Thomas Alva Edison. Biografia autoryzowana - William H. Meadowcroft, Thomas A. Edison - audiobook

Thomas Alva Edison. Biografia autoryzowana audiobook

William H. Meadowcroft , Thomas A. Edison

5,0
24,90 zł

lub
Opis

Thomas Alva Edison to niewątpliwie jeden z największych wynalazców i przedsiębiorców Ameryki. Na to miano zasłużył sobie opracowaniem wielu niezwykłych urządzeń, które całkowicie odmieniły świat. Pośród całej różnorodności jego dokonań dobrze znamy dziś kamerę filmową, fonograf i żarówkę elektryczną. Niewiele wiemy o tym, że ten niezwykle utalentowany przedsiębiorca zbudował także cementownię, w której tworzył pierwsze na świecie domy modułowe w obecnie tak popularnej technologii żelbetonowej.
11 stycznia 1892 roku poprzez połączenie dwóch  przedsiębiorstw: Edison Electric Light Company (zarządzanego przez Thomasa  Edisona) i Thomson-Houston Company  (kierowanego przez  Charlesa A. Coffina) powstało General Electric. Obie połączone firmy dysponowały większością kluczowych w tamtym czasie patentów w dziedzinie produkcji i wykorzystywania  prądu elektrycznego, co na długie lata zapewniło im dominującą pozycję na rynku w  USA. Początkowo General Electric koncentrowało swoją działalność na branżach związanych z prądem: od budowy elektrowni i linii wysokiego napięcia po produkcję  odkurzaczy  i  lodówek. W laboratoriach General Electric powstało wiele  wynalazków, między innymi  lodówka, gramofon, prądnica prądu stałego czy  turbina parowa. Przedsiębiorstwo istnieje do dziś, a jego obecna wycena to 63 miliardy dolarów. Edisonowi - tak jak  Ferdynandowi Porschemu, Rayowi Krocowi czy Waltowi Disneyowi, czyli bohaterom pozostałych audiobooków wydanych przez Łukasz Tomys Publishing – udało się stworzyć firmy, które przeżyły ich twórców o blisko pół wieku. Dotyczy to również Henry'ego Forda, nad którego biografią nadal pracujemy.
Edison, nazywany „Czarodziejem z Menlo Park”, był jednym z pierwszych wynalazców, który zastosował zasady masowej produkcji i pracy zespołowej na dużą skalę do procesu tworzenia wynalazków i testowania ich pod kątem przydatności do komercyjnego użytku. Właśnie z tego powodu często przypisuje mu się zasługi za stworzenie pierwszego profesjonalnego laboratorium do badań przemysłowych.

Audiobooka posłuchasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

MP3 (spakowane ZIP)

Czas: 7 godz. 59 min

Lektor: Tomasz Kućma

Oceny
5,0 (1 ocena)
1
0
0
0
0
Sortuj według:
PawelAR

Nie oderwiesz się od lektury

Rzeczowa i interesująca pozycja. Przybliża postać wynalazcy, odslaniając wiele ciekawych fragmentów jego biografii. Bardzo przyjemny głos lektora. Slucha się dobrze.
00