Liane Moriarty

Australijska pisarka, autorka bestsellerowych powieści obyczajowych, dobrze znanych również z seriali nakręconych na ich podstawie. Starsza siostra popularniej pisarki Jaclyn Moriarty.

Liane Moriarty urodziła się w 1966 r. w Sydney jako najstarsza z sześciorga rodzeństwa, co jak sama mówi, dało jej pewną przewagę już na starcie. Podobno jako dziecko lubiła czytać Liane Moriarty książki tak bardzo, że jej koleżanki chowały swoje przed nią, gdy przychodziła do nich się pobawić. Do dzisiaj regularnie zarywa noce nad dobrą powieścią, a jej ulubiona forma relaksu to długa, gorąca kąpiel, z książką oczywiście. Gdy była mała, jej ojciec wypłacił jej pierwszą zaliczkę wydawniczą, w wysokości 1 dolara, za napisanie powieści specjalnie dla niego. W ten sposób doszło do powstania pierwszej książki Liane Moriarty pt. The mystery of Dead Man’s Island.

Po szkole rozpoczęła karierę w reklamie i marketingu i w tej branży przepracowała dłuższy czas. Pracowała w korporacji, miała własną firmę oraz była copywriterką freelancerką. W tym czasie, oprócz haseł reklamowych i opisów produktów, zdarzało jej się również zaczynać pracę na różnymi fabułami, nigdy jednak żadnej nie kończyła, nie wierząc, że mogłaby kiedykolwiek cokolwiek opublikować. To się zmieniło, gdy ukazała się debiutancka powieść jej siostry, Jaclyn. Wtedy również i ona uwierzyła, że może zostać pisarką. Na fali entuzjazmu szybko zasiadła do pisania Liane Moriarty książki dla dzieci, jednak nikt tym tekstem nie był zainteresowany. Gdy ochłonęła, podjęła studia magisterskie na Macquarie University w Sydney. Jej debiutancka powieść pt. Three wishes (niedostępna w polskim tłumaczeniu) była częścią jej pracy dyplomowej i początkiem, jak się okazało, wyjątkowo udanej pisarskiej kariery. Najlepiej tym świadczy fakt, że do tej pory książki Liane Moriarty sprzedały się na całym świecie w blisko 15-milionowym nakładzie, w tłumaczeniu na 39 języków.

Pierwsze książki Liane Moriarty

Po wydaniu swojej pierwszej książki Liane Moriarty wiedziała już, że to właśnie pisanie jest tym, czemu chciałaby się poświęcić. Trzy lata po debiucie ukazała się jej następna fabuła, The last anniversary, która, podobnie jak Three wishes, wciąż nie jest dostępna w polskim wydaniu. Dopiero trzecia powieść Liane Moriarty, Kilka dni z życia Alice, już 2 lata po australijskiej premierze, doczekała się tłumaczenia na język polski. Ciekawie napisana, niebanalna historia 39-letniej Alice, która po urazie głowy nie pamięta ostatnich 10 lat swojego życia, zauroczyła czytelników na całym świecie. Bohaterka wskutek amnezji staje się z powrotem tą dziewczyną, którą była kiedyś; optymistyczną, radosną i zakochaną w swoim mężu, z którym, jak się okazuje, właśnie się rozwodzi. Ponieważ nie wie, jak doszło do zmian na gorsze w jej życiu, zaczyna ten proces odkrywać i analizować. Kilka dni z życia Alice Liane Moriarty to mądra opowieść o życiu, o tym, jak nas zmienia, czasem nawet łamie, o tajemniczej naturze szczęścia.

Najpopularniejsze książki Liane Moriarty

Prawdziwym przełomem w karierze pisarki była jednak dopiero jej piąta powieść. Sekret mojego męża Liane Moriarty w ręce czytelników oddała w 2013 r. Książka niemal z miejsca stała się hitem i znalazła się, w ciągu 2 tygodni od amerykańskiej premiery, na 1. miejscu listy bestsellerów New York Times’a, a utrzymała się na niej prze rok. Publiczność pokochała tę zapadającą i dającą do myślenia opowieść o żyjącej pełnią uporządkowanego życia Cecili, która znajduje list pisany do niej przez jej męża na wypadek jego śmierci. Odnalezienie koperty zmieni jej życie z dwóch powodów: mąż wcale nie umarł, a list zawiera jego najgłębiej skrywaną tajemnicę.

Rok później dzięki wydaniu powieści Wielkie kłamstewka Liane Moriarty była już najprawdziwszą gwiazdą. Książka debiutowała na pierwszym miejscu listy bestsellerów New York Times’a i sprzedała się w ogromnym nakładzie. Zagmatwane, splatające się ze sobą historie trzech kobiet, żon i matek, z przedmieść Sydney to absolutny majstersztyk literatury obyczajowej. Nic dziwnego, że szybko Wielkie kłamstewka Liane Moriarty stały się podstawą kasowego serialu, z Nicole Kidman i Reese Witherspoon w rolach głównych, który jeszcze zwiększył popularność pisarki.

Jej pozycja była już na tyle ugruntowana, że kolejna powieść Liane Moriarty, Moja wina, twoja wina, również debiutowała na 1. miejscu listy bestsellerów New York Timesa. Także w tej fabule autorka porusza wiele drażliwych i delikatnych tematów, dając kolejny dowód, że w analizowaniu ludzkich emocji i opowiadaniu o nich nie ma sobie równych. Książka od razu również zwróciła uwagę branży filmowej. Podobnie, jak najnowsza, mająca premierę w 2018 r., publikacja Liane Moriarty, Dziewięcioro Nieznajomych, na podstawie której już powstaje serial.