłbym się na tydzień z osobą, która mówi, że księża powinni wziąć się za robotę.

MODLITWA:

PANIE JEZU, OTWÓRZ MOJE OCZY NA TWOJĄ OBECNOŚĆ W EUCHARYSTII. AMEN.

Czasami myślałem o tym, co by było, gdybym mógł cofnąć się w czasie i zmienić pewnie sytuacje lub całkowicie je usunąć. Uważam jednak, że wszystkie, nawet te najtrudniejsze doświadczenia były dla mnie wielką lekcją życia, nauczyły pokory i sprawiły, że jeszcze lepiej mogę rozumieć ludzi, którzy popełniają błędy. Na pewno chciałbym nadrobić wszystkie stracone chwile, które mogłem poświęcić Panu Bogu. Chciałbym także przeprosić wszystkich, których być może źle potraktowałem, a nie mam o tym pojęcia.

UWAŻAM, ŻE WSZYSTKIE, NAWET TE NAJTRUDNIEJSZE DOŚWIADCZENIA BYŁY DLA MNIE WIELKĄ LEKCJĄ ŻYCIA.

Odnosząc się do pytania, ufam, że ostatecznie nad naszymi losami i różnymi sytuacjami czuwa Pan Bóg i z tych złych wyprowadza dobro. Kiedyś w internecie przeczytałem mądre zdanie: „Gdybym w młodości miał aktualną wiedzę i doświadczenie, to nie popełniłbym różnych błędów, jednak gdyby nie popełnione błędy, to nie miałbym aktualnej wiedzy i doświadczenia”.

MODLITWA:

PANIE JEZU, NAUCZ MNIE MĄDRZE UCZYĆ SIĘ NA BŁĘDACH. AMEN.

Od dzieciństwa miałem w sobie pragnienie kapłaństwa. Po I Komunii Świętej zostałem ministrantem i stopniowo odkrywałem piękno liturgii i Pana Boga obecnego w Kościele. Przez lata nauki w gimnazjum i szkole średniej cały czas towarzyszyła mi myśl o kapłaństwie. Z tego też powodu poszedłem do liceum, aby nie tracić roku na dłuższy pobyt w technikum. Jak najszybciej chciałem wstąpić do seminarium duchownego. Z ogromną radością pojechałem do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, aby tam pod koniec czerwca 2007 r. przystąpić do egzaminów wstępnych. Trudno mi opisać radość, jaką miałem w sercu, gdy we wrześniu oficjalnie zostałem alumnem przemyskiego seminarium i rozpocząłem bezpośrednie przygotowanie do kapłaństwa. Najszczęśliwszym dniem mojego życia był 18 maja 2013 r., kiedy przyjąłem święcenia kapłańskie. Towarzyszyło mi wtedy nieopisane wzruszenie i z trudnością powstrzymywałem łzy.

NAJSZCZĘŚLIWSZYM DNIEM MOJEGO ŻYCIA BYŁ 18 MAJA 2013 R., KIEDY PRZYJĄŁEM ŚWIĘCENIA KAPŁAŃSKIE.

Kocham kapłaństwo. Kapłaństwo jest piękne. Chcę być księdzem przez całe życie. Jeśli myślisz o kapłaństwie, serdecznie polecam.

MODLITWA:

PANIE JEZU, SPRAW, ABY KAPŁANI I SIOSTRY ZAKONNE POTRAFILI CZERPAĆ RADOŚĆ Z TEGO WIELKIEGO DARU. AMEN.

Każdy człowiek na podstawie swojej godności ma prawo do szacunku, własnego zdania, poglądów oraz tego, żeby się z kimś nie zgadzać. To jest ludzkie i naturalne.

Ze swojej strony staram się szanować ludzi o innych poglądach, chociaż niekiedy nie zgadzam się z nimi. Tego samego jako ksiądz, katolik, człowiek wymagam od innych. Nie jest miłe to, gdy ktoś, widząc mnie w sutannie, od razu zaczyna mnie obrażać, chociaż mnie nie zna, nie wie, jak mam na imię, i nie ma pojęcia, ilu osobom pomagam. Wydaje mi się, że w naszych relacjach cały czas trzeba uczyć się wzajemnego szacunku i języka miłości.

WYDAJE MI SIĘ, ŻE W NASZYCH RELACJACH CAŁY CZAS TRZEBA UCZYĆ SIĘ WZAJEMNEGO SZACUNKU I JĘZYKA MIŁOŚCI.

MODLITWA:

PANIE JEZU, POKAŻ MI, JAK W DRUGIM CZŁOWIEKU MOGĘ DOSTRZEGAĆ CIEBIE. AMEN.

