Opis

Książka „Odpowiedzialność w ochronie zdrowia” stanowi opracowanie, w którym w sposób wyczerpujący i nowatorski przedstawiono zagadnienia dotyczące problematyki odpowiedzialności w ochronie zdrowia. Ma ona szczególnie doniosłe znaczenie dla funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej. Zagadnienia te mają przy tym interdyscyplinarny charakter, ponieważ jest to materia, w której przenikają się nie tylko rozwiązania publicznoprawe i prywatnoprawne, lecz także pozaprawne. Stąd też, od wielu już lat są one przedmiotem zainteresowania filozofów, etyków, socjologów i lekarzy. Potrzebę podjęcia problematyki odpowiedzialności w ochronie zdrowia determinuje także obserwowana od lat dysfunkcjonalność systemu ochrony zdrowia, która mimo kolejnych reform, w niektórych obszarach osiągnęła stopień uniemożliwiający realizowanie konstytucyjnie określonych zadań państwa. Szczególną uwagę należy zwrócić na zmianę form organizacyjnoprawnych, w jakich wykonywana jest działalność lecznicza oraz na odejście od dominującej niegdyś formy zakładu opieki zdrowotnej. Autorzy, uznając odpowiedzialność za centralną kategorię aksjologiczną współczesności, a ochronę życia i zdrowia za fundamentalne prawo każdego człowieka, stworzyli publikację, która z pewnością zainteresuje szeroki krąg odbiorców oraz będzie stanowiła inspirację do dalszych badań i dyskusji.

Publikacja składa się z trzydziestu pięciu rozdziałów, których tematyka dotyczy m.in.:

  • praw, obowiązków, odpowiedzialności pacjentów,
  • odpowiedzialności prawnej z tytułu naruszenia zbiorowych praw pacjentów,
  • odpowiedzialności prawnej podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz
  • odpowiedzialności prawnej przedstawicieli zawodów medycznych.

Monografia zawiera wielowymiarową analizę i krytyczną ocenę wybranych instytucji prawa ochrony zdrowia oraz postulowanych w tym zakresie rozwiązań oraz wzbogacona jest refleksjami aksjologicznymi. Publikacja stanowi spójne pod względem tematycznym opracowanie naukowe będące wynikiem wnikliwych badań, prowadzonych z perspektywy doktryny prawa oraz medycyny, jednocześnie zawierające liczne odwołania do ustaleń przedstawicieli innych dyscyplin naukowych oraz starannie udokumentowane.

Publikacja zainteresuje zarówno praktyków prawa: sędziów, notariuszy, adwokatów, radców prawnych, jak i naukowców czy dydaktyków.

Ebooka przeczytasz w dowolnej aplikacji obsługującej format:

PDF
Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.


Podobne