Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Niezależnie od tego, czy dopiero zastanawiasz się, czy Amstaff to rasa dla Ciebie, czy już masz takiego wyjątkowego czworonoga w domu – ten poradnik jest dla Ciebie!
To nie jest kolejny długi, naukowy podręcznik pełen skomplikowanych teorii. To praktyczne kompendium oparte na moim wieloletnim doświadczeniu z Amstaffami – psami o ogromnym sercu, niekończącej się energii i wyjątkowej lojalności.
W ebooku znajdziesz:
Poradnik jest krótki, konkretny i pełen sprawdzonych przykładów z życia – idealny zarówno dla przyszłych właścicieli, jak i tych, którzy chcą jeszcze lepiej zadbać o swojego psa.
Dowiedz się, jak zbudować silną więź z Amstaffem, lepiej go zrozumieć i stworzyć dla niego idealne warunki do życia. Twój pies zasługuje na to, co najlepsze!
Gotowy? Sprawdź, jak możesz pomóc swojemu Amstaffowi być najszczęśliwszym psem na świecie!
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Rok wydania: 2025
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Spis Treści:
1. Charakter i osobowość – charakterystyka amstaffa w praktyce2. Jak amstaffy reagują na różne sytuacje?
• Na spacerze z innymi psami
• Reakcja na innych ludzi w domu
• Obrona terytorium negatywna (np. przy stoliku w barze na zewnątrz)
• Wymuszanie atencji negatywnym zachowaniem
• Mijanie ludzi na klatce
• Przebodźcowanie u Amstaffów
3. Zdrowie – najczęstsze problemy i jak im zapobiegać
• Problemy skórne
• Problemy z uszami
• Alergie
4. Codzienna opieka i życie z amstaffem5. Rozwój amstaffa w pierwszych latach życia6. Sterylizacja i kastracja
7. Czytanie sygnałów psa i szanowanie jego granic8. Podsumowanie
Na spacerze z
innymi psami
Reakcja amstaffów, jak i psów innych ras, w ogromnej mierze zależy od odpowiedniej socjalizacji od najmłodszych lat oraz podejścia właściciela. Co więcej, można śmiało powiedzieć, że zachowanie psaw większym stopniu zależy od nas niż od samego zwierzęcia.
Jeśli na spacerze jesteśmy spięci, obawiamy się kontaktu z innymi psami lub reagujemy nerwowo na rowerzystów, nasz pies natychmiast to wyczuje. W takich sytuacjach może próbować kontrolować otoczenie, co często prowadzi do niepożądanych zachowań. Gdy pies zauważy, że właściciel nie radzi sobie z sytuacją lub się czegoś boi, przejmie inicjatywę i sam będzie chciał zapanować nad otoczeniem.
Na początku mojej przygody z amstaffem wielokrotnie zdarzało mi się nieświadomie wzmacniać jego lęki. Kiedy na przykład napinałem smycz, bo bałem się, że mój pies może zareagować agresywnie na innego psa, wysyłałem mu jasny sygnał: „W pobliżu jest zagrożenie”.
W takich chwilach reakcja mojego psa była nerwowa i agresywna.
Natomiast gdy podchodziłem do innych psów na luźnej smyczy, zachowywał się spokojnie, przyjaźnie, a nawet inicjował zabawę.
To, jak podchodzimy do innych psów i ludzi na spacerze, ma kluczowe znaczenie. Przede wszystkim musimy nauczyć się opanowania i pozbyć się własnych obaw. Często zdarza się, że właściciele małych psów, widząc amstaffa, biorą swojego pupila na ręce, twierdząc, że ich pies „się boi”. W rzeczywistości często to nie pies, a właściciel odczuwa strach.
Co więcej, takie zachowanie może negatywnie wpłynąć na psy obu stron. Gdy ktoś bierze swojego psa na ręce w obawie przed amstaffem, daje mu sygnał, że te psy są zagrożeniem. W rezultacie pies może z czasem nabrać urazu do amstaffów, reagując na nie lękiem lub agresją bez powodu.
Na spacerze z
innymi psami
Pamiętajmy, że to my jesteśmy przewodnikami naszych psów. W
99% przypadków to od naszego zachowania i podejścia zależy, jak nasz pies będzie reagował na inne zwierzęta i ludzi. Zachowujmy spokój, bądźmy konsekwentni i dbajmy o pozytywne doświadczenia naszego pupila. Warto też pamiętać, że amstaffy są niezwykle emocjonalne i bardzo łatwo mogą zostać przytłoczone nadmiarem bodźców. Taka sytuacja może prowadzić do niepożądanych zachowań, dlatego ważne jest, aby umiejętnie balansować między dostarczaniem psu odpowiedniej dawki wrażeń a dawaniem mu przestrzeni na wyciszenie.
Slajd 1: Spis Treści:
Slajd 2
Slajd 3