Nastawieni na wieczność 40-dniowa rozważania - John Bevere - ebook

Nastawieni na wieczność 40-dniowa rozważania ebook

Bevere John

0,0

Opis

Zostałeś stworzony z wiecznością w sercu.

Dzięki temu posiadasz wewnętrzną świadomość wspanialszej formy egzystencji niż obecne ziemskie życie. Zawarte w tej publikacji czterdziestodniowe rozważania zainspirowane są książką Nastawieni na wieczność. Jak sprawić, by nasze życie liczyło się tu i w wieczności, którą napisał bestsellerowy autor John Bevere. Jest to zbiór wskazówek, jak żyć z nadzieją i pewnością, które doprowadzą Cię do wieczności. Na każdy dzień przygotowane są rozważania, odwieczna prawda do analizy, wykaz kluczowych kroków do działania oraz osobista modlitwa.

Łatwo jest utknąć w zgiełku życia i zagubić to, co jest naprawdę ważne. Każdy z nas stanie na końcu przed Jezusem Chrystusem, a wtedy ci, którzy za Nim podążali, otrzymają wieczne wynagrodzenie. Wielu będzie zdziwionych, gdy dowiedzą się, że spędzili większość czasu, zamartwiając się tym, co tak naprawdę nie ma znaczenia. Czy jesteś gotowy, by stanąć w pewności przed Jezusem? Rozważania te nauczą Cię utrzymać w życiu wieczną perspektywę i zainspirują do tego, by skupić się na tym, co przetrwa do końca.

Pamiętaj o nagrodzie, którą Chrystus przygotował dla Ciebie, jeśli podążysz za Nim całym swoim sercem, umysłem, duszą i siłą.

John Bevere i jego żona Lisa są założycielami Messenger International. John, pastor i autor bestsellerów, z odwagą i pasją głosi bezkompromisową prawdę. Jego pragnieniem jest wspieranie lokalnego Kościoła i wyposażanie liderów niezależnie od lokalizacji, języka i pozycji finansowej. W tym celu jego materiały zostały przetłumaczone na ponad dziewięćdziesiąt języków, a miliony kopii zostały rozdane pastorom i liderom na całym świecie. Na co dzień John zajmuje się przekonywaniem żony, żeby zaczęła grać z nim w golfa; spędza czas ze swoimi czterema synami, synową oraz wnukami. Spotkaj się z Johnem na JohnBevere.com, na Facebooku, Twitterze lub Instagramie.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 151

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.

Popularność




Wstep

Z wielką radością powierzam w twoje ręce te czterdziestodniowe rozważania na temat wieczności. Na każdy dzień przygotowane zostały teksty inspirowane moją książką Nastawieni na wieczność, dodatkowe fragmenty biblijne do przeprowadzenia osobistego studium, ODWIECZNA PRAWDA, kluczowe kroki do podjęcia działania, a także myśl do małej refleksji i osobistej modlitwy.

Bardzo łatwo jest zagubić się w szybkim biegu życia i zapomnieć o tym, co jest najważniejsze. Modlę się o to, by te rozważania pomogły ci skierować życie na wartości, które liczą się najbardziej, abyś mógł na koniec wieku z pewnością stanąć przed Chrystusem.

Zapraszam cię do wspólnej modlitwy, zanim rozpoczniesz tę czterdziestodniową podróż:

Ojcze w niebie, jestem wdzięczny za możliwość poznawania tego, co przygotowałeś dla mnie w przyszłości. Chcę być przygotowany, bym mógł usłyszeć słowa: „Dobrze, sługo dobry i wierny”, gdy stanę pewnego dnia przed Jezusem. Działaj we mnie, żeby wszystko to, kim jestem i co robię, przynosiło ci radość. Duchu Święty, otwórz moje oczy, by widziały, i uszy, by słyszały wszystko, co chcesz mi przekazać w trakcie rozważania tego przesłania i Twojego Słowa. Nadaj cel mojemu życiu, dzisiaj i na wieki. Amen!

Dzień 1

SŁUCHAJ SERCEM

(na podstawie rozdziału 1)

 

Oto Bóg jest wzniosły, a tylko my tego nie możemy poznać; liczba jego lat jest niezbadana. (Job 36,26)

(...) nawet wieczność włożył w ich serca. (Kzn 3,11)

 

 

Takie pojęcia, jak wieczność i rozmiar wszechświata, są zbyt wielkie do objęcia naszym ludzkim umysłem. Wychodzą one poza ramy naszej logiki, a nasze słownictwo jest zbyt ubogie, by je dokładnie zdefiniować.

