Zagadki wzostu gospodarczego -  - książka

Zagadki wzostu gospodarczego książka papierowa

0,0

Dostawa: od 6,99 zł (darmowa dostawa z abonamentem Legimi)

Czas wysyłki: 1-2 dni robocze + czas dostawy


Opis

Dlaczego Australia oderwała się gospodarczo od Nowej Zelandii?
Dlaczego Austria (niemal) dogoniła Szwajcarię?
Dlaczego Meksyk jest dużo biedniejszy od Hiszpanii?
Dlaczego Wenezuela stała się biedniejsza od Chile?
W czym Portoryko przypomina byłą NRD?
Dlaczego „komunistyczne” Chiny wyprzedziły „kapitalistyczne” Indie?
Dlaczego Pakistan rozwijał się wolniej niż Indonezja?

Autorzy książki próbują odpowiedzieć na te i podobne pytania, zajmując się jednocześnie szerszym problemem: skąd biorą się różnice we wzroście gospodarczym? To fundamentalnie ważne zagadnienie jest w tej publikacji analizowane w odmienny sposób niż w innych pracach dotyczących wzrostu gospodarczego, ponieważ jej Autorzy:
•analizują łącznie systematyczne siły rozwoju (tzn. działające przez dłuższy lub przez cały czas) oraz skutki rozmaitych kryzysów;
•koncentrują się na głębokich przyczynach wzrostu, w tym zwłaszcza na instytucjach, ale wszędzie tam, gdzie może to pomóc w określeniu instytucjonalnych uwarunkowań, przeprowadzają również rachunek wzrostu, pozwalający na identyfikację płytkich jego przyczyn, takich jak nakłady pracy i kapitału oraz zmiany produktywności czynników wytwórczych;
•porównują specjalnie dobrane pary krajów, co pozwala na uniknięcie wielu słabości, które pojawiają się, gdy badana jest albo szeroka grupa krajów, albo pojedynczy kraj.

„Ogólnie uważam książkę za jedna z najciekawszych, jakie opublikowano w Polsce w ostatnich latach. (...) jest łatwa w czytaniu i wobec tego może zainteresować także osoby spoza środowiska akademickiego. Niemniej jednak to studenci szkół i wydziałów ekonomicznych oraz część ekonomistów akademickich są – przypuszczam – głównymi adresatami i będą najczęściej jej Czytelnikami”.
Prof. dr hab. Stanisław Gomułka

Liczba stron: 384

Format (wymiary): 17.0x24.5cm

ISBN: 9788325530556

Wydanie: 1

Oceny
0,0
0
0
0
0
0