Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Najważniejsza książka w literaturze arabskiej o św. Rafce w końcu dostępna w języku polskim. Wspólna inicjatywa Maronickiej Fundacji Misyjnej i Wydawnictwa SUMUS.
Papież Jan Paweł II ogłosił Rafkę, Sługą Bożą w dniu 11 lutego 1982r.; Błogosławioną w dniu 17 listopada 1985; a 2 czerwca 1999 roku Papież przedstawił światu chrześcijańskiemu Rafkę jako przykład i wzór dla wiernych w wielkim umiłowaniu Eucharystii; ogłoszona Świętą – uroczyście kanonizowana dnia 10 czerwca 2001 r.
Godna podziwu Siostro Rafko, pokorny i autentyczny obrazie Chrystusa ukrzyżowanego, dziękujemy Ci. O ile nie dodałaś niczego do jedynego i obfitego odkupienia Pana Jezusa, zostawiłaś nam poruszające świadectwo tajemniczej i bolesnej współpracy we wprowadzaniu w życie owoców tego odkupienia. Niech uczniowie Chrystusa, gdziekolwiek są dzisiaj, i Twoi libańscy rodacy, tak mocno doświadczeni przez dziesięć lat konfliktów, czerpią z Twojego życia cierpienia i chwały ewangeliczną odwagę ofiarowania, nadziei, przebaczenia i miłości».
Św. Jan Paweł II (Rzym, 16 listopada 1985 r.)
Książka o. Antoniego Szybliego to pierwsza lektura tłumaczona z języka arabskiego na język polski, na której stronicach tajemnica duchowego życia św. Rafki i jej serca została tak przejrzyście ukazana światu! Niewiele bowiem osób zdołało odwzorować w swoim sercu – Serce Krzyża, upodabniając je w taki sposób całkowicie do pokornego serca Zbawiciela
Starzec Paisjusz Michalović
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 108
Rok wydania: 2020
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
TYTUŁ ORYGINAŁ:
TYTUŁ POLSKIEGO WYDANIA:
Serce Krzyża – św. Rafka
ISBN 978-83-66020-36-8
Copyright © Sanktuarium św. Rafki, Liban 2014
Copyright © Maronicka Fundacja Misyjna 2020
Copyright © Wydawnictwo SUMUS 2021
REDAKCJA:
Fábio Loutfi i Anna Pliś
TŁUMACZENIE: dr Bartłomiej Grysa
KOREKTA: Ewa Popielarz (ewapopielarz.pl)
KONSULTACJA JĘZYKOWA: dr Taleb Antonios Khoury
PROJEKT OKŁADKI: o. Georges Breidi Ml
SKŁAD I ŁAMANIE:
Tomasz Banasik (bananito.pl)
Święta Rafko, prosimy Cię, wlej w serce naszego cierpiącego świata prawdziwą radość. Bądź pociechą dla smutnych, zasiej w nich szczęście, ciepło, światło i życie. Naucz nas, byśmy żyli modlitwą jak dzieci wiary, aby nasze życie było wypełnione Bożą obecnością. Medycyna nie była w stanie Cię uleczyć, Ty zaś uleczyłaś chorych swym bólem i miłością. Wstrzymaj łzy, opatrz rany, przywróć czystość miłości i śpiewu, bądź dla nas żywym przykładem we wszystkim, póki nie będziemy uznani za godnych przebywania z Tobą i Dziewicą Maryją, by wielbić Świętą Trójcę, Ojca i Syna, i Ducha Świętego, na wieki wieków. Amen.
Czytając poniższą książkę o św. Rafce, nie sposób nie zobaczyć tego, jak bardzo chroma i ślepa jest dusza bez Boga, oraz tego, iż duszy, która jest wypełniona Jego obecnością, nie przeszkadza cielesna ślepota czy też niemoc sprawiająca, iż człowiek niedomaga, albowiem posiadając Boga, wszystko ogarnia wzrokiem duszy, a wiara staje się jego skrzydłami. Takie dusze „biegną bez zmęczenia, bez znużenia idą” (por. Iz 40,15).
Święta Rafka nieustannie powtarzała: „Ja prosiłam o cierpienie i nie mam prawa się skarżyć […]. Łączę je z męką Chrystusa, na Bożą chwałę. Cokolwiek cierpiał Jezus, było to więcej od mojego cierpienia. Łączę je z koroną cierniową, która jest na Twej głowie, Panie mój, Jezu Chryste […]. Siostry moje, przyjmujcie Komunię duchową, choćby i tysiąc razy w ciągu dnia […]”.