Spróbuj wyobrazić sobie kraniec wszechświata. Pomyśl o tym, jak mogą wyglądać jego zewnętrzne granice. Czy natknąłbyś się tam na ścianę? Co by się stało, gdybyś przypadkiem przekroczył koniec wszechświata? Co znajduje się za tą ścianą? Czy byłaby to po prostu pusta przestrzeń, w której nie ma żadnych gwiazd i galaktyk? Czy nie byłoby to tylko poszerzenie wszechświata, a nie jego koniec? Gdzie kryje się kres wszystkiego? Czy potrafisz objąć swoim umysłem nieskończoność wszechświata?

Tak samo jest z pojęciem wieczności. Nie możemy ogarnąć naszym umysłem jej bezkresu i potęgi; jednak Bóg umieścił ją w naszych sercach. Nawet ci, którzy zamknęli swoje umysły na istnienie Boga, często pod koniec życia dochodzą do poznania tej głębokiej prawdy, która była w nich od zawsze. Odkrywają, że zawsze istniało w nich przekonanie, że śmierć nie oznacza ostatecznego końca. Zdają sobie sprawę z tego, że wieczność jest realna, chociaż nie wiedzą, jak wygląda.

Prawdę mówiąc, już teraz jesteśmy wiecznymi stworzeniami, ale oczekujemy objawienia pełnego wymiaru wieczności. Każdy mężczyzna, kobieta i dziecko pewnego dnia przejdą z tego świata, zależnego od biegu czasu, do zupełnie odmiennej rzeczywistości – Bożej wiecznej rzeczywistości. Pismo mówi, że Bóg jest Twórcą wieczności (Ps 90,2), Ojcem wieczności (Iz 9,6), Królem wieczności (1 Tm 1,17). Wieczność jest większa niż nasze poznanie, lecz wierzymy, że Bóg jest jeszcze potężniejszy.

Koncept wieczności będzie tematem wiodącym naszych rozważań. Ponieważ nie możemy zrozumieć go, posługując się jedynie naszym intelektem, będziemy musieli zaangażować również nasze serca, aby osiągnąć znaczące rezultaty. Tak naprawdę jest to niezbędne do tego, abyś wyniósł jakiekolwiek korzyści z tych rozważań.

W tym celu dwie czynności mogą być szczególnie przydatne. Najpierw wyznaj, że potrzebujesz pomocy Ducha Świętego i poproś Go o prowadzenie. Później zatrzymaj się i przemyśl prawdy, które poruszają twoje serce. Nie omiń ich zbyt pochopnie, bo może to spowodować, że ograniczysz wpływ, jaki ta książka może na ciebie mieć. Nie czytaj jej tylko w celu przyswojenia wiadomości, które można łatwo zapomnieć, ale zachowuj te prawdy w twoim sercu.

 

DODATKOWE WERSETY

Zanim góry powstały, zanim stworzyłeś ziemię i świat, od wieków na wieki Tyś jest, o Boże! (Ps 90,2)

Potężna będzie władza i pokój bez końca na tronie Dawida i w jego królestwie, gdyż utrwali ją i oprze na prawie i sprawiedliwości, odtąd aż na wieki. Dokona tego żarliwość Pana Zastępów. (Iz 9,6)

A królowi wieków, nieśmiertelnemu, niewidzialnemu, jedynemu Bogu, niechaj będzie cześć i chwała na wieki wieków. Amen (1 Tm 1,17)

 

ODWIECZNA PRAWDA

Rzeczywistość wieczności czeka nas wszystkich. Każdy mężczyzna, kobieta i dziecko pewnego dnia przejdą z tego świata, zależnego od biegu czasu, do zupełnie odmiennej rzeczywistości – Bożej wiecznej rzeczywistości.

KROCZĄC W STRONĘ WIECZNOŚCI

Spisz swoje pierwsze odczucia na temat wieczności, która czeka na ciebie na granicy ziemskiego życia.

Co dla ciebie znaczy to, że Jezus jest Panem wieczności?

Spróbuj napisać swoimi słowami, na czym polega słuchanie sercem.

 

MODLITWA

Panie Boże, Ty jesteś stwórcą wieczności i stwórcą mnie samego. Tylko Ty możesz nauczyć mnie tego, czego potrzebuję, aby zrozumieć koncept wieczności. Niech Twój Święty Duch przemawia do mojego ducha w trakcie czytania tej książki. Wskaż mi miejsca, nad którymi muszę pracować i przemawiaj do mnie w moich rozmyślaniach. Otwórz moje serce na prawdę o wieczności. Obdarz mnie mądrością do patrzenia w przyszłość na koniec mojego życia i tego, co czeka mnie po nim, abym mógł żyć każdego dnia ze świadomością wieczności. Dziękuję, że jesteś ze mną na tej drodze. Chcę zacząć tę podróż, oddając się Tobie całkowicie. Teraz pokaż mi Twoją drogę.

