Senior pracuje w sieci - Kwaśniak Norbert - ebook + książka

Senior pracuje w sieci ebook

Kwaśniak Norbert

0,0

Opis

Senior pracuje w sieci to druga z czterech książek wprowadzających w tajniki pracy na komputerze. Część druga skupia się wokół pracy z wykorzystaniem sieci komputerowej i Internetu. Z myślą o seniorach w książce zastosowano większe czcionki.
Książka została przygotowana dla czytelnika z różnym stopniem zaawansowania. Przedstawione zostały podstawowe pojęcia i nazwy związane z przeglądaniem Internetu i wyszukiwaniu w nim informacji, komunikacji i korzystania z poczty elektronicznej. Po przeczytaniu książki każdy powinien bez problemu odnaleźć interesujące go informacje, przeczytać je i ewentualnie zachować ulubione treści do późniejszego wykorzystania. Kłopotu nie powinny też sprawiać wiadomości e-mail, a w szczególności ich załączniki.
Autorem książki jest Norbert Kwaśniak, wybitnie uzdolniony uczeń Technikum Informatycznego wchodzącego w skład Zespołu Szkół nr 1 w Piekarach Śląskich, który pracował pod ścisłą opieką swojego nauczyciela, Marka Smyczka.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 81

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.

Popularność




4 Komunikacja online

4.1 Przyk ł ady serwisów spo ł eczno ś ciowych W tym temacie przedstawimy sobie rodzaje serwisów społecznościowych w jakich możemy uczestniczyć. Są to różnego rodzaju: standardowe serwisy społecznościowe, fora dyskusyjne, czaty i gry online. Omówmy więc krótko każdy z nich.

Chyba niezaprzeczalnie każdy internauta na świecie może stwierdzić, że najbardziej znanym serwisem społecznościowym jest Facebook. To wielki serwis, z którego korzystają ludzie na całym świecie. Możemy tutaj porozmawiać z innymi użytkownikami serwisu, udostępniać treści, wpisy, pochwalić się różnymi zdjęciami. Oprócz tego możemy stworzyć grupy tematyczne i dyskusyjne. Z tego rodzaju serwisu korzystają również firmy, zakładając sobie tak zwane strony do prezentacji firmy. Kolejny obrazek przestawia ten serwis.

Rysunek 4.1 Strona ITstart na Facebooku

Bardzo popularnym sposobem na dyskusje w Internecie jest forum internetowe . Prawie każdy duży portal ma swoje forum. Umożliwia on rozmowy z innymi użytkownikami, często można na forach, zwłaszcza tematycznych, znaleźć odpowiedź na swoje pytania. Z reguły użytkownicy forów są pomocni i pomogą rozwiązać, o ile umieją, każdy nasz problem. Kolejny rysunek przedstawia wygląd przykładowego forum.

Rysunek 4.2 Wykop.pl

Następne forum internetowe, tym razem zagraniczny Reddit- https://www.reddit.com . Tym razem jest to wielkie skupisko informacji, pomysłów a przede wszystkim użytkowników chętnych do dyskusji.

Rysunek 4.3 Reddit.com

Jeżeli chcemy sobie zapewnić trochę rozrywki, możemy skorzystać z gier on-line. W Internecie jest sporo serwisów oferujących wiele rodzajów gier wykorzystujących technologię Java Script. Najlepiej jest wyszukiwać gry wpisując odpowiednią frazę w wyszukiwarce. Jedną ze znanych stron z grami on-line jest Diep.io – https://diep.io . Kolejny rysunek przedstawia grę: diep.io , walki czołgów z niezwykle prostą grafiką.

Rysunek 4.4 Gra przeglądarkowa diep.io

4.2 Sposoby publikacji tre ś ci w sieci

Internet i jego zawartość tworzy każdy, który choć cząstkę zostawił na dowolnej stronie lub serwerze. Internauci posiadają dzisiaj wiele kanałów dostępu do możliwości udostępniania treści. O serwisach społecznościowych i portalach już sobie powiedzieliśmy, ale jest jeszcze wiele innych sposobów by być aktywnym w sieci. Należą do nich między innymi: blogi, kanały video, strony udostępniania pliki graficzne, audio czy wideo.

Pierwszym sposobem jaki przytoczyliśmy to blog, czyli strona internetowa, zazwyczaj osoby prywatnej, która dodaje okresowo wpisy na dany temat. Goście odwiedzający bloga mogą skomentować jego treść, zobaczyć ułożone chronologiczne wpisy i posortować je na przykład według kategorii. W sieci mamy sporo serwisów gdzie możemy stworzyć bloga, nie znając nawet języka znaczników HTML używanego do budowy strony. Natomiast jeśli posiadamy jakieś choćby małe doświadczenie w serwisach, sami możemy sobie zainstalować na własnym hostingu system zarządzania treścią – na przykład Wordpress . Kolejny rysunek przedstawia przykładowy blog w serwisie blogowym: Blogger.com.

