Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk!

Artur Wasilewski 10.10.2019

Była nagroda Nike (dwukrotnie), był Booker, przyszedł czas na najbardziej prestiżową nagrodę w świecie literatury. Olga Tokarczuk została dziś ogłoszona laureatką Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018. Nic dziwnego, że przy tej okazji zachęcamy Was do sięgnięcia po twórczość świeżo upieczonej noblistki.

Wiele książek Olgi Tokarczuk dostępnych jest bowiem w abonamencie Legimi. Oto lista 5 najpopularniejszych.

 1. Prowadź swój pług przez kości umarłych
  Thriller moralny, który wiele osób zna również z ekranizacji pod tytułem Pokot. Janina Duszejko, emerytowana inżynierka i miłośniczka zwierząt mieszka w Kotlinie Kłodzkiej. Uczy, a poza sezonem pilnuje domków letniskowych. Gdy w okolicy zaczynają ginąc kłusownicy i inne osoby, krzywdzące zwierzęta. Policja jest bezsilna, a Janina próbuje przekonać stróżów prawa do swojej teorii. Nikt nie chce jej jednak traktować poważnie.
 2. Bieguni
  Książka nagrodzona Nike i Bookerem. Tytuł na tyle niejednoznaczny, że nawet wydawca w opisie zachęca do samodzielnego przekonania się, z jakiego rodzaju twórczością, trudną do sklasyfikowania, mamy do czynienia. Jest to zbiór opowiadań o ludziach podróżujących, niczym tytułowi Bieguni – wierzący, że ruch jest sposobem na poradzenie sobie z otaczającym nas złem. A jakie motywacje kierują bohaterami opowiadań Tokarczuk?
 3. Księgi Jakubowe
  Powieść historyczna, której akcja rozgrywa się w 2. połowie XVIII wieku. Opowieść o Jakubie Franku, przywódcy żydowskiej sekty, na tyle potężnej, ze stanowiącej zagrożenie nie tylko dla wyznawców judaizmu. Jedna z książek, które nazwiemy, bez przesady, erudycyjną. Najważniejsze jednak, że ogrom informacji i całe tło nie przytłacza narracji, prowadzącej nas przez oświeceniową Europę.
 4. Opowiadania bizarne
  Dziesięć opowiadań. Dziwnych, jak sam tytuł na to wskazuje. Pełnych niepokojącej atmosfery, nieoczywistą tematyką, miejscem i czasem akcji. Zbiór pozornie mało spójny, ale może właśnie dlatego tak frapujący i zaskakujący każdą kolejną historią?
 5. Prawiek i inne czasy
  Tytułowy Prawiek to w powieści Tokarczuk mała wieś w centralnej Polsce. Jej mieszkańcy starają się żyć swoim małym życiem, nie zważając na dziejową zawieruchę wokół nich. Czy to, co kameralne, osobiste może wygrać z wielką historią?

Jeśli wolicie sięgnąć po te nieco mniej znane tytuły, w tym miejscu znajdziecie pełną listę ebooków i audiobooków Olgi Tokarczuk, dostępnych w Legimi. Miłej lektury!