Literacki Nobel w XXI wieku. Których autorów znajdziesz w Legimi?

Artur Wasilewski 10.10.2019

Literacka Nagroda Nobla to wciąż, mimo ostatnich turbulencji, najbardziej prestiżowe wyróżnienie w świecie książek. Co roku (szczególnie na jesieni) przewijają się kolejne nazwiska, a werdykt komitetu noblowskiego ciągle potrafi zaskakiwać. Tuż przed ogłoszeniem tegorocznych wyników sprawdziliśmy, których autorów, nagrodzonych w XXI wieku, znajdziecie w abonamencie Legimi.

akt. 2019.10.10 – (Przed)ostatnia Literacka Nagroda Nobla została przyznana w 2017 r. i otrzymał ją brytyjski pisarz Kazuo Ishiguro. Spośród dostępnych w Legimi ebooków i audiobooków tego autora najczęściej sięgacie po Pogrzebanego olbrzyma, znane również z wyśmienitej ekranizacji Okruchy dnia, a także Nie opuszczaj mnie.

Również spory wybór mamy w przypadku laureatki z 2015 r., czyli Swietłany Aleksijewicz. Obecnie w Legimi największą popularnością cieszy się Czarnobylska modlitwa. Nic dziwnego – poza tym, że to po prostu najwyższej klasy literatura faktu, mamy w ostatnich miesiącach do czynienia ze zwiększonym zainteresowaniem katastrofą w elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Nagrodzony w 2014 r. Patrick Modiano doceniony został za „sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji”. Dzięki Noblowi jego twórczość zyskała popularność i w Polsce, czego pokłosiem kolejne tytuły, ukazujące się jako ebooki. Ostatnio wydana została choćby (ponad 20 lat po premierze) Dora Bruder.

O ile Modiano nie rozpieszcza czytelników objętością swych dzieł, o tyle laureatka z roku 2013, czyli  to już po prostu mistrzyni krótkich tekstów. Właśnie za umiejętność opowiadania o złożonych problemach w skondensowanej formie została wyróżniona. W Legimi mamy dla Was kilka tomów opowiadań autorki.

Wydarzeniem 2012 r. był Nobel dla Mo Yana, chińskiego twórcy, z europejskiej perspektywy pisarza egzotycznego, będącego literackim ambasadorem złożonej kultury Państwa Środka. Wśród dostępnych w Legimi ebooków Mo Yana najpopularniejszy tytuł to obecnie Kraina wódki.

Problematykę ludzi wykorzenionych, będących w wyniku zawirowań politycznych wyrzutkami w swoich społeczeństwach, porusza Herta Müller, laureatka z 2009 roku. Tematyka to nieprzypadkowa, bo ściśle związana z osobistymi doświadczeniami autorki. W Legimi mamy dla Was wywiad-rzekę Moja ojczyzna była pestką jabłka.

Jean-Marie Gustave Le Clezio uhonorowany został w 2008 r. m.in. za „badanie człowieczeństwa ponad i poza granicami cywilizacji”. W swej twórczości autor stawia konfrontuje swoich bohaterów z wielką historią. Historią, która nie bierze jeńców.

Kobieca perspektywa w literaturze doceniona została w 2007 r. Nagrodzono brytyjską pisarkę Doris Lessing, przez kilka dekad opisującą w swej twórczości właśnie świat kobiet. Również w czasach, gdy na słowo feminizm znacznie więcej osób niż obecnie reagowało wręcz alergicznie. W Legimi mamy dla Was Opowieści afrykańskie oraz Złoty notes.

W dniu, gdy Turcja kojarzy nam się głównie z inwazją na Syrię, przywołujemy twórczość noblisty z 2006 r., Orhana Pamuka – autora, dzięki któremu wielokrotnie mogliśmy zawitać do Stambułu, Miasta niezwykłego, w którym z lepszym lub gorszym skutkiem starają się współegzystować przedstawiciele różnych nacji, kultur i religii. Wśród wielu tytułów dostępnych w Legimi najczęściej sięgacie po powieść Rudowłosa.

Jedną z ciekawszych postaci nagrodzonych w ostatnich latach Noblem jest Elfriede Jelinek. Buntowniczka, głośny literacki głos przeciwko złu świata, w którym żyjemy. Oczywiście jak zawsze w przypadku wyrazistych postaci, werdykt z 2004 r. wywołał burzliwą dyskusję. Czy słusznie? Warto zapoznać się z twórczością Jelinek, sięgając choćby po zbiór esejów Moja sztuka protestu.

Nasze zestawienie obecnych w Legimi, a nagrodzonych w XXI pisarzy zamyka Imre Kertész. Zmarły 3 lata temu węgierski Żyd w swej twórczości odwoływał się m.in. do doświadczenia II Wojny Światowej. W Legimi możemy obecnie zapoznać się z pisanym przez autora w ósmej dekadzie życia dziennikiem, będącym interesującym zapisem walki z własnym starzejącym się ciałem, ale i ponoblowskiej rzeczywistości.

Kto dziś dołączy do tego grona?

akt. 2019.10.10 – stało się – Olga Tokarczuk dołączyła do grona nagrodzonych literackim Noblem. Więcej o książkach laureatki w osobnym wpisie.