Adoracja w zjednoczeniu ze św. Józefem - o. Albert Tesnière - ebook

Adoracja w zjednoczeniu ze św. Józefem ebook

o. Albert Tesnière

0,0

Opis

O. Albert Tesnière – Adoracja w zjednoczeniu ze św. Józefem

 

J.M.J.!

Jezu mój! Ofiaruję Ci tę rzewną, piękną, niewymownie pobożną adorację, jaką Cię święty Józef uwielbił, gdy objawiona Mu została tajemnica spełniona w dziewiczym łonie Twej Matki Przeczystej. Ofiaruję Ci tę adorację, jaką Ci złożył Twój Piastun szczęśliwy, gdy pierwszy po Maryi Najświętszej widział Cię złożonego w żłóbeczku, gdzie Ci miłość narodzić się kazała. Ofiaruję Ci te długie, dzienne i nocne adoracje, prawie nigdy nieprzerwane, które rzeczywiście były najwyższym zatrudnieniem świętego Józefa w ciągu tych lat trzydziestu, które z Nim przeżyłeś.

Wszystkie te adoracje Twego Ojca ukochanego i najbardziej oddanego sługi ofiaruję Ci, Jezu mój, aby Ci sprawić upodobanie, aby Twoje Najświętsze Serce ucieszyć, aby zastąpić wszystkie niedostatki moich biednych adoracji.

 

NICHIL OBSTAT

Petrus Nowakowski S. T. Dr. – Censor

IMPRIMATUR NR 1864

Varsaviae d. 26 Julii 1916 a. Judex Surrogatus Leopoldus Łyszkowski, Secretarius V. Piotrowski

 

Prezentowane rozważania zaczerpnięto z dzieła W. O. Tesnière „Venite Adoremus. Wezwanie do adoracyi Pana naszego Jezusa Chrystusa w Przenajświętszym Sakramencie. Różaniec dla Adoratorów Najświętszego Sakramentu. Godzina adoracyi na pierwszy dzień roku i Adoracya w zjednoczeniu ze Św. Józefem”. Warszawa 1916 r.

Dokonano niezbędnych korekt w zakresie ortografii, pisowni łącznej i rozłącznej, pisowni małą i wielką literą. Nieliczne wyrazy, obecnie nieużywane, uwspółcześniono.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 46

Rok wydania: 2023

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.

Popularność




O. Albert Tesnière

ADORACJA w zjednoczeniu ze świętym Józefem

„NA JEJ GŁOWIE”

WYDAWNICTWO ŻYCIA WEWNĘTRZNEGO

2023

NICHIL OBSTATPetrus Nowakowski S. T. Dr. – Censor

IMPRIMATUR NR 1864Varsaviae d. 26 Julii 1916 a.Judex Surrogatus Leopoldus ŁyszkowskiSecretarius V. Piotrowski

Redakcja: s. M. Weronika Ostrowska OCPA

Korekta: Weronika Borowska

Prezentowane rozważania zaczerpnięto z dzieła W. O. Tesnière „Venite Adoremus. Wezwanie do adoracyi Pana naszego Jezusa Chrystusa w Przenajświętszym Sakramencie. Różaniec dla Adoratorów Najświętszego Sakramentu. Godzina adoracyi na pierwszy dzień roku i Adoracya w zjednoczeniu ze Św. Józefem”. Warszawa 1916 r.

Dokonano niezbędnych korekt w zakresie ortografii, pisowni łącznej i rozłącznej, pisowni małą i wielką literą. Nieliczne wyrazy, obecnie nieużywane, uwspółcześniono.

Wydanie I

ISBN 978-83-8366-003-5

Przedmowa

Święty Jan Paweł II we wstępie adhortacji apostolskiej „Redemptoris custos” – „O św. Józefie i jego posłannictwie w życiu Chrystusa i Kościoła” wyraził pragnienie, „aby wszyscy żywili coraz większe nabożeństwo do Patrona Kościoła powszechnego i miłość do Odkupiciela, któremu on tak przykładnie służył”. Ogłoszony 8 grudnia 2020 r. przez papieża Franciszka Rok św. Józefa przyczynia się do ożywienia czci i pobożności wobec Opiekuna Kościoła. Święty Józef został ogłoszony patronem Kościoła katolickiego w 1870 r., co zbiegło się w czasie z powstaniem fundacji Franciszkanek Najświętszego Sakramentu na ziemiach polskich. Służebnica Boża Matka Maria od Krzyża Morawska wraz z sześcioma siostrami wyruszyły 28 kwietnia 1871 r. z Troyes do Granowa, powierzając się opiece św. Józefa. Kilkanaście lat później Matka Maria od Krzyża w liście do arcybiskupa Juliusza Dindera z dn. 28 września 1886 r., opisując swoje pragnienia ufundowania nowego Tronu Eucharystycznego w Wielkopolsce, pisze: „Oby tych życzeń spełnienie wyjednała nam Najświętsza Maryja Panna i święty Józef, którego wybrałyśmy głównym patronem fundacji naszej w Polsce”.

