Sienkiewicz z innej strony -  - książka

Sienkiewicz z innej strony książka papierowa

0,0

Dostawa: od 6,99 zł (darmowa dostawa z abonamentem Legimi)

Czas wysyłki: 1-2 dni robocze + czas dostawy


Opis

Na zbiorowy tom Sienkiewicz z innej strony złożyły się 24 rozprawy 15 autorów zgromadzone w dwóch częściach: Mały Sienkiewicz i Drobiazgi i pomysły interpretacyjne. Głównym założeniem zbioru była interpretacja tych obszarów twórczości i biografii pisarza, które dotąd nierozpoznane lub słabo bądź fałszywie rozpoznawane, pozostawały w cieniu powszechnie znanej „wielkiej” jego twórczości.
„Współczesna wiedza o Sienkiewiczu, mimo jej wielostronności interpretacyjnej i bogactwa stanu badań, ma tylko częściowy wpływ na uformowany od lat powszechny i stereotypowy obraz pisarstwa autora Trylogii. Twórczość pisarza obrosła mitami i legendami, a szkolne reguły „czytania” obraz ten utrwaliły. Ponadto Sienkiewicz stał się przedmiotem ideologicznych sporów i manipulacji jego dziełami, często pozbawionymi oparcia na rzetelnej ich analizie.
„Ambicją autorów książki było ukazanie „innego Sienkiewicza”, wyłaniającego się z różnych „drobin” tekstów; z „małych” i słabo znanych utworów; z fragmentów znanych, ale widzianych inaczej niż dotąd dzieł. Dotyczy to także biografii pisarza, którą dopiero teraz po ukończeniu monumentalnego wydania jego korespondencji można lepiej i głębiej poznać. Na osobną uwagę zasługują również niezrealizowane pomysły twórcze Sienkiewicza, a wyjaśnienie przyczyn zaniechania, to ważny i pasjonujący temat badawczy.
„ W efekcie tom próbuje ukazać to, co dotąd było „ukryte” przed interpretatorem i czytelnikiem, a sam proces „odkrywania” był pasjonującą przygodą badawczą, która znanego pisarza powinna ukazać w nowym i nieoczekiwanym świetle.

Liczba stron: 340

Format (wymiary): 17.0x24.0cm

ISBN: 9788371818875

Oceny
0,0
0
0
0
0
0