Samo Sedno - Trudne pytania na rozmowie o pracę, czyli jak odnieść sukces podczas rekrutacji - Katarzyna Półtoraczyk - ebook

Samo Sedno - Trudne pytania na rozmowie o pracę, czyli jak odnieść sukces podczas rekrutacji ebook

Katarzyna Półtoraczyk

4,5

Opis

Trudne pytania na rozmowie o pracę,

czyli jak odnieść sukces podczas rekrutacji

Rozmowa kwalifikacyjna to decydujący etap procesu rekrutacji. Dowiesz się, jak się do niego przygotować, aby wypaść jak najlepiej i aby to właśnie ciebie zatrudniono. Nauczysz się, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie, a jakich zachowań powinieneś unikać. Przygotujesz się do odpowiedzi na pytania trudne, zaskakujące, a także dowiesz się, na które nie musisz odpowiadać. Przekonasz się, jak w niekonwencjonalny sposób pracodawcy sprawdzają różne umiejętności oraz kompetencje, pytając m.in. o to, ile okien ma Pałac Kultury i Nauki, co by było, gdyby słonie potrafiły latać, czy ile litrów mleka rocznie wypija przeciętny Polak. Dowiesz się, o co sam możesz zapytać osobę rekrutującą, a także jakie błędy mogą cię zdyskwalifikować w jej oczach. Dzięki poradnikowi pójdziesz na rozmowę doskonale przygotowany i nie wpadniesz w pułapkę rekrutera!

Znajdź nową pracę i osiągnij sukces!

Dlaczego poradnik trafia w Samo Sedno?

- prezentuje najczęściej pojawiające się podczas rozmowy pytania i doradza, w jaki sposób na nie odpowiadać

- opisuje wszystkie etapy rozmowy kwalifikacyjnej

- podpowiada, o czym należy pamiętać, przygotowując się do rozmowy

- radzi, jak postępować w przypadku pytań podchwytliwych, nietypowych czy zakazanych

- omawia inne sposoby sprawdzania kandydatów takie jak testy czy Assessment Center

O autorze:

Katarzyna Połtoraczyk – doktorantka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Specjalizuje się w systemach motywowania i koncepcjach zarządzania. Od kilku lat prowadzi procesy rekrutacji dla wielu organizacji. Zajmuje się doradztwem w tematyce poszukiwania pracy i planowania kariery.

Samo Sedno to seria nowoczesnych, praktycznych i podręcznych poradników, które trafiają w samo sedno. W serii znajdują się tytuły o tematyce m.in. biznesowej, parentingowej, psychologicznej czy dotyczącej zdrowego stylu życia i rozwoju osobistego.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 224

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
4,5 (10 ocen)
7
1
2
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.

Popularność




Katarzyna Półtoraczyk

Trudne pytania na rozmowie o pracę

czyli jak odnieść sukces podczas rekrutacji

Redaktor prowadzący: Maria Gładysz

Redakcja: Justyna Dedio

Korekta: Łukasz Mackiewicz, eKorekta24.pl

Opracowanie graficzne: Eliza Goszczyńska, Grażyna Faltyn

Skład i łamanie: Studio F

Opracowanie okładki: Krzysztof Zięba, TonikStudio.pl

Adaptacja okładki: Bartosz Kaliszewski

Zdjęcie na okładce: © Michael DeLeon − www.istockphoto.com

© Edgard 2012

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione. Wykonywanie kopii metodą kserograficzną, fotograficzną oraz kopiowanie na nośniku filmowym, magnetycznym lub innym skutkuje naruszeniem praw autorskich niniejszej publikacji.

Samo Sedno

Edgard

ul. Belgijska 11

02-511 Warszawa

tel./fax: (22) 847 51 23

e-mail: [email protected]

ISBN 978-83-7788-137-8

wydanie I

Warszawa 2012

Konwersja:

Wstęp

Pamiętam moje pierwsze prace, jakie miałam okazję wykonywać. Podejmując się ich, nie wiedziałam jeszcze, czym jest rozmowa kwalifikacyjna. Jednak gdy zaczęłam szukać ciekawego i satysfakcjonującego mnie zatrudnienia, szybko się o tym przekonałam. Miałam już, co prawda, pewną wiedzę w tym zakresie związaną z kierunkiem studiów, który ukończyłam, jednak mimo wszystko pierwsze spotkania w sprawie pracy, w jakich brałam udział, wiązały się ze sporą dawką stresu i niepewności. Kolejni rekruterzy zaskakiwali mnie pytaniami o wiedzę i umiejętności. Niedługo potem uczestniczyłam w tych spotkaniach, siedząc już po drugiej stronie stołu.