Na podstawie dotychczasowych lat kapłaństwa z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że warto poświęcić życie Panu Bogu na drodze tego powołania. Gdybym każdego dnia miał okazję cofnąć się w czasie do momentu przystąpienia do święceń i otrzymał możliwość dobrowolnej rezygnacji z przyjęcia kapłaństwa, to za każdym razem z pełnym przekonaniem przyjąłbym ten sakrament. Oczywiście w kapłaństwie jest wiele trudnych momentów i pojawiają się kryzysy. Jednak jeśli ksiądz modli się, czy nawet płacze z bólu na modlitwie, to z Bożą pomocą i wsparciem ludzi ma szansę przejść przez każdą próbę.

Z PEŁNYM PRZEKONANIEM MOGĘ STWIERDZIĆ, ŻE WARTO POŚWIĘCIĆ ŻYCIE PANU BOGU NA DRODZE TEGO POWOŁANIA.

W swoim życiu spotkałem wielu kapłanów, którzy pokazali mi piękno tej drogi, umocnili w powołaniu i pokazali, jakim księdzem trzeba być. Niestety, pojawiły się też negatywne przykłady księży, którzy uświadomili mi, jakim duchownym nigdy nie mogę się stać. Zaznaczam, że tych dobrych przykładów jest o wiele, wiele więcej.

MODLITWA:

PANIE JEZU, UMOCNIJ SWĄ ŁASKĄ KAPŁANÓW, KTÓRZY PRZEŻYWAJĄ KRYZYS POWOŁANIA. AMEN.

„Piotr rzekł do Jezusa: «Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą, cóż więc otrzymamy?» Jezus zaś rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Przy odrodzeniu, gdy Syn Człowieczy zasiądzie na swym tronie chwały, wy, którzy poszliście za Mną, zasiądziecie również na dwunastu tronach, sądząc dwanaście pokoleń Izraela. I każdy, kto dla mego imienia opuści dom, braci lub siostry, ojca lub matkę, dzieci lub pole, stokroć tyle otrzyma i życie wieczne odziedziczy»” (Mt 19,27-29).

PAN JEZUS NIGDY NIE ZAWIEDZIE TYCH, KTÓRZY PRZY NIM WYTRWAJĄ.

Pan Jezus dobrze wiedział, że Apostołowie, idąc za Nim, będą musieli zrezygnować z wielu wspaniałych rzeczy. Jednak On obiecał im piękną nagrodę, jaką jest zbawienie. Relacja z Jezusem, Jego miłość i cel ostateczny były konkretną motywacją uczniów Chrystusa. Pan Jezus nigdy nie zawiedzie tych, którzy przy Nim wytrwają. Odnosi się to do kapłanów, sióstr zakonnych i osób świeckich. Niech podsumowaniem tej myśli będą słowa z hymnu: „Tobie, Panie, zaufałem, nie zawstydzę się na wieki”.

MODLITWA:

PANIE JEZU, BĄDŹ UWIELBIONY ZA NAGRODĘ W NIEBIE, KTÓRĄ DLA MNIE PRZYGOTOWAŁEŚ. AMEN.

Każdy człowiek ma prawo do własnego zdania i wyrażania go na podstawie wolności słowa. Jednak wolność nigdy nie może być swawolą, czyli robieniem wszystkiego, co mi się podoba. Prawdziwa wolność ma swoje granice, które zaczynają się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. Właściwie rozumiana wolność słowa nie może naruszać godności, wartości i dobrego imienia drugiego człowieka. Powyższe zasady pomagają mi funkcjonować w przestrzeni komentarzy.

KAŻDY Z NAS MA PRAWO DO OCHRONY DOBREGO IMIENIA I POCZUCIA BEZPIECZEŃSTWA.

Jeżeli spotykacie się z hejtem, nie miejcie oporów przed usuwaniem i blokowaniem toksycznych osób. Jeśli trzeba, zgłaszajcie te sprawy na policję. Każdy z nas ma prawo do poczucia bezpieczeństwa i ochrony dobrego imienia.

MODLITWA:

PANIE JEZU, UCZ MNIE MĄDREGO KORZYSTANIA Z DARU WOLNOŚCI SŁOWA. AMEN.

Dalsza część książki dostępna w wersji pełnej

NIHIL OBSTAT Kuria Metropolitalna w Krakowie nr 497/2023, 23 lutego 2023 r. bp Janusz Mastalski, wikariusz generalny ks. Krzysztof Korba, notariusz ks. dr hab. Krzysztof Gryza, cenzor

PROJEKT OKŁADKI Aleksanda Winiarska

ILUSTRACJE, KONCEPCJA GRAFICZNA Aleksanda Winiarska

KOREKTA Marek Chadziński Karolina Wasyl

Plik opracował i przygotował Woblink

ISBN 978-83-67719-96-4

© 2023 Dom Wydawniczy „Rafael”

ul. Rękawka 51

30-535 Kraków

tel./fax 12 411 14 52

e-mail: [email protected]

www.rafael.pl