Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
29 osób interesuje się tą książką
Dawniej Dwór Artusa, zachwycający wnętrzami symbol kultury mieszczańskiej, był owianym złą sławą miejscem znanym z pijackich burd. Taki był właśnie osiemnastowieczny Danzig – piękno, przepych i bogactwo skrywały mroczne zakamarki i ponurą przeszłość...
Frieda próbuje realizować swoje marzenia w czasach, kiedy kobiecie pozostawało szybko znaleźć męża lub zdobyć użyteczny fach. W parnej kuchni domu państwa Schopenhauerów zapachy i smaki przenoszą ją do innego świata, tak odmiennego niż zatłoczone nabrzeża Motławy. Tragiczna śmierć ciotki nieoczekiwanie splata jej losy z dwoma rzezimieszkami. Jeden z nich potrafi grą na fujarce poruszać czułe struny ludzkiej duszy i otwierać ich sakiewki. Drugi w poszukiwaniu lepszego jutra nieustannie szuka drogi na skróty i wikła się w szemrane interesy. Czy kamienica, w której wraz z rodzicami mieszka maleńki Arthur Schopenhauer, skrywa mordercę? Komu powinna zaufać Frieda, by nie tylko rozwikłać zagadkę śmierci Anny, ale zyskać szansę na spokojne życie? Dlaczego w Gdańsku wybuchają zamieszki, które sprawią, że zmieni się oblicze miasta?
Anna Sakowicz z doskonałym wyczuciem kronikarskich detali przenosi nas w pełnej zwrotów akcji przygodowej fabule do czasów, kiedy z racji urodzenia jedni wygrywali szczęśliwy los od przeznaczenia, a inni musieli ciężką pracą walczyć o każdy dzień.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 360
Audiobooka posłuchasz w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Projekt okładki
Anna Slotorsz
Redakcja
Anna Seweryn
Ilustracje na okładce
© HiSunnySky, Viktollio | shutterstock.com
© Joanna Czogala | Trevillion Images
Wojciech Gerson, Gdańsk w XVII wieku, Muzeum Narodowe w Poznaniu |Wikimedia Commons
Redakcja techniczna, skład, łamanie oraz przygotowanie wersji elektronicznej
Grzegorz Bociek
Korekta
Urszula Bańcerek
Wydanie I, Chorzów 2024
tekst © Anna Sakowicz, 2022
© Wydawnictwo FLOW
ISBN 978-83-8364-074-7
Wydawnictwo FLOW
Lofty Kościuszko
ul. Metalowców 13/B1/104
41-500 Chorzów
+48 538 281 367
Anno Domini 1788, Danzig – miasto hanzeatyckie pod wpływami Rzeczypospolitej
Działo się to w dumnym portowym mieście Danzig1, będącym członkiem Hanzy od połowy czternastego wieku i leżącym u ujścia Motławy do Wisły, w czasach, kiedy świat wydawał się ludziom bezkresny i kiedy polityka Fryderyka II kilka lat temu doprowadziła do zaboru części ziem polskich. Jednak dzięki Rosji, obawiającej się umocnienia stanowiska króla Prus, a przede wszystkim dzięki Opatrzności Bożej miasto zachowało względną niezależność. Niestety część dóbr przylegających do Danzig została zagarnięta przez Prusaków. W konsekwencji przed trzema bramami ustawiono urzędy celne, utrudniające życie gdańszczanom.
1 niem. Gdańsk
Prusacy rozpoczęli wzdłuż południowego brzegu Westerplatte budowę redut, których celem było zabezpieczenie dostępu do portu. W samym mieście jednak mimo pruskich szykan spichlerze wciąż pękały w szwach, eksport zboża z portu był wysoki, handel drewnem wzrastał, prężnie działały również stocznie, kwitły handel, życie kulturalne i towarzyskie, choć najstarsi gdańszczanie nieustannie powtarzali, że drzewiej było lepiej, utyskując nad obecną sytuacją miasta. W dysputach pomiędzy sąsiadami ciasno poustawianych budynków wyraźnie wyczuwało się polsko-gdańskie nastroje patriotyczne.
W pewnym mieszczańskim domu, przy Heilige-Geist-Gasse2 pod numerem sto czternaście3, dwudziestego drugiego lutego Roku Pańskiego tysiąc siedemset osiemdziesiątego ósmego na świat przyszedł chłopiec o imieniu Arthur. Jego rodzice – Heinrich Floris Schopenhauer oraz Johanna z domu Trosiener – pękali z dumy, ponieważ syn zapowiadał przedłużenie rodu i kontynuację kupieckiego fachu ojca. Młoda mężatka uczyła się bycia matką oraz nabierała coraz większej wprawy w prowadzeniu domu; właśnie na prośbę kuchmistrzyni rozglądała się za nową pomocą kuchenną.
2 niem. ulica Świętego Ducha
3 Dziś jest to kamienica nr 45/47.
Tymczasem do bramy prowadzącej do Danzig zbliżało się dwóch wędrowców, których losy splotą się z mieszkańcami kamienicy Schopenhauerów. A że ludzie gadają, iż jest się takim, jak miejsce, w którym się człek żywie, ważnym bohaterem tej opowieści stanie się nie tylko miasto, lecz także dom Johanny i Heinricha.