Słowa te są wyrazem tego, jak bardzo – wewnętrznym okiem – owa mniszka zdołała wniknąć w tę tajemnicę, którą Bóg odkrywa „prostaczkom” (por. Mt 11,25), bowiem tylko człowiek o „czystym sercu” może widzieć Boga. Święta Rafka jest cała przebóstwiona Duchem Świętym i Nim poznaje Boga, widzi bowiem to, czego nie da się zobaczyć, mając cielesne oczy, oraz dzięki temu poznaniu wchodzi „tam”, gdzie nie mogą zaprowadzić cielesne nogi. Można utracić cielesny wzrok i widzieć słodycz miłości Ojca poprzez serce krzyża Chrystusa, ono to bowiem staje się wówczas „wewnętrznym wzrokiem duszy” i bije w samym centrum duszy, tak iż możemy powiedzieć: „o, Duchu Święty, duszo mej duszy” – serce krzyża – „wewnętrzne oko duszy”, które jest wzrokiem podarowanym świętym przez upodobnienie ich życia do życia Oblubieńca, którym jest Duch Święty.
Święta Rafka poznała „miłość krzyża” – jego „serce” i swoje serce zaniosła w ofierze, aby zjednoczyć swój krzyż, swoją historię życia z Jego Krzyżem. Aby przez to serce jej krzyża stopiło się w jedno z Oblubieńcem poprzez „dopełnianie Jego udręk” w sobie. Złożyła ofiarę swojego życia na ołtarzu krzyża tak jak Jezus, po to, aby kochać braci i siostry.
Ona każdemu, kto zagłębi się w jej życie, pomaga przygotować serce na to, aby wyrobić w sobie takie „oko”, którego czyste spojrzenie, jak napisał pewien kartuski mnich: „rani miłością Oblubienicę, oko przejrzyste i czyste, które widzi Boga”. Po to, aby o Bogu nie tylko mówić, mniej lub bardziej mądrze, ale zobaczyć Go, skosztować Go, przylgnąć do Niego.
Święta Rafka wie, że nie jest powołana na teologa, lecz żeby stać się tą, która będzie Go kontemplować na sposób mistyczny. Uczy tego wszystkich innych, aby się nie lękali słowa „kontemplować” – wiedzieć, smakować Boga – i że na tym polega życie mistyczne, które charakteryzuje się wewnętrzną modlitwą, taką, która mieszka w sercu, gdzie Bóg przemawia nie przez świat zewnętrzny, ale z wnętrza.
Starzec Paisjusz Michalović
Z radością pragniemy przedstawić naszym czytelnikom i sympatykom nową serię wydawniczą dotyczącą aromatów duchowości chrześcijańskiego Wschodu, o nazwie „Serce Krzyża”. Przybliża ona nas do poznania prawdy i działania Boga w życiu tych, którzy odważnie i konsekwentnie odpowiadają na wezwania Stwórcy swoim „fiat”.
Pierwsza książka z prezentowanej przez nas serii „Serce Krzyża” nosi tytuł Św. Rafka. W sposób prosty, a zarazem głęboki autor przedstawia nam wartość współpracy duszy z Bożymi pragnieniami. Ten skarb duchowości i ascezy Kościoła Maronitów ziemi libańskiej jest dziś przedstawiany jako owoc długiej pracy nad tłumaczeniem z języka arabskiego. Oryginalna książka powstała krótko po okresie arabskiego odrodzenia (An-Nahda), który miał kluczowe znaczenie dla rozkwitu języka arabskiego, głównie dzięki chrześcijanom zamieszkałym na Bliskim Wschodzie, a w szczególności Maronitom. Zgodnie z kanonem książki opatrzone były wieloma wstępami ważnych osobistości, uwiarygadniając w ten sposób poruszane zagadnienia czy omawiane postaci — w tym wypadku postać mniszki z klasztoru św. Józefa z Ed-Dahru.
Lektura ta prezentuje elementy życia św. Rafki, które skłaniają czytelnika do refleksji nad sobą w świetle obecności Boga. Życzymy czytelnikom, aby książka ta była prawdziwym świadectwem i miejscem spotkania z Miłością wypływającą z serca umiłowanego Boga, przebitą na krzyżu. Wyrażamy głęboką nadzieję, że łaska Boża rozbudzi w sercach naszych czytelników mądrość, którą przyniosła nam św. Rafka swoim przykładem życia oraz osobistym zjednoczeniem z Bogiem, stając się niczym innym jak przyjemnym Bogu aromatem świętości, jak kadzidło wznoszące się do nieba.
