Wydawca: Masterlab Kategoria: Dla dzieci i młodzieży Język: polski

Atlas młodego odkrywcy ebook

Jacek Leski

(0)

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Pobierz fragment dostosowany na:

Zabezpieczenie: watermark

Opis ebooka Atlas młodego odkrywcy - Jacek Leski

Nasza Ziemia jest fascynująca planetą. Ta książka prezentuje najbardziej ekstremalne miejsca i zdarzenia na Ziemi - rozpala wyobraźnię młodych odkrywców. Jak mocno wieją największe tornada? Jaki jest najtrudniejszy do zdobycia szczyt? A jak głęboka jest największa dziura w Ziemi? Gdzie jest najwyższa budowla? Odpowiedzi na te pytania, i wiele innych, znajdziecie w niniejszej książce. Do każdego opisanego miejsca jest dołączona mapka i zdjęcie. Czy uda mi się tam dotrzeć? Czy kiedyś stanę się odkrywcą najbardziej fascynyjących miejsc Ziemi? Niektóre leżą w zasięgu ręki. Przeczytaj i przekonaj się jak niezwykły jest na nasz świat. Tagi: świat, odkrycia, niezwykłe, ekstremalne, przygoda, podróże, geografia, atlas

Opinie o ebooku Atlas młodego odkrywcy - Jacek Leski

Fragment ebooka Atlas młodego odkrywcy - Jacek Leski

Atlas młodego odkrywcy

Jacek Leski

Strona redakcyjna

Spis treści ISBN: 978-83-7991-063-2 Opracowanie tej wersji elektronicznej: © Masterlab, 2014. Rok pierwszego wydania: 2014. Zdjęcie na okładce: sxc.hu
MASTERLAB Wydawanie i konwersja ebooków E-mail: biuro.masterlab@gmail.com

Najwyższa góra

Mt. Everest

Na zdjęciu: Widok Mt. Everestu od południa (Papa Lima Whiskey 2)

Mount Everest do roku 1865 nosił nazwę Szczyt XV, nadaną przez Indyjską Służbę Topograficzną. W roku 1865 na cześć walijskiego geodety i kartografa sir George'a Everesta, który zainicjował prace nad mapą Indii, nadano szczytowi nazwę Mount Everest. Po dokładnych pomiarach okazał się najwyższym szczytem Ziemi.

Pierwszymi zdobywcami szczytu byli Nowozelandczyk Edmund Hillary i nepalski szerpa Norgay Tenzing. W latach 1953–1969 na szczycie stanęło 21 wspinaczy. W latach siedemdziesiątych – ponad osiemdziesięciu, w latach osiemdziesiątych – prawie dwustu, w ostatniej dekadzie ubiegłego wieku – niemal tysiąc.

Wysokość 8848 m.n.p.m.

Najdłuższa rzeka

Nil

Na zdjęciu: Nil w Asuanie (Alchemica)

Nil ma 6671 km długości. To 6 razy więcej niż Wisła. Nil jest najdłuższą rzeką na Ziemi. (Choć według niektórych źródeł, najdłuższa jest Amazonka, zależnie jakie dopływy źródłowe się uwzględnia). Nil płynie w środkowej i północno-wschodniej Afryce, przecinając wszystkie strefy klimatyczne kontynentu.

Życie starożytnych Egipcjan skupiało się wokół delty i doliny dolnego Nilu. Pierwszą próbę odnalezienia źródeł rzeki podjęto już za czasów Nerona w 54-68 r. n.e. Pierwszymi podróżnikami, którzy dotarli w okolice Jeziora Wiktorii w połowie XIX wieku byli Richard Burton i John Speke. Rzeczywiste źródło Nilu odnalazł Henry Morton Stanley dzięki dokładnym badaniom wokół Jeziora Wiktorii.

Długość: 6671 km.

Największe jezioro

Morze Kaspijskie

Na zdjęciu: Brzeg Morza Kaspijskiego w Baku (Samir Resulov)

Morze Kaspijskie to bezodpływowe słone jezioro w Azji i w niewielkiej części w Europie. Jest największym jeziorem świata. Jego powierzchnia wynoszi ok. 370 tys. km2 (zmieniającą się wskutek wahań poziomu wody, w 1930 roku wynosiła ona aż 442 tys. km2). Dla porównania powierzchnia całkowita Polski to ok. 313 tys. km2. Maksymalna głębokość jeziora to 1025 m. Zasolenie zmienia się od słodkowodnej części północnej do 1-2 procent w części środkowej i południowej i do bardzo dużego, sięgającego nawet 30 procent w zamkniętej zatoce Kara-Bogaz-Goł.

W Morzu Kaspijskim żyją jesiotry, których ikra ceniona jest na całym świecie ze względu na walory smakowe - jest to jeden z lepszych rodzajów kawioru.

Rejon Morza Kaspijskiego jest bardzo ważny dla światowej gospodarki gdyż na jego dnie  znajdują się duże złoża ropy.

Powierzchnia: 370 tys. km2.

Najzimniejsze miejsce

Ojmiakon

Na zdjęciu: Syberia (Wikimedia)