Jarosław Molenda
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polski pisarz, dziennikarz, podróżnik, popularyzator nauki oraz historii. Ponadto członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej i Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Kulinarnej, South American Explorers i Polskiego Klubu Przygody. Za swoje osiągnięcia wyróżniony Brązowym Medalem Za zasługi dla obronności kraju, Srebrnym Krzyżem Zasługi za upowszechnianie kultury i propagowanie historii oraz Odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Autor blisko 40 tytułów z szeroko rozumianej literatury faktu, choć od kilku lat przymierza się do publikacji swojej pierwszej powieści. Jako prawdziwy człowiek-orkiestra w swoim dorobku ma Jarosław Molenda książki o historycznych zagadkach, dawnych kulturach, seryjnych mordercach i fascynujących zbrodniach, odkryciach geograficznych, ciekawych kobietach, a także roślinach. Najnowsza jego publikacja, Profesor i cyjanek ukazała się w kwietniu 2021 r.

Jarosław Molenda urodził się w 1965 r. w wielkopolskich Pobiedziskach. Na studia wyjechał do Poznania, gdzie w 1989 r. na tamtejszym uniwersytecie ukończył Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej. Od zawsze charakteryzowała go wielka ciekawość miejsc, ludzi oraz rzeczy i nawet w szarych czasach Polski Ludowej marzył o podróżach, aby wreszcie to, o czym do tej pory jedynie czytał, zobaczyć na własne oczy. Dlatego kiedy tylko zmienił się ustrój, ruszył w świat. Do tej pory się nie zatrzymał i w ciągu ostatnich 3 dekad objechał 4 kontynenty i odwiedził kilkadziesiąt państw. Jak podkreśla Jarosław Molenda, książki które pisze są efektem tej samej, gnającej po całej planecie i karzącej wyszukiwać coraz nowe niesamowite historie, ciekawości. Wśród wielu jego wypraw znaleźć można naprawdę spektakularne wyczyny jak dotarcie do ostatniej stolicy Inków, oraz, w ramach Tupac Amaru Expedition, do ruin Incahuasi na przełęczy Puncuyoc.

O podróżach, różnych ciekawostkach, których w ciągu lat stał się prawdziwym kolekcjonerem oraz mniej znanych aspektach historii, zarówno powszechnej jak i polskiej, pisał na łamach najpopularniejszych periodyków tj.: Focus Historia”, Gazeta Wyborcza, Ale Historia, Kombatant, Mówią Wieki, Nieznany Świat, Odkrywca, Rzeczpospolita, Voyage, Wiedza i Życie, oraz Zew Północy. Jest również stałym współpracownikiem magazynu podróżniczego Dookoła Świata. Jego doświadczenie i wiedza zostały w drugiej połowie lat 90-tych docenione zaproszeniem do grona redaktorów Encyklopedii Geograficznej Świata.

Pierwsze książki Jarosława Molendy

Materiały do swojej pierwszej książki Jarosław Molenda zaczął zbierać, jak tylko po zmianie ustroju możliwe stały się swobodne podróże. Eksponaty zobaczone w kairskim muzeum zafascynowały go tak bardzo, że w ciągu kilku lat stał się prawdziwym ekspertem od mumii (nie tylko egipskich), co zaowocowało publikacją Mumie. Fenomen kultury. Rok później, w 2007 r. ukazał się Poczet odkrywców i zdobywców Ameryki Łacińskiej, a w wkrótce Tajemnice polskich grobowców oraz, ponownie o historii Ameryki Środkowej, Panama 1671. Z kolei książka o otoczonym w Ameryce Południowej ogromną czcią indiańskim bohaterze, który do historii przeszedł jako Tupac Amaru II, była ukoronowaniem brawurowych andyjskich wyczynów autora.

Jarosław Molenda i rośliny, które zmieniły świat

Do jednego z najciekawszych i najobszerniejszych nurtów twórczości podróżnika należą publikacje dotyczące dziejów znanych nam wszystkim gatunków roślin i kulinariów. Poświęcając tym zagadnieniom całe książki, Jarosław Molenda odziera naszą codzienność z oczywistości i ukazuje zupełnie nowy, fascynujący świat. Do najważniejszych tytułów o tej tematyce zaliczyć należy: Zadziwiające życie owoców. Od ananasa do truskawki, Od chili do wanilii. Historia roślin apetycznych, Historia używek. Rośliny, które uzależniły człowieka, Rośliny, które udomowiły człowieka, Rośliny, które zmieniły świat.

Jarosław Molenda i niepokorne córy różnych epok

Sporo stron autor poświecił także ciekawym historyczny postaciom kobiecym. Nie zawsze, jak np. w Uwikłane w historię. Bohaterki i zdrajczynie czy Wilczyce znad Wisły, były to bohaterki pozytywne, jednak zawsze ich życiorysy warte były przypomnienia. W jego bibliografii można znaleźć publikacje dotyczące także kobiet wyprzedzających swoją epokę: Niepokorne córy II Rzeczypospolitej i PRL, Podróżniczki. Dziewczyny które nie znały granic czy Gorszycielki. Dziewczyny, które łamały tabu i konwenanse oraz koncentrujące się wokół sylwetek kobiet, którym historia nie oddała dostatecznej sprawiedliwości (np. Polki przeklęte?)

Jarosław Molenda, Wampir z Warszawy i Bikini killer, czyli opowieści o zbrodniarzach i ich zbrodniach

W ciągu ostatnich lat spod pióra Molendy wyszło również kilka tytułów poświęconych głośnym zbrodniom oraz seryjnym mordercom. Pierwsza z nich pt. Rzeźnik z Niebuszewa do księgarń trafiła w 2019 r. Rok później w ręce czytelników oddał Jarosław Molenda Wampira z Warszawy, historię pierwszego seryjnego zabójcy powojennej stolicy oraz Bikini killer, który opowiada o jednym z najskuteczniejszych wielokrotnych zabójców, Charlesie Sobhraju. W kwietniu 2021 r. ukazał się natomiast poświęcony Profesor i cyjanek, koncentrujący się na sprawie słynnego zabójstwa z lat 50-tych.