Magazyn Literacki KSIĄŻKI - nr 3/2012 (186) -  - ebook

Magazyn Literacki KSIĄŻKI - nr 3/2012 (186) ebook

0,0
10,00 zł

-50%
Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.
Dowiedz się więcej.
Opis

Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Na łamach pisma ukazują się artykuły o charakterze przeglądowym (analizy różnych sektorów rynku wydawniczego), poradnikowym (porady prawne w cyklu „Prawo na rynku książki”), problemowym (teksty traktujące o przemianach gospodarczych mających wpływ na rynek książki), informacyjnym (skrótowe relacje z imprez branżowych, spotkań promocyjnych, informacje o najciekawszych inicjatywach edytorskich, akcjach promocyjnych, konkursach, festiwalach książki, nagrodach literackich, zmianach organizacyjnych w firmach wydawniczo-księgarskich). „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych, w każdym numerze recenzujemy kilkadziesiąt nowości z różnych dziedzin (m.in. literatura polska, literatura obca, religia, książki prawno-ekonomiczne, dla dzieci i młodzieży, przewodniki, albumy). Współpracują z nami najlepsi autorzy specjalizujący się w problematyce rynku książki: Krzysztof Masłoń (krytyka literacka), Łukasz Gołębiewski (analizy rynku), Joanna Hetman-Krajewska (prawo autorskie), Grzegorz Sowula, Janusz Drzewucki, Piotr Dobrołęcki, Kuba Frołow, Tomasz Zapert.

W ostatnich latach pytanie o kształt e-edukacji w Polsce było jednym z najczęściej stawianych problemów w dyskusjach o przyszłości edukacji, w tym także w rozważaniach nad przyszłością podręczników. Jednak paradoksalnie, zamiast poważnej dyskusji systemowej „e-podręcznik” stał się synonimem narzędzia do walki: ministerstwa, mediów, rodziców z wydawnictwami z segmentu publikacji szkolnych – prawdziwym „biczem” opinii publiczneji Świętym Graalem w walce z „wydawniczym lobby”, bo takie określenie, odmieniane przez wszystkie przypadki, zaczęło się regularnie pojawiać od połowy 2011 roku w mediachw specjalnym dodatku do marcowego wydania zajmujemy się kwestią elektronicznych podręczników. W dodatku prezentujemy także sylwetki tegorocznych laureatów Nagrody im. Filipa Kallimacha, którzy w szczególny sposób zapisali się na kartach polskiej oświaty. Zamieszczamy również rozmowę z Dariuszem Michalakiem, dyrektorem w spółce Targi Kielce na temat zbliżających się Targów Edukacyjnych Edukacja. Nie zabrakło także działu recenzji książek edukacyjnych.


Tematem przewodnim numeru jest rynek książki katolickiej. Co nowego na rynku wydawców katolickich? – zastanawia się w artykule Jerzy Wolak. Polacy nie chcą już czytać o Janie Pawle II. Choć być może wkrótce zaczną go znów potrzebować, jak w roku 1978, bo historia zdaje się powtarzać. A zazwyczaj powtarza się jako farsa. Fenomen bestsellerowości wszelkich publikacji związanych z Janem Pawłem II ostatecznie dobiegł końca. Rynek się nasycił. Może wręcz – przesycił. Zaciekawienie tematyką papieską w sposób naturalny powoli powraca do stanu sprzed roku 1978. Polacy dowiedzieli się już o Janie Pawle II wszystkiego, czego mogli się dowiedzieć, Benedykt XVI zaś – choć postrzegają go jako w pewnym sensie „namaszczonego” przez swego poprzednika – jest dla nich po prostu jednym z dwustu sześćdziesięciu pozostałych namiestników Chrystusowych, jacy kierowali nawą Kościoła na przestrzeni jego dwumilenijnej historii.

 

Z Beatą Gołembiowską, autorką książki „W jednej walizce. Polska arystokracja na emigracji w Kanadzie”, na temat kulis powstania publikacji rozmawia Piotr Dobrołęcki: Sześć lat temu moja znajoma, a teraz pracodawczyni, Liliana Komorowska postanowiła zorganizować wystawę zatytułowaną „Dialog”. Na ekspozycji miały się znaleźć obrazy współczesnych polskich malarzy mieszkających w Kanadzie, a także pamiątki oraz obrazy starszego pokolenia, głównie przedwojennego. Tak się złożyło, że wszystkie pamiątki i obrazy dostarczyli polscy arystokraci mieszkający w kanadyjskiej miejscowości Rawdon oddalonej sto kilometrów od Montrealu. Mieli wiele do przekazania, a ich pamiątki były naprawdę „rozrzewniające”: drobne rzeczy, jakie w trakcie wędrówki po świecie udało się „w jednej walizce” przywieźć.

Książki miesiąca:

„Rozwiązła” Jarosława Kamińskiego i „Putin. Człowiek bez twarzy” Mashy Gessen

„Czas walki z Bogiem” Andrzeja Nowaka i „Szczęście w garści” pod red. Ryszarda Skubisza

Proponujemy także:

Wydarzenia • Bestsellery • Między wierszami • Koszyk z książkami • Co Co czytają inni • Felieton Marka Ławrynowicza


Recenzje

Ebooka przeczytasz w dowolnej aplikacji obsługującej format:

PDF
Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.