Rysunek 4.5 Przykładowy blog na Blogger.com

Od dawna bardzo popularne jest wrzucanie różnego rodzaju filmików i klipów do sieci oraz dzielenie się z nimi z innymi. Pewnie każdy chyba słyszał o słynnym serwisie YouTube . Można tu znaleźć kilku cyfrową liczbę filmów i klipów, nagranych przez zwykłych ludzi, amatorów czy profesjonalistów. Są także bajki, poradniki i reklamy telewizyjne. Udostępnianie wideo w tym serwisie jest darmowe, wystarczy posiadać tylko konta w serwisie Google. Następny rysunek przedstawia stronę główną serwisu YouTube – https://youtube.com .

Rysunek 4.6 Serwis YouTube.com

Dysk Google działa na zasadzie chmury, przechowuje i synchronizuje dane użytkownika. Usługa jest darmowa do 15 GB miejsca na serwerze, co jest dobrym wynikiem. Przydatna jest możliwość udostępniania i dzielenia dysku z innymi, poprzez link. Dysk można otworzyć za darmo pod adresem: https://www.google.pl/intl/pl/drive . Rysunek następny przedstawia Dysk Google.

Rysunek 4.7 Strona usługi Dysk Google

4.3 Ochrona przed dzia ł aniami ze strony sieci Będąc w sieci, musimy uważać co mówimy o sobie i jakie dane udostępniamy. Wspominaliśmy już wcześniej o ochronie prywatności, teraz powiemy jakie są jej sposoby. Przede wszystkim stosujmy odpowiednie ustawienia prywatności zarówno w przeglądarkach, w Microsoft Edge są to Ustawienia i zakładka Prywatność . To co mogą zobaczyć też inni, możemy ustawiać w serwisach społecznościowych i forach. Rysunek kolejny przedstawia ustawienia prywatności w serwisie Facebook.

Rysunek 4.8 Ustawienia prywatności w serwisie Facebook Posiadając urządzenia przenośne z GPS bądź korzystające z sieci komórkowej możemy mieć w nich włączoną lokalizację. Aby chronić się przed śledzeniem naszych miejsc pobytu, wystarczy wyłączyć ją w ustawieniach programów bądź systemu.

4.4 Komunikator internetowy

Będąc w sieci możemy wykorzystywać różnego rodzaju komunikatory do kontaktu z ludźmi w czasie rzeczywistym. Tym właśnie różnią się programy od poczty elektronicznej. Takie aplikacje nazywamy Instant Message – skrót IM. Obecnie można skorzystać z usług wielu komunikatorów zarówno światowych, takich jak Messenger czy Discord oraz wielu innych. Kolejne rysunki przedstawiają dwa najpopularniejsze z nich. Z czego pierwszy jest do zastosowań typu szybka komunikacja, a drugi do dłuższych rozmów, przykładowo podczas grania.

Rysunek 4.9 Messenger

Rysunek 4.10 Okno konwersacji Discord otwartej w oknie przeglądarki

4.5 SMS oraz MMS

Szczególnie popularną usługą umożliwiającą komunikowanie się z ludźmi są wiadomości SMS . Usługa ta jest oferowana w standardowej ofercie każdego operatora sieci komórkowych. Wystarczy posiadać tylko telefon komórkowy i wysyłać wiadomości do swoich znajomych, którzy także posiadają takie telefony. Skrót SMS w rozwinięciu brzmi Short Message Service co właśnie oznacza usługę krótkich wiadomości. Pisząc taką wiadomość mamy ograniczenie w ilości znaków, które wynosi 160 słów. Jednakże od pewnego czasu telefony umożliwiają pisanie wiadomości do 900 znaków, którą później dzielą na mniejsze. Możemy jednak skorzystać z czegoś więcej jak tylko sam tekst, a mamy tutaj na myśli wiadomości MMS – Multimedia Messaging Service . To rozszerzona wersja SMS, dzięki której jesteśmy w stanie przesłać zdjęcia, klipy wideo czy dźwięki. W tej chwili każdy telefon posiada już funkcję MMS a operatorzy telefonii komórkowej oferują bezpłatne pakiety przesyłania wiadomości MMS.

Od jakiegoś czasu, z usługi SMS możemy również korzystać z poziomu przeglądarki internetowej za pomocą adresu:

https://messages.google.com oraz sparowanego telefonu z naszym komputerem, za pośrednictwem kodu QR, który zostanie wyświetlony za pierwszym razem: