Nugent Liz
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Irlandzka pisarka i scenarzystka, autorka cenionych za mistrzowską kreację postaci thrillerów psychologicznych. Chociaż Liz Nugent książki zaczęła wydawać dopiero jako 47-latka, jej literacka kariera rozkwitła błyskawicznie. Już jej debiut, opublikowany w 2014 r. Upadek Oliviera, okazał się ogromnym sukcesem, a każda kolejna fabuła niemal z miejsca stawała się bestsellerem. Aktualnie w swoim dorobku pisarka ma 4 powieści, niestety najnowsza z nich, pochodzące z 2020 r. Our little cruelties, nie doczekała się jak dotąd polskiego przekładu. W czerwcu 2021 r. polską premierę miała natomiast 3. książka Liz Nugent, Pod skórą.

Liz Nugent na świat przyszła w 1967 r. w Dublinie jako jedno z sześciorga dzieci swoich rodziców. Dorastanie w dużej rodzinie było dla niej źródłem siły, mimo że jej ojciec miał problem z alkoholem i ostatecznie rozwiódł się z matką pisarki. Z następnego małżeństwa miał jeszcze troje dzieci, i również z przyrodnim rodzeństwem Liz Nugent czuje się bardzo związana. W wieku 6 lat wskutek upadku ze schodów autorka doznała ciężkiego urazu głowy i od dekad cierpi na dystonię, jednak jak sama podkreśla, nigdy nie dopuściła do tego, by ta niepełnosprawność w jakikolwiek sposób definiowała ją jako osobę. Zawsze realizowała swoje pasje, nie zważając na ograniczenie i nie mając żadnych kompleksów. Chcąc występować na scenie, o kulach pojawiła się na zajęciach w Gaiety School of Acting, ostatecznie jednak związała się z teatrem jako kierownik sceny. W swoich wyborach życiowych nie boi się iść pod prąd, otwarcie mówi o tym, że z mężem świadomie zdecydowali się nie mieć dzieci, jak i o równie świadomym oddawaniu się nałogowi palenia, z którym nie zamierza się kryć. Zanim wydała Liz Nugent Upadek Olivera, długo współpracowała z irlandzkim teatrem, filmem i telewizją – jako kierownik sceny jeździła po całym świecie z legendarnym zespołem tańca irlandzkiego, Riverdance, pracowała dla RTÉ – publicznych mediów irlandzkich – na zlecenie którego napisała serial animowany oraz sztukę radiową. Jej scenariusz zwyciężył w konkursie European Broadcasting Union na pilota telewizyjnego. Bardzo poważny wypadek i spowodowany nim pobyt w szpitalu w 2020 r. na dłuższy czas uniemożliwiły pisarce pracę, stąd od premiery jej ostatniego tytułu minęło już kilkanaście miesięcy, jednak autorka zapewnia, że niedługo zakończy pracę nad nowym tekstem.

Wszystkie książki Liz Nugent skomponowane są wokół bohaterów z zaburzeniami osobowości – psychopatów i socjopatów. Jak wyjaśnia pisarka, fascynacja odmiennością towarzyszy jej niemal od zawsze, ponieważ jako dziecko nieco inne niż wszystkie często stawiała na obserwację zamiast na uczestnictwo, rozwijając w sobie zacięcie i talent do analizowania ludzi.

W 2017 r., po publikacji swojej drugiej powieści pt. Obsesja Lydii, Liz Nugent została doceniona tytułem Woman of the Year Award for Literature, a w 2021 r. James Joyce Award przyznawaną przez the Literary & Historical Society of University College Dublin.

Liz Nugent i Upadek Olivera

Debiutancką powieść Liz Nugent, Upadek Oliwera, ukazała się w 2014 r., praktycznie z miejsca podbijając serca zarówno czytelników, jak i krytyki. Wnikliwy portret mężczyzny – szanowanego obywatela, lubianego przyjaciela, kochającego męża – który okazuje się być zdolnym do drastycznej przemocy psychopatą, to bez wątpienia ciekawa propozycja dla wszystkich fanów gatunku. Narracja zbudowana jest z opowieści kilku związanych na różne sposoby z głównym bohaterem osób, co jest ciekawym zabiegiem. Książka szybko stała się w Irlandii bestsellerem, a jej autorka znaną postacią. Jeszcze w 2014 r. pisarka zdobyła także Ireland AM Crime Fiction Award oraz nominację do Dublin International Literary Award.

Liz Nugent i Obsesja Lydii

Dużym sukcesem okazała się także następna fabuła Liz Nugent, Obsesja Lydii, która wkrótce po premierze znalazła się na szczycie irlandzkich list bestsellerów, przez niemal rok utrzymując się w pierwszej dziesiątce. Na stronach książki, podobnie jak w przypadku debiutanckiej powieści, autorka buduje intrygę wokół zaburzonej osobowości głównej bohaterki, kobiety, która nie cofnie się przed niczym, by zatrzymać przy sobie jedynego syna. Sugestywnie, mocno i z dużym wyczucie poprowadzona kreacja tej postaci udowodniła, że pisarka jest prawdziwą specjalistką od złożonych portretów psychologicznych, stanowiących zawsze jądro jej historii. Za Obsesję Lydii Liz Nugent została doceniona Ryan Tubridy Listeners' Choice Award - Irish Book Awards 2016 oraz ponowną nominacją do Dublin International Literary Award.

Liz Nugent i Pod skórą

Dwa lata później w ręce czytelników oddała Liz Nugent Pod skórą, nie mniej udany thriller, z równie niepokojącą bohaterką. Dorastająca w izolowanej, specyficznej wyspiarskiej społeczności kobieta jest przebiegłą manipulantką nieprzejawiającą empatii wobec innych. Wychowana przez faworyzującego ją, z dość niepokojących zresztą powodów, ojca czuje się kimś zdecydowanie ważniejszym od innych ludzi i żyje zgodnie z tym przekonaniem, co przy braku jakichkolwiek moralnych hamulców prowadzi do tragedii.