W polskim wydaniu, w odróżnieniu od oryginału arabskiego, dodany został wstęp Matki przeoryszy klasztoru św. Józefa. Dopełnieniem jest dołączenie na początku i na końcu modlitw przetłumaczonych z języka arabskiego przez Maronicką Fundację Misyjną.
„Kto szuka w swoim życiu Ukrzyżowanego bez krzyża, znajdzie krzyż bez Ukrzyżowanego”.
Jak piękne jest to stwierdzenie, które pokazuje nam, że podstawą krzyża w naszym życiu – bez względu na to, czy jest on wielki, czy mały – jest jego Serce. Sercem Krzyża jest Ukrzyżowany, nasz Pan i Bóg, Jezus Chrystus, jedyny sens każdego cierpienia, które przeżywamy w naszym życiu. Serce Krzyża to centrum miłości, nasz Pan i Bóg, Jezus Chrystus, jedyny sens każdej miłości ofiarowanej w naszym życiu, z której czerpiemy siłę. Serce Krzyża to każdy człowiek zjednoczony z naszym Panem Jezusem Chrystusem. To św. Rafka, nasza patronka, która niosła swój krzyż z wiarą, nadzieją i miłością, by stać się z kolei w Sercu Krzyża zjednoczeniem miłości, modlitwy i świętości. Mogę tylko podziękować Maronickiej Fundacji Misyjnej w Polsce za to, że zajmuje się szerzeniem duchowości Kościoła maronickiego na świecie, a zwłaszcza w Europie, a dzięki jej pracy zdajemy sobie sprawę z tego, że duchowość maronicka nie ma „monopolu” na tym świecie ani nie jest wymarłą czy przestarzałą ideą, ale to duchowość życia i uczniostwa, która przejawia się w świecie tak długo, jak długo synowie Marona noszą w swoich sercach pochodnię ascezy i misji.
Podziękowanie to mało. Pogratulujmy sobie tej fundacji, która podtrzymuje wciąż ogień pod popiołami historii i zapomnienia, by duchowość przodków trwała w rozwoju dzieci, a świętość zapuściła w nas korzenie na wzór naszych wielkich świętych – od ojca naszego Marona do św. Jana Marona, wszystkich świętych patriarchów, św. Szarbela, św. Ne’metallah i brata Stefana. Dzięki tej książce Maronicka Fundacja Misyjna odnawia w nas siły do niesienia krzyża naszego życia na wzór naszej świętej siostry Rafki, abyśmy zjednoczyli się z Sercem Krzyża i by nasze krzyże stały się mostem prowadzącym do życia wiecznego.
Matka Melania Maksud
Przeorysza klasztoru św. Józefa z Ed-Dahru w Żrabcie
Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.
Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.
Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.
ŚWIADECTWO MATKI URSZULI DUMIT
POWOŁANIE
WSTĄPIENIE DO ZGROMADZENIA MARIAMITEK
POBYT W DER EL-AMARZE, ŻBEJLU I MAGDZIE
WIZJA I DECYZJA
KLASZTOR ŚW. SZYMONA Z EL-ARNU
BÓL OCZU
POWSTANIE KLASZTORU ŚW. JÓZEFA
SIOSTRA RAFKA W ŻRABCIE
RAFKA PRACUJĄCA
„PRZYSZEDŁ MNIE ODWIEDZIĆ KUZYN”
SIOSTRA RAFKA CHROMA
ŁĄCZYĆ CIERPIENIA Z RANĄ BARKU JEZUSA
UROCZYSTOŚCI BOŻEGO CIAŁA
ŻYCZENIA SIOSTRY RAFKI
TO, CZEGO OKO NIE WIDZIAŁO
ZDJĘCIE PAMIĄTKOWE
POKARM NIEBIAŃSKI
POSŁUSZEŃSTWO
CZYSTOŚĆ
UBÓSTWO
POKORA
WYTRWAŁOŚĆ W CIERPIENIU
UMARTWIENIE
SIOSTRZANA MIŁOŚĆ
MODLITWA
PRACA
WIZYTATORZY APOSTOLSCY
ŚMIERĆ SIOSTRY RAFKI
PIERWSZE ZDARZENIE PO ŚMIERCI
KILKA ŚWIADECTW
Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.
CUD BEATYFIKACJI
KAZANIE OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II - 17 LISTOPADA 1985 ROKU
CUD KANONIZACJI
KAZANIE OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II - 10 CZERWCA 2001 ROKU
Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.
Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.
Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.
Pozostałe rozdziały dostępne w pełnej wersji e-booka.