Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
„Kompendium wiedzy o sprawozdaniach komunalnych” to praktyczny przewodnik, który kompleksowo omawia zasady sporządzania, interpretacji i przekazywania sprawozdań komunalnych. Zawiera aktualne wytyczne, przykłady oraz wskazówki, dzięki którym proces sprawozdawczości staje się prostszy i bardziej przejrzysty. Niezbędna pomoc dla pracowników administracji publicznej i finansów JST. To nie tylko teoria, ale także konkretne narzędzie ułatwiające codzienną pracę.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 42
Rok wydania: 2025
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Copyright © by Wiedza i Praktyka sp. z o.o. Warszawa 2025
Ten e-book jest zgodny z wymogami Europejskiego Aktu o Dostępności (EAA)
W dobie rosnących oczekiwań wobec przejrzystości i efektywności działania jednostek samorządu terytorialnego rzetelne sprawozdawczość finansowa i rzeczowa staje się fundamentem odpowiedzialnego zarządzania. Nasz e-book ma służyć nie tylko jako źródło wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim jako narzędzie wspierające codzienną praktykę – zarówno dla urzędników, kontrolerów, jak i analityków oraz wszystkich zainteresowanych tematyką sektora publicznego.
Życzymy miłej lektury!
Redakcja
Ten e-book jest zgodny z wymogami Europejskiego Aktu o Dostępności (EAA)
Do źródeł innych niż gospodarstwa domowe można zaliczyć drobną działalność biurową i usługową (np. księgową, doradczą, fryzjerską, krawiecką), gdzie powstają odpady takie jak np. makulatura, opakowania, odpady wielkogabarytowe, a także odpady powstające w związku z bytowaniem i konsumpcją pracowników, o charakterze i składzie podobnych do powstających w gospodarstwach domowych, niezawierające odpadów niebezpiecznych.
UWAGA!
Tylko odpady niebezpieczne powstające w gospodarstwach domowych stanowią odpady komunalne.
Przepisy dotyczące m.in. postępowania z odpadami komunalnymi reguluje ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: u.u.c.p.g.).
Gminy mają obowiązek zapewnienia odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, a właściciele nieruchomości (mieszkańcy) mają obowiązek selektywnego zbierania wytworzonych przez siebie odpadów komunalnych, zgodnie z wymaganiami określonymi w regulaminie gminy oraz sposobem określonym w rozporządzeniu w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Zgodnie z tym rozporządzeniem selektywnie zbiera się: papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne, odpady opakowaniowe wielomateriałowe oraz bioodpady, które umieszcza się w pojemnikach lub workach o odpowiednich kolorach:
papier i tektura – kolor niebieski;
szkło – kolor zielony;
metale, tworzywa sztuczne, odpady opakowaniowe wielomateriałowe – kolor żółty;
bioodpady – kolor brązowy.
PAMIĘTAJ!
Właściciele nieruchomości ponoszą na rzecz gminy, na której terenie są położone ich nieruchomości, opłatę za gospodarowanie odpadami.
Poza odbiorem odpadów komunalnych z nieruchomości, za który mieszkańcy ponoszą opłatę, istnieje również możliwość bezpłatnego oddania odpadów do punktów selektywnego zbierania odpadów (PSZOK) lub do punktów zbierania (np. makulatury).
Ustawą z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw zmieniono definicję odpadów komunalnych, zgodnie z którą odpady komunalne nie obejmują już odpadów budowlanych i rozbiórkowych.
Wprowadzono definicję odpadów budowlanych i rozbiórkowych, która odnosi się w sposób ogólny do odpadów powstających w wyniku robót budowlanych (art. 3 ust. 1 pkt 6a ustawy o odpadach – u.o.). Definicja ta obejmuje również odpady pochodzące z drobnych i samodzielnie wykonywanych robót budowlanych w gospodarstwach domowych.
Pomimo powyższych zmian definicji, do odpadów budowlanych i rozbiórkowych z gospodarstw domowych dalej zastosowanie mają przepisy dotyczące postępowania z odpadami komunalnymi, zgodnie z art. 1b ust. 2 u.u.c.p.g. (gmina ma obowiązek przyjmowania odpadów tego typu). W związku z tym, że gminy w dalszym ciągu będą zapewniały przyjmowanie odpadów budowlanych i rozbiórkowych z gospodarstw domowych, w sprawozdaniach komunalnych w dalszym ciągu będą zbierane informacje w zakresie masy ww. odpadów (jednakże bez obowiązku osiągania określonych poziomów ich recyklingu). Marszałek województwa na podstawie przedłożonych i zweryfikowanych sprawozdań przez wójtów, burmistrzów, prezydentów miast lub związki międzygminne sporządza roczne sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami, które jest przekazywane ministrowi klimatu i Środowiska za pośrednictwem systemu BDO, do 15 lipca za rok poprzedni.
Ten e-book jest zgodny z wymogami Europejskiego Aktu o Dostępności (EAA)