Wydawca: Dom Wydawniczy Rafael Kategoria: Literatura faktu, reportaże, biografie Język: polski Rok wydania: 2013

Niepokonani - Jasiek Mela ebook

Krzysztof Ziemiec

(0)

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Niepokonani - Jasiek Mela - Krzysztof Ziemiec

Krzysztof Ziemiec, gwiazda telewizji, jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych prezenterów (aktualnie „Wiadomości” TVP1), a równocześnie człowiek niezwykle doświadczony przez los. Ogromna popularność, wielkie emocje i duże kontrowersje, jakie towarzyszyły jego autorskiemu programowi „Niepokonani”, w którym znane postacie po raz pierwszy odkrywały dramatyczne wydarzenia ze swojego życia, sprawiły, że Autor postanowił opisać te historie, a także kulisy ich poznania. Gorąco polecamy serię sześciu minibooków, które na długo zapadną w Państwa pamięci. Niepokonani: Kuba Błaszczykowski, Eleni, Jasiek Mela, Jacek Olszewski, Jerzy Stuhr, Ewa Błaszczyk.

Opinie o ebooku Niepokonani - Jasiek Mela - Krzysztof Ziemiec

Fragment ebooka Niepokonani - Jasiek Mela - Krzysztof Ziemiec

Okładka

Karta tytułowa

Jasiek Mela

Podróżnik, polarnik, najmłodszy zdobywca dwóch biegunów. Jest także pierwszym niepełnosprawnym, który dokonał takiego wyczynu! Zdobył kolejno Kilimandżaro i Elbrus. Przebiegł nowojorski maraton. Niósł pochodnię z ogniem olimpijskim. Pokonał wiele innych mniejszych i większych biegów, wysokości i barier. Ale najważniejsze, że cały czas pokonuje z sukcesem ten swój własny życiowy maraton. A wszystko zaczęło się od pierwszej wyprawy w 2004 roku.

Gdyby nie relacja telewizyjna z wyprawy na biegun, którą w TVP1 oglądała wówczas cała Polska, świat pewnie nie dowiedziałby się o Jaśku, choć wówczas jeszcze Jasiu... który w 2002 roku w wyniku porażenia prądem stracił przedramię i podudzie. Dziś nadal, mimo dorosłości, chce być nie Janem, a Jaśkiem. Sam tak to tłumaczy:

Mam taką swoją teorię, że z Jasia wyrosłem po trzynastym roku życia; żeby być Jankiem, musiałbym mieć czołg i psa; na Jana potrzeba mi długiej brody, więc chwilowo jestem Jaśkiem – tak sam to tłumaczy. –  Może trochę chłopięco, ale po prostu tak lubię. W swojej głowie sam tak na siebie mówię.

A więc Jasiek jest przykładem osoby, dla której dramat przemienił się w sukces i stał się początkiem wielkiej pasji, życiowej misji, a także zawodowych zajęć. To namacalny dowód potwierdzający tezę, że coś z pozoru złego może zrodzić dobro! I to dużo dobra, bo Jasiek dziś to nie tylko podróżnik spełniający własne marzenia, ale również społecznik, a przede wszystkim ambasador akcji – jak ja to sam nazywam – „Da się, tylko trzeba chcieć”. Prowadzi własną Fundację „Poza Horyzonty”. Jej celem jest pomaganie ludziom po wypadkach, w których stracili kończyny, i zbieranie pieniędzy na protezy dla osób po amputacjach. To wielka sprawa, bo mało kto zdaje sobie sprawę, jak duży to wydatek. Taka nowoczesna proteza kosztuje tyle, co luksusowa limuzyna. Jasiek jest zdobywcą wielu nagród.

Jak na tak młodego człowieka, Jasiek ma bardzo bogaty życiorys. Jak on to osiągnął? Dlaczego się nie poddał, kiedy było mu ciężko? Czy ktoś mu w tym pomógł?