 

Dzień 2

SUKCES, KTÓRY TRWA

(na podstawie rozdziału 1)

 

Naucz nas liczyć dni nasze, Abyśmy posiedli mądre serce! (…) Niech spocznie na nas łaska Pana, Boga naszego, A dzieło rąk naszych utwierdzaj wśród nas! Tak, utwierdź dzieło rąk naszych! (Ps 90,12.17)

 

 

Większość ludzi pragnie osiągnąć w swoim życiu sukces. To pragnienie jest najprawdopodobniej umieszczone w nas przez samego Boga, ponieważ On zawsze chce, abyśmy osiągnęli sukces.

Popatrz na powyższy werset. W tej modlitwie Mojżesz nie prosi Boga raz, ale dwa razy: „Utwierdź dzieło naszych rąk”. Hebrajscy autorzy nie marnowali słów. Nie było w ich zwyczaju, by powtarzać słowa dla wypełnienia miejsca na kartce. Wręcz przeciwnie, używali powtórzeń tylko w celu uwydatnienia pewnej prawdy, tak jak my posługujemy się funkcjami pogrubienia, kursywy czy pisania słów wyłącznie wielkimi literami. Ponadto te słowa pochodzą ze Słowa Bożego, które ujawnia nam Jego wolę, serce i cel dla twojego i mojego życia.

Tak, Bożym celem jest pomóc nam osiągnąć sukces! Jednak musimy pamiętać, że Boża perspektywa różni się od naszej. Bóg jest wieczny. Z tego powodu nie patrzy na nasze życie w ten sam sposób, co my. On wie, że nawet najdłuższe ludzkie życie nie może równać się z ogromem wieczności, która czeka nas po ziemskim bytowaniu. Dlatego też Boża definicja sukcesu nie równa się ludzkiej, ziemskiej definicji.

Nasz świat bezustannie się zmienia. Imiona ludzi nie zachowują się w pamięci innych na zawsze, a ludzkie osiągnięcia trwają tylko jakiś czas, aż historia ruszy dalej. Nawet te rzeczy, które wydają się nam teraz najpewniejsze, mogą ulec znacznej zmianie lub może nawet przestaną istnieć za paręset lat.

Nie dotyczy to naszego Boga. On nigdy się nie zmienia. Od początku do końca, po wieczność, Bóg będzie ciągle ten sam. Jego fundamenty nigdy nie ulegną zmianie. Postawa Jego serca wobec nas nigdy się nie zmieni. Tak samo jak Jego definicja sukcesu.

Jeśli chcemy osiągnąć prawdziwy sukces, musimy do niego dążyć, kierując się Bożą definicją. Wszystkie pozostałe sukcesy przeminą. Jedynie ten odzwierciedlający Bożą definicję jest trwały.

 

DODATKOWE WERSETY

Obficie obdarzy cię Pan, Bóg twój, dobrem w każdym dziele twoich rąk, w twoim potomstwie, w rozpłodzie twojego bydła, w plonie twojej ziemi, gdyż Pan znów radować się będzie twoją pomyślnością, jak radował się twoimi ojcami. (5 M 30,9)

Niechaj nie oddala się księga tego zakonu od twoich ust, ale rozmyślaj o niej we dnie i w nocy, aby ściśle czynić wszystko, co w niej jest napisane, bo wtedy poszczęści się twojej drodze i wtedy będzie ci się powodziło. (Iz 1,8)

Kto nabiera rozumu, miłuje swoją duszę; kto zachowuje roztropność, znajduje dobro. (Prz 19,8)

 

ODWIECZNA PRAWDA

Jeśli chcemy osiągnąć prawdziwy sukces, musimy do niego dążyć, kierując się Bożą definicją.

 

 

KROCZĄC W STRONĘ WIECZNOŚCI

Co oznacza dla ciebie świadomość, że Bóg pragnie twojego sukcesu?

Spróbuj opisać uczucie, które wynika z pewności, że jesteś przeznaczony do wiecznego sukcesu.

Kiedy rozmyślasz nad Bożą perspektywą, w jaki sposób zmienia to patrzenie na twoje życie?

 

MODLITWA

Panie Jezu, niesamowite jest to, że Ty posiadasz poznanie życia z ludzkiej perspektywy, jak i poznanie wieczności z perspektywy Bożej. Oddaję Ci mój umysł i serce. Naucz mnie patrzeć na moje życie tak jak Ty. Naucz mnie odmierzać sukces tak jak Ty. Pomóż mi być cierpliwym, gdy kroczę z Tobą w stronę wieczności. Wiem, że kiedyś odejdę z tego świata, by być z Tobą na zawsze. Pomóż mi nie zatracić się w tym świecie, żebym nie zagubił wartości perspektywy tego, gdzie spędzę swoją wieczność. Proszę, bądź przychylny moim działaniom.

