Przeszłość jest prologiem - Jacek Bartosiak - ebook

Przeszłość jest prologiem ebook

Jacek Bartosiak

0,0
69,99 zł

lub
Opis

Czy w razie konfliktu Polska będzie celem dla Rosji?

Czy możliwe jest odwrócenie sojuszy między USA, Polską i Rosją?

Czy Chińczycy zakwestionują ład światowy?

Na czym polega chińska strategia wobec USA?

Dlaczego na naszych oczach rozpada się stary ład światowy i jak wykuwa się nowy porządek świata?

Czy Amerykanie mają problem z Niemcami?

Czy napięcie na Półwyspie Koreańskim rzutuje na sytuację w Europie Środkowej?

Jaka była idea Piłsudskiego?

Na co choruje Rosja?

Dr Jacek Bartosiak. Dyrektor Programu Gier Wojennych i Symulacji Fundacji Pułaskiego w Warszawie, Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie. Zajmuje się strategiami i planowaniem nowoczesnego pola walki. Doktorat uzyskał z geostrategii Zachodniego Pacyfiku i Eurazji. Współpracuje w wieloma instytucjami w Polsce i za granicą, zajmującymi się bezpieczeństwem. Autor ksiażek: "Pacyfik i Eurazja. O wojnie" oraz "Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju". Od września 2018 roku do lutego 2019 roku prezes spółki odpowiedzialnej za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
MOBI

Liczba stron: 436

Oceny
0,0
0
0
0
0
0Okładka i projekt graficznyFahrenheit 451

Zdjęcie na okładce (tło)© Anton Balazh @fotolia.com

Zdjęcie Autora na okładce© Bartek Syta

Mapy kolorowePiotr Karczewski

Ilustracje wewnątrz książkiWolne zasoby internetu

Redakcja i korektaBarbara Manińska

WspółpracaFahrenheit 451, Agnieszka Muzyk, Anna Wolf, Anna Feliga

Indeks osobowy i indeks nazw geograficznychFahrenheit 451

Dyrektor projekt.w wydawniczych

Maciej Marchewicz

ISBN 9788366177451

Copyright © by Jacek Bartosiak, Warszawa 2019

Copyright © for Zona Zero, Sp. z o.o., Warszawa 2019

WydawcaZona Zero Sp. z o.o.ul. Łopuszańska 3202-220 WarszawaTel. 22 836 54 44, 877 37 35Faks 22 877 37 34e-mail: [email protected]

Konwersja

Monika Lipiec

O Autorze

DR JACEK BARTOSIAK. Dyrektor Programu Gier Wojennych i Symulacji Fundacji Pułaskiego w Warszawie, Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie. Zajmuje się strategiami i planowaniem nowoczesnego pola walki. Doktorat uzyskał z geostrategii Zachodniego Pacyfiku i Eurazji. Współpracuje z wieloma instytucjami w Polsce i za granicą zajmującymi się bezpieczeństwem. Autor książek: „Pacyfik i Eurazja. O wojnie” oraz „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”.

Słowo wstępne

Historia dzieje się na naszych oczach.

Stary ład kruszeje, równowaga w Eurazji jest niepewna, a mocarstwa stanęły do wielkiej rywalizacji. Niebawem zobaczymy, co się wyłoni z okresu przejściowego, jak będzie wyglądał nowy porządek świata, a przede wszystkim – w jaki sposób będzie wykuwany.

Pomysł na wydanie niniejszej książki narodził się wraz z niezwykle inspirującym dla mnie jako autora, bardzo pozytywnym odbiorem przez czytelników książki „Rzeczpospolita między Lądem a Morzem. O wojnie i pokoju”.

Pojawił się jednocześnie z konstatacją na przełomie 2018 i 2019 roku, że kilka lat moich wykładów, debat i wystąpień publicznych pozwoliło uzbierać obszerny materiał, który mógłby pomóc w szerzeniu wiedzy o geopolityce i geostrategii, co było dla mnie zawsze istotnym celem.

Zwłaszcza że bieg wydarzeń międzynarodowych mocno przyspieszył w ostatnich latach, a ich znaczenie dla naszego losu znacznie wzrosło.

Ponieważ popularyzacji wiedzy o geopolityce i geostrategii poświęciłem dużo energii, zasadne było zamknięcie tego etapu mojego życia w formie spisanej w niniejszym tomie.

Historia dzieje się na naszych oczach. Stary ład kruszeje, równowaga w Eurazji jest niepewna, a mocarstwa stanęły do wielkiej rywalizacji. Niebawem zobaczymy, co się wyłoni z okresu przejściowego, jak ma wyglądać, a przede wszystkim – jak będzie wykuwany nowy porządek.

Przygotowywaliśmy się do tego przez kilka lat wspólnych spotkań i rozmów o nadchodzącej przyszłości. Temu służyły także dwie poprzednie książki: „Pacyfik i Eurazja. O wojnie” wydana w roku 2016 i „Rzeczpospolita między Lądem a Morzem. O wojnie i pokoju” wydana z końcem lata 2018 roku.

Mam nadzieję, że podczas lektury najnowszej szczególnie interesująca będzie dla czytelnika możliwość zweryfikowania, czy prawidłowości opisywane we wcześniejszych wystąpieniach (opatrzonych każdorazowo datami) potwierdziły się w późniejszym czasie.

Czytelnik sprawdzi, czy aparat pojęciowy z dziedziny strategii oraz tok rozumowania geopolitycznego, nieustannie przywoływane przeze mnie do analizy rzeczywistości, okazały się skuteczne, nie tylko do rozumienia przeszłości oraz zachodzących aktualnie wydarzeń, ale i do przewidywania wydarzeń przyszłych. Ufam, że samo w sobie może to się okazać ciekawą intelektualną rozrywką podczas lektury.

Zwłaszcza że – co oczywiste – forma jest tu dużo „lżejsza” niż w poprzednich książkach, zarówno dość szczegółowych (choć kusiło, by były miejscami jeszcze bardziej szczegółowe), jak i opatrzonych nierzadko „ciężkimi” przypisami.

Do niniejszego tomu wybrano sporą część wystąpień z lat 2015–2019. Mam nadzieję, że poddane stosownej redakcji, niezbędnej, by zamienić formę mówioną na spisaną, spodobają się Państwu.

Warszawa, 23 kwietnia 2019 roku