Lars Kepler
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Pseudonim literacki duetu szwedzkich pisarzy: Alexandry Coelho Ahndoril i Alexandra Ahndoril. Zanim postanowili połączyć siły we wspólnym pisarskim projekcie, każde z nich odnosiło indywidualne sukcesy literackie. Jako kooperatywa pisarska popularność zdobyli cyklem kryminalnym z komisarzem Joonem Linną w roli głównej, który doczekał się tłumaczenia na kilkadziesiąt języków, w tym polski. Najnowsza powieść sygnowana marką Lars Kepler, Człowiek w lustrze, do nadwiślańskich księgarń trafiła pod koniec 2021 r.

Alexandra Coelho Ahndoril i Alexander Ahndoril pod szyldem Lars Kepler książki wydają od końca pierwszej dekady XXI w. i zdążyli już sobie wyrobić międzynarodową renomę i opinię jednych z ciekawszych autorów kryminalnej literatury gatunkowej. Pseudonim, który wybrali dla swojego projektu, to połączenie nazwisk dwóch wybitnych, choć działających w zupełnie innym czasie i w innej dziedzinie postaci – jednego z najpopularniejszych pisarzy szwedzkich XXI w., Stiega Larssona, i żyjacego na przełomie XVI i XVII niemieckiego astronoma, Johannesa Keplera, uważanego za jednego z ojców współczesnej nauki.

Co ciekawe, zanim małżonkowie Ahndoril postanowili publikować wspólne narracje jako Lars Kepler, książki, i to z dużym sukcesam, wydawali pod własnymi nazwiskami. Pobrali się w 1994 r. i aż do 2009 r., kiedy to do księgarń trafiła ich pierwsza wspólna powieść, swoje kariery rozwijali indywidualnie. Pochodzący z okolic Sztokholmu Alexander od wczesnej młodości wykazywał literackie i artystyczne zainteresowania. Pasję literacką realizował przede wszystkim jako czytelnik, marzył natomiast o karierze malarza, a jego monumentalne płótna zdradzały inspirację twórczością jednego z dawnych arcymistrzów światłocienia, Caravaggia. Swoje fascynacje szeroko pojętą humanistyką realizował także, studiując filozofię, filmoznawstwo oraz religioznawstwo. Zanim razem z żoną stworzył markę Lars Kepler, książki podpisane jego nazwiskiem od lat cieszyły się uznaniem czytelników, a jego dorobek – dziewięć powieści, dwadzieścia sztuk teatralnych i jedno libretto operowe – był znaczący.

Alexandra z kolei, od zawsze niemal pragnęła zostać aktorką. Uczęszczała nawet do sztokholmskiej Narodowej Akademii Mimu i Aktorstwa, jednak ostatecznie zamiast poświecić się scenie, ukończyła literaturoznawstwo i rozpoczęła prace nad doktoratem. Pierwsza powieść sygnowana marką Lars Kepler, Hipnotyzer, ukazała się w 2009 r. i do tego momentu zdążyła wydać trzy powieści historyczne.

Lars Kepler i seria Joona Linna

Już pierwsza książka wydana przez pisarskie małżeństwo w ramach marki Lars Kepler, Hipnotyzer, okazała się bestsellerem i początkiem zupełnie nowego życiowego oraz zawodowego rozdziału dla autorów. Kryminał otworzył kultową dziś wręcz serię kryminalną skoncentrowaną wokół postaci szwedzkiego komisarza Joony Linny, który przy pomocy koleżanki z wydziału kryminalnego, Sagi Bauer, stawia czoła najbardziej brutalnym i przebiegłym przestępcom. Już w 2010 r. do księgarń trafił drugi tom serii pt. Kontrakt Paganiniego, a w następny roku Świadek, trzecia odsłona przygód komisarza, ugruntowująca rosnącą sławę wschodzącej gwiazdy skandynawskiego kryminału. Utrzymany w odnoszącym w ostatnich dekadach ogromne sukcesy klimacie nordic noir cykl niemal z miejsca podbił serca miłośników tego typu narracji na całym świecie. Co ciekawe, początkowo małżonkowie nie chcieli ujawniać, kim jest Lars Kepler. Książki planowali wydawać incognito, by zacząć ten etap kariery z zupełnie czystą kartą, jednak medialny szum wokół ich wspólnego debiutu skutecznie pokrzyżował te plany. O ukrywanie się za wymyślonym przez nich pseudonimem podejrzewano w pewnym momencie nawet samego Henninga Mankella. Ostatecznie, po kilku miesiącach spekulacji, państwo Ahndoril przyznali się do autorstwa Hipnotyzera.

Pierwsze cztery tomy serii ukazywały się w kilkunastomiesięcznych odstępach, jednak późniejsze części: Stalker, Łowca, Łazarz i najnowsza powieść podpisana pseudonimem Lars Kepler, Człowiek w lustrze, do księgarń trafiały już średnio co dwa lata, wystawiając cierpliwość fanów autorów na nie lada próbę.

Cała seria z komisarzem Jooną Linną okazał się dużym międzynarodowym sukcesem. Cykl został przetłumaczony na 40 języków i sprzedał się w kilkunastomilionowym nakładzie. Już w 2012 r. na podstawie pierwszego tomu powstał film Hipnotyzer, który był nawet zgłoszony jako szwedzki kandydat do Oskara (ostatecznie nie dostał nominacji). W 2020 r. Lars Kepler został uznany w Szwecji za najlepiej sprzedającego się – we wszystkich gatunkach – autora ostatniej dekady.

Lars Kepler i Plac zabaw

Jedyna nie należąca do cyklu powieść, pod którą podpisał się Lars Kepler, Plac zabaw, ukazała się w 2015 r. Jest to oryginalny, przerażający i szalenie mroczny thriller, którego fabuła balansuje na pograniczu tego, co realne, wyobrażone i metafizyczne. Wizja autorów przeraża i fascynuje jednocześnie, skutecznie przykuwając czytelnika do tej, miejscami niełatwej, lecz wartej każdej poświęconej jej minuty, lektury.