 

Dzień 3

PEWNOŚĆ W DNIU OSTATECZNYM

(na podstawie rozdziału 1)

 

Kto mną gardzi i nie przyjmuje słów moich, ma swego sędziego: Słowo, które głosiłem, sądzić go będzie w dniu ostatecznym; bo ja nie z siebie samego mówiłem, ale Ojciec, który mnie posłał, On mi rozkazał, co mam powiedzieć i co mam mówić. (J 12,48–49)

 

 

Zadziwiające jest to, jak wielu ludzi opiera swoje życie na wartościach, które nie są wieczne. Wielu buduje swoje życie na kompletnych kłamstwach lub połowicznych prawdach. Jednak wszystko to, co nie jest całkowitą prawdą, prowadzi do niepowodzenia.

W wersecie, który dziś rozważamy, Jezus postawił sprawę bardzo jasno: wszyscy, nawet chrześcijanie, będą sądzeni. W tym dniu nie będzie wyjątków. Jest on wyznaczony przez Boga i dotyczy zarówno ludzi wierzących, jak i niewierzących.

Podstawy Bożego sądu są sprawiedliwie wymierzone. Żaden człowiek nie będzie mógł stanąć przed Bogiem, stosując własne zasady. Nikt nie będzie mógł powiedzieć: „Starałem się być dobrym człowiekiem”. Tego dnia nie przyda się wyznanie, że łaska Jezusa jako Zbawiciela była przeszkodą do poznania Go jako sędziego.

Ponadto warunki Bożego sądu są jasno określone. Są one postanowione na wieki (Hbr 6,12). Jego decyzja jest ostateczna i nie ma możliwości odwoływania się. Nie ma wyższego autorytetu, który mógłby podważyć Boże wieczne rządy. Nie ma drugich szans.

Czy świadomość tego jest wstrząsająca? Dzięki Bożej łasce możemy z pewnością stanąć w świetle tych prawd.

Spójrz ponownie na nasz dzisiejszy fragment. Dostrzeżesz w nim podstawy Bożego sądu. To nie jest żaden sekret. Tego dnia będziemy osądzeni na podstawie Słów Bożych, które zostały już wypowiedziane. Dlatego ważne jest pytanie, czy zadaliśmy sobie trud, żeby zbadać Słowo Boże w całości, a nie tylko częściowo, aby zapoznać się z Bożymi przykazaniami. Manifestujemy Jego miłość, wypełniając uważnie wszystkie przykazania, które zostały nam wyraźnie pokazane, i żyjąc w nich dzięki łasce, którą nas obdarowuje.

Dla wielu ludzi temat Bożego sądu nie jest czymś przyjemnym, jednak pomimo że podchodzimy do tego tematu z trwogą wynikającą z szacunku, możemy również podejść do niego z pewnością. Większość studentów boi się końcowych egzaminów, jeśli nie są do nich przygotowani. Jednak pilni studenci, którzy wiedzą dobrze, czego wymaga od nich nauczyciel, podejdą do tych egzaminów z pewnością.

Nie możemy rozmawiać o wieczności, pomijając temat Bożego sądu, ponieważ on determinuje naszą wieczność. Nie bądź zniechęcony. W trakcie tego studium Słowo Boże naświetli i pokaże ci wszystko, czego potrzebujesz, aby być wypełnionym tego dnia pewnością.

 

DODATKOWE WERSETY

Gdyż wyznaczył dzień, w którym będzie sądził świat sprawiedliwie przez męża, którego ustanowił, potwierdzając to wszystkim przez wskrzeszenie go z martwych. (Dz 17,31)

Dlatego pominąwszy początki nauki o Chrystusie, zwróćmy się ku rzeczom wyższym, nie powracając ponownie do podstaw nauki o odwróceniu się od martwych uczynków i o wierze w Boga, nauki o obmywaniach, o wkładaniu rąk, o zmartwychwstaniu i o sądzie wiecznym. (Hbr 6,1–2)

W tym miłość do nas doszła do doskonałości, że możemy mieć niezachwianą ufność w dzień sądu, gdyż jaki On jest, tacy i my jesteśmy na tym świecie. (1 J 4,17)

 

ODWIECZNA PRAWDA

Tego dnia będziemy osądzeni na podstawie Słów Bożych, które zostały już wypowiedziane. Dlatego ważne jest pytanie, czy zadaliśmy sobie trud, żeby zbadać Słowo Boże w całości, a nie tylko częściowo, aby zapoznać się z Bożymi przykazaniami i żyć zgodnie z ich treścią.

 

KROCZĄC W STRONĘ WIECZNOŚCI

Poświęć trochę czasu, żeby wyobrazić sobie tę różnicę między posiadaniem i brakiem pewności w dzień sądu. Pozwól, by to doświadczenie miało na ciebie wpływ.

