Wydawnictwo Muza wydawcą czerwca 2024 w Legimi

Małgorzata Starosta 20.06.2024

Działające od niemal ćwierćwiecza wydawnictwo.

Wydawnictwo MUZA S.A. to jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych graczy na polskim rynku wydawniczym, mogący się pochwalić publikacjami takich autorów jak: Gabriel Garcia Marquez, Julio Cortazar, Antoine de Saint-Exupery, Haruki Murakami, Aldous Huxley, Isabel Allende czy uwielbiany przez polskich czytelników Carlos Ruiz Zafon.

Jak informują na swojej stronie: „Zgodnie z profilem wydawniczym oficyna wprowadza na rynek przewodniki turystyczne, literaturę piękną, książki dla dzieci i młodzieży, albumy, słowniki, encyklopedie, poradniki oraz leksykony”. Wśród wielu spośród dziesiątek tysięcy publikacji znajdziemy więc zebrane w serii Spektrum poleca reportaże poświęcone nierzadko egzotycznym kulturom, literaturę faktu, jak choćby Zakupy w PRL czy bestsellerowe Morderczynie i psychopatki oraz Jestem dość ale także specjalizuje się w klasyce literatury, udostępniając polskim czytelnikom ponadczasowe Sto lat samotności, urzekający Cień wiatru, niestarzejący się Rok 1984, monumentalną Czarodziejską górę oraz fenomenalny Dom nad błękitnym morzem.

Wydawnictwo MUZA stawia jednak nie tylko na literaturę piękną czy poradnikową.

W bogatym katalogu oficyny znajdują się także popularne książki beletrystyczne: kryminały i thrillery, fantastyka, powieści dla dzieci i młodzieży oraz literatura z nurtu erotyki i young adult.

Według informacji udostępnionych przez oficynę na swojej stronie od założenia wydawnictwa Muza ukazało się ponad 5000 tytułów (z czego ponad połowę stanowią pierwsze wydania) w łącznym nakładzie przekraczającym 25 milionów egzemplarzy. To liczba imponująca i przyprawiająca o zawrót głowy. Co składa się na taki sukces?

Nie od dziś wiadomo, że literatura zbrodnią stoi, zacznijmy zatem od najbardziej popularnej kategorii, do której zalicza się szeroko pojęty kryminał wraz ze wszystkimi jego odmianami. Kiedy pochodząca z podlaskiej Hajnówki Katarzyna Bonda zadebiutowała w 2007 roku, nikt nie mógł przewidzieć, że oto właśnie objawiła się Królowa Polskiego Kryminału. Od wielu lat każdy nowy tytuł autorki wyczekiwany jest z niecierpliwością i niemal natychmiast staje się bestsellerem. Bonda, jak na dziennikarkę śledczą przystało, ma na koncie także pozycje z gatunku true crime, takie jak Polskie morderczynie czy napisany wspólnie ze znanym profilerem Motyw ukryty.

Pozostając w rodzimych i wciąż kryminalnych klimatach, nie sposób nie wspomnieć o cieszącej się uznaniem czytelników i krytyków literackich serii Milicjanci z Poznania autorstwa Ryszarda Ćwirleja. Opisujące zbrodnie na tle głębokiego PRL-u kryminały doskonale wpisują się do coraz chętniej eksplorowanego przez pisarzy nurtu retro. Leszek Herman to kolejny „kryminalista”, który w swoich książkach sięga do faktów z przeszłości, podobnie jak historyk i dziennikarz Piotr Gajdziński . Z kolei Jakub Szamałek w Kiedy Atena odwraca wzrok wraca aż do prahistorii, a Grzegorza Kalinowskiego oczarowały lata 30 ubiegłego wieku, gdzie umieścił akcję Śmierci z ogłoszenia.

Na przeciwnym biegunie współczesnej literatury kryminalnej znajdują się thrillery pisane przez Ewę Przydrygę i Macieja Kaźmierczaka, eksplorujące zakamarki ludzkiego umysłu i nieludzkich zwyrodnień.

W ostatnich latach wielkim i niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się thrillery psychologiczne, wśród których należy wymienić Znajdź mnie Anne Frasier, Tuż za ścianą Louise Candlish, Greenwich Park Katherine Faulkner czy Szeptacza Alex North.

Obok zainteresowania literaturą kryminalną wyraźnie rysuje się renesans literackiej fantastyki. Wydawnictwo Muza może poszczycić się prawami do uznawanej za klasykę i arcydzieło gatunku trylogii „Władca pierścieni” ( w tłumaczeniu Marii Skibniewskiej), Hobbita oraz pozostałych publikacji spod pióra J.R.R. Tolkiena.

Poza wspomnianym Tolkienem wśród autorów Muzy znajdują się także uznawana za mistrzynię współczesnego fantasy (lub romantazy) Jennifer L. Armenrtout, która błyskawicznie podbiła listy bestsellerów na całym świecie, nie mniej popularna od poprzedniczki Kerri Maniscalco czy autorka fenomenu TikToka Kennedy Raven.

Nasz wydawca miesiąca ma także świetnego nosa do literatury obyczajowej. Wydana w 2023 roku The Love Hypothesis okazała się strzałem w dziesiątkę, kiedy szturmem podbiła serca czytelniczek. Urocze komedie romantyczne od Mhairi McFarlane czy urzekające romanse Abby Jimenez także błyskawicznie wspięły się na listy bestsellerów.

Wśród romansów (dla tych grzeczniejszych czytelników) warto zwrócić uwagę na Trafiony zatopiony oraz Zdarzyło się pewnego lata Tessy Bailey, Umowę na miłość czy Jak to się skończy. Nie zapomnijcie także zajrzeć na karty historii spisanych przez Ali Hazelwood. Fanki (i fani) nieco pikantniejszych potraw świetnie się odnajdą w historiach pióra Corinne Michaels czy Kennedy Fox.

Na koniec przywołuję absolutny fenomen, w którym zarówno wydawcy, jak i obserwatorzy rynku wydawniczego pokładają nadzieję na przywrócenie w Polsce rozsądnego poziomu czytelnictwa. Od kilku lat z ciekawością, ale przede wszystkim radością obserwujemy bowiem zwrot ku książkom w pokoleniu współczesnych nastolatków. I nie sposób nie odnieść tego do literackich zjawisk, jakie wstrząsnęły rynkiem wydawniczym. Literatura dla młodzieży, a na jej czele zdobywczyni nagród, seria Rodzina Monet, podbiła świat literacki i czytelniczy, doskonale wpisując się w potrzeby młodych ludzi. Tysiące fanek ustawiających się w długich kolejkach, by zdobyć podpis Weroniki Marczak na targach i festiwalach literackich, zdają się zaprzeczać czarnym wizjom upadku czytelnictwa. I wiele wskazuje na to, że Maria Krasowska, koleżanka Weroniki z wydawnictwa, pewnym krokiem weszła na tę samą ścieżkę, a zapoczątkowana przez Falę seria w ekspresowym tempie pnie się na szczyty list bestsellerów.

Logo wydawnictwo muza

Zachęcamy do pobuszowania po katalogu z ofertą wydawnictwa Muza, w którym z całą pewnością znajdziecie wiele perełek.

Kategorie: