Kamienica Schopenhauerów - Anna Sakowicz - ebook + audiobook
NOWOŚĆ

Kamienica Schopenhauerów ebook i audiobook

Anna Sakowicz

4,5

Ten tytuł dostępny jest jako synchrobook® (połączenie ebooka i audiobooka). Dzięki temu możesz naprzemiennie czytać i słuchać, kontynuując wciągającą lekturę niezależnie od okoliczności!

20 osób interesuje się tą książką

Opis

Dawniej Dwór Artusa, zachwycający wnętrzami symbol kultury mieszczańskiej, był owianym złą sławą miejscem znanym z pijackich burd. Taki był właśnie osiemnastowieczny Danzig – piękno, przepych i bogactwo skrywały mroczne zakamarki i ponurą przeszłość...

Frieda próbuje realizować swoje marzenia w czasach, kiedy kobiecie pozostawało szybko znaleźć męża lub zdobyć użyteczny fach. W parnej kuchni domu państwa Schopenhauerów zapachy i smaki przenoszą ją do innego świata, tak odmiennego niż zatłoczone nabrzeża Motławy. Tragiczna śmierć ciotki nieoczekiwanie splata jej losy z dwoma rzezimieszkami. Jeden z nich potrafi grą na fujarce poruszać czułe struny ludzkiej duszy i otwierać ich sakiewki. Drugi w poszukiwaniu lepszego jutra nieustannie szuka drogi na skróty i wikła się w szemrane interesy. Czy kamienica, w której wraz z rodzicami mieszka maleńki Arthur Schopenhauer, skrywa mordercę? Komu powinna zaufać Frieda, by nie tylko rozwikłać zagadkę śmierci Anny, ale zyskać szansę na spokojne życie? Dlaczego w Gdańsku wybuchają zamieszki, które sprawią, że zmieni się oblicze miasta?

Anna Sakowicz z doskonałym wyczuciem kronikarskich detali przenosi nas w pełnej zwrotów akcji przygodowej fabule do czasów, kiedy z racji urodzenia jedni wygrywali szczęśliwy los od przeznaczenia, a inni musieli ciężką pracą walczyć o każdy dzień.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 360

Audiobooka posłuchasz w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Czas: 11 godz. 37 min

Lektor: Elżbieta Kijowska
Oceny
4,5 (60 ocen)
39
13
5
2
1
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
Anmanika

Nie oderwiesz się od lektury

autorka nie zawodzi, tylko dlaczego nie jest napisane, ze to 1 część teraz trzeba będzie czekać na kontynuację.😄
50
tedi_now

Nie oderwiesz się od lektury

Polecam audiobooka w doskonałej interpretacji Elżbiety Kijowskiej.
20
BOOKIETMARZEN

Nie oderwiesz się od lektury

Anna Sakowicz znowu to zrobiła! Zabrała mnie w podróż w czasie. Tym razem spacerowałam uliczkami XVIII- wiecznego, ukochanego Gdańska. Ach, cóż to była za wędrówka! Pełna intryg i niedomówień... Jestem bardzo ciekawa, jak potoczą się losy bohaterów w kolejnym tomie, a na razie zachęcam Was do przeczytania pierwszego tomu Kamienicy Schopenhauerów.
10
tteresia

Nie oderwiesz się od lektury

Ładna .Czekam na kolejne cześci
00
ojonka18

Nie oderwiesz się od lektury

fajna
00

Popularność
Projekt okładki

Anna Slotorsz

Redakcja

Anna Seweryn

Ilustracje na okładce

© HiSunnySky, Viktollio | shutterstock.com

© Joanna Czogala | Trevillion Images

Wojciech Gerson, Gdańsk w XVII wieku, Muzeum Narodowe w Poznaniu |Wikimedia Commons

Redakcja techniczna, skład, łamanie oraz przygotowanie wersji elektronicznej

Grzegorz Bociek

Korekta

Urszula Bańcerek

Wydanie I, Chorzów 2024

tekst © Anna Sakowicz, 2022

© Wydawnictwo FLOW

ISBN 978-83-8364-074-7

Wydawnictwo FLOW

Lofty Kościuszko

ul. Metalowców 13/B1/104

41-500 Chorzów

[email protected]

+48 538 281 367

Prolog

Anno Domini 1788, Danzig – miasto hanzeatyckie pod wpływami Rzeczypospolitej

Działo się to w dumnym portowym mieście Danzig1, będącym członkiem Hanzy od połowy czternastego wieku i leżącym u ujścia Motławy do Wisły, w czasach, kiedy świat wydawał się ludziom bezkresny i kiedy polityka Fryderyka II kilka lat temu doprowadziła do zaboru części ziem polskich. Jednak dzięki Rosji, obawiającej się umocnienia stanowiska króla Prus, a przede wszystkim dzięki Opatrzności Bożej miasto zachowało względną niezależność. Niestety część dóbr przylegających do Danzig została zagarnięta przez Prusaków. W konsekwencji przed trzema bramami ustawiono urzędy celne, utrudniające życie gdańszczanom.

1 niem. Gdańsk

Prusacy rozpoczęli wzdłuż południowego brzegu Westerplatte budowę redut, których celem było zabezpieczenie dostępu do portu. W samym mieście jednak mimo pruskich szykan spichlerze wciąż pękały w szwach, eksport zboża z portu był wysoki, handel drewnem wzrastał, prężnie działały również stocznie, kwitły handel, życie kulturalne i towarzyskie, choć najstarsi gdańszczanie nieustannie powtarzali, że drzewiej było lepiej, utyskując nad obecną sytuacją miasta. W dysputach pomiędzy sąsiadami ciasno poustawianych budynków wyraźnie wyczuwało się polsko-gdańskie nastroje patriotyczne.

W pewnym mieszczańskim domu, przy Heilige-Geist-Gasse2 pod numerem sto czternaście3, dwudziestego drugiego lutego Roku Pańskiego tysiąc siedemset osiemdziesiątego ósmego na świat przyszedł chłopiec o imieniu Arthur. Jego rodzice – Heinrich Floris Schopenhauer oraz Johanna z domu Trosiener – pękali z dumy, ponieważ syn zapowiadał przedłużenie rodu i kontynuację kupieckiego fachu ojca. Młoda mężatka uczyła się bycia matką oraz nabierała coraz większej wprawy w prowadzeniu domu; właśnie na prośbę kuchmistrzyni rozglądała się za nową pomocą kuchenną.

2 niem. ulica Świętego Ducha

3 Dziś jest to kamienica nr 45/47.

Tymczasem do bramy prowadzącej do Danzig zbliżało się dwóch wędrowców, których losy splotą się z mieszkańcami kamienicy Schopenhauerów. A że ludzie gadają, iż jest się takim, jak miejsce, w którym się człek żywie, ważnym bohaterem tej opowieści stanie się nie tylko miasto, lecz także dom Johanny i Heinricha.