Teraz swoimi słowami spróbuj opisać, jakie znaczenie ma ta pewność, którą możesz mieć w dniu ostatecznym.

 

MODLITWA

Panie Jezu, dziękuję, że Twoje sądy są dobre i sprawiedliwe. Dziękuję Ci też za to, że mogę stanąć z pewnością przed Twoim sędziowskim tronem. Otwieram moje życie przed Tobą. Ucz mnie Twojego Słowa i umieść je głęboko w moim sercu, abym mógł żyć w sposób, który się Tobie podoba i który prowadzi do otrzymania nagrody z Twoich rąk w dzień sądu. Duchu Łaski, umocnij mnie we wszystkim, co robię i spraw, by moje życie było świadectwem Twojej chwały, prawdy i miłości.

 

Dzień 4

DECYZJE NA WIECZNOŚĆ

(na podstawie rozdziału 4)

 

Dlatego pominąwszy początki nauki o Chrystusie, zwróćmy się ku rzeczom wyższym, nie powracając ponownie do podstaw nauki o odwróceniu się od martwych uczynków i o wierze w Boga, nauki o obmywaniach, o wkładaniu rąk, o zmartwychwstaniu i o sądzie wiecznym. (Hbr 6,1–2)

 

 

Autor Listu do Hebrajczyków uważał temat wiecznego sądu za jeden z sześciu podstawowych etapów w naukach chrześcijańskich. (Nie wymieniłem pozostałych w powyższym wersecie). Pomyśl o tym przez chwilę. Zastanów się też nad tym, co znaczy słowo „podstawowy” w naszym systemie edukacji. Na pewno: czytanie, pisanie i arytmetyka to umiejętności, których posiadanie jest niezbędne do przejścia na kolejny poziom, do specjalistycznych kwestii. To jest podstawa naszej edukacji. Tak samo wszyscy, którzy wierzą w Jezusa Chrystusa, powinni postrzegać temat wiecznego sądu.

Jeśli nie jest on mocno ugruntowany w naszym zrozumieniu, nie jesteśmy w stanie zbudować prawidłowego życia w Chrystusie. Można porównać to do próby dostania się do liceum lub na uniwersytet bez umiejętności czytania, pisania, dodawania i odejmowania.

Podczas trzydziestoletniej służby Bogu zostałem pobłogosławiony możliwością częstego podróżowania. Jedną z rzeczy, jakie odkryłem, jest to, że koncept wiecznego sądu jest daleki od powszedniości. W rzeczywistości jest to bardzo rzadko poruszany temat, nawet przez oddanych liderów Kościoła. Staje się to nawet poważniejszym problemem, gdy rozważymy słowa autora Listu do Hebrajczyków: „Są to rzeczy, które powinny być wam znane od dawna”. Jako podstawowy element naszej wiary wieczny sąd powinien być tematem, który znamy dogłębnie i w pełni.

Powiem teraz, co jest problemem i z jakiego powodu ludzie wierzący nie kontynuują podkreślania tej prawdy w sposób, jaki robił to wczesny Kościół. Dzieje się tak dlatego, że gdy widzimy słowo „sąd”, od razu kojarzy nam się z nim kolejne słowo – „potępienie”. Pozwól mi powiedzieć, co ono tak naprawdę znaczy.

Słowo „sąd” w tym wersecie to greckie krima, a jego podstawowa definicja oznacza po prostu „decyzję”. Przeczytaj ten werset ponownie, wymieniając słowo „sąd” na „decyzja”. Nabiera on wtedy zupełnie innego brzmienia, prawda?

Wiemy zatem, że istnieje wybrany dzień – dzień sądu. Tego dnia Bóg podejmie decyzję dotyczącą wszystkich mężczyzn i kobiet, którzy żyli na tej ziemi. Będą to wieczne decyzje. Stwórca będzie rozważał nasze życie, a decyzje, które podejmie na podstawie Jego uważnej oceny, będą niewzruszone na wieki.

To są fundamentalne prawdy wyznawane przez każdego chrześcijanina. Zmieniają nasze życie na zawsze. Dlatego też musimy je rozumieć, jeśli chcemy iść do przodu.

 

DODATKOWE WERSETY

Tak mówcie i czyńcie, jak ci, którzy mają być sądzeni przez zakon wolności. (Jk 2,12)

My tedy głosimy mądrość wśród doskonałych, lecz nie mądrość tego świata ani władców tego świata, którzy giną. (1 Kor 2,6)

Biorąc pod uwagę czas, powinniście być nauczycielami, tymczasem znowu potrzebujecie kogoś, kto by was nauczał pierwszych zasad nauki Bożej; staliście się takimi, iż wam potrzeba mleka, a nie pokarmu stałego. (…) Pokarm zaś stały jest dla dorosłych, którzy przez długie używanie mają władze poznawcze wyćwiczone do rozróżniania dobrego i złego. (Hbr 5,12.14)

ODWIECZNA PRAWDA

Zrozumienie sądu wiecznego musi być częścią naszego fundamentu, gdy budujemy życie w Chrystusie.