Klasztory Klarysek od Wieczystej Adoracji w Polsce (pierwotna nazwa: Franciszkanki Najświętszego Sakramentu) zawdzięczają św. Józefowi pomyślny rozwój fundacji i wiele łask, jakie przez wszystkie lata wypraszane były u Bożego Tronu przez wstawiennictwo Opiekuna Kościoła świętego. Nowe wydanie krótkiego dziełka: „Adoracja w zjednoczeniu ze św. Józefem” niech stanowi wotum wdzięczności wobec naszego Opiekuna, a także niech przyczyni się do wzrostu naszej czci wobec Świętego.

Autor książki „Venite adoremus”, w której zawiera się część poświęcona adoracji Najświętszego Sakramentu ze św. Józefem – o. Albert Tesnière SSS (1847-1909) – należał do Zgromadzenia Kapłanów od Najświętszego Sakramentu (zwanego eucharystianami), założonego przez św. Piotra Juliana Eymarda – apostoła kultu eucharystycznego. Co więcej, o. Albert publikował swoje pisma pod nazwiskiem ojca Eymarda. Matka Maria od Krzyża Morawska i inne siostry, które z nią przyjechały do fundacji do Polski, mogły znać osobiście o. Tesnière’a. Siostra Maria Anuncjata Łada, która tłumaczyła z francuskiego duchowe dzieła, przełożyła na język polski również to dziełko, które zostało wydane we Lwowie w latach 80. XIX w. i skierowane było do kleryków tamtejszego seminarium duchownego. Na fakt znajomości lub kontaktu listowego franciszkanek lwowskich z o. Albertem Tesnière’em SSS wskazuje informacja umieszczona na tytułowej stronie „Wianka eucharystycznego”: „za pozwoleniem autora tłumaczone z francuskiego”.

Powiązania Franciszkanek Najświętszego Sakramentu ze zgromadzeniem kapłanów od Najświętszego Sakramentu nie zostały jeszcze przebadane, ale warto zauważyć, że eucharystianie zostali założeni 13 maja 1856 r. w Paryżu na ul. Enfer. Na tej właśnie ulicy w Paryżu rozpoczynała życie zakonne Matka Maria od św. Klary Bouillevaux (założycielka Franciszkanek Najświętszego Sakramentu), mieszkając tam z pierwszymi towarzyszkami do lipca 1855 r. Zbieżność czasu i miejsca, a także fakt przekładów na język polski dzieł o. Alberta świadczą o wpływie eucharystianów na Franciszkanki Najświętszego Sakramentu, a ściślej mówiąc na ich duchowość.

W niniejszym wydaniu „Adoracji w zjednoczeniu ze św. Józefem” korzystano z wydania z 1916 r. i dokonano niezbędnych korekt w zakresie ortografii, pisowni łącznej i rozłącznej, pisowni małą i wielką literą. Nieliczne wyrazy, obecnie nieużywane, uwspółcześniono.

Nasze biblioteki i archiwa zawierają dzieła zarówno św. Piotra Juliana Eymarda, jak i o. Alberta Tesnière’a, np. „Podręcznik do medytacji i adoracji Przenajświętszego Sakramentu”, wyd. 1896 r. Są to książki, które ceniło sobie pierwsze pokolenie Franciszkanek Najświętszego Sakramentu. Teraz nadszedł czas na to, aby sięgnąć po tę duchową spuściznę, która pomoże nam pogłębić nasze eucharystyczne powołanie. Początkiem tego niech będzie dziełko „Adoracja w zjednoczeniu ze św. Józefem”.

s. M. Weronika od Jezusa Zbawiciela świata OCPA

J. M. J.

Adoracja w zjednoczeniu ze świętym Józefem

Panu naszemu Jezusowi Chrystusowi

Prawdziwie i rzeczywiście obecnemu

w Przenajświętszym Sakramencie

cześć, miłość, nagradzanie, błaganie

przez

Świętego Józefa

który był Jego mniemanym Ojcem, Karmicielem Jego ciała, Opiekunem Jego słabości, który po Matce Dziewicy czcił, kochał Go i służył Mu najdoskonalej, który nam przechował jako Szafarz roztropny Pszenicę Chrystusową, a w tych ostatnich czasach wielkiego ucisku uroczyście ogłoszony został

Opiekunem Kościoła Powszechnego

i ukazuje się w pełności władzy i możności swojej, aby ludom dać Chleb Życia prawdziwy i przywieść je, aby uznały, umiłowały i służbą uczciły

Boskiego Króla swego

J. M. J.

Pierwszy kwadrans

adoracja

Cześć oddawaj Bogu Ojcu Przedwiecznemu, który jedynemu Synowi swemu na ziemi wybrał Ojcem św. Józefa, udzielając mu praw i przywilejów swego boskiego ojcostwa. Cień tego czci najgodniejszego ojcostwa ogarnia św. Józefa, a w przedziwny sposób jednocząc go z Bogiem, podnosi na te wysokości niedościgłe, gdzie od wieków Ojciec mówi Słowu swemu: „Synem moim Ty jesteś”. Filius meus es tu. Dwóch jest tylko, którym Pan Jezus mówi: „Ojcze mój!” – Bóg Ojciec Przedwieczny i święty Józef!