W ostatnich latach przeprowadziłam setki rozmów z osobami kandydującymi na przeróżne stanowiska. Cały czas z pewnym zaskoczeniem obserwuję kandydatów, którzy w dalszym ciągu nie potrafią się odpowiednio zaprezentować podczas spotkania − przychodzą niewłaściwie ubrani, nie chcą odpowiadać na pytania, odpowiadają zbyt lakonicznie lub zupełnie nie na temat. Nie wspomnę już o tych, którzy zupełnie mijają się z prawdą, nieświadomi czujności rekruterów. Co więcej, nie tylko osoby poszukujące pierwszej pracy nie radzą sobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, lecz także przytrafia się to często kandydatom z wieloletnim stażem pracy. Zastanawiało mnie, skąd to się bierze. Przecież w dobie internetu, dzięki któremu mamy dostęp do ogromnej ilości informacji, w czasach rozwiniętego doradztwa zawodowego, nie powinno być problemu ze znalezieniem wskazówek dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej. A jednak! Z zasypujących nas informacji czasem ciężko wybrać te wartościowe. Oprócz ciekawych i cennych uwag praktyków − specjalistów ds. rekrutacji oraz coachów kariery − można natknąć się na informacje zbędne, a nawet wprowadzające w błąd poszukujących pracy.

Właśnie dlatego powstała ta książka − poradnik będący pomocą dla tych, którzy chcą się dobrze zaprezentować podczas rozmowy kwalifikacyjnej. To nie tylko zbiór praktycznych wskazówek podsumowujących moje liczne doświadczenia w pracy rekrutera, lecz także materiał pomagający zrozumieć, jak myślą osoby prowadzące spotkania w sprawie pracy i dlaczego zachowują się w określony sposób. Dzięki poradnikowi dowiesz się, jak przygotować się do rozmowy, jak wygląda jej przebieg, a przede wszystkim, jakich pytań się spodziewać i jak na nie odpowiadać. Na końcu znajdziesz również garść praktycznych informacji o tym, jakie błędy popełniają kandydaci oraz czego powinni się wystrzegać.

Mam nadzieję, że wiele treści zawartych w niniejszej książce pomoże ci w pozytywnym przejściu rozmowy kwalifikacyjnej i umożliwi znalezienie wymarzonej pracy.

Życzę miłej lektury!

Katarzyna Półtoraczyk

Rozdział 1 Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Z tego rozdziału dowiesz się:

jak do rozmów kwalifikacyjnych podchodzą osoby, które je prowadzą;

o co warto spytać rekrutera podczas rozmowy telefonicznej;

w jaki sposób przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej;

jakie informacje mogą przydać się podczas spotkania z pracodawcą i jak je zdobywać.

Bez względu na to, czym do tej pory się zajmowałeś − pracą, odbywaniem praktyk, studiami czy nauką języków − z pewnością zdążyłeś się przekonać, że aby zrobić cokolwiek dobrze, musisz się do tego odpowiednio przygotować. Ci, którzy jeszcze niedawno pisali egzaminy, kolokwia lub sprawdziany, pewnie świetnie pamiętają, jak raz na jakiś czas udawało im się zdobyć dobrą ocenę bez większego uczenia się. Jednak najczęściej, aby uzyskać wysoką notę, trzeba było po prostu solidnie się do tego przyłożyć. Również ci, którzy przez ostatnie lata poświęcali się pracy zawodowej, z pewnością zdają sobie sprawę z faktu, że do każdego zadania należy się najpierw przygotować, aby wykonać je dobrze, a sobie zaoszczędzić czasu i stresu.

Jedną z najlepszych analogii jest pozyskiwanie klienta. Dobry sprzedawca oczywiście musi znać produkt, który proponuje. Jeśli jednak dzwoni do klienta, z którym nie miał do tej pory do czynienia, sama znajomość oferowanych produktów mu nie wystarczy. Taki telefon sprzedawca powinien poprzedzić rzetelnym przygotowaniem się. Aby olśnić klienta, musi udowodnić, że doskonale zna jego samego i specyfikę jego branży, a także musi umieć przekonać go, że proponowana usługa lub produkt jest właśnie tym, czego klient najbardziej teraz potrzebuje.

Zadanie sprzedawcy to zaintrygowanie klienta oraz pokazanie mu, że dostaje produkt, który jest ściśle dopasowany do jego potrzeb. Aby dobrze przygotować się do tego procesu, powinien również na moment wejść w skórę odbiorcy usługi oraz zastanowić się, jakie są jego oczekiwania i cele.

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, powinieneś poczuć się trochę jak uczeń, który przed ważnym sprawdzianem musi się do niego dokładnie przygotować. Ważne, abyś zdobył wiedzę, która będzie niezbędna wtedy, gdy rekruter zechce cię z niej „egzaminować”.

Jednocześnie musisz poczuć się jak sprzedawca. Pamiętaj, że twoja osoba to produkt, który pracodawca kupi lub nie, ponieważ ma do wyboru wiele innych produktów (w postaci pozostałych kandydatów). Twoim zadaniem jest odpowiednie zaprezentowanie tego, co chcesz sprzedać, sprawienie, aby klient wybrał właśnie ciebie, a jednocześnie dokonanie transakcji przy satysfakcjonującej cię cenie. Nie uda ci się to bez wcześniejszego gruntownego przygotowania. Poniżej zostaną przedstawione elementy, które warto przeanalizować, zanim udasz się na rozmowę z potencjalnym pracodawcą.