KROCZĄC W STRONĘ WIECZNOŚCI

Przypomnij sobie pierwsze tygodnie i miesiące po twoim przyjściu do Chrystusa. Jakie wtedy otrzymałeś „podstawowe nauki”?

Jak zmienia się ich znaczenie, gdy zaczynasz rozumieć, że wieczny sąd jest podstawą chrześcijańskiego nauczania?

Jakie myśli sprowokowało w tobie zrozumienie, że „sąd” tak naprawdę odnosi się do „decyzji”?

 

MODLITWA

Ojcze, jesteś tak dobry! Dziękuję, że umieściłeś wieczność w moim sercu. Gdy czytam Twoje Słowo, aby odkryć, co już mi przekazałeś na ten temat, w swojej łasce spraw, aby było to dla mnie tak zrozumiałe i łatwe, jak czytanie i pisanie. Modlę się też o wszystkie Twoje dzieci na tym świecie, abyśmy powrócili do zrozumienia wiecznych decyzji i nauczania o tym jako podstawy.

 

Dzień 5

CZY PIEKŁO ISTNIEJE NAPRAWDĘ?

(na podstawie rozdziału 4)

 

Wchodźcie przez ciasną bramę; albowiem szeroka jest brama i przestronna droga, która wiedzie na zatracenie, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. A ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do żywota; i niewielu jest tych, którzy ją znajdują. (Mt 7,13–14)

 

 

Dzisiaj wielu pastorów i nauczycieli unika tematu piekła, obawiając się, że jest on dla ludzi niewygodny. Jednak Jezus nie miał problemu z mówieniem o piekle i robił to nawet dość często. Nasz dzisiejszy werset jest jednym z przykładów Jego licznych wypowiedzi na ten temat. Według Jezusa piekło jest jak najbardziej rzeczywistym miejscem.

Ewangelia wg św. Łukasza przedstawia sytuację, w której Jezus opowiada o prawdziwym wydarzeniu związanym z pewnym bogaczem i biedakiem o imieniu Łazarz. W tej historii Jezus przypomina, że po śmierci Łazarz został zabrany do miejsca dla świętych żyjących w czasach Starego Testamentu, w którym oczekiwali chwili, gdy Jezus otworzy im drogę do nieba. Natomiast bogacz został wysłany do Hadesu. Nie ma tu wystarczająco dużo miejsca, bym mógł przypomnieć całą tę historię, ale możesz przeczytać ją sam w Ewangelii wg św. Łukasza 16,19–31. Chcę jednak podkreślić pewne zasadnicze kwestie, które wynikają z tej historii:

Po pierwsze, piekło jest miejscem wiecznego cierpienia. Słowa, które zostały użyte do opisania doświadczenia piekła, to: „wielki ból”, „udręka”, „męka”, „katusze”. Gdyby osoby, które się tam znajdują, nie miały świadomości bólu, te słowa nie miałyby miejsca w tej historii.

Po drugie, w piekle dusze są nadal postrzegane jako ludzie. Posiadają one zdolność rozumowania, odczuwania emocji, wolę, funkcje fizyczne i zmysły. Bogacz w tej historii demonstruje wszystkie te cechy.

Po trzecie, osoby w piekle będą miały, w jakimś zakresie, formę fizycznego ciała. Wiemy o tym, ponieważ bogacz pragnął, by ktoś zwilżył jego język wodą. Jezus powiedział, że ciało i dusza będą doszczętnie wyniszczone w piekle. Dlatego też wiemy, że piekło oznacza ciągłą, wieczną torturę ciała poprzez ogień i robactwo.

Po czwarte, piekło to bezlitosne miejsce, z którego nikt nie może uciec. Gdy bogacz błaga o zmiłowanie, Abraham przypomina mu o istniejącej przepaści między piekłem a wszystkim innym. Istnieje ona po to, by nikt nie mógł się tam dostać ani stamtąd wydostać.

Po piąte, piekło to miejsce całkowitej samotności i rozpaczy. Bogacz błaga Abrahama, aby ten wysłał Łazarza do jego rodziny. Dlaczego prosiłby o to, gdyby nie był zmuszony cierpieć w samotności, niezależnie od tego, kto jeszcze przechodzi te same męczarnie? Piekielne cierpienie to zatem również brak drugiej osoby.

Nie jest to łatwy temat, szczególnie jeśli są to dla ciebie nowe rzeczy, ale nic nie buduje naszej wiary bardziej niż Słowo Boże. Dobrą nowiną jest to, że piekło nie musi być twoim przeznaczeniem!

