Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
„Dokumentacja z zakresu ochrony środowiska w firmie” to kompleksowe kompendium wiedzy na temat pozwoleń i zezwoleń środowiskowych. Zawiera omówienie kluczowych przepisów, procedur administracyjnych oraz obowiązków firm w zakresie ochrony środowiska. Czytelnik znajdzie tu praktyczne wskazówki dotyczące prawidłowego przygotowania dokumentacji, uzyskiwania decyzji środowiskowych oraz unikania błędów skutkujących karami. To niezbędna publikacja dla przedsiębiorców i specjalistów ds. ochrony środowiska.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 38
Rok wydania: 2025
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Copyright © by Wiedza i Praktyka sp. z o.o. Warszawa 2025
Ten e-book jest zgodny z wymogami Europejskiego Aktu o Dostępności (EAA)
Ochrona środowiska stanowi jeden z kluczowych aspektów odpowiedzialnego prowadzenia działalności gospodarczej. W dobie rosnących wymagań prawnych i społecznych przedsiębiorstwa muszą nie tylko przestrzegać obowiązujących regulacji, ale również aktywnie zarządzać kwestiami środowiskowymi. Niniejsza książka, „Dokumentacja z zakresu ochrony środowiska w firmie – pozwolenia i zezwolenia w ochronie środowiska”, została stworzona z myślą o osobach zajmujących się tym obszarem w praktyce – specjalistach ds. ochrony środowiska, przedsiębiorcach, a także przedstawicielach administracji publicznej.
Publikacja ta stanowi kompleksowe opracowanie dotyczące dokumentacji wymaganej w procesach uzyskiwania pozwoleń i zezwoleń środowiskowych. Przedstawia nie tylko obowiązujące przepisy prawne, ale również praktyczne aspekty ich stosowania, co czyni ją cennym narzędziem w codziennej pracy.
Mamy nadzieję, że książka ta pomoże Państwu w sprawnym poruszaniu się po skomplikowanym systemie regulacji środowiskowych i stanie się nieocenionym wsparciem w prowadzeniu działalności zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Życzymy owocnej lektury!
Redakcja
Ten e-book jest zgodny z wymogami Europejskiego Aktu o Dostępności (EAA)
W tej książce postaramy się szczegółowo omówić obowiązującą przedsiębiorców dokumentację z zakresu ochrony środowiska. Omawiane zagadnienia obejmą przede wszystkim:
• procedury administracyjne dotyczące pozyskiwania pozwoleń i zezwoleń środowiskowych,
• obowiązujące w zakresie ochrony środowiska zezwolenia i pozwolenia,
• najważniejsze sprawozdania środowiskowe,
• zasady prowadzenia ewidencji odpadów.
Niezbędna wiedza w zakresie dokumentacji środowiskowej obejmuje zarówno wymogi formalne, jak i najważniejsze kroki, które należy podjąć w celu uzyskania stosownych pozwoleń, zezwoleń lub decyzji administracyjnych. Trzy główne dziedziny, w których najczęściej mamy do czynienia z koniecznością spełniania obowiązków środowiskowych, to gospodarka odpadami, gospodarka wodno-ściekowa oraz ochrona powietrza. Za brak wymaganych dokumentów może grozić kara aresztu, ograniczenia wolności lub kara grzywny. Ponadto za emisję zanieczyszczeń do środowiska może być naliczana opłata podwyższona.
Ten e-book jest zgodny z wymogami Europejskiego Aktu o Dostępności (EAA)
Większość organów na swoich stronach w BIP (Biuletynie Informacji Publicznej) zamieszcza informacje, co powinno zostać załączone do wniosku oraz jakie dane powinny być w nim zawarte (często wraz ze wzorem wniosku). Sprawdzenie tych wytycznych jest kluczową kwestią, gdyż pomaga maksymalnie skrócić czas oczekiwania na dany dokument.
Organami właściwymi do wydania pozwoleń, zezwoleń bądź do których należy zgłosić instalację lub gdzie trzeba uzyskać zgodę wodnoprawną, są m.in.:
• marszałek województwa – głównie w przypadku gdy instalacja kwalifikowana jest jako przedsięwzięcie mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko lub instalację zlokalizowano na terenie, gdzie znajduje się ww. instalacja (eksploatowana i zakwalifikowana do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko);
• regionalny dyrektor ochrony środowiska – w przypadku instalacji zlokalizowanych na terenach zamkniętych;
• starosta (prezydent miasta na prawach powiatu);
• dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (lub regionalnych zarządów) w zakresie gospodarki wodno-ściekowej.
Czas oczekiwania na wydanie danego pozwolenia jest głównie uzależniony od tego, czy nasz wniosek został złożony poprawnie, tj. czy ma załączone wszystkie wymagane przepisami załączniki i czy w samym wniosku znalazły się szczegółowe informacje.
Do wniosku o wydanie pozwolenia (lub zezwolenia) konieczne jest załączenie potwierdzenia dokonania opłaty skarbowej za wydanie danego dokumentu oraz za pełnomocnictwo – 17 zł (jeżeli jest ustanowione). W przeciwnym razie na podstawie art. 261 § 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego organ wystosuje wezwanie, w którym wyznaczy termin (minimum 7-dniowy) na wniesienie opłaty skarbowej.
! Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia wniosku o dokonanie czynności urzędowej, tj. złożenia wniosku (art. 6 ust. 1 i 3 ustawy z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej).
Dopiero po wniesieniu należnej opłaty organ przystąpi do merytorycznego rozpatrywania wniosku. Natomiast w przypadku nieuiszczenia ww. opłaty w wyznaczonym terminie podanie zostanie zwrócone, a czynności uzależnione od jej dokonania – zaniechane.