Przyjmij do wiadomości to, że piekło jest rzeczywistością, ale istnieje niezachwiana nadzieja w Jezusie. On jest naszą pewnością.

DODATKOWE WERSETY

I nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, ale duszy zabić nie mogą; bójcie się raczej tego, który może i duszę i ciało zniszczyć w piekle. (Mt 10,28)

A gdy wypowiedział wszystkie te słowa, rozstąpiła się ziemia pod ich nogami. Ziemia rozwarła swoją czeluść i pochłonęła ich oraz ich domy i wszystkich ludzi Koracha i cały ich dobytek. Oni zaś wpadli ze wszystkim, co mieli, żywcem do podziemi, a ziemia zamknęła się nad nimi; tak zginęli spośród zgromadzenia. (4 M 16,31–33)

 

ODWIECZNA PRAWDA

Przyjmij do wiadomości to, że piekło jest rzeczywistością, ale istnieje niezachwiana nadzieja w Jezusie. On jest naszą pewnością.

 

 

KROCZĄC W STRONĘ WIECZNOŚCI

Czym różni się opis piekła przedstawiony przez Jezusa od tego, w jaki sposób postrzegałeś je wcześniej?

Opisz swoje uczucia i myśli, które towarzyszyły ci przy czytaniu o tym, jakie jest piekło.

W jaki sposób wiedza o rzeczywistości piekła wpływa na twoją motywację, by żyć z perspektywą nieba?

 

MODLITWA

Panie Jezu, dziękuję, że dałeś nam jasny obraz tego, czym jest piekło. Dziękuję Ci za łaskę, która ratuje mnie przed nim! Tylko w Tobie pokładam nadzieję na ratunek od tak strasznej perspektywy wieczności. Proszę, byś pomógł mi widzieć to wszystko tak, jak Ty to widzisz. Pomóż mi, abym nigdy nie zapomniał tej prawdy i aby nigdy nie stała mi się obojętna. Utrwal tę rzeczywistość w moim sercu w sposób, który nie wzbudzi we mnie zwątpienia w to, kim jesteś, ale umocni moją wiarę. Niech twoje Słowo działa we mnie w pełni Jego mocy, a moje świadectwo niech przyprowadzi wielu do zbawienia.

 

 

Dzień 6

PONOWNA ŚMIERĆ

(na podstawie rozdziału 4)

 

Udziałem zaś bojaźliwych i niewierzących, i skalanych, i zabójców, i wszeteczników, i czarowników, i bałwochwalców, i wszystkich kłamców będzie jezioro płonące ogniem i siarką. To jest śmierć druga. (Obj 21,8)

 

 

Obraz, który analizowaliśmy w dniu piątym, przedstawia miejsce oczekiwania dla tych, którzy nie osiągną zbawienia do momentu, gdy będą osądzeni. Dopiero po sądzie spotka ich wieczne potępienie, miejsce, które jest o wiele gorsze.

Jezus sam mówi nam o nim w dzisiejszym wersecie, przedstawiając „jezioro płonące ogniem i siarką”. Jest to kolejny wstrząsający opis tego, co czeka na tych, którzy odrzucą prawdę o Jezusie i życie, które jest podążaniem za Nim. Spójrz na te trzy różne grupy ludzi, które Chrystus wymienia pośród tych, którzy będą skazani na drugą śmierć.

W pierwszej znajdują się ci, którzy kiedyś wierzyli w Jezusa, ale odeszli z powodu strachu. Ich zapał dla Jezusa zmalał z powodu presji ze strony świata, przez bolesne doświadczenia zrodziła się w nich zgorzkniałość lub też nie dokończyli tego, co kiedyś zaczęli. Ich końcem będzie jezioro ogniste.

W drugiej grupie widzimy tych, którzy są wierni Jezusowi. Wielu ludzi wyznaje miłość do Jezusa, ale nie żyje według tego, co wyznają i tak naprawdę zaprzeczają Mu swoimi czynami. Będą oni stać przed Panem, błagalnie przekonując: „Chodziliśmy do kościoła! Byłem zaangażowany w wiele kościelnych wydarzeń!”. Jezus jednak nie okaże łaski tym, których wiara nie przerodziła się w czyny.

Trzecia grupa to ci, którzy nigdy nie podążali za Jezusem. Większość ludzi z Kościoła myśli, że tylko ta grupa będzie skazana na jezioro ogniste, ale są w błędzie. Jezus mówi o tym bardzo wyraźnie.

Druga śmierć to miejsce niewyobrażalnego, nie do opisania i zniesienia bólu i męki. Słowo uczy nas, że to cierpienie jest wieczną karą (Mt 25,46), która nie ustanie ani na dzień czy noc (Obj 20,10). Wiemy, że jest to miejsce, gdzie ludzkie ciało jest nieustannie zjadane przez robactwo, które nie umiera. Ci, którzy się tam znajdą, będą na zawsze doświadczać cierpienia w postaci robactwa i ognia.

Wiemy też, że to miejsce nie było nigdy przeznaczone dla ludzi. Tak naprawdę było przeznaczone dla szatana i jego upadłych aniołów.

 

Żadna z tych prawd nie jest radosna, ale czy z tego powodu powinniśmy je ignorować? Dobroć Jezusa objawia się w tym, że ostrzega nas przed tym niebezpieczeństwem. Chce, byśmy go uniknęli. Przyjmijmy Jego ostrzeżenie i pozostańmy wierni aż do końca!

DODATKOWE WERSETY

I widziałem wielki, biały tron i tego, który na nim siedzi, przed którego obliczem pierzchła ziemia i niebo, i miejsca dla nich nie było. (...) I wydało morze umarłych, którzy w nim się znajdowali, również śmierć i piekło wydały umarłych, którzy w nich się znajdowali, i byli osądzeni, każdy według uczynków swoich. I śmierć, i piekło zostały wrzucone do jeziora ognistego; owo jezioro ogniste, to druga śmierć. I jeżeli ktoś nie był zapisany w księdze żywota, został wrzucony do jeziora ognistego. (Obj 20,11.13–15)

I jeśli cię gorszy oko twoje, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do Królestwa Bożego, niż mieć dwoje oczu, a być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie umiera, a ogień nie gaśnie. (Mk 9,47–48)

Wtedy powie i tym po lewicy: Idźcie precz ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, zgotowany diabłu i jego aniołom. (Mt 25,41)

 

ODWIECZNA PRAWDA

Jedynymi ludźmi, których przeznaczeniem nie będzie jezioro ogniste, są ci, którzy pozostaną wierni aż do końca. Dobroć Jezusa objawia się w tym, że ostrzega nas przed tym niebezpieczeństwem. Chce, byśmy go uniknęli.

KROCZĄC W STRONĘ WIECZNOŚCI

Czy nauczanie Jezusa na temat piekła jest dla ciebie zaskoczeniem? Dlaczego tak lub dlaczego nie?

W jaki sposób to, co Biblia mówi o jeziorze ognistym, wpływa na twoje życie?

Jeśli mógłbyś zadać Bogu jedno pytanie na ten temat, jak ono by brzmiało?

 

MODLITWA

Boże Ojcze, świadomość, że nawet chrześcijanie mogą znaleźć się w jeziorze ognistym, jest przerażająca. Dziękuję Ci za to, że szczerze pragniesz mojego zbawienia i że działasz dla mnie i ze mną, pomagając mi wytrzymać do końca. Proszę, pomóż mi ochronić serce przed zgorszeniem i zgorzkniałością, która sprawiłaby, że moja miłość do Ciebie by wygasła. Chcę podążać za Tobą całym moim sercem, zwrócić mój wzrok na Ciebie i już nigdy nie pozwól, bym oglądał się za siebie!

 

Informacje o książce

Tytuł oryginału: DRIVEN BY ETERNITY

Autor: JOHN BEVERE

Tłumaczenie: Sonia Blank

Redakcja: Agnieszka Luberadzka

Korekta: Bartosz Szpojda, Joanna Rączkowiak 

Przygotowanie e-booka: Marta Legierska

Projekt graficzny okładki: dostosowała z oryginału Sandra Holona

Polish Translation Copyright © 2019

Do dystrybucji na terenie całego świata:

Wydawnictwo Szaron, ul. 3 Maja 49a, 43-450 Ustroń

tel.: 503 792 766, e-mail: [email protected]

www.szaron.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wydanie oryginalne w języku angielskim:

DRIVEN BY ETERNITY

This book was first published in the United States 

by BroadStreet Publishing, Chicory Road, Racine, WI 53403, 

with the title Driven by Eternity 40 Day Devotional, 

copyright © 2016 by John Bevere. 

Translate permission.

Książka ani żadna jej część nie może być przedrukowywana ani w jakikolwiek inny sposób reprodukowana czy powielana mechanicznie, fotooptycznie, zapisywana elektronicznie lub magnetycznie, ani odczytywana w środkach masowego przekazu bez pisemnej zgody wydawcy.

Cytaty biblijne pochodzą z:

Biblia Warszawska, wyd. Towarzystwo Biblijne w Polsce, Warszawa 1975.

Wydanie I, Ustroń 2019

ISBN 978-83-8247-151-9

Książkę można nabyć:

Księgarnia i hurtownia wysyłkowa Szaron

43-450 Ustroń, ul. 3 Maja 49a 

tel.: 503 792 766 | e-mail: [email protected] 

www.szaron.pl